Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-07-09, 17:04
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια!!!


Θα το γράψω στο βιογραφικό μου!!! χεχεχεχε

Φαντάζεσαι να με ρωτήσει κανείς

Επιστήμονας: "πια ακριβώς η γνώμη σας για τα φαινόμενα που περιγράφονται στην σελίδα 34 για τον χλωρόφυκο μπριαμιους πρασινάτους;"

Νεοκλής:
Φαινόμενα σαν αυτά τα οποία είναι... πρωτοφανή φαινόμενα, ωφείλονται στο είδος "ditius autonomus" της υπομάδας erasitehnius της οικογένειας των "μπουρμπουληδοφόρων" η οποία στην συγκεκριμένη περιοχή δημιουργησε αποικίες τύπου bahalodus bukalomanius cuvalatum. Ε'ιναι χαρακτηριστικό δεν αυτών των ειδών η μεγάλη κατανάλωση κρέατος, μπύρας και εκχυλισμάτων rakιus criticus. Πιστεύεται ότι η αυξημένη αυτή κατανάλωση είναι απαραίτητη προκειμένου τα είδη αυτά να μπορούν να δημιουργούν μπουρμπουλήθρες υποβρυχίως και συντελεί αφενώς στην απογύμνωση της περιοχής από οινοπνευματώδη όλων των βαθμών, αλλά και επιβάρυνση της χλωρίδας και ιδιαιτέρως την πανίδας.

Στις αποικίες τα μέλη της, χωρίζονται σε μέλη παραγωγής σαντουιτς με σαλάμι τυρί και βουτηρο (tirovoutirius et salamius strosus), σε μέλη επιτήρησης (bukaloforis prixarhidious psiroypervolikosholastica), σε μέλη εργάτες (bukaloforis hartografius) καθώς και σε μέλη αναπαραγωγής-κυφήνες (bukaloforis camacius perikolozamentus) οι οποίοι όμως ζευγαρώνουν μόνο με μέλη εκτός της αποικίας.

Καταλάβατε;

Επιστήμονας
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-07-09, 19:29
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Wait for you onboard (Μην ξεχάσετε να πάρετε και τίποτα για καμιά βουτίτσα!!!!!)....
νέος στόχος μπήκεεεεεεε...βουτιά στην Κρήτη
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-07-09, 12:54
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Άρθρο στο ΒΗΜΑgazino, συνοδευτικό περιοδικό στη σημερινό (26/07/09) τεύχος στο Κυριακάτικο ΒΗΜΑ, για τη κοινή δράση του Συλλόγου μας με την Greenpeace στη Γυάρο.

Μην το χάσετε!


Υ.Γ. Συγνώμη που σας το λέω τόσο αργά, μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 26-07-09 στις 12:57.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-08-09, 11:03
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Ξαναμπήκα και διάβασα την συνέχεια του θέματος.

Τελικά δεν έχω καταλάβει ακόμα το εξής:

Με δεδομένο τελικά ότι οι επαγγελματίες δεν δίνουν τίποτα, πως μπορεσαν και έπεισαν την Greenpeace να τρέχει για να απομακρυνθούν όλοι πλην αυτών από τις Βόρειες Κυκλάδες;

...Γιατί έτσι λέει η ανακοίνωση....αλλά και τελικά αυτή είναι η δράση... είναι σαφές.

Η δράση είναι να ανακυρηχθούν πάρκο οι βόρειες Κυκλάδες και να μην ψαρεύει κανείς εκεί πλην των επαγγελαμτιών της μικρής παράκτιας αλιείας....δηλαδή να απαγορευτούν όλοι πλην της επαγγελματικής αλιείας με σκάφη που δεν ξεπερνούν σε μήκος τα 12 μέτρα και δεν χρησιμοποιούν συρώμενα αλιευτικά εργαλεία.

...Κρίμα ....
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-08-09, 12:58
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Σαν να μην πέρασε μια μέρα....

Καλώστον.

Επειδή βρέθηκα πρόσφατα σε στρογγυλό τραπέζι τόσο με την Greenpeace όσο και (οποία τιμή) με υπαλλήλους του ΥΠΑΑΤ (Διεύθυνση Αλιείας), μπορώ πλέον να σου επιβεβαιώσω με σιγουριά ότι η πρόταση μιλάει ξεκάθαρα για εφαρμογή του Μεσογειακού Κανονισμού για την Αλιεία (απομάκρυνση συρόμενων από τα ευαίσθητα ενδιαιτήματα).

Που σημαίνει ότι οι παράκτιοι ζητάνε να φύγουν οι τράτες από την τραγάνα και οι βιντζότρατες από την Ποσειδωνία και όλοι μαζί (+παράκτιοι+ερασιτέχνες) από τη Γυάρο (ως no-take πυρήνας).

Που σημαίνει ότι τα πράγματα είναι αριβώς όπως προσπαθήσαμε να σου τα εξηγήσουμε εδώ και καιρό.

Κι αν το πρόβλημά σου είναι η "απλοϊκή" ανακοίνωση της Greenpeace μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά απορώ, τώρα κατάλαβες πόσο απλοϊκά είναι γενικά τα Δελτία Τύπου προκειμένου να διαβάζονται από το μέσο έλληνα; (Πάρε υπέρτατο παράδειγμα Δελτίου Τύπου τίγκα στην ανακρίβεια και την αερολογία εδώ). Άσε που προς το συμφέρον τους είναι να καθόμαστε (καλή ώρα) να σκαλίζουμε τις λεπτομέρειες, περισσότερος ντόρος να γίνεται.


Περί των παράκτιων και τη Γυάρο την είπα ηδη τη γνώμη μου.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θυμίζω ότι στην πράξη η περιοχή "πέριξ" του νησιού ψαρεύεται, κι ότι, ειδικά για τους παράκτιους, είναι στο χέρι τους να αναιρέσουν την απαγόρευση ή πιο απλά να ζητήσουν άδεια για να αλιεύσουν στην περιοχή χωρίς τυπικά/νομικά προβλήματα.

Αυτά για όσους απασχολεί η ουσία.

(Αναρωτιέμαι, ακόμα δεν έστειλες μια επιστολή στην Greenpeace για να πάρεις μια επίσημη απάντηση και από αυτούς σχετικά με τις ανησυχίες σου; Τόσο δύσκολο είναι πια στην εποχή του e-mail?? )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-08-09, 14:04
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Τότε μαζί τους....και μαζί σας...

Επειδή όμως η γυναίκα του Καίσαρα θα πρέπει και να φαίνεται εκτός από το να είναι τίμια....

και επειδή τις ομοσπονδίες των παράκτιων τις ξέρουμε πως λειτουργούν....τελευταίο παράδειγμα θα βρεις εδώ:

http://www.sael.gr/sael/data/protase...p.d_189.78.htm

....και οι παρατηρήσεις πέρασαν αυτούσιες στο Π.Δ. 68 (ΦΕΚ 90/Α/12-06-2009) όπου περιορίζουν την ερασιτεχνική και καταργούν τελείως το ψαροντούφεκο...παντού στο θερμαικό...μια και από ότι λέτε δεν υπάρχει τρόπος περιορισμού με τον κανονισμό 1967/2006)....

και τέλος επειδή ο ορισμός του περί ποιοι θα επιτρέπονται στο προτεινόμενο πάρκο είναι σαφής....μην λέμε κάθε φορά τα ίδια.....

Εγώ θα έχω τις επιφυλάξεις μου για τα κριτήρια ... μέχρι να δω το Π.Δ. αν ποτέ βγει.

...σχετικά με την απαγόρευση στη Γυάρο....δεν είναι στο χέρι τους να αναιρέσουν την απαγόρευση....στο χέρι τους είναι να εισηγηθούν στο Υ.Ε.Ν. την αλλαγή του Γ.Κ.Λ.

Το αν θα αλλάξει είναι ένα άλλο θέμα....αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει από καιρό....Αν ηταν μάγκες και είχαν οικολογικό όραμα ας έφευγαν και από την Τήνο....και όχι να ψαρεύουν στα απαγορευμένα αλλά να ζητάνε νέο Νόμο για εξτρά απαγόρευση. Για ποιο λόγο θα τηρήσουν το νέο Νόμο οι ίδιοι άνθρωποι;

Αν ξεκαθαριστούν όλα τα παραπάνω τότε στην επόμενη εκδήλωση για το πάρκο μπορεί να καθόμαστε δίπλα.

Μέχρι τότε.....εγώ διαβάζω σαφώς ότι θα επιτρέπεται να δραστηριοποιούνται μόνο οι ψαράδες της μικρής παράκτιας αλιείας...εξού και η απορία για το πως τα κατάφεραν (οι παράκτιοι).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 28-08-09 στις 14:12.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-08-09, 14:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nmoiras Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε μαζί τους....και μαζί σας...

Επειδή όμως η γυναίκα του Καίσαρα θα πρέπει και να φαίνεται εκτός από το να είναι τίμια....

και επειδή τις ομοσπονδίες των παράκτιων τις ξέρουμε πως λειτουργούν....τελευταίο παράδειγμα θα βρεις εδώ:

http://www.sael.gr/sael/data/protase...p.d_189.78.htm

....και οι παρατηρήσεις πέρασαν αυτούσιες στο Π.Δ. 68 (ΦΕΚ 90/Α/12-06-2009) όπου περιορίζουν την ερασιτεχνική και καταργούν τελείως το ψαροντούφεκο...παντού στο θερμαικό...μια και από ότι λέτε δεν υπάρχει τρόπος περιορισμού με τον κανονισμό 1967/2006)....
Σίγουρα δεν πάτησαν στον κανονισμό γι' αυτό.
Αλλά σε αυτή τη χώρα ο κάθε υπουργός βάζει ό,τι τζίφρα γουστάρει χωρίς να ρωτήσει κανέναν (φαινομενικά δηλαδή γιατί έχει σίγουρα ρωτήσει εκείνους που τον κόπτουν).
Δεν έχω ιδέα με ποια αιτιολογία απαγορεύτηκε το ΨΤ στο Θερμαϊκό και αν ήμουν στη θέση σας θα το είχα τρελάνει στο ψάξιμο. (Επίσης, αν η αιτιολογία ήταν βάσιμη, θα το δεχόμουν με χαρά).


Για το ποιοι είναι, το τι κάνουν και πως λειτουργούν οι παράκτιοι, καλό είναι μην καταφεύγουμε σε γενικεύσεις (=τσουβαλιάσματα).

Για να επανέλθω λοιπόν στα περί Κυκλάδων, η ομοσπονδία των εκεί παράκτιων ήρθε στην τελευταία συνάντηση με καμιά δεκαριά προτάσεις για έξτρα περιορισμούς των δικών τους εργαλείων. Δείχνει αν μη τι άλλο μια διάθεση αμοιβαίας αποδοχής και συνεργασίας....

Πόσοι άλλοι της επαγγελματικής ή ερασιτεχνικής, έχουν κάνει κάτι τέτοιο ως τώρα Νίκο;;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-08-09, 18:24
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Καλησπέρα

Χαίρομαι που η κουβέντα φαίνεται να συνεχίζεται σε καλύτερο κλίμα.

Δεν κρίνω το τι είναι είναι οι παράκτιοι αλιείς...τιμώ και σέβομαι το επάγγελμα τους. Ούτε είχα ποτέ μου προβλήματα με τους αλιείς στη θάλασσα... Ωστόσο άλλο οι αλιείς και άλλο η ομοσπονδία και η συνομοσπονδία τους....και όπως θα είδες στο λινκ που σου παρέθεσα η ομοσπονδία τους ήταν αυτή που έβαλε τους περιορισμούς στο θερμαικό.

Όταν λες ότι ήρθαν στην τελευταία συνάντηση ...για ποια συνάντηση μιλάς μια και δεν μπορώ να ξέρω ... ποιοι ήταν σε αυτή τη συνάντηση;

Για τους εξτρά περιορισμούς που λες δεν μπορώ να ξέρω τι είπαν...τι από αυτά που είπαν ισχύει και αν τελικά είναι καλό ή όχι.

Τέλοσπάντων....δεν θεωρώ βεβαίως κακό το να θεσπιστεί κάποιος πυρήνας απόλυτης προστασίας για όλους.... Το πρόβλημα μου είναι αυτό που είπα...αυτό που διαβάζω (όχι η απλοικότητα του δελτίου τύπου αλλά το ότι είναι πολύ σαφες ότι μιλάει μόνο για επαγγελματίες)

...μακάρι να κάνω λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 03-11-09 στις 09:24.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-08-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

σίγουρα δεν είμαι σε θέση να ανακαλέσω όλες τις προτάσεις τους (κάποια στιγμή όμως θα τις ζητήσω γραπτές εφόσον δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση) κυρίως επειδή αναφέρονταν σε περιορισμούς σε μέτρα και άνοιγμα ματιών που, λόγω έλλειψης σχετικής γνώσης, δεν είμαι σε θέση να αντιληφθώ άμεσα τη σημασία τους.

Αλλά μου έμεινε μία συγκεκριμένη που πάντα την είχα μαράζι....
Την κατάργηση της χρήσης διχτυών βυθού πάνω σε τραγάνα.

Πείτε με ρομαντική αλλά πολύ συγκινούμαι με κάτι τέτοια.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 31-08-09, 09:30
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Πείτε με ρομαντική αλλά πολύ συγκινούμαι με κάτι τέτοια.....
και εγώ με τις σκέψεις στις βουτιές στη Γυάρο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.