Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 01-09-08, 14:40
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα ποιούς υποστηρικτές εννοείς αλλά κάτι μου λέει ότι τον ένα τον είδες στο πρόσωπο του ισοπεδωτικού (to put it mildly) κου Καλλιοτζή........
Μαρία,
Γράφτηκα μέλος στο φόρουμ σας περισσότερο για να λειτουργήσω "πυροσβεστικά" μεταξύ "σας" και "μας",θέλησα να σταθώ στο "συναίσθημα" και όχι σε αποτελέσματα μελετών,πολύχρονής πείρας,απανωτών quote κλπ.
Στο θέμα με την Τζιά είπα πως:"δεν θεωρώ σωστό να χαίρονται αυτοδύτες για αποφάσεις που παίρνουν για το ψ/τ άσχετα με την θάλασσα άτομα" και τώρα πως:"Θα ήταν καλύτερα να είχαν γίνει οι διαμαρτυρίες νωρίτερα στον Σφυκθ και στον Ν.Ο.Μ."
Νιώθω πως θαλασσινοί τα βάζουν με θαλασσινούς με στεριανούς διαιτητές.

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του κ.Καλλιοτζή ούτε του μέλους seafarer φωνές υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κι'εδώ κι'εκεί θα τις ακούσουμε κι'αν χρειστεί να τις σχολιάσουμε χωρίς ειρωνεία και χαρακτηρισμούς .

Τέλος θέλω να τονίσω πως το ψ/τ αλλάζει και μαζί του αλλάζουν και οι παλιοί ψ/τ προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα(οι νέοι είναι ήδη προσαρμοσμένοι),έτσι και οι αγώνες,θ'αλλάξουν και θα προσαρμοστούν κι'αν δεν μπορέσουν θα καταργηθούν,όχι γιατί κάνουν ζημιά αλλά γιατί πρέπει να είναι αποδεκτοί απ'όλους και προσαρμοσμένοι στις απαιτήσεις της εποχής.

Τα λέμε......
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-09-08, 16:15
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Νομίζω πως όταν αποφεύγουμε τις ακραίες θέσεις, η συζήτηση γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θέλω να τονίσω πως το ψ/τ αλλάζει και μαζί του αλλάζουν και οι παλιοί ψ/τ προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα(οι νέοι είναι ήδη προσαρμοσμένοι),έτσι και οι αγώνες,θ'αλλάξουν και θα προσαρμοστούν κι'αν δεν μπορέσουν θα καταργηθούν,όχι γιατί κάνουν ζημιά αλλά γιατί πρέπει να είναι αποδεκτοί απ'όλους και προσαρμοσμένοι στις απαιτήσεις της εποχής.
Αυτά που λες εδώ παραπάνω, τα θεωρώ πολύ σημαντικά και θέλω να ελπίζω ότι αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Ούτε η αυτόνομη κατάδυση που κάνουμε εμείς είναι απολύτως αβλαβής για το περιβάλλον: οποιαδήποτε επίσκεψη στο βυθό πρέπει να γίνεται με συνειδητό σεβασμό αν θέλουμε να έχει τις μικρότερες δυνατές επιπτώσεις.
Όσο για τους "ψαρομπουκαλάκηδες" θα έχετε παρατηρήσει ότι πολύ συχνά αναφερόμαστε σ' αυτούς μ' αυτό το υποτιμητικό επίθετο γιατί θεωρούμε ότι κάνουν τεράστια ζημιά.

Τι κάνουμε σαν αυτοδύτες και σαν σύλλογος για όλα αυτά?
Προσέχουμε για να έχουμε
Προσπαθούμε μέσα από επιμορφωτικές εκδηλώσεις και συζητήσεις να μεταγγίσουμε σε όλους τους νέους που μπαίνουν τώρα στην αυτόνομη κατάδυση, τον σεβασμό που μας έχει εμπνεύσει το θαλάσσιο περιβάλλον με τη μαγεία του, την αρμονία του και την ομορφιά του...
...να τους εξηγήσουμε πόσο εύθραυστες είναι οι ισορροπίες εκεί κάτω.


Το ίδιο θα έπρεπε να κάνετε κι εσείς (οι ψαροτουφεκάδες).
Η βασική αρχή για να αντιμετωπίσουμε ένα πρόβλημα είναι κατ' αρχήν να το αποδεχτούμε και να μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.
Όπως δεν είναι ίδιοι όλοι οι αυτόνομοι έτσι δεν είναι ίδιοι και οι ψαροτουφεκάδες.
Διαβάζω μερικές φορές το greekdivers.gr και πραγματικά χαίρομαι και θαυμάζω το ήθος κάποιων ανθρώπων κι ακόμη περισσότερο το κουράγιο τους να εξηγούν τα αυτονόητα ξανά και ξανά, όσον αφορά την σωστή διαχείρηση των ψαρότοπων, την αποφυγή της πλεονεξίας στο πόσα ψάρια θα βγάλουν κλπ κλπ.

Πόσοι είναι όμως αυτοί?
Πολύ λίγοι κατά τη γνώμη μου, γιατί κανείς δεν γενιέται με πλεόνασμα παιδείας - στην πορεία αποκτάμε ότι μπορέσουμε.
Παράλληλα έχουμε:

=> ένα σωρό απαίδευτους ανθρώπους που απλά αγοράζουν το καλοκαίρι ένα ψαροντούφεκο (δεν μιλάμε καν για άδεια αλιείας) και χτυπάνε ότι βλέπουν να κινείται.

=> "Συνειδητούς" επαγγελματίες που κάνουν ψαροντούφεκο 3 μέρες τη βδομάδα και ζουν από αυτό - έχω συγκεκριμένα παραδείγματα (να μη μιλήσουμε εκεί για ποσότητες και θέματα διαχείρισης).

Κάντε αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε κι εμείς:

Δημιουργείστε ένα νέο σύλλογο ή προσπαθείστε μέσα από τους υπάρχοντες συλλόγους να επιμορφώσετε αυτό τον κόσμο, να αναδείξετε ένα νέο πρόσωπο για τον ψαροτουφεκά του μέλλοντος.
Εξηγείστε τους ότι τα ψάρια δεν είναι άπειρα κι ότι καθένας έχει την ευθύνη του στην διαχείριση αυτών που έχουν απομείνει.
Μιλείστε στον κολλητό σας και σε όποιον συναντάτε και βλέπετε πως έχει μαύρα μεσάνυχτα για το πως λειτουργεί το θαλάσσιο περιβάλλον.
Εν ανάγκη, "δώστε" κάποιους στεγνά στο Λιμενικό
(βαριά η πρόταση το ξέρω, αλλά προσωπικά δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό να "δώσω" κάποιον που κάνει ψαροντούφεκο με μπουκάλες, ειδικά αν ξέρω ότι το κάνει επαγγελματικά)


Πολύ φοβάμαι ότι έχουμε φτάσει πλέον σε ένα κομβικό σημείο που αν το μόνο που κάνουμε είναι να αγνοούμε το πρόβλημα, σε μερικά χρόνια δεν θα έχει πια καμμιά σημασία αν το ψαροντούφεκο απαγορεύεται ή όχι γιατί πολύ απλά δεν θα έχει μείνει ούτε λέπι.


ΥΓ: Αν και δεν ψαρεύω πια, γιατί βρίσκω πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση στο να φωτογραφίζω υποβρυχίως με τις ώρες, έχω ψαρέψει άπειρες ώρες σαν παιδί με ψαροντούφεκο και πεταχτάρι από ακτή, με καθετή και τσαπαρί και καλαμαριέρες και αυτοσχέδια παραγάδια - μέχρι και 2 ξιφίες 9 και 11 κιλά (γόνο δηλ.) είχαμε βγάλει με αυτοσχέδιο παραγάδι.
Το λέω αυτό για να μην νομίζετε ότι εμείς οι αυτόνομοι το παίζουμε υπεράνω ή είμαστε από άλλο πλανήτη και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τη λαχτάρα του ψαροκυνηγού ή ότι δεν έχουμε κάνει -καθένας τα δικά του- λάθη.
Ακόμη περισσότερο το λέω γιατί πιστεύω ότι αυτό που τελικά μας χαρακτηρίζει πραγματικά όσο μεγαλώνουμε και ωριμάζουμε είναι οι επιλογές μας:
αυτά που αποφασίζουμε συνειδητά να κάνουμε ή να μη κάνουμε.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 01-09-08 στις 18:31.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-09-08, 16:37
Δημήτρης Δημήτρης is offline
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Μηνύματα: 3
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Καλησπέρα και από εμένα,
Αν και κάπως αργά λόγο τεχνικού προβλήματος(βλ.PC)
θα ήθελα να πω και εγώ 1-2 κουβέντες αυτή την φορά
με την θέληση μου….. και όχι δημοσιεύοντας την απάντηση
σε ένα απρόσωπο e-mail χωρίς τουλάχιστον να με ενημερώσουν….
Ποτέ μα ποτέ δεν κατάλαβα την διαφορά μεταξύ του «αγωνιστικού» και
του «παρεϊστικου» ψαρέματος αφού και τα δυο ειδή έχουν τον ίδιο σκοπό-στόχο,να πιάσουν ψάρια. Το ψαροντουφεκο είναι ο πιο επιλεκτικός τρόπος ψαρέματος κατά γενική ομολογία .Σίγουρα παίζει ρόλο στην μείωση των ψαριών αλλά όχι όπως μπλα μπλα οι τράτες μπλα μπλα τα παρασυρόμενα αφρόδιχτα και άλλες τέτοιες χιλιοειπωμένες εκφράσεις.
Η στοχοποιηση των ψαροντοφεκαδων είναι κατά την γνώμη μου άδικη όσο
άδικο θα ήταν ,και είναι , να χαρακτηρίζονται οι αυτόνομοι ως «νυχτομπουκαλοι».
Και μιας και το ανέφερα έτυχε να διαβάσω το καταστατικό ενός συλλόγου αυτοδυτών και είδα ότι ένα μεγάλο ποσοστό από τα ιδρυτικά μέλη είναι εν ενεργεία «νυχτερινοί». Αυτό το γεγονός με προβλημάτισε ιδιαίτερα...
Σίγουρα θα προτιμούσα να έβλεπα συλλόγους αυτοδυτών και ψαροντουφεκαδων απέναντι σε κακούς επαγγελματίες που ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ τον νόμο περί αλιείας και έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο της ευθύνης απέναντι στην θάλασσα και όχι μόνο.!!
Σιγουρα το θεμα αυτο ειναι τεραστιο και η συζητηση μεσω του νετ δεν το βοηθαει.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία
Καλλιοντζής Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-09-08, 16:56
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μιας και το ανέφερα έτυχε να διαβάσω το καταστατικό ενός συλλόγου αυτοδυτών και είδα ότι ένα μεγάλο ποσοστό από τα ιδρυτικά μέλη είναι εν ενεργεία «νυχτερινοί». Αυτό το γεγονός με προβλημάτισε ιδιαίτερα...
Δημήτρη καλώς όρισες στο φόρουμ του συλλόγου μας..

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό που έγραψες και θα σου ζητούσα είτε να το διαγράψεις ή εάν έχεις αποδείξεις να ονομάσεις τον σύλλογο. Αυτό στο ζητάω σαν αυτοδύτης Θάνος και όχι σαν μέλος του Συλλόγου.

Πιστεύω δεν βοηθάει καθόλου να γράφουμε υπονοούμενα για κανέναν και να αιωρούνται πράγματα στον αέρα εκτός και εάν μπορούμε να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας.

Σε ευχαριστώ
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-09-08, 17:16
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα,
Αν και κάπως αργά λόγο τεχνικού προβλήματος(βλ.PC)
θα ήθελα να πω και εγώ 1-2 κουβέντες αυτή την φορά
με την θέληση μου….. και όχι δημοσιεύοντας την απάντηση
σε ένα απρόσωπο e-mail χωρίς τουλάχιστον να με ενημερώσουν….
Στείλατε ενα μήνυμα στο επίσημο μέιλ της Ένωσης Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης και όχι στο φίλο σας τον Μήτσο κε. Καλλιοτζή.....
Και το περιεχόμενο ακριβώς αυτού του μηνύματος αναδημοσιεύσαμε αυτολεξεί.
(Ώρα είναι να κατηγορηθούμε κιόλας επειδή ενημερώνουμε τα μέλη μας για τα εισερχόμενα της αλληλογραφίας μας .....)

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω επειδή ήδη ξεκινήσαμε λίγο στραβά: Αν ο στόχος σας είναι να απευθύνετε ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, μην το κάνετε γενικά και αόριστα. Ή μιλήστε ξεκάθαρα λέγοντας αυτό που έχετε να πείτε ή κρατήστε τις υποψίες σας για τον εαυτό σας.
(Το γεγονός ότι -κατά τα λεγόμενά σας πάντα- σχετίζεστε εις γνώση σας με παράνομους χωρίς ποτέ να τους έχετε καταγγείλει σημαίνει κάτι για εσάς ή είναι τυχαίο; )

Αν νομίζετε πάντως ότι με τέτοια τεχνάσματα θα μας αποπροσανατολίσετε από το στόχο μας (ο οποίος -να επαναλάβω, όχι τίποτα άλλο, επειδή δεν το έχουμε πει αρκετές φορές ως τώρα, επανάληψη μήτηρ μαθήσεως άλλωστε- είναι οι αγώνες και όχι το ψ/τ), είστε πολύ γελασμένος.

Φιλικά (το κατά δύναμη)
Μαρία Σαλωμίδη
Υπεύθυνη Επικοινωνίας του ΣΕΑ Τηθύς.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-09-08, 17:58
Δημήτρης Δημήτρης is offline
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Μηνύματα: 3
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη καλώς όρισες στο φόρουμ του συλλόγου μας..

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό που έγραψες και θα σου ζητούσα είτε να το διαγράψεις ή εάν έχεις αποδείξεις να ονομάσεις τον σύλλογο. Αυτό στο ζητάω σαν αυτοδύτης Θάνος και όχι σαν μέλος του Συλλόγου.

Πιστεύω δεν βοηθάει καθόλου να γράφουμε υπονοούμενα για κανέναν και να αιωρούνται πράγματα στον αέρα εκτός και εάν μπορούμε να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας.

Σε ευχαριστώ
φιλε Θανο
αυτο που εγραψα ειναι περα για περα αληθινο και δεν ειναι υπονοουμενο
ουτε γραφτηκε για τις εντυπωσεις.πιστεψε με στο μικρο χωριο που μενω
ολοι γνωριζομαστε μεταξυ μας.παρ'ολα αυτα επετρεψε ομως να αλλα
σε βεβαιωνω οτι εφ'οσον βλεπω παρανομιες τετοιου ειδους εν δραση θα
υπαρξει και η αναλογη αντιδραση!!
φιλικα Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-09-08, 18:22
Δημήτρης Δημήτρης is offline
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Μηνύματα: 3
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Στείλατε ενα μήνυμα στο επίσημο μέιλ της Ένωσης Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης και όχι στο φίλο σας τον Μήτσο κε. Καλλιοτζή.....
Και το περιεχόμενο ακριβώς αυτού του μηνύματος αναδημοσιεύσαμε αυτολεξεί.
(Ώρα είναι να κατηγορηθούμε κιόλας επειδή ενημερώνουμε τα μέλη μας για τα εισερχόμενα της αλληλογραφίας μας .....)

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω επειδή ήδη ξεκινήσαμε λίγο στραβά: Αν ο στόχος σας είναι να απευθύνετε ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, μην το κάνετε γενικά και αόριστα. Ή μιλήστε ξεκάθαρα λέγοντας αυτό που έχετε να πείτε ή κρατήστε τις υποψίες σας για τον εαυτό σας.
(Το γεγονός ότι -κατά τα λεγόμενά σας πάντα- σχετίζεστε εις γνώση σας με παράνομους χωρίς ποτέ να τους έχετε καταγγείλει σημαίνει κάτι για εσάς ή είναι τυχαίο; )

Αν νομίζετε πάντως ότι με τέτοια τεχνάσματα θα μας αποπροσανατολίσετε από το στόχο μας (ο οποίος -να επαναλάβω, όχι τίποτα άλλο, επειδή δεν το έχουμε πει αρκετές φορές ως τώρα, επανάληψη μήτηρ μαθήσεως άλλωστε- είναι οι αγώνες και όχι το ψ/τ), είστε πολύ γελασμένος.

Φιλικά (το κατά δύναμη)
Μαρία Σαλωμίδη
Υπεύθυνη Επικοινωνίας του ΣΕΑ Τηθύς.

το μονο σιγουρο ειναι οτι ξεκινησαμε στραβα
αλλα δεν πειραζει πιστευω σε καλυτερη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-09-08, 18:48
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων

το μονο σιγουρο ειναι οτι ξεκινησαμε στραβα
αλλα δεν πειραζει πιστευω σε καλυτερη συνεχεια!!


Σίγουρα μαζί μπορούμε να επιτύχουμε καλύτερα αποτελέσματα.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-09-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Και για να μείνουμε λοιπόν στην ουσία, αντιγράφω από το greekdivers μέρος μηνύματος του χρήστη john71....

Παράθεση:
Αποτελέσματα πανελλήνιου 2008
από kgian την Χθες, 20:34

Λοιπόν, πήρα τηλ έναν συμμετέχοντα και αυτά είναι όσα μου είπε:
Η κατάταξη και τα ψάρια.

1. Σιδέρης με 9 στήρες 3κιλες την 1η μέρα και 7 3κιλες την 2η και εναν ροφό. Με μεγάλη διαφορά πρώτος.
2. ΠΕριστέρης, 3 τόνους 12κιλους την πρώτη, 1 στήρα την 2η.
3. Σαραντινός μια στηρα 5άρα την 1η, έναν 10άρη ροφό την 2η.
4. Δεγαίτας, σαργοσηκιούς και μια στήρα την πρώτη, 2 στηρες την 2η
5. Μπαρτσάκης απο Χαλκίδα αγνωστο τι έκανε
6. Χατζηδημητρίου απο Κατάκολο, άγνωστο
7. Τσέντας, συναγρίδα την 1η, συναγρίδα-στήρα την 2η
8. Τσιάκος
9. Καραμπογιάς, σαργοί και έχασε απο πολύ κοντά μια 8άρα στήρα την πρώτη, μια μπάφα 2,5 κιλά την δευτερη και εναν σηκιο
10. Δούναβης
11. Παπακωνσταντής
12. Δημόπουλος
13. Καμπάνης με μια μεγάλη στήρα την 2η αλλα 0 την πρώτη μερα
14. Σαρόγλου
15. Κιτσος
16. Χρίστης
17. Νταής
18..
19..
και θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω με την ευκαιρία της αυξημένης πλέον εκπροσώπησης των ψαροκυνηγών -για να μη βγάζουμε λαθεμένα συμπεράσματα μόνοι μας:

- Κατ'αρχήν, είναι πραγματικά αυτά τα αποτελέσματα;
- Και αν είναι, πώς τα σχολιάζετε;

PanosEx, Σπύρο-Ιάσων, κε. Μαμάση και κε. Καλιοτζή με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας, όπως επίσης και των δικών μας Big-Blue, Panagiotis και όποιου άλλου έχει άποψη περί ψαρέματος και θηραμάτων.

Μετράω πρόχειρα 24 στήρες μέσα σε δυο μέρες, με την ηλικία των περισσότερων να αντιστοιχεί σε κοριτσάκια 10-12 ετών (η αντιστοιχία προκύπτει από το ότι από μη σεξουαλικώς ενεργά άτομα, οι στήρες γίνονται νεαρές θηλυκές σε βάρος 3 κιλών περίπου).
Ο πρώτος μάλιστα και καλύτερος ψ/τ στο Πανελλήνιο θέρισε 16 από αυτές για να σηκώσει το κύπελλο.....
Τρομάζω να αναλογιστώ με τι βγήκαν οι τελευταίοι

Τι γνώμη έχετε λοιπόν για ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ;;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 10-01-10 στις 18:45.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-09-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης και των δικών μας Big-Blue, Panagiotis και όποιου άλλου έχει άποψη περί ψαρέματος και θηραμάτων.
Μαρία, νομίζω τα σχόλια του ίδιου μέλους που δημοσίευσε τα αποτελέσματα στο φόρουμ greekdivers είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και δείχνει πως αντίστοιχες οικολογικές ανησυχίες υπάρχουν σε όλους μας..

Και φυσικά πιστεύω πως εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθεί με νηφαλιότητα η όλη συζήτηση, και όχι σε ανταλλαγή πυρών, έστω και αν κάποια εκατέρωθεν σχόλια ήταν εν βρασμώ.

Σχετικά με τα αποτελέσματα (γιατι δεν μιλάμε για απλά νούμερα, αλλα για θύματα - θηράματα), για να ήμουν σίγουρος πως θα μπορούσα να έχω μια σχετικά αντικειμενική άποψη, θα έπρεπε να είχα τις εποχές που ασχολήθηκα με το Υ/Ψ, την δυνατότητα ή την ικανότητα, να τύχω και εγώ σε μια ψαρευτική ημέρα που να μπορούσε να μου δώσει τον αριθμό των θηραμάτων που διάβασα στα αποτελέσματα, και εγώ να κατάφερνα να αντισταθώ και με να "έπαιρνα" αυτά που πιθανόν θα μου όριζε ο νόμος, ή η οικολογική συνείδηση που ίσως θα είχα.
Επειδή λοιπόν οι δικές μου επιδόσεις απείχαν πολύ (μα πάρα πολύ) απο αυτές που θα "επρεπε" ώστε να διαμορφώσω άποψη, δεν μπορώ να ξέρω το πως θα ενεργούσα, άρα δεν το θεωρώ και τίμιο να κατακρίνω αυτους που κατάφερνουν αυτο που κατάφερνουν.

Ξέρω πως η παραπάνω αναφορά μου θα ακούγεται να ακροβατεί εντός-εκτος θέματος, αλλά επειδή ουκ ολίγες φορές έγινε (κατα την γνώμη μου λανθασμένα) σύνδεση των αγώνων υποβρυχίου ψαρέματος, με την ίδια την δραστηριότητα του υ/Ψαρεματος, θεώρησα σκόπιμο να την αναφέρω, βασιζόμενος στην ίδια λογική, την οποία θα ονόμαζα "σύγχιση".

Σχετικά με τους αγώνες τωρα..


Μπορεί να μην είχα ποτέ την δυνατότητα να συμμετέχω με αξιώσεις σε αγώνες, αλλά και να την είχα δεν θα την αξιοποιούσα κατ΄αυτόν τον τρόπο γιατι απλά δεν πολυσυμπαθώ οποιοδήποτε αγώνα, εμπεριέχει και θύματα εκτός απο αντιπάλους.
Παρ΄ολα αυτά, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του, είτε μας αρέσει είτε όχι, οπότε δεν εχω λόγο να κατακρίνω κανέναν εκ των υποστηρικτών των αγώνων.
Το σημείο που χρήζει προσοχής, είναι αυτό του νόμου.
Διαβάζοντας το σχόλιο του κ. Δετοράκη, θεώρησα πως πραγματικά ο νόμος υπερισχύει πάντων οπότε απο αυτήν την πλευρά, ενδεχομένως πέραν του "ηθικού" μέρους, (που είναι και υποκειμενικό θέμα) να υπάρχει και νομικό, που είναι ξεκάθαρο.

Τελικά, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, είναι νόμιμος αυτός ο αγώνας?
Και δεν είναι ρητορική η ερώτηση, απλά εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει (ενδεχομένως κάτι μου διέφυγε απο την ροή της συζήτησης) με ποιόν τρόπο παρακάπτονται τα θεσπισμένα απο τον νόμο όρια, και παρακαλώ να μου πείτε, (η να μου επαναλάβετε) τον φορέα που δίνει άδεια ή καλύτερα καταλύει τις σχετικές διατάξεις.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη που άκουσα πολύ πρόσφατα, έλεγε:
"Aγώνες υποβρύχιας αλιείας? Μάλιστα! Ας προσαρμοστούν απολύτως με τα θεσπισμένα όρια αλιευμάτων, και ας γίνονται όποτε θέλουν!"

Και η παραπάνω θέση, απαντά κατα την γνώμη μου και στο ερώτημα που άκουσα απο κάποιον φίλο, σχετικά με την διαφορά μιας μεγάλης ψαροτουφεκάδικης παρέας, απο τους συμμετέχοντες σε εναν αγώνα.

Η μεν παρέα, θα μπορεί ανα πάσα στιγμή να ελεγθεί για τα αλιεύματα της, (και να τιμωρηθεί αν ενδεχομένως παραβίασε τον νόμο), ενώ οι αγωνιζόμενοι, μπορούν να χτυπήσουν 8 ροφοειδή εκαστος και ημερησίως, χωρίς περεταίρω προβλήματα. (αν πράγματι παρακάμπτεται ο νόμος όπως προανέφερα)

Δεν είναι σημαντική αυτή η διαφορά? Τι λέτε?

Δηλώνοντας εξ αρχής, άγνοια,(μην βιαστείτε να με πυροβολήσετε) θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες αν πιστεύουν πως πέραν της ευγενής άμιλλας και της ικανοποίησης της πιθανής νίκης, υπάρχουν και περισσότερα δέλεαρ για την διάκριση σε εναν τέτοιου είδους αγώνα, σε τόσο μεγάλα βάθη κλπ κλπ.
Και ο λόγος που ρωτάω?

Η οικογένεια των υποβρυχίων κυνηγών είναι πραγματικά τεράστια. Με μια μικρή ματιά στον αριθμό των μελών ας πούμε που συμμετέχουν σε ένα φόρουμ, σίγουρα θα εντυπωσιαστούμε. Και μεγάλη οικογένεια, σημαίνει και μεγάλη αγορά!
Πιθανον (δηλωσα ειλικρινή άγνοια), κάποιοι απο τους συμμετέχοντες να εκπροσωπούν καταδυτικές σχολές ελέυθερης κατάδυσης, ή καταστήματα πώλησης εξοπλισμού ή οτιδήποτε σχετικό, οπότε η πιθανή διάκριση να τους αποφέρει και σχετική επαγγελματική καταξίωση.

Μήπως τελικά και κατα βάθος, αυτοί οι άνθρωποι είναι αυτοι που εχουν και το μεγαλύτερο συμφέρον απο τους αγώνες, οπότε πολύ λογικά τους στηρίζουν, (και καλά κάνουν, επαγγελματίες είναι) γιατι είναι σαν μια "μονομαχία" σχολών-καταστημάτων-εξοπλισμού-αντιπροσώπων?
Γιατι σε αυτή τη δραστηριότητα υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης σύγκρισης (αυτος έβγαλε πιο μεγάλο ψάρι, άρα σε αυτον θα πάω και σαν το δικό του όπλο, στολή πέδιλα θα αγοράσω)

Φυσικά και δεν κατηγορώ, απλά προσπαθώ να καταλάβω.

Πάλι καλά που στην αυτόνομη, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα γιατι θα είχε ουρά το ΝΝΑ, μιας που η παραπάνω τακτική (του καλυτερότερου) είναι και μέσα στον Ελληνικό κώδικα dna..

Κλείνοντας, θα επαναλάβω την ιδέα σχετικά με αγώνες, αυστηρά εντός των ορίων.
Απο "αθλητικής" άποψης, θα είχαν και περισσότερο σασπένς, μιας που θα ήταν "στα μέτρα όλων" και θα μπορούσε να αναδειχθεί νικητής ο καθένας.
(και απο οικολογικής, με εναν πρόχειρο υπολογισμό σήμερα θα ζούσαν 18 ροφοειδή περισσότερα, απο έναν αγώνα και μόνο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.