Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 18-10-09, 22:10
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά ταυτίζομαι με τα επιχειρήματα του Πάρη, έχω ακούσει κι εγώ ανθρώπους άλλων γενεών να διηγούνται το τότε και το τώρα της θάλασσας με τρόπο που να μην αφήνει καμιά αμφιβολία περί της γενικότερης κακοποίησης.
Από εκεί και πέρα, μένει στον καθένα από εμάς να επιλέξει το πώς θα διαχειριστεί αυτή την αλήθεια...

Προσωπικά, νιώθω ότι οι προηγούμενες γενιές με αδίκησαν, όχι σκόπιμα ίσως, αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς παραμένει. Και όταν έρθει ο καιρός να λογοδοτήσω κι εγώ με τη σειρά μου στους ανθρώπους που έρχονται, θέλω αν μη τι άλλο να τα έχω καλά με την συνείδησή μου.

Αποδέχομαι αναγκαστικά το γεγονός ότι ακόμα και εν έτει 2009 -με τα τόσα που γνωρίζουμε για τα του οίκου (πλανήτη) μας- οι φυσικοί πόροι για τον άνθρωπο εξακολουθούν να αναγνωρίζονται μόνο από τη χρηστική τους αξία -και μάλιστα σε πρώτο (παιδικό θα το έλεγα αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για τη λέξη) επίπεδο ανάγνωσης ... αδυνατούμε ακόμα να αντιληφθούμε επαρκώς την αυταξία των ΖΩΝΤΩΝ ειδών και της αβίαστης φύσης...

Κάποιοι καλώς ή κακώς, αντιλαμβάνονται αυτές τις αξίες... κι αν πχ εσείς οι ΨΚ Φοίβε νιώθετε αδικημενοι από την τρέχουσα πραγματικότητα, προσπάθησε να μπεις στη δική μας θέση και πες μας τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να υπερασπιστούμε τις δικές μας αξίες....
Οι δικές σας τουλάχιστον μεταφράζονται εύκολα σε χρήμα, κοίτα τι εύκολα που βρήκατε υποστηρικτές-μπαμπάδες τους μαγαζάτορες (στη θέση σας δεν θα ένιωθα πολύ καλά με αυτό παρεμπιπτόντως) να εναντιώνονται στην απόφαση για το Θερμαϊκό, προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι θα πέσουν οι δουλειές τους....

Αυτό μάλιστα, κατανοητό επιχείρημα, άντε να πάμε τώρα εμείς να μιλήσουμε για την αυταξία της ζωής και της ύπαρξης... θα μας πάρουν με τις ντομάτες....
ας σκεφτούμε λοιπόν καλύτερα ποιος είναι τελικά ο ριγμένος σε αυτή τη χώρα γιατί εμένα κάτι μου λεει ότι δεν είναι ο ΨΚ που έχει φορέσει τόσο πολύ το παραπονιάρικό του τελευταία....

Κάποιοι από εμάς, αρκετοί πιστεύω, θα θέλαμε να υπάρχουν αψάρευτα (ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, τελεία) μέρη, όπου να μπορούμε να απολαμβάνουμε το δικό μας δικαίωμα στη ζωή και τη φύση.... από που και από ποιον το διεκδικούμε αυτό παρακαλώ;;
Οκ, λες Φοίβε ότι τα ψάρια υπάρχουν αλλά είναι τρομαγμένα. Εγώ λοιπόν θέλω περιοχές με μη τρομαγμένα ψάρια, και όχι δεν φαντασιώνομαι, υπάρχουν τέτοιες αλλού και τις θέλω και στη δική μου χώρα... Και σε αυτές δεν θελω μέσα ούτε τον ΨΚ όσο βελούδινος κι αν νομίζει ότι είναι.

Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω από κάποιον ΨΚ να λέει ότι κι αυτός επιθυμεί περιοχές που να μη ψαρεύονται από κανέναν... αντιθέτως, το μόνο που βλέπω είναι αντίδραση επειδή τους κλείνουν την Αλόννησο, ή επειδή τολμάμε να συζητάμε την πρόταση της Γυάρου ως no-take zone.
Κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα καταλάβω ειλικρινά.....
Γεια σου Μαρία

Ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι η κατάσταση της θάλασσας είναι όπως παλαιότερα όσον αφορά την ποιότητα των βυθών. Απλά αναφέρω ότι βλέπω πολλά ψάρια, χωρίς όμως να μπορώ να ξέρω τι θα έβλεπα πριν 20 χρόνια. Είμαι βέβαιος απο συζητήσεις με ελάχιστους πολύ καλούς παλιούς ψαροκυνηγούς, ότι παλαιότερα υπήρχαν περισσότερα ψάρια. Αλλά και διαφορετική ποιότητα των υδάτων. Χαρακτηριστικά, φίλος απο κυκλαδονήσι μου έχει αναφέρει για την διαφοροποίηση της διαύγειας των νερών τα τελευταία 20 χρόνια. Απίστευτος ψαροκυνηγός (τόσο καλός που ποτέ δεν θα μπορέσω να φτάσω). Με τρομερές γνώσεις για όλες τις επαγγελματικές μορφές αλιείας αφού είχε εργαστεί και σε καΐκια (τράτες, γρι γρι κτλ). Εκείνος μάλιστα θεωρεί την καταστροφή της τράτας και του γριγρι χειρότερη και απο αυτή του δυναμίτη. Μου έχει αναφέρει λοιπόν πάρα πολλά προβλήματα, και μου έχει ξεκαθαρίσει ότι η περιβαλλοντική μόλυνση είναι ορατή (ένα παράδειγμα στη διαύγεια σε σχέση με πριν 20 χρόνια).

Μαρία, είναι περισσότεροι απο ένας οι ψαροκυνηγοί που θέλουν προστατευμένες περιοχές χωρίς καμίας μορφής αλίευση απο όλους. Ούτε επαγγελματίες, ούτε ερασιτέχνες. Οι περιοχές αυτές καλό θα είναι να χαρακτηρίζονται ως προστατευόμενες για 2-3 χρόνια, και μετά να αποχαρακτηρίζονται και να δημιουργούνται νέες. Έτσι όλοι θα απολαμβάνουμε την ομορφιά του βυθού. Και κανείς δε θα νιώθει στερημένος, αφού οι περιοχές θα εναλλάσσονται. Σέβομαι απόλυτα αυτή σας την επιθυμία. Το παράδειγμα της Αλλονήσου δεν είναι καλό. Γιατί εκεί επιτρέπεται η επαγγελματική αλιεία, όχι το Υ/Ψ. Για τους ξένους δηλαδή, γιατί για τους ντόπιους, τέλος πάντων. Για το ζήτημα των κυκλάδων και τη Γυάρο μίλησα με κάποιον εκπρόσωπο της Greenpeace στο τηλέφωνο. Μου ανέφερε ρητά ότι δεν θα απαγορευτεί το Υ/Ψ στις κυκλάδες παρά μόνο η βιομηχανική αλιεία (τράτες, γρι γρι κτλ), αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη. Βλέπεις πολλές φορές ξεκινάμε σιγά σιγά, και μετά βρισκόματσε προ εκπλήξεων. Άλλωστε η Greenpeace δεν έχει ξεκαθαρίσει γραπτώς τις προθέσεις της. Αναφέρουν αόριστα να επιτρέπεται μόνο η μικρή παράκτια αλιεία, αλλά πουθενά δεν γράφουν για Υ/Ψ, ερασιτέχνες, δεν ορίζουν πουθενά ότι στη μικρή αλιεία περιλαμβάνεται και το Υ/Ψ και η ερασιτεχνική αλιεία γενικότερα. Αν το έκαναν, να είσαι σίγουρη ότι θα είχατε πολύ μεγαλύτερη απήχηση. Άλλωστε, ποιος ερασιτέχνης δεν θα στήριζε τη προσπάθεια σας, αν αναφέρατε (ΓΡΑΠΤΩΣ) ότι θα επιτρέπεται η ερασιτεχνική αλιεία (και το Υ/Ψ) στα νησιά. Κανένας δε θα μιλούσε για τη Γυάρο.

Για τους επαγγελματίες δεν αγχώνομαι. Ο κόσμος των Υ/Κυνηγών είναι μικρός και λίγο πολύ τους γνωρίζω όλους. Άσε δε που είναι φανατικοί ψαροκυνηγοί οι περισσότεροι, δικοί μας άνθρωποι (όχι όλοι φυσικά). Είναι φίλοι Μαρία .

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τις καλόγριες, Φοίβε, η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν μου φαίνεται κάτι παράξενο....
Τα Chromis chromis ούτως ή άλλως αναφέρονται να ζουν σε εύρος βάθους 0-40 μέτρων πάνω από υφάλους ή Ποσειδωνίες (η εικόνα κοπαδιών καλογριών στα 30-40 μέτρα πάνω από ναυάγια ή λιβάδια είναι κάτι πολύ συχνό στις δικές μου βουτιές...). Είναι ψάρια που τρέφονται τόσο με οργανισμούς του πλαγκτού όσο και του βένθους και επομένως οι κατακόρυφες μετακινήσεις τους σχετίζονται μάλλον με το που βρίσκουν ευκολότερα τροφή την κάθε εποχή, και όχι με το ότι τρομάζουν από κάποιον ή απειλούνται από τη ρύπανση. Δεδομένου ότι το πλαγκτό (ρηχά νερά) είναι αφθονότερο κατά τους ανοιξιάτικους-καλοκαιρινούς μήνες, το βρίσκω λογικό να στρέφονται περισσότερο προς τον πυθμένα για φαγητό αυτή την εποχή.

Φυσικά και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τα ψάρια, κρίνω μονάχα από τα λίγα που ξέρω για τις διατροφικες τους απαιτήσεις.

Ελπίζω οι ιχθυολόγοι μας να μας πουν περισσότερα ...
Δεν είναι μόνο οι καλόγριες αλλά και άλλα μικρόψαρα (κάτι μικρά ασημένια, δεν ξέρω επιστημονική ονομασία. Αν πω μαρίδα - αθερίνα θα φάω καμία πέτρα? ). Εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί στις συγκεκριμένες περιοχές στα βαθιά έκανε πολύ κρύο (τα ψάρια ήταν κάτω απο το θερμοκλινές). Συνήθως τα μικρόψαρα προτιμούν τα ανώτερα ζεστά στρώματα, αφού εκεί ζούνε με ενεργειακή οικονομία+το ότι βρίσκουν περισσότερη τροφή (ανωδική κινηση ζεστών στρωμάτων?), αλλά μπορεί και να σφάλω. Μου έκανε πάντως τρομερή εντύπωση. Φόραγα 5mm σακάκι (Αύγουστο μήνα) για να μπορώ να αντέχω το κρύο και πάλι κάτω την άκουγα! (τέτοια διαφορά θερμοκρασίας) και όμως τίγκα στο μικρόψαρο...

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβο με κάνεις όντως χαρούμενο από τη μία κι επίσης αν θέλω να είμαι ειλικρινής θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα τελευταία δυο τρία χρόνια σα να βλέπουμε περισσότερα ψάρια από πριν. Από την άλλη όμως, συγνώμη αλλά δε μπορείς με τίποτα μα με τίποτα να με πείσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι οι θάλασσές μας είναι γεμάτες από ψάρια. Δεν έχω άλλα επιχειρήματα να προβάλω πάνω σε αυτό, πέρα από την προσωπική μου εμπειρία. Και βουτάω πάρα πολύ συχνά. Οκ να δεχτώ ότι εμείς οι αυτόνομοι τα τρομάζουμε τα ψάρια με τις φυσσαλίδες μας για αυτό και δεν τα βλέπουμε. Αλλά πάλι γιατί συμβαίνει στη μία ξέρα να μην τρομάζουν και να κάθονται οι ροφοί να σε κοιτάν σα χάνοι και στην άλλη που είναι γεμάτη τρύπες και θαλάμια να μη βλέπεις ούτε λέπι ή απλά να βλέπεις μια ουρά κάπου στο βάθος να χάνεται πανικόβλητη μέσα σε ένα σύνεφο σκόνης; Επίσης, το θεωρείς συμπτωματικό ότι η αύξηση των ψαριών τα τελευταία χρόνια συμπίπτει με την αλλαγή της νομοθεσίας και το άνοιγμα των θαλασσών στην αυτόνομη κατάδυση;...

Αυτή η κουβέντα μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα και μακάρι να γίνει αυτό, εγώ επειδή τελευταία είμαι λίγο πιεσμένος χρονικά θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.
Άλλωστε μετά το ποστ της Μαρίας τί παραπάνω χρειάζεται να πει κανείς;
Φοίβο θα σου πρότεινα επειδή είναι ξεκάθαρο ότι είσαι άνθρωπος με ευαισθησίες και ανησυχίες, να το διαβάσεις πολλές φορές και προσεχτικά.

Με όλο το σεβασμό και στα επιχειρήματά σου και στο ήθος σου και στο γεγονός (το εννοώ!) ότι... κατεβαίνεις με μια ανάσα στα 40-42 μέτρα.
Γεια σου φίλε Πάρη

Όπως 'εγραψα και στη Μαρία, δεν θεωρώ ότι έχουμε περισσότερα ψάρια (ή έστω τα ίδια) που είχαμε παλαιότερα. Απλά ανέφερα ότι βλέπω πολλά ψάρια.

Πράγματι είναι περιοχές που τα ψάρια ακόμα και στα πολύ βαθιά είναι πολύ τρομαγμένα. Πρόσφατα είχαμε μια καταγγελία (αναρτήθηκε στα φόρουμ) ότι κάποιος ψάρευε παράνομα νύχτα με μπουκάλα στα βορεινά της Τζιάς. Εντελώς συμπτωματικά φίλος πήγε για ψάρεμα εκεί το ίδιο ΣΚ που συνέπεσε και η ανακοίνωση. Μου ανέφερε ότι τα ψάρια ήταν πολύ βαθιά και πάρα πολύ τρομαγμένα. Και σε άλλα μέρη έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, όπου ξέρουμε ότι γίνεται παράνομη αλιεία (διευκρίνηση: δεν θεωρώ αυτούς που αλιεύουν παράνομα, ούτε αυτόνομους, ούτε ψαροκυνηγούς όπως έχω πει και παλαιότερα. Βλάκες τους θεωρώ...). Συνήθως το θέαμα λοιπόν των τρομαγμένων ψαριών οφείλεται σε πολύ μεγάλη αλιευτική πίεση. Οι βαθύτες ψαροκυνηγοί που ξέρω είναι συνήθως πολύ διακριτικοί (για να μπορούν να συλλαμβάνουν ψάρια σε μια βουτιά, συνήθως σε 1.40-2.00 λεπτά βουτιά, προσεγγίζουν το ψάρι, χτυπάνε και το παίρνουν και στην επιφάνεια). Εικόνες που τα ψάρια μένουν ήρεμα μακριά απο εμάς σημαίνει ότι ξέρουν πολύ καλά τι είμαστε και είναι τρομαγμένα απο εμάς. Εικόνες που τα ψάρια τρέχουν πανικόβλητα να κρυφτούν, ακόμα και αν βρισκόμαστε πολύ βαθιά έχει να κάνει με παράνομη αλιεία. Αυτό γιατί η πίεση απο εμάς είναι προοδευτική ως προς την αύξηση του βάθους. Δηλαδή στο τρόπο ψαρέματος μας, πλησιάζουμε προοδευτικά (βουτιά τη βουτιά) τα ψάρια, και ειδικά στη τεχνική του καρτεριού (που κατά κόρον χρησιμοποιείται στα βαθιά) κάνουμε τα ψάρια να έρθουν σε εμάς. Οπότε δημιουργείται η αίσθηση του κινδύνου αν συλλάβουμε πολλά ψάρια απο ένα τόπο, αλλά παράλληλα διατηρείται η αίσθηση ότι μακριά είναι ασφαλή (άρα και ήρεμα, αρκεί να μένουν μακριά).

Για το άνοιγμα στην αυτόνομη κατάδυση: χαίρομαι! Νομίζω ότι ήσασταν πολύ αδικημένοι. Έως πάρα πολύ!!! Απο την άλλη, όσο ποιο πολλά μάτια υπάρχουν εκεί έξω, τόσο πιο ασφαλής είναι ο βυθός και η θαλάσσια ζωή. Δεν ξέρω όμως άλλες αλλαγές στη νομοθεσία που έγιναν. Επίσης θεωρώ ότι σε επίπεδο περιβαλλοντικής ρύπανσης είμαστε ακόμα σε πολύ άσχημο επίπεδο. Εκεί περιμένω να δω αλλαγές, όταν σοβαρευτούμε στον περιορισμό των ρύπων.

Σας χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 18-10-09, 22:52
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Να πω κατ' αρχήν ότι χαίρομαι πολύ την εξέλιξη της κουβέντας και νομίζω πως όλοι βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα από τις αναφορές σας.

Συνονόματε, να αναφερθώ λίγο σ' αυτό που λες:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο οι καλόγριες αλλά και άλλα μικρόψαρα (κάτι μικρά ασημένια, δεν ξέρω επιστημονική ονομασία. Αν πω μαρίδα - αθερίνα θα φάω καμία πέτρα? ). Εμένα μου φαίνεται περίεργο γιατί στις συγκεκριμένες περιοχές στα βαθιά έκανε πολύ κρύο (τα ψάρια ήταν κάτω απο το θερμοκλινές). Συνήθως τα μικρόψαρα προτιμούν τα ανώτερα ζεστά στρώματα, αφού εκεί ζούνε με ενεργειακή οικονομία+το ότι βρίσκουν περισσότερη τροφή (ανωδική κινηση ζεστών στρωμάτων?), αλλά μπορεί και να σφάλω. Μου έκανε πάντως τρομερή εντύπωση. Φόραγα 5mm σακάκι (Αύγουστο μήνα) για να μπορώ να αντέχω το κρύο και πάλι κάτω την άκουγα! (τέτοια διαφορά θερμοκρασίας) και όμως τίγκα στο μικρόψαρο...
Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένο να βγάλει κανείς γενικευμένα συμπεράσματα με βάση την προσωπική του εμπειρία, γιατί μπορεί το φαινόμενο να είναι τοπικό και να έχει άλλες αιτίες.

...και μια και αναφέρθηκες στον Κορινθιακό, δες 2 φωτογραφίες που σου επισυνάπτω από Αλυκή Κορινθιακού τραβηγμένες στις 26/07/2009.
Το θερμοκλινές ξεκινούσε στα -22 (κι ήταν πραγματικά πολύ ψυχρό) αλλά αυτά τα κοπάδια από καλογριές, από τα μεγαλύτερα που έχω δει -χιλιάδες ψάρια χωρίς υπερβολή- βρισκόντουσαν στη ζώνη των -5 με -12 μέτρων.

Ίσως κάποιος ιχθυολόγος να μπορεί πραγματικά να μας εξηγήσει τι επηρεάζει το βάθος που τα βλέπουμε αναλόγως τις συνθήκες και την εποχή
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg korinthiakos_aliki_01.jpg (128,1 KB, 14 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg korinthiakos_aliki_02.jpg (99,4 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 18-10-09, 23:05
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κατ' αρχήν ότι χαίρομαι πολύ την εξέλιξη της κουβέντας και νομίζω πως όλοι βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα από τις αναφορές σας.

Συνονόματε, να αναφερθώ λίγο σ' αυτό που λες:



Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένο να βγάλει κανείς γενικευμένα συμπεράσματα με βάση την προσωπική του εμπειρία, γιατί μπορεί το φαινόμενο να είναι τοπικό και να έχει άλλες αιτίες.

...και μια και αναφέρθηκες στον Κορινθιακό, δες 2 φωτογραφίες που σου επισυνάπτω από Αλυκή Κορινθιακού τραβηγμένες στις 26/07/2009.
Το θερμοκλινές ξεκινούσε στα -22 (κι ήταν πραγματικά πολύ ψυχρό) αλλά αυτά τα κοπάδια από καλογριές, από τα μεγαλύτερα που έχω δει -χιλιάδες ψάρια χωρίς υπερβολή- βρισκόντουσαν στη ζώνη των -5 με -12 μέτρων.

Ίσως κάποιος ιχθυολόγος να μπορεί πραγματικά να μας εξηγήσει τι επηρεάζει το βάθος που τα βλέπουμε αναλόγως τις συνθήκες και την εποχή
Γεια και σε εσένα συνονόματε

Πραγματικά χαίρομαι και εγώ για την επικοινωνία, γιατί νομίζω ότι μόνο καλά πράγματα μπορούν να βγούν απο την μεταξύ μας επικοινωνία (έχω μάθει πολλά απο την αλληλεπίδραση μας).

Μια παρατήρηση για τις φωτογραφίες: οι καλόγριες που έχεις φωτογραφήσει είναι εμφανώς επηρεασμένες απο το φωτογράφο (μάλλον εκτός και αν παρατηρήσατε πελαγίσια ψάρια στη περιοχή) αφού όλες φαίνοντε να έχουν κοινή πορεία/κοπαδιάζουν κάπου. Δηλαδή δεν ξέρω αν δεν ήσασταν εκεί, αν θα παρέμεναν σε ανώτερα/κατώτερα στρώματα. Έχουν τη τάση να προσεγγίζουν μεγάλα έμβια όντα στο βυθό για προστασία (αρκεί να μην είναι οι γνωστοί τους θηρευτές).

Πανέμορφες φωτογραφίες.
Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 18-10-09, 23:17
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια παρατήρηση για τις φωτογραφίες: οι καλόγριες που έχεις φωτογραφήσει είναι εμφανώς επηρεασμένες απο το φωτογράφο (μάλλον εκτός και αν παρατηρήσατε πελαγίσια ψάρια στη περιοχή) αφού όλες φαίνοντε να έχουν κοινή πορεία/κοπαδιάζουν κάπου. Δηλαδή δεν ξέρω αν δεν ήσασταν εκεί, αν θα παρέμεναν σε ανώτερα/κατώτερα στρώματα. Έχουν τη τάση να προσεγγίζουν μεγάλα έμβια όντα στο βυθό για προστασία (αρκεί να μην είναι οι γνωστοί τους θηρευτές).
Κάποια μικρόψαρα μαζεύονται κοντά μας για άλλους λόγους (φαγητό από το βυθό αν τον αναστατώσουμε με πεδιλιές κλπ.)
Για τις καλογριές πάντως δεν το έχω παρατηρήσει -προσωπικά- το φαινόμενο (δηλ. να κοπαδιάζουν μόλις μας δουν ή να μας ακολουθούν).
Πλάκα θα είχε να είχα μια "ουρά" από καλογριές

Για τις συγκεκριμένες δεν ισχύει σίγουρα...
Ανεβήκαμε από τα -30, τις συναντήσαμε στη αριστερή μύτη στα -10 (όρμος πίσω από την Αλυκή που ήταν παλιά ένα ιχθυοτροφείο - αν ξέρεις την περιοχή), το κοπάδι άνοιξε δεξιά και αριστερά με το που μπήκα μέσα του και μετά φύγαμε προς την έξω πλευρά του ακρωτηρίου και το κοπάδι έμεινε εκεί που το βρήκαμε.

Κινούνταν σχετικά αργά κι έμοιαζαν πραγματικά να έχουν κάποιο λόγο που βρίσκονταν εκεί σε τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις, αλλά αυτός ο λόγος παραμένει ακόμη μυστήριος για μένα.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 19-10-09, 18:50
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Χέυ.
Λοιπών τώρα από που να ξεκινήσουμε και που να καταλήξουμε. Ας μην πούμε τίποτα για το υ/β ψάρεμα και ας ασχοληθούμε με ένα πιο περίπλοκο θέμα. Την Καλογρίτσα. Καταρχήν για να εντυπωσιάσουμε τους μικρούς μας φίλους να πούμε πως το ψάρι αυτό είναι σόι με τον Νέμο. Άλλα αυτό το περιφρονημένο ψαράκι δεν είναι μονόχνοτο όπως ο Νέμο. Η συμπεριφορά του παρουσιάζει πολλές διαφορετικές πτυχές.
Μπορεί να αράζουν στο βυθό και να παίζουν "εδώ παπάς" και να την κάνουν διακριτικά καθώς πλησιάζεις.
http://www.youtube.com/watch?v=tf9k9sQ0rWI
Συνήθως είναι αραγμένες στα μεσόνερα πάνω από σκληρά υποστρώματα και ψιλοτσιμπολογάνε ότι αιωρείται ενώ παράλληλα εξετάζουν οτιδήποτε κινητέ στην περιοχη τους. (αν δεν κάνει πολύ απότομες κινήσεις και της τρομάζει).
http://www.youtube.com/watch?v=lceRCUanIp8
Και τέλος τρυπώνουν όπου βρουν βάζουν μια ταμπέλα «Εδώ καλογρίτσες» και δεν αφήνουν τίποτα να πλησιάσει την μεριά τους.
http://www.youtube.com/watch?v=SvLZhtx2vYg
Και ώρες ώρες έχουν πολύ κακές διαθέσεις



Τώρα από εποχικές μεταναστεύσεις δεν έχω βρει κάποια αναφορά ούτε και έχω παρατήρηση κάτι τέτοιο.
Τώρα αν θέλουμε να εξηγήσουμε την συμπεριφορά τους μπορούμε με πολύ μικρή επιφύλαξη να πούμε τα εξής. Αυτά που είναι στα μεσόνερα είναι τα θηλυκά τα οποία τρώνε και μεγαλώνουν. Αυτά που είναι σε μικρές ομάδες (έχετε δει πολλές γυναίκες παπατζήδες) και μέσα στης τρύπες είναι τα αρσενικά. Τα αρσενικά έχουν πριν τι γέννα το χρέος να καθαρίσουν το βράχο που πάνω του θα κολλήσουν τα αυγά από μικροοργανισμους και οτιδήποτε μπορεί να βλάψει τα αυγά (βέβαια στην ψαρική καθαρίζω και καλοφαγία είναι ένα και το αυτό). Έπειτα έρχονται τα θυληκα γεννάνε και πάνε πάλι για ηλιοθεραπεία. Και πάλι τα αρσενικά κάθονται και "αερίζουν" τα αυγά (κουνόντας τα πτερυγία τους) μέσα στην τρύπα μέχρι να εκκολαφθούν και να βγουν αυτά τα μπλέ ελεκτρικ θαυματάκια. Πολλές φορές τραμπουκίζουν ψαράκια που πλησιάζουν στης μεριές τους.

Υγ. Φοίβο(απνιατζή) υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο να μπερδεύεις της καλογρίτσες με τους κοκκινόχανους ή Ανθίες (Anthias anthias)? Στο λέω γιατί κι άλλοι ψαροντουφεκάδες που πάνε βαθεία κάνανε τέτοιες συγχύσεις (οι ανθιες έχουν το ίδιο σουλούπι και ντανιάζοναι στα βαθιά). Κανονικά είναι κόκκινοι αλλά σε αυτό το βάθος τους λες μάλλον σκουροπράσινους.
Υγ2. Ακολουθεί αυθαίρετο συμπέρασμα.
Οι καλογρίτσες ζουν ακόμα και μέσα σε λιμάνια (πάντα κάτω από τον τύπο με το καλάμι που ρίχνει τα μπινελίκια) οπότε δεν νομίζω να μασάνε από λίγη ρύπανση.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 19-10-09 στις 22:32.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 20-10-09, 13:11
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δικές σας τουλάχιστον μεταφράζονται εύκολα σε χρήμα, κοίτα τι εύκολα που βρήκατε υποστηρικτές-μπαμπάδες τους μαγαζάτορες (στη θέση σας δεν θα ένιωθα πολύ καλά με αυτό παρεμπιπτόντως) να εναντιώνονται στην απόφαση για το Θερμαϊκό, προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι θα πέσουν οι δουλειές τους....

Αυτό μάλιστα, κατανοητό επιχείρημα, άντε να πάμε τώρα εμείς να μιλήσουμε για την αυταξία της ζωής και της ύπαρξης... θα μας πάρουν με τις ντομάτες....
ας σκεφτούμε λοιπόν καλύτερα ποιος είναι τελικά ο ριγμένος σε αυτή τη χώρα γιατί εμένα κάτι μου λεει ότι δεν είναι ο ΨΚ που έχει φορέσει τόσο πολύ το παραπονιάρικό του τελευταία....

.
έχει απόλυτο δίκιο η Physalia,
αλλωστε και η αφίσσα για την σχετική κινητοποίηση διαμαρτυρία , απο τους επαγγελματίες υπογραφεται.

δεν θυμάμαι απο τον συγκεκριμένο σύλλογο καμμία ανάλογη διαμαρτυρία πχ: για τη ρύπανση του Θερμαϊκού,για την δημιουργία δημιουργία αλιευτικών καταφυγίων ή περιοχών......
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ___________2.jpg (120,5 KB, 24 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 20-10-09 στις 13:19.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 20-10-09, 13:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Πέτρο, αριστούργημα!!!

Οι επαγγελματίες καλούν τους ερασιτέχνες να μπουν μπροστά, για να μην θιγούν τα συμφέροντά τους!!!

... βρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει ...



__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 22-10-09, 01:56
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι τα αρσενικά κάθονται και "αερίζουν" τα αυγά (κουνόντας τα πτερυγία τους) μέσα στην τρύπα μέχρι να εκκολαφθούν και να βγουν αυτά τα μπλέ ελεκτρικ θαυματάκια. Πολλές φορές τραμπουκίζουν ψαράκια που πλησιάζουν στης μεριές τους.
Και το σχετικό βίντεο από τον Μιχάλη που ολοκληρώνει την παρουσίαση μας για της καλογρίτσες. Δεν είναι τρύπα αλλά και ένα σκληρό υπόστρωμα σαν αυτήν την πέτρα είναι μια χαρά για τα αυγά .

http://www.youtube.com/watch?v=aYJ9t4g2ooc
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 22-10-09, 13:34
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Αν και το συγκριμένο θέμα αναφέρεται στους αγώνες ψαροντούφεκου και στο διασυλλογικό όχι, θα συνεχίσω, όπως και οι προεγράψαντες, να γράφω και εγώ εντός, εκτός και επί τα αυτά...

Φοίβε, στα πεταχτά λόγω περιορισμένου χρόνου, θέλω να σου θέσω δύο θέματα για προσωπικό προβληματισμό.


1.
Αν δεχτούμε το επιχείρημά σου ότι τα ψάρια απλά έχουν κατέβει βαθύτερα (στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελληνικών ακτών), λόγω της έντονης αλιευτικής πίεσης είναι βάσιμο, πιστεύεις ότι όλα είναι μια χάρα? Η απουσία μεγάλων ψαριών από τη ζώνη 0-30μ πιστεύεις ότι δεν έχει επιπτώσεις στο παράκτιο θαλάσσιο οικοσύστημα? Τα ψάρια αυτά που "μετακινήθηκαν" προς τα βαθιά δεν έχουν κάποιο σημαντικό ρυθμιστικό ρόλο να παίξουν στις βιοκοινότητες που ανήκουν? Αρκεί να υπάρχουν κρυμμένα στα βαθύτερα, ώστε μόνο λίγοι να μπορούν να τα "πάρουν"?

Το πρόβλημα της υπεραλίευσης δεν αφορά μόνο στην έλλειψη ψαριών προς κατανάλωση ή στην απώλεια παραδοσιακών επαγγελμάτων (βλ. παράκτιος ψαράς) ή στην απώλεια δραστηριοτήτων ελεύθερου χρόνου (βλ. υποβρύχιο κυνήγι). Η κατάρρευση των ιχθυαποθεμάτων που επίκειται απειλεί τα ίδια τα θαλάσσια οικοσυστήματα με απορύθμιση των ισορροπιών που ίσχυαν για πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια. Ακόμη και η αλλαγή συνηθειών/συμπεριφορών μελών μιας βιοκοινότητας (και αναφέρομαι στα παράκτια νερά όπου δραστηριοποιείται το υποβρύχιο κυνήγι) μπορεί να επηρρεάσει σε μεγάλο βαθμό την ισορροπία της και να μειώσει τις αντοχές της στις εξωτερικές απειλές (π.χ. ρύπανση, αύξηση θερμοκρασίας, εισβολή νέων ειδών κ.ά.).

2.
Τί σημαίνει ρύπανση, τί σημαίνει μόλυνση, τί σημαίνει διαύγεια και πως όλα αυτά σχετίζονται με την απουσία ψαριών-στόχων του υποβρύχιου κυνηγού από την παράκτια ζώνη? Γιατί πιστεύεις ότι τα ψάρια προτιμούν τα διαυγή (ολιγοτροφικά) νερά σε σχέση με τα λιγότερο διαυγή νερά?

Μπροστά ακριβώς από τις προβλήτες της πόλης του Μονακό, δε φαντάζεσαι πόσοι είναι οι ροφοί, οι σαργοί, οι συναγρίδες και οι παντελήδες. Ορατότητα περί τα 10 μέτρα. Πως και έτσι? Απαγόρευση ψαροντούφεκου και επάρκεια τροφής. Τα ψάρια δεν κρύβονται και δεν φαίνεται να τα ενοχλεί τόσο πολύ πια ο θόρυβος από τις μπουρμπουλίθρες, αλλά ούτε και τον έχουν συνηθίσει, γιατί δεν βουτάει και κανείς εκεί πέρα μόνο για επιστημονική έρευνα.

Αλλά ας θεωρήσουμε ότι τα δικά μας παράκτια νερά είναι ολιγοτροφικά και ότι είναι λογικό να μην έχουμε τόσο πολλά ψάρια... Τότε γιατί στο Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου που απαγορεύεται ΜΟΝΟ το ψαροντούφεκο και όχι η επαγγελματική αλιεία, οι σαργοί κάνουν πάρτυ;





Προσωπικά, τείνω να μην πιστεύω τους παλιούς που πάντα έχουν καραμέλα το "παλιότερα ήταν αλλιώς". Από την άλλη, δυσκολεύομαι να μην πιστέψω στα μάτια μου για το πως μπορεί να είναι η θάλασσα αν δεν την βιάζουμε...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 22-10-09, 16:31
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλλά ας θεωρήσουμε ότι τα δικά μας παράκτια νερά είναι ολιγοτροφικά και ότι είναι λογικό να μην έχουμε τόσο πολλά ψάρια... Τότε γιατί στο Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου που απαγορεύεται ΜΟΝΟ το ψαροντούφεκο και όχι η επαγγελματική αλιεία, οι σαργοί κάνουν πάρτυ;





Από την άλλη, δυσκολεύομαι να μην πιστέψω στα μάτια μου για το πως μπορεί να είναι η θάλασσα αν δεν την βιάζουμε...

Έτσι ακριβώς είναι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.