Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 27-01-08, 23:50
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά, μετά από μια μικρή έρευνα, κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν έχουμε να κάνουμε με την Ελληνικά Καταδυτικά Πάρκα Α.Ε αλλά με την ΣΕΛΟΝΤΑ Α.Ε.Γ.Ε. Έτσι και ρίξετε μια ματιά στο Δελτίο Χρήσης του ομίλου για το 2005, θα καταλάβετε τι εννοώ. Μέχρι και θυγατρική στην Ουαλία έχουν τα παλικάρια. Άσε δηλ. που έχουν εξαγοράσει ότι κινείται στο χώρο της ιχθυοκαλλιέργειας. no further comment ...
Παύλο, αυτό δε θα έπρεπε να σε εντυπωσιάζει πολύ....
Η διαδικασία εκμίσθωσης ενός καταδυτικού πάρκου, θυμίζει πολύ τη διαδικασία εκμίσθωσης ενός όρμου για εκατάσταση ιχθυοκαλλιεργητικής μονάδας.....
Διόλου παράξενο λοιπόν να ανοίγουν την αγορά οι πλέον αρμόδιοι στις διαδικασίες εκμίσθωσης θαλασσών.

Επίσης απ'όσο γνωρίζω, η σχέση Σελόντα και Καταδυτικά Πάρκα Α.Ε. είναι γνωστή και καθόλου υπόγεια.

Ο ίδιος ο κος. Κούτσης, ιχθυολόγος του Σελόντα, μας είχε μιλήσει παλιότερα (σε άσχετη με το θέμα ομιλία του που είχε διοργανωθεί από το huts) για την πρωτοβουλία "Καταδυτικά Πάρκα Α.Ε" ως όραμα των ιδιοκτητών Σελόντα, οι οποίοι -όπως κάθε σωστός επιχειρηματίας οφείλει- ενδιαφέρονταν να επεκτείνουν τις δραστηριότητές τους.

Αυτό μάλλον καλούς, παρά κακούς στη δουλειά τους τούς κάνει, n'est-ce pas?.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 28-01-08 στις 01:16.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-01-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Όχι Παύλε, κάνεις λάθος. Ο κ. Μαρκάτος δεν δουλεύει μόνο για τον κ. Κούτση (δλδ. ΣΕΛΟΝΤΑ) αλλά για πάαααρα πολλούς φορείς, επιχειρήσεις και οργανισμούς που ασχολούνται με τις καταδύσεις στην Ελλάδα...
Ε, εντάξει, εγώ δεν είπα ότι δουλεύει μόνο γι' αυτόν. Δουλεύει και γι' αυτόν, ok.

Κάτι άλλο που ήθελα να πω :

Στα διπλώματα ειδίκευσης 2003-2004 (μεταπτυχιακές διατριβές) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, υπάρχει μία τύπισσα του Τμ. Οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων που έχει παρουσιάσει μια διατριβή με θέμα "Διερεύνηση της Σχέσης Τουρισμού και Προστατευόμενων Περιοχών. Δυνατότητα Δημιουργίας Θαλάσσιων – Καταδυτικών Πάρκων σε Συστάδες Νησιών της Λέσβου".

Δεν ξέρω αν σας ενδιάφερει, αλλά μπορείτε να πάρετε περισσότερες πληροφορίες για την μελέτη αυτή, από το
postgrad@env.aegean.gr
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-01-08, 00:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Σχετικά με τα μικρά νησιά, τα λινκ που έδωσες δεν δείχνουν καμία σχέση με το αντικείμενο!

Αυτό εδώ είναι καλύτερο:
http://news.pathfinder.gr/announcements/432035.html


Αν ήξερες πόσοι άνθρωποι έχουν ασχοληθεί με τα Καταδυτικά Πάρκα κατά τόπους και πόσους δεν μπορέσαμε να καλέσουμε λόγω περιορισμένου χρόνου και χώρου, δε θα στεναχωριόσουν τόσο για τα Μικρά Νησιά.

Ελπίζω να μας συγχωρέσουν όλοι εκείνοι που δεν καλέστηκαν, κι ελπίζω να διοργανωθεί από κάποιους άλλους (πιο εύρωστους) το Συνέδριο που χρειάζεται για να κατατεθούν όλες οι επί μέρους εμπειρίες.....

Χαίρομαι πάντως που το ψάχνεις τόσο.
Αυτό θα πει ψαγμένος αυτοδύτης!


(Σχετικά με τη διπλωματική που αναφέρεις.

ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ. ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ - ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΩΝ ΠΑΡΚΩΝ ΣΕ ΣΥΣΤΑΔΕΣ ΝΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ.
Αικατερίνη Πάικου, διπλωματική στο Παν. Αιγαίου.

... πολύ διοικητική για τα γούστα μου και πολύ κάθετη στα θέματα των εναλίων.... απορώ πού βρίσκει το θάρρος μία φοιτήτρια να φέρει τέτοια "άποψη" για την Εφορεία! )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 28-01-08 στις 21:54. Αιτία: edit link
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-01-08, 03:36
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Unhappy Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Αγαπητοί Παύλε και Physalia,

Παράθεση:
(Σχετικά με τη διπλωματική που αναφέρεις.

ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ. ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ - ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΩΝ ΠΑΡΚΩΝ ΣΕ ΣΥΣΤΑΔΕΣ ΝΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ.
Αικατερίνη Πάικου, διπλωματική στο Παν. Αιγαίου.

... πολύ διοικητική για τα γούστα μου και πολύ κάθετη στα θέματα των εναλίων.... απορώ πού βρίσκει το θάρρος/θράσος μία φοιτήτρια να φέρει τέτοια "άποψη" για την Εφορεία! )
Η Διπλωματική Εργασία για την οποία γίνεται λόγος εκπονήθηκε από απόφοιτο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, σε Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Η εργασία έγινε την ακαδημαϊκή χρονιά 2004-2005, δηλαδή πριν από τη ψήφιση του νέου Νόμου 3409 (ΦΕΚ 273, 04/11/2005) σχετικά με τις καταδύσεις αναψυχής, από την Ελληνική Βουλή. Κατά συνέπεια δεν ανταποκρίνεται στη σημερινή κατάσταση σε ότι αφορά το Νομοθετικό πλαίσιο. Με τη συγκεκριμένη κοπέλα τυχαίνει να γνωριζόμαστε και να συνεργαζόμαστε στο πλαίσιο Ερευνητικού Προγράμματος.

Γενικότερα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στη Μυτιλήνη υπάρχει τα τελευταία χρόνια κινητικότητα σε ότι αφορά το θέμα. Αναλυτικά για όλα αυτά θα μιλήσει στην Ημερίδα και θα σας κατατοπίσει ο κύριος Κουτσούμπας (Αναπλ. Καθηγητής στο Τμήμα Επιστημών της Θάλασσας) ως κύριος συντονιστής της συγκεκριμένης έρευνας.

Έχουμε φτάσει σε αυτό το forum να μιλάμε για Ερευνητικά Προγράμματα (πράγμα που όπως ξέρετε κάποιοι από εδώ παρουσιάζει κάποια ευαισθησία), να σχολιάζουμε δουλειές φοιτητών και να αποκαλύπτουμε ‘υποχθόνια’ συμφέροντα και συνομωσίες πίσω από τα επικείμενα ΠΟΑΚΠ πριν καλά καλά ακούσουμε τα όσα ενδιαφέροντα θα μας πουν οι ‘αρμοδιοι’ στην Ημερίδα. Καταλαβαίνω την αγωνία και το ενδιαφέρον που υπάρχει για το θέμα από όλους μας αλλά πιστεύω ότι έχουμε αρχίσει λίγο να ξεφεύγουμε… Άλλο μία τετ α τετ συζήτηση και άλλο ένα forum. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ… Μήπως να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμη έως την Ημερίδα;

Παράθεση:
Θα ήταν άσχημο π.χ - σε συνεργασία με το Υ.Ε.Ν και το Υπουργείο Παιδείας - να πάρουμε άδεια για μια σειρά επισκέψεων στα ελληνικά σχολεία με σκοπό να ενημερώσουμε τα παιδιά μας για το τι σημαίνει για τον τόπο μας η θάλασσα, για το τι σημαίνει ο σεβασμός προς το υγρό στοιχείο, για το τι σημαίνει το κύμα, ο βυθός, ή η κατάδυση ;
Σε ότι αφορά τα σχόλια περί Θαλασσινής και Περιβαλλοντικής Παιδείας… Δεν είναι τόσο απλή υπόθεση το ΠΟΙΟΣ είναι ο κατάλληλος για να τη ‘διδάξει’! Για παράδειγμα για μένα που είμαι Θαλάσσιος Επιστήμονας (όχι ότι εγώ είμαι ο κατάλληλος), ένας αυτοδύτης ή ένας καπετάνιος μπορούν να μεταδώσουν την αγάπη τους για τη θάλασσα και να μοιραστούν μαζί μας τις θαλασσινές ιστορίες τους και τις εμπειρικές γνώσεις που έχουν αποκτήσει. Αυτό είναι φανταστικό αλλά δεν μπορεί να οργανωθεί μία τέτοια κίνηση από ένα Υπουργείο!

Παράθεση:
Θα μου πείτε, και που να βρούμε τα λεφτά εμείς να πληρώσουμε τον επιχειρηματία της κατασκήνωσης ; Ας μας τα δώσει το Υπουργείο. Ή ας τα ζητήσουμε εμείς από το Υπουργείο. Ή ας κάνουμε μια προσπάθεια να τα ζητήσουμε κι ας μην τύχει καλής κατάληξης. Λέμε "να αποκτήσει ο Έλληνας παιδεία για την θάλασσα". Συμφωνώ και το κάνω και πανό στο Σύνταγμα. Αλλά για να αποκτήσει ο Έλληνας παιδεία για την θάλασσα - και για οτιδήποτε άλλο - πρέπει να έχει και τον Έλληνα μαζί του. Τι θέλω να πω ; Θέλω να πω πως πρέπει να έχουμε και την βοήθεια από το κράτος. Δεν μπορεί μια μερίδα Ελλήνων να θέλει να κάνει κάτι για τα Ελληνόπουλα και η Ελλάδα (το Ελληνικό κράτος δηλ.) να μην συμμετέχει.
Εδώ κάνουμε τόσες μέρες θέμα για τα 5 ευρώ που θα δώσουμε για να μπούμε σε ένα ΠΟΑΚΠ και τώρα λέμε να πληρώσουμε για να βελτιώσουμε τη Θαλασσινή Παιδεία των Ελλήνων;;; Ο σκοπός αυτός για μένα μπορεί να είναι μόνο λειτούργημα και να το ασκώ εθελοντικά ή ενδεχομένως αντικείμενο εργασίας και δε θα συμφωνούσα ποτέ με το να πληρώσω για να ‘ξεστραβώσω’ κάποιους!

Παράθεση:
Κι ενώ εμείς συζητάμε για θαλασσινή παιδεία, το ΕΛΚΕΘΕ εξέπεμψε - αν θυμάστε - SOS κάποια στιγμή. (http://www.kykladesnews.gr/default.a...ID=28&nID=6051) Καταλαβαίνετε δηλ. Τα χρέη των ΠΑΕ τα πήρε το ποτάμι, τα χρέη του ΕΛΚΕΘΕ ; Απορίας άξιο και ανάξιο το τίμημα. Θα μου πείτε, οι ΠΑΕ είχαν και κα'να χούλιγκαν, το ΕΛΚΕΘΕ τι έχει ; Ένα ενυδρείο. Σιγά την βάρκα ... Αλήθεια, τι γίνεται με αυτήν την υπόθεση ; Ξέρει κανένας ; Έκλεισε τελικά το ενυδρείο ; Και στην τελική, τι να το κάνουμε ; Aφού σε λίγο θα έχουμε Καταδυτικά Πάρκα.
Πολλές φορές απελπίζομαι και λέω ότι αυτό μας αξίζει! Και μιας και ανάφερες το καταπληκτικό και μοναδικό Ενυδρείο της Κρήτης και το καημένο το ΕΛΚΕΘΕ άκου κι αυτό… Η γενική είσοδος στο Ενυδρείο είναι 8 ευρώ (δηλαδή 2-3 καφέδες). Ξέρεις γιατί τα πληρώνεις αυτά τα λεφτά; Για να δεις ένα πολύ μεγάλο ‘ψαροτροφείο’ όπως αυτά που ιδρύει η Selonda! Έχω επισκεφτεί μερικά από τα μεγαλύτερα ενυδρεία του κόσμου αλλά αυτό είναι απαράδεκτο… Τι θαλασσινή παιδεία να διδάξει το Ενυδρείο του ΕΛΚΕΘΕ στο μέσο Έλληνα όταν περιλαμβάνει στα εκθέματά του ένα όστρακο του γιγάντιου Δίθυρου Tridacna gigas από τους τροπικούς και δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά για τη δικιά μας Μεσογειακή πίννα (Pinna nobilis) που είναι το μεγαλύτερο δίθυρο της Μεσογείου και παράλληλα περιλαμβάνεται στις λίστες των απειλούμενων και προστατευόμενων ειδών;;; Τι να πω εγώ όταν αντίκρισα στο Ενυδρείο της Valencia στην Ισπανία (το νεότερο και μεγαλύτερο Ενυδρείο της Ευρώπης σήμερα), όπου παρακολούθησα σεμινάρια για τη λειτουργία του, γιγάντια stand για τους αρχαίους Έλληνες, τον Όμηρο, την Οδύσσεια, την Αργοναυτική εκστρατεία, τις Σειρήνες, το Μέγα Αλέξανδρο ως πρώτο Ωκεανογράφο (και μετά εμείς μιλάμε ακόμα για το Μακεδονικό…) και τα ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΤΗΣ ΚΝΩΣΟΥ! Που είναι λοιπόν τα δελφίνια της Κνωσού στο Cretaquarium??? Ποιος θα διδάξει στον κόσμο τη θαλασσινή παιδεία όταν αποτυγχάνουν οι υποτιθέμενοι ‘αρμόδιοι’;;;

Μπορείτε να δείτε αυτές τις φωτογραφίες μου από τα εγκώμια που πλέκουν για εμάς οι Ισπανοί συνάδελφοι στα ενυδρεία τους στο blog μου: http://tiburondives.blogspot.com/

Μακάρι να καταφέρει η δικιά μας γενιά να το αλλάξει αλλά δυστυχώς μάλλον αυτό μας αξίζει σήμερα… Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ είμαστε θαλασσινός λαός ή τέλος πάντων δεν έχουμε τη συμπεριφορά ενός πραγματικά θαλασσινού λαού όσο και αν το καυχιόμαστε!!!

Ξέρετε ότι με έχουν ρωτήσει δύο φορές σε Ελληνικά αεροδρόμια (Θεσσαλονίκης και Μυτιλήνης) αν μέσα στη βαλίτσα με τον καταδυτικό μου εξοπλισμό κουβαλάω γκάζι και φιάλη με υγραέριο; Και μετά πάμε να αναπτύξουμε τον καταδυτικό τουρισμό στην Ελλάδα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 28-01-08 στις 13:51.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-01-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

100% wth you Tiburon!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-01-08, 11:43
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Έχουμε φτάσει σε αυτό το forum να μιλάμε για Ερευνητικά Προγράμματα (πράγμα που όπως ξέρετε κάποιοι από εδώ παρουσιάζει κάποια ευαισθησία)
Κάνεις ένα μικρό λάθος, στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν γίνεται συγκεκριμένη κουβέντα γύρω από συγκεκριμένα ερευνητικά προγράμματα, αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο της λεγόμενης "ευαισθησίας" που ισχυρίζεσαι ότι οφείλει να συνοδεύει το σχολιασμό τους. Προσωπικά πιστεύω ότι στα πλαίσια του σωστού διαλόγου, κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να θίξει οποιοδήποτε θέμα πιστεύει ότι τον αφορά. Τα θέματα που σχετίζονται με τη νομοθεσία της χώρας μας πιστεύω ότι μας αφορούν όλους, όπως φυσικά μας αφορά και το περιβάλλον.

Παράθεση:
Μακάρι να καταφέρει η δικιά μας γενιά να το αλλάξει αλλά δυστυχώς μάλλον αυτό μας αξίζει σήμερα… Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ είμαστε θαλασσινός λαός ή τέλος πάντων δεν έχουμε τη συμπεριφορά ενός πραγματικά θαλασσινού λαού όσο και αν το καυχιόμαστε!!!
Συμφωνώ μαζί σου, ελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού έχει πραγματική επαφή με τη θάλασσα στη σύγχρονη Ελλάδα (τα καλοκαιρινά μπάνια δεν πιάνονται), παρά το γεγονός ότι ο πληθυσμός της χώρας είναι συγκεντρωμένος στην παράκτια ζώνη.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-01-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Έχουμε φτάσει σε αυτό το forum να μιλάμε για Ερευνητικά Προγράμματα (πράγμα που όπως ξέρετε κάποιοι από εδώ παρουσιάζει κάποια ευαισθησία), να σχολιάζουμε δουλειές φοιτητών και να αποκαλύπτουμε ‘υποχθόνια’ συμφέροντα και συνομωσίες πίσω από τα επικείμενα ΠΟΑΚΠ πριν καλά καλά ακούσουμε τα όσα ενδιαφέροντα θα μας πουν οι ‘αρμοδιοι’ στην Ημερίδα.
Νομίζω έχετε παρεξηγήσει το ενδιαφέρον μου. Συγνώμη, αλλά εγώ δεν μίλησα ούτε για "υποχθόνια" συμφέροντα, ούτε για συνομωσίες. Παρακαλώ, όποιος έχει κάποια παράθεση δική μου για τέτοια πράγματα, ας την εμφανίσει. Είναι - τουλάχιστον - άδικο να γράφετε κατ' αυτόν τον τρόπο για πράγματα τα οποία, ουδέποτε έγραψα.

Εγώ απλώς παρέθεσα τα δεδομένα και ότι είναι γνωστό με κάποιον τρόπο πιο "συμμαζεμένο" αν θέλετε. Δεν είναι γνωστό πως ο κ. Μαρκάτος εργάζεται και για τον κ. Κούτση ; Γνωστό είναι. Δεν είναι γνωστό πως η ΣΕΛΟΝΤΑ Α.Ε.Γ.Ε έχει 5-6 θυγατρικές σε Ουαλία και Ηνωμένο Βασίλειο ; Οι ίδιοι τα αναφέρουν αυτά στο Δελτίο Χρήσης του Ομίλου τους. Εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν. Και που έχει 5 θυγατρικές, τι σημαίνει ; Και που οι δυο τους είναι τάτσι μίτσι κότσι, τι σημαίνει ; Σημαίνει κάτι ; Εσάς ρωτάω, εγώ δεν ξέρω. Δεν λέω κάτι, δεν ισχυρίζομαι τίποτε. Συνεπώς, δεν είμαι εγώ αυτός που βγάζει τα συμπεράσματα παιδιά, ούτε είμαι εγώ αυτός που βιάζεται, εγώ απλώς συμμαζεύω κάποια στοιχεία. Μερικά επιλέγω να τα επαναδημοσιεύσω αυτούσια, μερικά τα κρατάω για μένα. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Δεν διαφωνώ πως πρέπει πρώτα να περιμένουμε την ημερίδα, ok. Αλλά και τι σημαίνει αυτό ; Πως δεν μπορούμε να αναζητάμε κάποιες πληροφορίες δηλ. και να λέμε πέντε κουβέντες ; Εγώ δεν έκανα κάποιο σχόλιο ούτε για τον κ. Μαρκάτο, ούτε για το κ. Κούτση. Ίσα ίσα έθεσα και κάποια ερωτήματα που θα μπορούσαν να απαντηθούν από τους ίδιους. Ok πάντως, θα περιμένω κι εγώ μαζί σας. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Παράθεση:
Αυτό είναι φανταστικό αλλά δεν μπορεί να οργανωθεί μία τέτοια κίνηση από ένα Υπουργείο!
Θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. Όλα μπορούν να συμβούν, ακόμη κι αυτά που νομίζουμε φανταστικά ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 02-02-08 στις 07:10.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-01-08, 13:30
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Wink Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Καλησπέρα σας,

Ειλικρινά δεν θέλω να προσβάλω κάποιον και συγγνώμη αν ήμουν λίγο περισσότερο οξύς από ότι έπρεπε. Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους που ασχολούνται με την κατάδυση να το ψάχνουν τόσο πολύ το θέμα.

Δεν προσπάθησα να υπερασπιστώ κανέναν ούτε και να ασκήσω κανενός είδους λογοκρισία. Απλά δεν ξέρω αν είναι καλό να σχολιάζουμε εδώ κάποια πράγματα που αφορούν ορισμένους ανθρώπους εν απουσία τους και χωρίς να ξέρουμε τι έχει συμβεί από ‘μέσα’. Τίποτα παραπάνω! Για αυτό και είπα να περιμένουμε την Ημερίδα. Τότε να δείτε συζητήσεις που έχουμε να κάνουμε!

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-01-08, 22:04
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Βρήκα και ηλεκτρονικά τον Ν. 3422/2005 που επικυρώνει τη Σύμβαση του Aarhus "για την πρόσβαση σε πληροφορίες, τη συμμετοχή του κοινού στη λήψη αποφάσεων και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη για περιβαλλοντικά θέματα".


Είμαι σίγουρη ότι θα τον βρείτε χρήσιμο ποικιλοτρόπως....
Καλή ανάγνωση!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-01-08, 23:15
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα και ηλεκτρονικά τον Ν. 3422/2005 που επικυρώνει τη Σύμβαση του Aarhus "για την πρόσβαση σε πληροφορίες, τη συμμετοχή του κοινού στη λήψη αποφάσεων και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη για περιβαλλοντικά θέματα".


Είμαι σίγουρη ότι θα τον βρείτε χρήσιμο ποικιλοτρόπως....
Καλή ανάγνωση!
Κατ' εφαρμογήν του, οι ενώσεις, σύλλογοι, σωματεία κτλ. έχουν πρόσβαση σε κάθε περιβαντολλογική πληροφορία κατόπιν τεκμηριώμενου αιτήματος ...

καλοοοοόόόόό! έχει κι άλλα ... έχει κι άλλα ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 28-01-08 στις 23:21.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.