Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 16-10-09, 05:13
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ιστοσελίδα Rib and Sea ξεκίνησε προσπάθεια για την κατάργηση του αγωνιστικού ψαροτούφεκου. Μπορείτε να δείτε την σχετική ανακοίνωση εδώ

Εννοείται ότι είμαστε αλληλέγγυοι σε κάθε τέτοια προσπάθεια.

Για τον λόγο αυτό, οι τρεις Σύλλογοι (Τηθύς, Ε.Α.Θ. και Σ.Κ.Α.), στείλαμε σήμερα την παρακάτω επιστολή συμπαράστασης, στους υπεύθυνους της ιστοσελίδας:

Υ.Γ. και για να μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια (), ας κάνουμε μια επανάληψη: Ζητάμε να απαγορευτεί το "αγωνιστικό" ψαροτούφεκο και πάσης φύσεως "αθλητική" αλιεία.

Για να δούμε

Στα πλαίσια της ΕΟΥΔΑΤΚ ως αθλητική δραστηριότητα χαρακτηρίζεται και η δραστηριότητα του ερασιτεχνικού υποβρυχίου ψαρέματος για αναψυχή. Ως εκ τούτου, ζητώντας να καταργηθεί πάσης φύσεως αθλητική αλιεία, ζητάτε απο εμάς που πάμε για ψάρεμα κάθε ΣΚ με τους φίλους (και δεν μετέχουμε σε επίσημους αγώνες) να μας καταργήσετε την επαφή μας με τη θάλασσα.

Αν και δεν έχω συμμετάσχει σε αγώνες Υ/Ψ μέχρι σήμερα, θεωρώ ότι είναι ένας πρώτης τάξεως επιστημονικό πεδίο για να γίνει έρευνα πάνω σε αυτό για τις όποιες συνέπειες στο περιβάλλον. Βέβαια υπάρχουν δεν υπάρχουν περί τις 150 εργασίες δημοσιευμένες για το Υ/Ψ και τις επιπτώσεις στην αλιεία. Και μόνο το παγκόσμιο ενδιαφέρον της επιστημονικής κοινότητας για το αντικείμενο καταδυκνύει την σοβαρότητα της απειλής (= αφού δεν ασχολούνται σοβαρά, δεν μπορεί να είναι σοβαρή η καταστροφή. Όποιος έχει ασχοληθεί με έρευνα ξέρει πολύ καλά ότι ένα σημαντικό/φλέγον ζήτημα (ειδικά όπως είναι η μείωση των ιχθυαποθεμάτων!) τραβά και πολλούς ερευνητές στο πεδίο του).

Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-10-09, 10:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Φοίβε, δεν συμφωνώ και πολύ με τον συλλογισμό σου.
Εκτός αν παραδέχεσαι ότι ούτε η παράκτια αλιεία έχει επιπτώσεις αφού ούτε γι'αυτήν υπάρχουν επαρκείς μελέτες....
Οι πρώτες -και ελάχιστες στην Ελλάδα- μελέτες για την τράτα έγιναν μόλις τα τελευταία 10 χρόνια και για την βιντζότρατα μόλις πρόσφατα με την ευκαιρία του νέου κανονισμού για την αλιεία. Αυτά όλα δεν ήταν καταστροφικά πριν;;;
Επίσης δεν υπάρχουν καθόλου μελέτες για το πόσο καταστροφικός είναι ο δυναμίτης ή το ψαρομπούκαλο....

....Η έλλειψη μελετών μπορεί να οφείλεται σε πολλούς και διάφορους λόγους αν και συνηθέστερα έχει να κάνει με τις εγγενείς δυσκολίες στην επιστημονική προσέγγιση και καταγραφή μιας δραστηριότητας. Σε καμία όμως περίπτωση δεν συνιστά απόδειξη μη καταστροφικότητας.


Ειλικρινά, το εκτιμώ πολύ που το ψάχνεις σοβαρά το πράγμα, αλλά προσπάθησε να αποφύγεις τα εύκολα συμπεράσματα.....

(Μια που ασχολείσαι πάντως και δείχνεις ειλικρινές ενδιαφέρον να μάθεις περισσότερα, προτείνω να ψάξεις με τι δικαιολογία απαγόρεψαν το ΨΤ του ροφού στην Τουρκία. Θα είχε ενδιαφέρον για όλους μας να μάθουμε, άσε που η Τουρκία δεν είναι Γαλλία και άρα μας επιτρέπονται και οι συγκρίσεις...)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-10-09, 21:02
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας δούμε τον κανονισμό των αγώνων:

Το Δ.Σ. της Ε.Ο.Υ.Δ.Α.Τ.Κ., το Σάββατο 28 Μαρτίου 2009 ενέκρινε τις προταθείσες από τον Π.Σ.Α.Υ.Κ. τροποποιήσεις του κανονισμού υ/β αλιείας:

Α) Οι στήρες – πίγγες – σφυρίδες περιορίστηκαν από 10 άτομα του κάθε είδους, σε συνολικά 4 άτομα (από όλα τα είδη μαζί) ανά ημέρα. Ελάχιστο βάρος ροφού τα 5 κιλά και της σφυρίδας, πίγγας, στήρας, σφυριδόβλαχου και μαγιάτικου τα 2 κιλά.
Β) Τα μαγιάτικα περιορίστηκαν από 10 σε 5 άτομα ανά ημέρα και το ελάχιστο βάρος τους ανήλθε από 500 γρ. στα 2 κιλά.

Γ) Ο τόνος περιορίστηκε στα από τον κοινοτικό νομοθέτη στην ερασιτεχνική αλιεία ισχύοντα, δηλ. 1 κομμάτι με ελάχιστο βάρος τα 30 κιλά.

Δ) Εισήχθη πριμ 500 πόντων για κάθε ξεχωριστό είδος αλιεύματος.

Ε) Απαγορεύθηκε να εγκαταλείπεται στο βυθό έρμα (μολύβι) χωρίς πρόθεση ανέλκυσης, για να αποφευχθεί μόλυνση του περιβάλλοντος.

ΣΤ) Οι αθλητές από κάθε όμιλο, αυξήθηκαν σε 4 (αντί για 2) και ως βαθμολογία του ομίλου θα μετράει το άθροισμα των επιδόσεων των 2 καλύτερων αθλητών του κάθε ομίλου. Με το τελευταίο μέτρο αποσκοπείται η διευκόλυνση των ομίλων που έχουν αρκετούς καλούς αθλητές και έχουν πρόβλημα στην επιλογή τους, καθώς και η εγγραφή νέων αθλητών στους ομίλους.
Αγαπητέ Phoevos ,
ο νέος κανονισμός της ΕΟΥΔΑΤΚ ,χρονικά ακολουθεί τη Διασυλλογική διαμαρτυρία κατα των αγώνων ψαροτούφεκου .
Εχουμε λοιπον κάθε δικαίωμα να πιστευουμε ότι η ΕΟΥΔΑΤΚ άκουσε τη φωνή των ερασιτεχνών αυτοδυτών και άλλαξε τον κανονισμό αγώνων.
Φετος για τους "αγώνες" που έγιναν στην Πελοπόνησσο δεν βγάλαμε ανακοίνωση, ίσως και να μη χρειαζότανε , για έναν "Πανελλήνιο αγώνα" ο οποίος συγκεέντρώσε τον εντυπωσιακό αριθμό των 15 "αθλητών", έαν διάβασα σωστά σε σχετικές ανακοινώσεις στα ψρτουφεκαδικα φόρουμ.Δεν το γράφω ειρωνικά ,μιά διαπιστωση κάνω ,γιατί πιστευω ότι η ΕΟΥΔΑΤΚ το μόνο που μπορέι να κάνει ,είναι να βγάζει όποτε θυμηθεί καμμιά ανακοίνωση για να μας υπενθυμίσει την "αποκλειστικότητα" που έχει στην εκπροσώπηση της υδ απέναντι στην Πολιτεια.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-10-09, 01:34
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Phoevos ,
ο νέος κανονισμός της ΕΟΥΔΑΤΚ ,χρονικά ακολουθεί τη Διασυλλογική διαμαρτυρία κατα των αγώνων ψαροτούφεκου .
Εχουμε λοιπον κάθε δικαίωμα να πιστευουμε ότι η ΕΟΥΔΑΤΚ άκουσε τη φωνή των ερασιτεχνών αυτοδυτών και άλλαξε τον κανονισμό αγώνων.
Φετος για τους "αγώνες" που έγιναν στην Πελοπόνησσο δεν βγάλαμε ανακοίνωση, ίσως και να μη χρειαζότανε , για έναν "Πανελλήνιο αγώνα" ο οποίος συγκεέντρώσε τον εντυπωσιακό αριθμό των 15 "αθλητών", έαν διάβασα σωστά σε σχετικές ανακοινώσεις στα ψρτουφεκαδικα φόρουμ.Δεν το γράφω ειρωνικά ,μιά διαπιστωση κάνω ,γιατί πιστευω ότι η ΕΟΥΔΑΤΚ το μόνο που μπορέι να κάνει ,είναι να βγάζει όποτε θυμηθεί καμμιά ανακοίνωση για να μας υπενθυμίσει την "αποκλειστικότητα" που έχει στην εκπροσώπηση της υδ απέναντι στην Πολιτεια.
Γεια σου φίλε Πέτρο.

Ο κανονισμός προτάθηκε απο τον Π.Σ.Α.Υ.Κ. (Πανελλήνιος Σύλλογος Αθλητών Υποβρυχίου Κυνηγιού) και έγινε αποδεκτός απο την ΕΟΥΔΑΤΚ. Λυπάμαι για αυτό (ειλικρινά), αλλά δυστυχώς ψαροκυνηγοί και αυτόνομοι δύτες, ως σύνολα δεν πολυκάνουν παρέα. Κατ'ιδίαν φυσικά μια χαρά τα βρίσκουμε, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Ως εκ τούτου ο Π.Σ.Α.Υ.Κ. ποτέ δεν ένιωσε πίεση απο κανέναν αυτόνομο/επαγγελματία αλιέα/οικολογική οργάνωση. Ένιωσε πίεση απο τους ίδιους τους ψαροκυνηγούς, γιατί το κλίμα απέναντι σε μια συγκεκριμένη νοοτροπία συγκεκριμένων ανθρώπων ήταν αρνητικό (όχι αυτών των ανθρώπων που είναι στον ΠΣΑΥΚ σήμερα). Τα πρότυπα που προβάλλονταν παλαιότερα δεν συμβάδιζαν με τους σύγχρονους καιρούς μας. Όχι απο άποψη οικολογίας, αλλά απο άποψη τρόπου ζωής και ποιότητας θηραμάτων. Άλλωστε στην Καλαμάτα δεν είναι η 1η φορά που έγινε πανελλήνιο πρωτάθλημα, και απο όσο ξέρω απο φίλους που συμμετείχαν τα ψάρια ήταν πάρα πολλά, ευτυχώς για όλους μας (όχι αυτά που βγήκαν μόνο, αυτά που έμειναν ακόμα περισσότερα). Έχω εικόνες απο τους βυθούς εκεί με τα ίδια μου τα μάτια, στις γειτονικές περιοχές αλλά και στη τράπεζα του αγώνα. Και πιστέψτε με έχει πάρα πολλά ψάρια. Καμιά μέρα θα κατέβω με κάμερα να σας ανεβάσω κανένα βιντεάκι. Όλο το λέω, όλο με κερδίζει το Υ/Ψ. . .



Αγαπητή Μαρία σε χαιρετώ .

Σχετικά με τις απαγορεύσεις που αναφέρεις (για το ροφό στη Τουρκία). Θα σε στενοχωρήσω όσο στενοχωρήθηκα και εγώ όταν το έμαθα (απο inside information): δυστυχώς δεν λαμβάνονται υπόψιν πάντα οι περιβαλλοντικές μελέτες (αν και όταν υπάρχουν) για συγκεκριμένες απαγορεύσεις, αλλά το λεγόμενο κοινωνικό (λέγε με οικονομικό) δίκαιο τις περισσότερες φορές. Σου υπόσχομαι ότι θα το κοιτάξω περισσότερο για τη γείτονα χώρα, αλλά δεν ελπίζω και σε πολλά πράγματα.

Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 17-10-09, 02:33
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε στην Καλαμάτα δεν είναι η 1η φορά που έγινε πανελλήνιο πρωτάθλημα, και απο όσο ξέρω απο φίλους που συμμετείχαν τα ψάρια ήταν πάρα πολλά, ευτυχώς για όλους μας (όχι αυτά που βγήκαν μόνο, αυτά που έμειναν ακόμα περισσότερα). Έχω εικόνες απο τους βυθούς εκεί με τα ίδια μου τα μάτια, στις γειτονικές περιοχές αλλά και στη τράπεζα του αγώνα. Και πιστέψτε με έχει πάρα πολλά ψάρια.
Το ερώτημα εδώ είναι ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης για να πεις αν τα ψάρια είναι πολλά ή όχι. Δυστυχώς οι άνθρωποι έχουμε πολύ κοντή μνήμη και γρήγορα συνηθίζουμε το υπάρχον ως κανονικό. Με άλλα λόγια φίλε Φοίβο εμένα θα με ενδιέφερε να ρωτούσες αν έχεις τη δυνατότητα παλιούς ψαράδες της περιοχής 70χρονους ή 80χρονους να σου πουν πώς ήταν αυτά τα μέρη όταν ψάρευαν αυτοί στα νιάτα τους.

Μπορείς να φανταστείς να βουτάς σε μια "τράπεζα" και οι ροφοί γύρω σου να είναι σαν τις καλογρίτσες, να περνούν ανάμεσα από τα πόδια σου και να σου δαγκώνουν τα πέδιλα; Όσο κι αν αυτό ακούγεται εξωπραγματικό έτσι ήταν όλες οι ελληνικές θάλασσες για εκατομμύρια χρόνια (αυτό το φαντάζομαι) και μέχρι πριν 40-50 χρόνια (αυτό το ξέρω). Μέσα στα 40-50 τελευταία χρόνια τα πράγματα γίναν έτσι όπως τα ξέρουμε και τα έχουμε συνηθίσει κι έτσι αν βουτήξουμε σε ένα μέρος και δούμε τρεις ροφούς στον ίδιο βράχο εντυπωσιαζόμαστε από το πόσο πολύ ζωή έχει το μέρος, ενώ στην πραγματικότητα το μέρος είναι αποδεκατισμένο.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 17-10-09, 03:26
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα εδώ είναι ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης για να πεις αν τα ψάρια είναι πολλά ή όχι. Δυστυχώς οι άνθρωποι έχουμε πολύ κοντή μνήμη και γρήγορα συνηθίζουμε το υπάρχον ως κανονικό. Με άλλα λόγια φίλε Φοίβο εμένα θα με ενδιέφερε να ρωτούσες αν έχεις τη δυνατότητα παλιούς ψαράδες της περιοχής 70χρονους ή 80χρονους να σου πουν πώς ήταν αυτά τα μέρη όταν ψάρευαν αυτοί στα νιάτα τους.

Μπορείς να φανταστείς να βουτάς σε μια "τράπεζα" και οι ροφοί γύρω σου να είναι σαν τις καλογρίτσες, να περνούν ανάμεσα από τα πόδια σου και να σου δαγκώνουν τα πέδιλα; Όσο κι αν αυτό ακούγεται εξωπραγματικό έτσι ήταν όλες οι ελληνικές θάλασσες για εκατομμύρια χρόνια (αυτό το φαντάζομαι) και μέχρι πριν 40-50 χρόνια (αυτό το ξέρω). Μέσα στα 40-50 τελευταία χρόνια τα πράγματα γίναν έτσι όπως τα ξέρουμε και τα έχουμε συνηθίσει κι έτσι αν βουτήξουμε σε ένα μέρος και δούμε τρεις ροφούς στον ίδιο βράχο εντυπωσιαζόμαστε από το πόσο πολύ ζωή έχει το μέρος, ενώ στην πραγματικότητα το μέρος είναι αποδεκατισμένο.
Γεια σου φίλε Πάρη.

Πριν απο 80 χρόνια αμφιβάλλω αν υπήρχε η έννοια Υ/Ψ. Άλλωστε έχει διαδοθεί κατά κόρον απο τη δεκαετία του 70 και μετά, οπότε δεν μπορώ να βρώ ανθρώπους που να είχαν εικόνα του βυθού τότε. Πριν απο 20 χρόνια όμως έχω φίλους. Μερικοί απο τους καλύτερους μου λένε ότι κάθε χρόνο βλέπουν περισσότερα ψάρια. Αύτό όμως έχει σχέση με προσωπική εξέλιξη. Δηλαδή υπάρχουν δύο ρυθμοί: αυτός της μείωσης των ψαριών, και αυτός της εξέλιξης του ψαροκυνηγού. Είναι ο σχετικός ρυθμός που παρατηρούν λοιπόν (κάτι σα σχετική ταχύτητα, αν χρησιμοποιήσω όρους φυσικής).

Αυτό για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι κάθε χρόνο βλέπω/πιάνω καλύτερα/ποιοτικότερα θηράματα απο τον προηγούμενο. Ψάρια υπάρχουν πολλά, αλλά έχουν γίνει πολύ καχύποπτα. Και αυτό τα κάνει να αλλάζουν συνήθειες διαμονής, όσο και συμπεριφοράς πολλές φορές. Τώρα εικόνες σαν:
α) Καμιά 10αριά στήρες απο 3-6 κιλά μαζί με 3 ροφούς 10κ, 10κ και 15++κιλά (που όμως δεν είχαν διάθεση να "δαγκώσουν" τα πέδιλα μας, μάλλον πολύ επιφυλακτικοί ήταν) δεν ξέρω αν είναι εικόνα απο το παρελθόν.
β) Πίγγες, απο 2-5 κιλά περίπου 7-8 ψάρια, ένας ροφός 15άρης, κοπάδι μαγιάτικα (καμιά 50αριά ψάρια απο 2-3 κιλά μέχρι 5-6 τα περισσότερα 1 15+).
γ) Σφυρίδες, περί τα 30 ψάρια, απο 8 - 15 κιλά. Τα ψάρια ήταν σε παράταξη μπροστά μου (μαζί με ένα κοπάδι συναγρίδες που γυροφέρνανε), δεν είχαν διάθεση πάλι για "παιχνίδια". Πήρα ένα και έφυγα.

δ) Στήρες στοιβαγμένες σα μελανούρια (στο ανοιχτό νερό εννοείται) απο 2-3 μέχρι 5 κιλά, μαζί με σφυρίδες, ΠΑΡΑ πολλά ψάρια (πρέπει να είχα τη τύχη να πέσω σε αναπαραγωγή, πήρα μόνο μια σφυρίδα 11κιλά εκείνη τη μέρα απο το κοπάδι και έφυγα).

Μπορώ να συνεχίσω. Αυτές είναι μερικές εξαιρετικές εικόνες που είχα τη τύχη να αντικρίσω τα τελευταία 3 χρόνια συστηματικού ψαρέματος (προφανώς και ότι είδα δεν έχει σχέση με το τί κατάφερα να πιάσω. Στη καλύτερη ένα ψάρι (ίσως και 2) απο όλα όσα βλέπουμε. Άλλωστε τα υπόλοιπα μετά τρομάζουν και φεύγουν!). Είναι και άλλες πολλές, όχι μόνο δικές μου αλλά και φίλων. Ψάρια βλέπουμε πολλά. Και εγώ και οι φίλοι μου. Αλλά τα ψάρια είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ καχύποπτα (για αυτό πιάνουμε απο ελάχιστα εώς καθόλου). Ίσως αυτές οι εικόνες είναι ένα μέτρο σύγκρισης για εσένα που έχεις δει και παλαιότερα πράγματα. Σίγουρα σε διαφορετικά βάθη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα ψάρια εξαφανίστηκαν .

Έχω και εγώ μια ερώτηση αν μου επιτρέπεται: γιατί συμβαίνει τα μικρόψαρα (καλόγριες) να μην βρίσκονται (σε συγκεκριμένες θαλάσσιες περιοχές, π.χ. κορινθιακός) στη ρηχή ζώνη αλλά κυριολεκτικά να στοιβάζονται στο βυθό απο τα 35μ και κάτω? Μήπως αλλάζουν οι περιοχές όπου αυτά τα ψάρια βρίσκουν τροφή, ως εκ τούτου παρατηρούνται μεταναστεύσεις πληθυσμών σε άλλες ζώνες βάθους? Γιατί εγώ (ο Χ ψαροκυνηγός) πως μπορεί να έστειλα τις καλογρίτσες στα άπατα, που ποτέ δεν τις αγγίζω? Μήπως πολλά απο τα οποία παρατηρούμε οφείλονται σε μόλυνση του περιβάλλοντος? (Γιατί τις καλογρίτσες, τις τρώει ένα ψαράκι, που το τρώει κάποιο άλλο ψαράκι, και μετά ένα άλλο, και ωπ: νάτη η 10άρα η στήρα στα όρια της αποχής ).

Απορίες ειλικρινείς.

Σε χαιρετώ φίλε.
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 17-10-09, 16:02
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν απο 80 χρόνια αμφιβάλλω αν υπήρχε η έννοια Υ/Ψ. Άλλωστε έχει διαδοθεί κατά κόρον απο τη δεκαετία του 70 και μετά, οπότε δεν μπορώ να βρώ ανθρώπους που να είχαν εικόνα του βυθού τότε.
Φοίβο οι άνθρωποι, ειδικά στην Ελλάδα, βουτάγαν στο βυθό της θάλασσας και πριν το ψαροντούφεκο. Αν ρωτήσεις σφουγγαράδες (στην Αίγινα πρέπει να υπάρχουν μπόλικοι) μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες για το πως ήταν οι βυθοί πριν 50 χρόνια. Εμένα πάντως αυτό που μου λένε είναι ότι έχοντας στο μυαλό τους τις εικόνες που έχουν αντικρύσει, πλέον δεν τους κάνει καρδιά να κοιτάξουν με μάσκα στη θάλασσα. Προφανώς φταίει και η μόλυνση για το γεγονός ότι ο βυθός που κάποτε είχε σε κάθε τετραγωνικό μέτρο όλα τα χρώματα της ίριδας τώρα έχει κυρίως στα πρώτα 10, 15, 20 μέτρα ένα ομοιόμορφο άθλιο πράσινο χρώμα, αλλά το να παίξουμε τη γνωστή κολοκυθιά (οι με τα καλάμια λένε ότι φταίνε οι ψαροντουφεκάδες, οι ψαροντουφεκάδες λένε ότι φταίνε οι τράτες, οι τράτες λένε ότι φταίνε οι παράκτιοι, οι παράκτιοι λένε ότι φταίνε οι ερασιτέχνες κι όλοι μαζί τα ρίχνουν στη μόλυνση) δε βοηθάει καθόλου, ο καθένας πρέπει από τη θέση που μιλάει να αναλογιστεί τη ζημιά που αυτός πρώτα προκαλεί και πως μπορεί να τη μετριάσει. Για το ψαροντούφεκο ας πούμε θα ήταν μια καλή αρχή αν εσείς οι συνειδητοποιημένοι -και περιβαλλοντικά- ψαροντουφεκάδες, εσείς πρώτοι από όλους λέγατε: αγώνες ψαροντούφεκου τέλος! Καθώς οι κοινωνίες εξελίσονται και τα πολιτισμικά στάτους εξελίσονται παράλληλα. Μέχρι πριν πολύ λίγα χρόνια υπήρχαν περιοδεύοντες θίασοι στην επαρχία με αρκούδες που τις σέρναν με χαλκά από τη μύτη, αυτό πλέον θεωρείται απαράδεκτο, το ίδιο και τα τσίρκο με ζώα, το ίδιο και το κυνήγι αλεπούς στην Αγγλία κλπ κλπ. Όλα αυτά τα φαινομενικά ασύνδετα παραδείγματα τα συνδέει με τους αγώνες ψαροντούφεκου μια κοινή συνισταμένη: είναι αναχρονιστικοί θεσμοί Φοίβο, ξεπερασμένοι από την εποχή τους.

Τα παραδείγματά σου είμαι σίγουρος ότι είναι αληθινά. Θα μου επιτρέψεις να σου αντιπαραθέσω μερικά δικά μου.

1) Πριν 25 χρόνια (όντας πολύ μικρός), βγάζαμε με τον πατέρα μου με πετονιές τα καλοκαίρια καθημερινά 1-2 μαύρα, συν μαγιάτικα κλπ. Πενταμελή οικογένεια κάναμε τρεις μήνες διακοπές τζάμπα και γυρνάγαμε και με λεφτά. Περιοχές Ψάθα, Αλυκές, Διαπόρια. Σε προκαλώ (σχήμα λόγου) να πάρεις όλη την παρέα σου εκεί που από ότι καταλαβαίνω είναι έτσι κι αλλιώς τα μέρη σας και να μου πεις αν σήμερα υπάρχει έστω κι ένας ροφός. Πολύ θα χαρώ να κάνω λάθος.
2) Ένας μέγας καραγκιόζης που δουλεύαμε ένα φεγγάρι μαζί μου έλεγε ότι εμείς είμαστε μαλάκες που δε βγάζουμε τίποτα κι ότι αυτοί πηγαίναν παλιά βράδυ στην Κέλυφο (Χαλκιδική), βγάζαν 400 κιλά ροφούς και φεύγανε. Δεν ξέρω αν έχεις βουτήξει τα τελευταία δέκα χρόνια στην Κέλυφο...
3)Ο 80χρονος (που λέγαμε πριν) κυρ Σπύρος μου έλεγε για τις παλιές καλές εποχές που με ένα μόνο δυναμίτη βγάζαν 200 κιλά τσιπούρες...

κλπ κλπ.

Συγκριτικά με αυτά τα νούμερα, νομίζω ότι τα δικά σου, παρότι αξιοσέβαστα, είναι μικρά. Και θα διακυνδυνέψω την υπόθεση ότι ούτως ή άλλως αφορούν κάποια/ες μεμονωμένες ξέρες που τις ξέρουν λίγοι και πιθανά να προστατεύονται από τον καιρό γι' αυτό και να ψαρεύονται λίγο. Σε κάθε περίπτωση δεν αφορούν όλη την περιοχή σου, κάνω λάθος;

Αυτό με τις καλογρίτσες που λες δεν το έχω παρατηρήσει ειλικρεινά. Νομίζω ότι στα μέρη που βουτάω εγώ δεν ισχύει, έχω φωτογραφίες με λεφούσια από καλογρίτσες στα 5-7 μέτρα.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 17-10-09, 22:11
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβο οι άνθρωποι, ειδικά στην Ελλάδα, βουτάγαν στο βυθό της θάλασσας και πριν το ψαροντούφεκο. Αν ρωτήσεις σφουγγαράδες (στην Αίγινα πρέπει να υπάρχουν μπόλικοι) μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες για το πως ήταν οι βυθοί πριν 50 χρόνια. Εμένα πάντως αυτό που μου λένε είναι ότι έχοντας στο μυαλό τους τις εικόνες που έχουν αντικρύσει, πλέον δεν τους κάνει καρδιά να κοιτάξουν με μάσκα στη θάλασσα. Προφανώς φταίει και η μόλυνση για το γεγονός ότι ο βυθός που κάποτε είχε σε κάθε τετραγωνικό μέτρο όλα τα χρώματα της ίριδας τώρα έχει κυρίως στα πρώτα 10, 15, 20 μέτρα ένα ομοιόμορφο άθλιο πράσινο χρώμα, αλλά το να παίξουμε τη γνωστή κολοκυθιά (οι με τα καλάμια λένε ότι φταίνε οι ψαροντουφεκάδες, οι ψαροντουφεκάδες λένε ότι φταίνε οι τράτες, οι τράτες λένε ότι φταίνε οι παράκτιοι, οι παράκτιοι λένε ότι φταίνε οι ερασιτέχνες κι όλοι μαζί τα ρίχνουν στη μόλυνση) δε βοηθάει καθόλου, ο καθένας πρέπει από τη θέση που μιλάει να αναλογιστεί τη ζημιά που αυτός πρώτα προκαλεί και πως μπορεί να τη μετριάσει. Για το ψαροντούφεκο ας πούμε θα ήταν μια καλή αρχή αν εσείς οι συνειδητοποιημένοι -και περιβαλλοντικά- ψαροντουφεκάδες, εσείς πρώτοι από όλους λέγατε: αγώνες ψαροντούφεκου τέλος! Καθώς οι κοινωνίες εξελίσονται και τα πολιτισμικά στάτους εξελίσονται παράλληλα. Μέχρι πριν πολύ λίγα χρόνια υπήρχαν περιοδεύοντες θίασοι στην επαρχία με αρκούδες που τις σέρναν με χαλκά από τη μύτη, αυτό πλέον θεωρείται απαράδεκτο, το ίδιο και τα τσίρκο με ζώα, το ίδιο και το κυνήγι αλεπούς στην Αγγλία κλπ κλπ. Όλα αυτά τα φαινομενικά ασύνδετα παραδείγματα τα συνδέει με τους αγώνες ψαροντούφεκου μια κοινή συνισταμένη: είναι αναχρονιστικοί θεσμοί Φοίβο, ξεπερασμένοι από την εποχή τους.

Τα παραδείγματά σου είμαι σίγουρος ότι είναι αληθινά. Θα μου επιτρέψεις να σου αντιπαραθέσω μερικά δικά μου.

1) Πριν 25 χρόνια (όντας πολύ μικρός), βγάζαμε με τον πατέρα μου με πετονιές τα καλοκαίρια καθημερινά 1-2 μαύρα, συν μαγιάτικα κλπ. Πενταμελή οικογένεια κάναμε τρεις μήνες διακοπές τζάμπα και γυρνάγαμε και με λεφτά. Περιοχές Ψάθα, Αλυκές, Διαπόρια. Σε προκαλώ (σχήμα λόγου) να πάρεις όλη την παρέα σου εκεί που από ότι καταλαβαίνω είναι έτσι κι αλλιώς τα μέρη σας και να μου πεις αν σήμερα υπάρχει έστω κι ένας ροφός. Πολύ θα χαρώ να κάνω λάθος.
2) Ένας μέγας καραγκιόζης που δουλεύαμε ένα φεγγάρι μαζί μου έλεγε ότι εμείς είμαστε μαλάκες που δε βγάζουμε τίποτα κι ότι αυτοί πηγαίναν παλιά βράδυ στην Κέλυφο (Χαλκιδική), βγάζαν 400 κιλά ροφούς και φεύγανε. Δεν ξέρω αν έχεις βουτήξει τα τελευταία δέκα χρόνια στην Κέλυφο...
3)Ο 80χρονος (που λέγαμε πριν) κυρ Σπύρος μου έλεγε για τις παλιές καλές εποχές που με ένα μόνο δυναμίτη βγάζαν 200 κιλά τσιπούρες...

κλπ κλπ.

Συγκριτικά με αυτά τα νούμερα, νομίζω ότι τα δικά σου, παρότι αξιοσέβαστα, είναι μικρά. Και θα διακυνδυνέψω την υπόθεση ότι ούτως ή άλλως αφορούν κάποια/ες μεμονωμένες ξέρες που τις ξέρουν λίγοι και πιθανά να προστατεύονται από τον καιρό γι' αυτό και να ψαρεύονται λίγο. Σε κάθε περίπτωση δεν αφορούν όλη την περιοχή σου, κάνω λάθος;

Αυτό με τις καλογρίτσες που λες δεν το έχω παρατηρήσει ειλικρεινά. Νομίζω ότι στα μέρη που βουτάω εγώ δεν ισχύει, έχω φωτογραφίες με λεφούσια από καλογρίτσες στα 5-7 μέτρα.
Γεια σου και πάλι φίλε Πάρη .

Σήμερα λοιπόν θα σε κάνω πολύ χαρούμενο . Σε όλο τον Κορινθιακό (άρα και στις περιοχές που αναφέρεις) υπάρχουν πολλά και μεγάλα ψάρια. Τα μέρη που αναφέρω δεν είναι πονηρά μέρη, είναι μπροστά στα μάτια μας. Αρκεί να ξέρεις να ψάξεις. Και συνήθως ψαρεύονται με βάση τον καιρό. Και ναι ένας ροφός 23 κιλά που έπιασα φέτος ήταν απο τα μέρη που ψάρευες. Απλά τα ψάρια είναι πολύ καχύποπτα, και θέλει πολύ μεγάλη διακριτικότητα για να τα προσεγγίσεις.

Και στο Σαρωνικό έχω δει πολλά και μεγάλα ψάρια, εκεί που πάνε και εκδρομές αυτοδύτες μάλιστα. Δε θα ξεχάσω ένα φρύδι στα 40-42μ στο οποίο μπαίνανε μέσα καμιά 10αριά στήρες και πίγγες, απο 3-6 κιλά. Γύρω γύρω σύννεφο μικρά ψάρια (στήρες σφυρίδες) τα οποία και δεν πειράξαμε φυσικά. Τα ψάρια πολύ τρομαγμένα. Μόνο είδαμε, γιατί στο καρτέρι δεν ερχόντουσαν (και δεν είμαστε fun του ψαχτηριού).

Δεν συμφωνώ με το παιχνίδι της κολοκυθιάς όπως λες και κοιτώ την αλήθεια κατάματα: το νόμιμο υποβρύχιο κυνήγι (αυτό που γινεται την ημέρα, με μια ανάσα) δεν κάνει κακό. Αυτό μπορεί και πιέζει τα ψάρια, τα αναγκάζει να αλλάζουν συνήθειες. Πάνε πιο βαθιά, μένουν πιο μακριά απο τίς βέργες μας, κρύβονται μόλις ακούσουν θόρυβο. Έχει τύχει σε μέρος, ψάρια να εμφανίζονται μόνο σε συγκεκριμένο τρόπο κατάδυσης. Άρα όχι σε όλους τους δύτες. Αυτό ξέρω ότι το κάνω, και είναι το τίμημα για να γίνομαι όλο και καλύτερος στο νερό μέσα.

Σχετικά με την αγριότητα που περιγράφεις στους αγώνες: Δεν έχει σχέση με το κηνύγι της αλεπούς (η τελευταία δεν τρώγεται). Είναι ότι κάνω εγώ με τους φίλους μου, σε άλλη κλίμακα. Γούστα είναι, και γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που είναι καθόλα ευγενείς στη προσωπική τους ζωή αλλά αρέσκονται στο θεσμό. Το ζήτημα που τους ιντριγκάρει είναι η αυξημένη δυσκολία να καταφέρουν να συλλάβουν ψάρια σε τόσο δύσκολες συνθήκες (παντώς καιρού, με άλλους αθλητές δίπλα που τρομάζουν τα ψάρια, όποια μέρα χρειαστεί να βουτήξουν). Φυσικά δεν έίναι όλοι έτσι, δεν είναι όλα ρόδινα. Αλλά δεν είναι και όλα μαύρα. Εγώ που σκοτώνω ψάρια όπως και αυτοί, δεν έχω δικαίωμα να τους κατακρίνω. Αλλά μπορώ να συμβάλω στο να βελτιώσουν κάποια πράγματα (μέσο προτάσεων) και το κάνω. Προτάσεις έχω και τις απευθύνω εκεί που μπορώ.


Σε χαιρετώ φίλε
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 18-10-09, 14:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Γενικά ταυτίζομαι με τα επιχειρήματα του Πάρη, έχω ακούσει κι εγώ ανθρώπους άλλων γενεών να διηγούνται το τότε και το τώρα της θάλασσας με τρόπο που να μην αφήνει καμιά αμφιβολία περί της γενικότερης κακοποίησης.
Από εκεί και πέρα, μένει στον καθένα από εμάς να επιλέξει το πώς θα διαχειριστεί αυτή την αλήθεια...

Προσωπικά, νιώθω ότι οι προηγούμενες γενιές με αδίκησαν, όχι σκόπιμα ίσως, αλλά το αποτέλεσμα δυστυχώς παραμένει. Και όταν έρθει ο καιρός να λογοδοτήσω κι εγώ με τη σειρά μου στους ανθρώπους που έρχονται, θέλω αν μη τι άλλο να τα έχω καλά με την συνείδησή μου.

Αποδέχομαι αναγκαστικά το γεγονός ότι ακόμα και εν έτει 2009 -με τα τόσα που γνωρίζουμε για τα του οίκου (πλανήτη) μας- οι φυσικοί πόροι για τον άνθρωπο εξακολουθούν να αναγνωρίζονται μόνο από τη χρηστική τους αξία -και μάλιστα σε πρώτο (παιδικό θα το έλεγα αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για τη λέξη) επίπεδο ανάγνωσης ... αδυνατούμε ακόμα να αντιληφθούμε επαρκώς την αυταξία των ΖΩΝΤΩΝ ειδών και της αβίαστης φύσης...

Κάποιοι καλώς ή κακώς, αντιλαμβάνονται αυτές τις αξίες... κι αν πχ εσείς οι ΨΚ Φοίβε νιώθετε αδικημενοι από την τρέχουσα πραγματικότητα, προσπάθησε να μπεις στη δική μας θέση και πες μας τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να υπερασπιστούμε τις δικές μας αξίες....
Οι δικές σας τουλάχιστον μεταφράζονται εύκολα σε χρήμα, κοίτα τι εύκολα που βρήκατε υποστηρικτές-μπαμπάδες τους μαγαζάτορες (στη θέση σας δεν θα ένιωθα πολύ καλά με αυτό παρεμπιπτόντως) να εναντιώνονται στην απόφαση για το Θερμαϊκό, προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι θα πέσουν οι δουλειές τους....

Αυτό μάλιστα, κατανοητό επιχείρημα, άντε να πάμε τώρα εμείς να μιλήσουμε για την αυταξία της ζωής και της ύπαρξης... θα μας πάρουν με τις ντομάτες....
ας σκεφτούμε λοιπόν καλύτερα ποιος είναι τελικά ο ριγμένος σε αυτή τη χώρα γιατί εμένα κάτι μου λεει ότι δεν είναι ο ΨΚ που έχει φορέσει τόσο πολύ το παραπονιάρικό του τελευταία....

Κάποιοι από εμάς, αρκετοί πιστεύω, θα θέλαμε να υπάρχουν αψάρευτα (ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, τελεία) μέρη, όπου να μπορούμε να απολαμβάνουμε το δικό μας δικαίωμα στη ζωή και τη φύση.... από που και από ποιον το διεκδικούμε αυτό παρακαλώ;;
Οκ, λες Φοίβε ότι τα ψάρια υπάρχουν αλλά είναι τρομαγμένα. Εγώ λοιπόν θέλω περιοχές με μη τρομαγμένα ψάρια, και όχι δεν φαντασιώνομαι, υπάρχουν τέτοιες αλλού και τις θέλω και στη δική μου χώρα... Και σε αυτές δεν θελω μέσα ούτε τον ΨΚ όσο βελούδινος κι αν νομίζει ότι είναι.

Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω από κάποιον ΨΚ να λέει ότι κι αυτός επιθυμεί περιοχές που να μη ψαρεύονται από κανέναν... αντιθέτως, το μόνο που βλέπω είναι αντίδραση επειδή τους κλείνουν την Αλόννησο, ή επειδή τολμάμε να συζητάμε την πρόταση της Γυάρου ως no-take zone.
Κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα καταλάβω ειλικρινά.....



Σχετικά με τις καλόγριες, Φοίβε, η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν μου φαίνεται κάτι παράξενο....
Τα Chromis chromis ούτως ή άλλως αναφέρονται να ζουν σε εύρος βάθους 0-40 μέτρων πάνω από υφάλους ή Ποσειδωνίες (η εικόνα κοπαδιών καλογριών στα 30-40 μέτρα πάνω από ναυάγια ή λιβάδια είναι κάτι πολύ συχνό στις δικές μου βουτιές...). Είναι ψάρια που τρέφονται τόσο με οργανισμούς του πλαγκτού όσο και του βένθους και επομένως οι κατακόρυφες μετακινήσεις τους σχετίζονται μάλλον με το που βρίσκουν ευκολότερα τροφή την κάθε εποχή, και όχι με το ότι τρομάζουν από κάποιον ή απειλούνται από τη ρύπανση. Δεδομένου ότι το πλαγκτό (ρηχά νερά) είναι αφθονότερο κατά τους ανοιξιάτικους-καλοκαιρινούς μήνες, το βρίσκω λογικό να στρέφονται περισσότερο προς τον πυθμένα για φαγητό αυτή την εποχή.

Φυσικά και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τα ψάρια, κρίνω μονάχα από τα λίγα που ξέρω για τις διατροφικες τους απαιτήσεις.

Ελπίζω οι ιχθυολόγοι μας να μας πουν περισσότερα ...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 18-10-09, 17:27
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

Σήμερα λοιπόν θα σε κάνω πολύ χαρούμενο . Σε όλο τον Κορινθιακό (άρα και στις περιοχές που αναφέρεις) υπάρχουν πολλά και μεγάλα ψάρια.
Φοίβο με κάνεις όντως χαρούμενο από τη μία κι επίσης αν θέλω να είμαι ειλικρινής θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα τελευταία δυο τρία χρόνια σα να βλέπουμε περισσότερα ψάρια από πριν. Από την άλλη όμως, συγνώμη αλλά δε μπορείς με τίποτα μα με τίποτα να με πείσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι οι θάλασσές μας είναι γεμάτες από ψάρια. Δεν έχω άλλα επιχειρήματα να προβάλω πάνω σε αυτό, πέρα από την προσωπική μου εμπειρία. Και βουτάω πάρα πολύ συχνά. Οκ να δεχτώ ότι εμείς οι αυτόνομοι τα τρομάζουμε τα ψάρια με τις φυσσαλίδες μας για αυτό και δεν τα βλέπουμε. Αλλά πάλι γιατί συμβαίνει στη μία ξέρα να μην τρομάζουν και να κάθονται οι ροφοί να σε κοιτάν σα χάνοι και στην άλλη που είναι γεμάτη τρύπες και θαλάμια να μη βλέπεις ούτε λέπι ή απλά να βλέπεις μια ουρά κάπου στο βάθος να χάνεται πανικόβλητη μέσα σε ένα σύνεφο σκόνης; Επίσης, το θεωρείς συμπτωματικό ότι η αύξηση των ψαριών τα τελευταία χρόνια συμπίπτει με την αλλαγή της νομοθεσίας και το άνοιγμα των θαλασσών στην αυτόνομη κατάδυση;...

Αυτή η κουβέντα μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα και μακάρι να γίνει αυτό, εγώ επειδή τελευταία είμαι λίγο πιεσμένος χρονικά θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.
Άλλωστε μετά το ποστ της Μαρίας τί παραπάνω χρειάζεται να πει κανείς;
Φοίβο θα σου πρότεινα επειδή είναι ξεκάθαρο ότι είσαι άνθρωπος με ευαισθησίες και ανησυχίες, να το διαβάσεις πολλές φορές και προσεχτικά.

Με όλο το σεβασμό και στα επιχειρήματά σου και στο ήθος σου και στο γεγονός (το εννοώ!) ότι... κατεβαίνεις με μια ανάσα στα 40-42 μέτρα.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.