Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #30  
Παλιά 08-07-09, 18:06
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες. Αρα ερωτω? γιατι να γινει παρκο η Γυαρος αφου δεν ενοχλητε αλιευετε απο κανεναν? Αρα ο NMOIRAS ειχε απολυτο δικιο. Ειναι ασκοπο. Εχω επισκευτει την γυαρο και ειναι πραγματικα ενα παρθενο μερος. Αν η green peace θελει να κανει κατι αξιολογο στο αιγαιο, να απαγερευση πρωτα τις μηχανοτρατες που σαρωνουν και βομβαρδιζουν το αιγαιο και οχι να πολεμαει τους ερασιτεχνες ψαραδες που κανουν το χομπι τους. Επανηλημενος το εχω αναφερει το θεμα αλλα κανεις δεν τις εχει κουνησει. Παρα πολλοι λιγοι απο εδω γνωριζουν την ζημια που μπορει να κανει η μηχανοτρατα. Ο Nmoiras στην αρχη ηξερε τι ελεγε αλλα βιαστικατε να τον επιπληξετε για την ελλιπης ενημερωση του. Παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου απαντησει σεβομενος την αποψη μου και χωρις να ερθει σε ριξη μαζι μου

Φιλικα παντα
Γιαννης
Για να βάλουμε ξεκάθαρα τα πράγματα στη θέση τους, μιας και δεν γίναμε κατανοητοί...

1

Για τις καταδύσεις που έγιναν στην περίμετρο του νησιού δεν πήραμε ΚΑΜΙΑ άδεια, γιατί απλά δεν χρειάζεται. Δεν ακολουθήθηκε καμία γραφειοκρατική διαδικασία, το λιμεναρχείο αναγνώρισε το νέο καθεστώς διαβάζοντας το νέο νόμο και μας άφησε ήσυχους. Η μόνη πίεση που ασκήθηκε ήταν να τους υπενθυμίσουμε την ύπαρξη του σχετικού νόμου, προς ενημέρωσή τους.

2

Η Γυάρος δεν είναι τόσο παρθένο μέρος όπως λες. Μόνο τις 2 ημέρες που ήμασταν εκεί, συναντήσαμε τουλάχιστον 2-3 φουσκωτά (στα 2 υπήρχαν σίγουρα ψαροντουφεκάδες, στο 1 μπορεί και να υπήρχαν και μπουκάλες!). Επίσης συναντήσαμε τουλάχιστον 1 σκάφος παράκτιας αλιείας δίπλα στην ακτή. Ενδείξεις "ανθρωπογενούς πίεσης" εντοπίστηκαν και υποβρυχίως, αλλά δε θα επεκταθώ εδώ επ' αυτού.

3

Οι δράσεις της Greenpeace εν γένει, όπως έχουμε χιλιοπει σε αυτό το thread, δε σχετίζονται με το Σύλλογό μας. Ο Σύλλογος ανέλαβε μια συγκεκριμένη δράση και όχι όλη την θαλάσσια εκστρατεία της Greenpeace. Όποιος έχει παράπονα για τις δράσεις αυτής της οργάνωσης (ή και άλλης οποιασδήποτε οργάνωσης), ας απευθυνθεί στην ίδια, ή ας ανοίξει καινούριο θέμα!

4

Έτσι απλά, ενημερωτικά, το κύριο μέλημα στη ζώνη προστασίας που έχει προταθεί για τις Κυκλάδες (πέρα από την περιοχή της Γυάρου που προτείνεται η απομάκρυνση όλων των αφαιρετικών δραστηριοτήτων και που είναι το τμήμα της πρότασης που στηρίζει ενεργά ο Σύλλογός μας) είναι η απομάκρυνση των συρόμενων εργαλείων, δλδ βιντζότρατας και μηχανότρατας. Τα λόγια περί απαγόρευσης της ερασιτεχνικής αλιείας τα "έχουν φορέσει" σε εμάς και στην GP διάφοροι (που μάλιστα δεν κάνουν καν τον κόπο να ρωτήσουν τους υπεύθυνους και μετά να ενημερώσουν με τα ευρήματά τους σχετικά με τις εικασίες τους) και δεν προέρχονται από καμία επίσημη δήλωση, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω. Τζάμπα έχουν πάει όλα τα λόγια και οι επεξηγήσεις για τον Κανονισμό Αλιείας πάνω στον οποίο στηρίζεται η πρόταση, ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει...

Προτείνω για πολλοστή φορά, όποιος έχει απορεία σχετικά με την πρόταση της GP, να επικοινωνήσει με το ελληνικό γραφείο της.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 08-07-09 στις 18:27.
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.