Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-04-09, 10:09
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά νομίζω σε όσους θέλουν να ενημερωθούν και να ξέρουν στο εξής ότι
οι πίνες, φούσκες κλπ είναι προστατευόμενα είδη, τα καρχαριοειδή είδη υπό εξαφάνιση κλπ κλπ...
Στους Ράμπο και εξολοθρευτές του βυθού (μια κατηγορία ψαράδων που δε σέβεται τίποτα ή έστω είναι ανενημέρωτη) που θα πρέπει να μάθουν να συμπεριφέρονται και να σέβονται τον κόσμο στον οποίο εισβάλλουν και καταστρέφουν -υποτίθεται χωρίς να γνωρίζουν το κακό που κάνουν- και ας πάρουν χαμπάρι ότι στο φινάλε υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν τρώνε κουτόχορτο, και θα είναι πλέον ενεργά απέναντί τους όταν ενεργούν όπως οι 4 φίλοι...


@ Μαρία ίσως θα πρέπει να ενημερώσουμε σα σύλλογος τα περιοδικά του χώρου του φαρέματος αφού όπως λέει ο Phoevos οι ψαράδες είναι ανενημέρωτοι για τα είδη υπό εξαφάνιση και τα προστατευόμενα είδη
(μπορώ να αναλάβω την προώθησή του στο Thalassa)
@ Phoevos Θα μπορούσες να αναρτήσεις -αν συμφωνείς - κάποιο κείμενο σχετικά με τα παραπάνω στα ψαροντουφεκάδικα φόρουμ ώστε να υπάρξει κάποια ενημέρωση. Άλλωστε η δική σου ανάρτηση θα τύχη μεγαλύτερης αποδοχής και αναγνωσιμότητας.

Επίσης όσον αφορά τον καρχαρία ο τρόπος που έχει χτυπηθεί από τις βέργες δείχνει να έγινε από κοντά και σχεδόν εξ' επαφής, θα μου επιτρέψετε να υποθέσω ότι το ψάρι πρέπει να ήταν άρρωστο ή αδύναμο, και να έλαβε "χαριστική βολή" στον κρόταφο από τους 4 ράμπο φίλους...
Δείτε και σχετική συζήτηση στο HUTS
http://www.huts.gr/forums/showthread.php?t=4687
http://www.spearfishingforum.gr/view...hp?f=20&t=7640
http://www.greekdivers.com/forum/ind...ic=19271&st=10
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-04-09, 10:09
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβε, έχεις δίκιο να ανησυχείς για το ποιόν της προσέγγισης αλλά να ξέρεις ότι το κέιμενο δεν απευθυνόταν σε ψαράδες αλλά στους δημοσιογράφους....
Θα μπορούσε σίγουρα να είναι σεμνότερο και ευγενικότερο.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως το αποτέλεσμα έως τώρα, όλοι (εκτός του Μάκη ) ενδιαφέρθηκαν να ακούσουν αυτό που είχαμε να πούμε και ζήτησαν περισσότερες πληροφορίες.
Το Agroschannel και το Thivapress έχουν ήδη ανεβάσει το Δελτίο Τύπου της Shark Alliance (το thivapress έχει και έντυπη εφημερίδα στην οποία θα μπει άρθρο σήμερα).
Το EviaNews μας είπε ότι η δημοσίευση για τους ηρωικούς ΨΤ θα κατέβει.



Γιώργο (Χρόνια πολλάαααααα!!),
είναι πολύ καλη η ιδέα σου για το άρθρο -αλλά όχι όπως είναι τώρα.

Θα επανέλθω.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-04-09, 10:14
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

σωστοί οι παίκτες!
(κρίμα που δεν είναι μέλη των φόρουμ σας οι "ήρωες", θα είχαν 2-3 ενδιαφέροντα πραγματάκια να ακούσουν από εσάς).
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-04-09, 10:57
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστοί οι παίκτες!
(κρίμα που δεν είναι μέλη των φόρουμ σας οι "ήρωες", θα είχαν 2-3 ενδιαφέροντα πραγματάκια να ακούσουν από εσάς).
Έχουν γίνει πολλές φορές συζητήσεις για τα σαλάχια.

Πολλοί νέοι ψαροκυνηγοί που είναι στα πρώτα τους βήματα σκοτώνουν κάποιο σαλάχι. Είναι "εντυπωσιακό" θήραμα (ευμεγέθες) και εύκολος στόχος. Οπότε πέφτουν στη παγίδα. Σε συζητήσεις που έχουμε κάνει καταλαβαίνουν το λάθος τους, δεδομένου όμως ότι δεν τους παίρνουμε απο τα μούτρα .

Μία τελευταία έγινε και εδώ
http://www.greekdivers.com/forum/ind...pic=19224&st=0

το παλικάρι προφανώς νέος ψαροκυνηγός (φαίνεται απο τον εξοπλισμό) δεν ήξερε και "έμαθε" χτυπώντας. Προσωπικά βρήκα πολυ υγιή την αντίδραση του
Παράθεση:
ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ... ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΑΛΑΧΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΦΙΛΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ. ΣΟΡΡΥ
Δυστυχώς οι γνώσεις που παίρνουν οι ψαροκυνηγοί είναι απο στόμα σε στόμα, απο παλαιότερο σε νεότερο όταν υπάρχει παλαιότερος (γιατί μάσκα και πέδιλα όλοι μπορούν να αγοράσουν για μια βουτιά), ή απο τα περιοδικά. Δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Αντιθέτως για τους κυνηγούς (απο όσο θυμάμαι απο κάποιο παλιό γνωστό) πρέπει να δώσεις και εξετάσεις για τα επιτρεπόμενα προς θύρευση είδη για να αποκτήσεις κυνηγετική άδεια.

Το ότι απαγορεύεται η αλιεία καρχαριοειδών το έμαθα πριν μερικούς μήνες (και δεν το ήξερα για τη χώρα μας μέχρι που το διάβασα απο εσάς) όταν ψαχνόμουνα για PhD στην Αυστραλία, όπου φυσικά με ενδιέφερε και η θαλάσσια ζωή. Εκεί βρήκα ανακοινώσεις και σκέψεις και βίντεο για τους υπέροχους άγριους της θάλασσας. Μετά το άκουσα απο εσάς. Δεν ξέρουν οι ψαροκυνηγοί ότι ο καρχαρίας απαγορεύεται να αλιεύεται. Και όλοι καταλαβαίνουμε ότι αυτό έχει ξεκινήσει απο την υπεραλίευση σε ευρωπαικές χώρες για την περιβόητη fin soup. Στην ελλάδα σπάνια αλιεύονται (ευτυχώς) τέτοια πλάσματα, δυστυχώς αλιεύονται ακόμα και προσκυνητές όταν τύχει ( ).

Γνωρίζω 2 περιστατικά αλίευσης καρχαρία. Στη 1η περίπτωση έγινε πραγματικά γιατί νιώσανε ότι κινδυνεύανε (τους πλησίασε πολλές φορές, στη τελευταία ακούμπησε με τα πλαινά του πτερύγια τα πέδιλα των δυτών όταν ήταν κολημένοι στα βράχια. Τότε έγινε η βολή). Απο όσα έχω δει σε σχετικά βίντεο στο νετ, μπορεί και να μην κινδυνεύανε, αλλά τότε δεν υπήρχε γνώση (που να ξέραμε ότι επιθετικός ειναι ο καρχαρίας που έχει κατεβασμένα τα πλαινά πτερύγια του, ούτε οι αυτόνομοι δεν το ξέρανε καλά καλά τότε. Ή ότι κάνουνε bumping χωρίς να δαγκώνουν πάντα τελικά). Και δε σας κρύβω ότι σχεδόν όλοι οι ψαροκυνηγοί θα ρίχνανε σε παρόμοια κατάσταση. Ο ίδιος ψαροκυνηγός αν και είχε πολλές συναντήσεις έκτοτε μαζί τους, δεν χτύπησε ξανά κανέναν (βέβαια ο συγκεκριμένος είναι έτη φωτός μπροστά απο το μέσο όρο που είμαστε εμείς). Αντιθέτως τάισε μερικές φορές κάποιους απο αυτούς (θελημένα ή όχι, ξέρετε καμιά φορά "τσιμπάνε" αυτό που κρέμετε στη βέργα σου ).

Πολλές φορές έχουμε ακούσει δυνατές ουρές στο νερό, και έχουμε δει τα μικρόψαρα (καλόγριες κτλ) να εξαφανίζονται. Δεν ξέρω αν ήταν καρχαρίας, αλλά ήταν κάτι πολύ μεγάλο. Συνήθως όταν πλησιάζει τούνα ή μαγιάτικο τα μικρόψαρα απομακρύνονται γραμμικά (με συνεχή τρόπο δηλαδή αλλά γρήγορα). Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις όχι απλά απομακρύθηκαν αλλά εξαϋλώθηκαν (απότομη μεταβολή και μεγάλη μετατόπιση του κοπαδιού)! Έχω την αίσθηση ότι είναι δίπλα μας και μας φοβούνται πολύ, κρίνοντας απο τις πληροφορίες που έχω συλλέξει απο το νετ.

Ελπίζω κάποια στιγμή να δώ και εγώ (μέχρι στιγμής μόνο φώκιες και χελόνες). Ξέρω είναι χ....σμο, αλλά αξίζει. Στατιστικά θα επιβιώσω (ποτέ δε ξέρεις βέβαια) αλλά θα είναι τρομερή εμπειρία. Πολύ δύσκολο όμως το βλέπω γιατι θα είμαι πολύ ταραγμένος για να ηρεμήσω το ψάρι να μείνει σχετικά κοντά (εδώ φώκια βλέπεις και την ακούς, πόσο μάλλον κήτος 5 μέτρων).

Χαιρετώ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-04-09, 11:08
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων

Μεταγενέστερη προσθήκη: το thivapress ανέβασε και αρθράκι για την αντίδραση του Τηθύς! Τους ευχαριστούμε!
Έγραψε η Μαρία:
Παράθεση:
Όπως μας καταγγέλλει η Υπεύθυνη Επικοινωνίας του Σ.Ε.Α Τηθύς Μαρία Σαλωμίδη το φαινόμενο της παράνομης αλίευσης προστατευόμενων ειδών δεν είναι μοναδικό στην χώρα μας.«Δυστυχώς για τον ελληνικό τύπο, οι μόνες δημοσιεύσεις που αναφέρθηκαν στο θέμα αναλώθηκαν σε μερικά ανούσια σχόλια περί του τεράστιου μεγέθους του και του χρηματικού ποσού που θα κερδίσει ο αλιέας από την "τυχερή"ψαριά. Είναι όμως καιρός να αρχίσει να μας απασχολεί κάπως πιο υπεύθυνα ο άδικος και αλόγιστος θάνατος σπάνιων ειδών, πόσο μάλλον όταν αυτά είναι απειλούμενα και προστατευόμενα από Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Συμβάσεις. Πώς θα αντιδρούσατε αν βλέπατε παρόμοιες εικόνες από τυχαία μεν σύλληψη αλλά σκόπιμο θάνατο και εκφόρτωση/εμπορία δελφινιού;»
Τα σέβη μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-04-09, 11:27
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολλές φορές έχουμε ακούσει δυνατές ουρές στο νερό, και έχουμε δει τα μικρόψαρα (καλόγριες κτλ) να εξαφανίζονται. Δεν ξέρω αν ήταν καρχαρίας, αλλά ήταν κάτι πολύ μεγάλο. Συνήθως όταν πλησιάζει τούνα ή μαγιάτικο τα μικρόψαρα απομακρύνονται γραμμικά (με συνεχή τρόπο δηλαδή αλλά γρήγορα). Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις όχι απλά απομακρύθηκαν αλλά εξαϋλώθηκαν (απότομη μεταβολή και μεγάλη μετατόπιση του κοπαδιού)! Έχω την αίσθηση ότι είναι δίπλα μας και μας φοβούνται πολύ, κρίνοντας απο τις πληροφορίες που έχω συλλέξει απο το νετ

Αυτην την συμπεριφορα (σαν εκρηξη) την εχω συναντησει οταν πλησιασε φωκια υποβρυχιως . Τα μονα ζωντανα που χαρηκαν με την επισκεψη της ειμασταν εγω και το καταδυτικο μου ζευγαρι .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-04-09, 07:09
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Τελικά αυτό που όλοι είχαμε καταλάβει επιβεβαιώνεται...

http://www.greekdivers.com/forum/ind...pic=19300&st=0

τελικά τα μήντια δημοσιεύουν ότι θέλουν χωρίς έλεγχο και τα παρουσιάζουν όλα όπως τους συμφέρει (αυτούς και τους "ήρωες" που μας "πουλάνε").

Phoevo, ευχαριστούμε για τα πόστ σε greekdivers και spearfishing.
Πιστεύω ότι οι διενέξεις μεταξύ των δύο κοινοτήτων μπορούν να σταματήσουν και όλοι να κάνουμε κάτι για το καλό της θάλασσας.
Ίσως να ήταν και για καλό για να έρθουν οι δύο κοινότητες πιο κοντά.
Χρειαζόμαστε άτομα σαν και εσένα. Επέτρεψέ μου να σου πω ότι οι αυτόνομοι είναι αρκετά συνειδητοποιημένοι σε θέματα περιβάλλοντος και αυτό γίνεται μέσω ενημέρωσης μέσα από τα φόρουμ . Πλέον πολλοί από εμάς γνωρίζουν ότι και άλλα είδη της θάλασσας όπως οι πίνες και οι φούσκες είναι είδη υπό εξαφάνιση. Στους αυτοδύτες αυτό είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια και πιστεύω ότι η ενημέρωση βοηθάει. Καλό να μεταφέρεις και αυτά... Και ο ροφός όπως θα ξέρετε εκλείπει αλλά νομίζω ότι δεν έχουν ωριμάσει οι συνθήκες για να μεταφέρεις στους ψαροντουφεκάδες κάτι τέτοιο .....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-04-09, 11:01
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αυτό που όλοι είχαμε καταλάβει επιβεβαιώνεται...

http://www.greekdivers.com/forum/ind...pic=19300&st=0

τελικά τα μήντια δημοσιεύουν ότι θέλουν χωρίς έλεγχο και τα παρουσιάζουν όλα όπως τους συμφέρει (αυτούς και τους "ήρωες" που μας "πουλάνε").

Phoevo, ευχαριστούμε για τα πόστ σε greekdivers και spearfishing.
Πιστεύω ότι οι διενέξεις μεταξύ των δύο κοινοτήτων μπορούν να σταματήσουν και όλοι να κάνουμε κάτι για το καλό της θάλασσας.
Ίσως να ήταν και για καλό για να έρθουν οι δύο κοινότητες πιο κοντά.
Χρειαζόμαστε άτομα σαν και εσένα. Επέτρεψέ μου να σου πω ότι οι αυτόνομοι είναι αρκετά συνειδητοποιημένοι σε θέματα περιβάλλοντος και αυτό γίνεται μέσω ενημέρωσης μέσα από τα φόρουμ . Πλέον πολλοί από εμάς γνωρίζουν ότι και άλλα είδη της θάλασσας όπως οι πίνες και οι φούσκες είναι είδη υπό εξαφάνιση. Στους αυτοδύτες αυτό είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια και πιστεύω ότι η ενημέρωση βοηθάει. Καλό να μεταφέρεις και αυτά... Και ο ροφός όπως θα ξέρετε εκλείπει αλλά νομίζω ότι δεν έχουν ωριμάσει οι συνθήκες για να μεταφέρεις στους ψαροντουφεκάδες κάτι τέτοιο .....
Φίλε Γιώργο σε χαιρετώ

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να με ευχαριστείς. Τα ποστ στο GD kai SFF τα είχα κάνει πριν το ζητήσεις και θα τα έκανα ακόμα και αν δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ. Άλλωστε δεν είμαι ο μόνος (ψαροκυνηγός) που έχει κάνει τέτοια ποστ!!! (στο GD ξεκίνησαν άλλοι τα θέματα, με πρόλαβαν!). Σας έχω ξαναπεί ότι οι ψαροκυνηγοί αγαπάνε τη θάλασσα, είμαι ένας απο τους πολλούς, τίποτα περισσότερο.

Σχετικά με τις πίννες το ξέρουμε. Για τις φούσκες .... ξέρεις δεν είναι είδος προς αλίευση με ψαρ/κο, οπότε για αυτό δεν έχω ασχοληθεί - ακούσει τίποτα. Θα ασχοληθώ όμως με το ζήτημα. Σχετικά με τα επιτρεπόμενα μεγέθη των αλιευμάτων πάντως, οι ψαροκυνηγοί δεν μένουν στα επιτρεπόμενα απο το νόμο. Έτσι όποιος χτυπήσει ροφό 45 εκ (που είναι καθόλα νόμιμος) ακούει τα αντίστοιχα σχόλια. Εξαίρεση οι νέοι ψαροκυνηγοί στους οποίους γίνονται νουθεσίες-προτροπές να προσπαθήσουν να βρούν τα μεγαλύτερα ψάρια που κρύβονται στο βυθό. Βλέπεις δεν μπορεί κανείς μας να έχει την απαίτηση απο κάποιον νέο ψαροκυνηγό να μπει στη θάλασσα και να αρχίσει να πιάνει ψάρια απο 5 κιλά και πάνω, δεν είναι καθόλου εύκολο. Αν κρίνω απο τον εαυτό μου, τη 1η φορά που μου ηρθε στήρα 2Kg στο καρτέρι τρόμαξα τόσο πολύ που έριξα περισσότερο για αυτοάμυνα παρά για να συλλάβω το ψάρι (ξέρεις...να κερδίσω χρόνο για την άτακτη φυγή μου ). Έχουμε όμως την απαίτηση να χτυπήσουν ελάχιστους μικρούς (νόμιμους πάντα) και να περάσουν γρήγορα στο επόμενο σκαλί.

Για τους ροφούς δεν ξέρω να σου πω ( δεν κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου ειλικρινά). Στα ρηχά δεν βλέπω, παρά πολύ μικρά ροφάκια και μικρά στηράκια τα οποία δεν πειράζουμε φυσικά. Στα βαθιά βλέπω όλων των ειδών τα πλάσματα και μεγάλους ροφούς. Η αναλογία όμως ροφών / στηρών+πιγγών είναι μικρή, αλλά πάλι δεν ξέρω αν αυτό σχετίζεται με τις βιολογικές - κοινωνικές συνήθειες αυτών των ψαριών.

Όπως είχε γράψει και ο Γ. Δελβερούδης εδώ (και το είχα σχολιάσει):

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2764

οι πληθυσμοί ανέκαμψαν σε μόνο 6 μήνες. Όλοι ξέρουμε ότι δεν μπορεί ροφοί 10άρηδες να δημιουργούνται σε . . . λιγότερο απο 7-8 χρόνια (δεδομένου ότι δεν ξέρουμε τι ποσότητα τροφής έχει το ψάρι, κάτι το οποίο αλλάζει την εξέλιξη βάρους-χρόνου). Άρα μήπως τα ψάρια είναι εκεί ή λίγο παρακάτω, και δεν τα βλέπουμε? Σε άλλο ποστ ο Dimitris Galon είχε αναφέρει πληθώρα ψαριών απο τα 45 μέτρα και κάτω (όχι ροφούς όμως). Εκεί δεν φτάνει ο ψαροκυνηγός (με εξαίρεση ίσως 3-4 ανθρώπων στην Ελλάδα).

Θα μείνω λίγο στο bold. Είμαστε μια χαρά κοντά. Έχω φίλους αυτόνομους και έκανα και μερικούς ακόμα εδώ μέσα. Δεν τρέχει τίποτα. Αυτό που έγινε ήταν μια κακή εικόνα που εμφανίστηκε, και δυστυχώς πέρασε το μήνυμα ότι οι αυτόνομοι θέλουν να απαγορευτεί το ψαρ/κο, κάτι που ξέρουμε όλοι ότι δεν μπορεί να ισχύει (την ίδια εικόνα είχα σχηματίσει και εγώ, μετά απο προσωπική επικοινωνία με φίλους απο εδώ άλλαξε αυτό). Αυτές τις ατυχίες έχουν κάποιες γενικεύσεις και ακρότητες (που όλοι κατά καιρούς παρασερνόμαστε και κάνουμε, including me).
Αν ίσχυε (αν δηλαδή οι αυτόνομοι ως σύνολο ήθελαν να απαγορευτεί το Υ/Ψ) τότε θα με βρίσκατε ηθικά και νομικά και με όποιες δυνάμεις μπορεί να έχω, κάθετα αντίθετο απέναντι σας (άκρως φιλικά πάντα).


Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-04-09, 15:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους καρχαρίες

Ευχαριστούμε και το evianews για το ενδιαφέρον!
http://www.evianews.tk/

Είναι πραγματικά συγκινητικό το πόσο πολύ αγκάλιασαν αυτή την αντίδρασή μας τα μικρά ΜΜΕ των τοπικών κοινωνιών!
Τους ευχαριστούμε!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-05-09, 21:16
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 04.2009: Δράση του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" για τους Καρχαρίες

Έστω και καθυστερημένα, κυρίως από δική μου ευθύνη, η έντυπη έκδοση της εφημερίδας Αναγνώστης Πελοποννήσου δημοσίευσε το σχετικό άρθρο - ανακοίνωση - για τη Συμμαχία για τους Καρχαρίες
http://2.bp.blogspot.com/_5Xp5qTOzvC.../s1600-h/1.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.