Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-05-10, 10:29
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Θα σας παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι (και δεν εννοώ τους τόνους και τα πνεύματα του πολυτονικού).
Προσωπικά το πολυτονικό δε με ενοχλεί καθόλου αισθητικά, μάλλον είναι μια ευχάριστη έκπληξη - γμτ. αναγκάζομαι να προδίδω και την ηλικία μου, μ' αυτά που γράφω
Τα μόνο πρακτικά προβλήματα που μπορώ να δω είναι πως ίσως κάποια μέλη να μην έχουν την αντίστοιχη γραμματοσειρά ή τα κείμενα να μην είναι αναζητήσιμα σε κάποια μηχανή αναζήτησης αλλά και γι αυτά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Κι εσύ βρε μπουρμπουλήθρα, ξεκίνησες απο το πολυτονικό και το επόμενο βήμα ήταν παρατηρήσεις για την ορθογραφία και συμπεράσματα για τον χαρακτήρα αυτού που γράφει κι ότι θέλει να κάνει επίδειξη?
Πως τα συμπέρανες όλα αυτά? Επειδή είχες άγνωστες λέξεις?
Μήπως ο Ερμής είναι ανάδρομος κι έχουμε φτάσει να την πέφτουμε αδιακρίτως ο ένας στον άλλο, έτσι απλά για να εκτονωθούμε?

Αν κοιτάξω με μια ματιά αυτό το θέμα, εγώ βλέπω αντίστοιχα ότι τα μόνα ποστ που ξεχωρίζουν είναι αυτά με τα bold μπλέ γράμματα που μου βγάζουν τα μάτια και θυμίζουν ξύλινους τίτλους εφημερίδας... (αλήθεια όταν χρειαστεί να γράψεις κάτι σημαντικό που πρέπει να του δώσουμε σημασία, τι θα κάνεις θα γράψεις με διπλάσια στο μέγεθος, φωσφοριζέ γράμματα που ν' αναβοσβήνουν?)
Με την ίδια λογική λοιπόν θα μπορούσα κι εγώ να γράψω για σένα, ότι εδώ και πολλά χρόνια ο κόσμος γράφει με απλά γράμματα μαύρου χρώματος κι ότι τα μπλέ bold είναι προσπάθεια για επίδειξη.
Πιστεύεις πως στέκει?

Ας προσπαθήσουμε να πέσουν λίγο οι τόνοι και οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και να μείνουμε στην ουσία. Θεωρώ επίσης ότι δεν υπάρχει καμμιά ανάγκη διαγραφών κλπ. όπως αναφέρθηκε.

"Ἐν' ἁλός μυηθεῖς" καλώς μας ήρθες,
κι ελπίζω να συνεχίσεις να είσαι μαζί μας
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-10, 16:00
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Θα συμφωνήσω με το ποστ του Φοίβου. Βασίλη απ τα μαλλιά τον έπιασες τον άνθρωπο.
Και θα παρακαλέσω τον φίλο να ξαναγράψει το αρχικό του ποστ και το όνομα του, για να μπορέσω να το διαβάσω και εγώ.
ΥΓ και ας ρίξουμε τα προηγούμενα στα αγρία βάθη την θάλασσας εκεί που δεν φτάνει το φως και δεν λαλεί πετεινός (απόσπασμα από ξεμάτιασμα)
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-10, 18:51
Το avatar του χρήστη Ἐν' ἁλός μυηθεῖς
Ἐν' ἁλός μυηθεῖς Ἐν' ἁλός μυηθεῖς is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΥΦΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΜΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΛΗΞΑΝ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ!

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΟΝΟΙ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΛΕΓΧΘΗ, Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΜΕ ΚΡΙΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩΜΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΤΕΛΙΟ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΩΣ ΚΑΤΩΘΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΟΝΙΣΜΟΥ:

1). Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum,

Παιδιά, κάνετε καταπληκτική δουλειά, συγχαρητήρια!

Τώρα, σχετικώς με εμένα...έχω μανία με οτιδήποτε έχει να κάνη με τις καταδύσεις.


2). Ναι, η προσωπική μου άποψι είναι πως η σωστή γραφή της γλώσσας μας θα΄πρεπε να γίνεται στο πολυτονικό, με πνεύματα. Άλλά αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα φαντάζομαι και ο καθένας έχει την δική του γνώμη.
Έχω πάθει εμμονή και αγαπώ πολύ τον κόσμο της αυτόνομης κατάδυσης και φιλοδοξώ να εξελιχθώ σημαντικά ως αυτοδύτης όπως και να πάρω μέρος σε κάποια υποβρύχια έρευνα η ανασκαφή, μιας και κατά καιρούς δουλεύω ως αρχαιολόγος. Επίσης με ενδιαφέρουν πολύ οι εξελίξεις και τα θέματα γύρω από τις υποβρύχιες τεχνολογίες και καταδυτικούς εξοπλισμούς. Συνήθως βουτώ με την σχολή μου στα λιμανάκια και σε περιοχές μέχρι και τα Λεγραινά...προς το παρόν.
Είμαι αυτοδύτης AOW και τώρα περνώ σχολείο EANx Nitrox. Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μη σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-10, 18:53
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Καλώς ήρθες Ἐν' ἁλός μυηθεῖς και καλές βουτιές !!!
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-10, 18:56
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Μια και σε ενδιαφέρει οτιδήποτε υποθαλάσσιο, δεν έρχεσαι αύριο στο καθαρισμό βυθού που διοργανώνει Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΣΟΣ στο Λαύριο να αποκτήσεις και εμπειρία?
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-10, 19:08
Το avatar του χρήστη Ἐν' ἁλός μυηθεῖς
Ἐν' ἁλός μυηθεῖς Ἐν' ἁλός μυηθεῖς is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

KRISTALLIA ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ. ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΤΕΛΛΙΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΧΕΤΙΚΩΣ! ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΛΙΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ Ή ΑΛΛΙΩΣ.

ΕΝ 'ΑΛΟΣ ΜΥΗΘΕΙΣ.
__________________
Κωνσταντίνος Μεϊμαρίδης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-10, 19:13
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

παρεπιπτοντως....

μπορεις σε παρακαλω να αφησεις το μονοτονικο για τους πολλους....και να ξαναπιασεις το πολυτονικο;

ειλικρινα μου αρεσε πολυ οταν το ειδα....

εξαλλου αφου ετσι σε εκφραζει, ετσι κανε...


και μια που μιλαμε για αλος....
να γραψω κι ενα ωραιο που ειχα δει σε μια τεραστια επιγραφη πανω σε μια απο τις γεφυρες του Mein, σε ενα ταξιδι στην Φρανκφουρτη...

Πλέων επί οίνοπα πόντον, επ’ αλλοθρόους ανθρώπους
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-10, 19:21
Το avatar του χρήστη Ἐν' ἁλός μυηθεῖς
Ἐν' ἁλός μυηθεῖς Ἐν' ἁλός μυηθεῖς is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

__________________
Κωνσταντίνος Μεϊμαρίδης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-10, 21:31
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Καλώς όρισες Ἐν' ἁλός μυηθεῖς, πολύ όμορφο όνομα.
Δεν με ενοχλεί το πολυτονικό, η αλήθεια είναι οτι το προτιμώ απο τα Caps Lock!

Καλές βουτιές και εξερευνήσεις
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-10, 00:24
bourboulithras bourboulithras is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Περιοχή: Athens Αθήνα
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Καλῶς σᾶς βρήκα!

Κατ' αρχάς να καθησυχάσω τον Κωνσταντίνο ότι δεν χρειάζεται να φύγει από το φόρουμ, αφού εγώ εδώ δεν είμαι και ιδιαίτερα τακτικός. Δεν θα τον ζαλίζω ιδιαίτερα με τη συμπικνωμένη βλακεία μου. Αν θέλει, βέβαια, μπορώ να του εκθέσω την άποψή μου σε κάποιο μήνυμα. Αλλά δεν πρόκειται να συνεχίσω τίποτα εδώ, αφού δεν έχει νόημα. Και μία από τις ενστάσεις μου ήταν ότι πιθανόν κάποιοι να μην έχουν στον υπολογιστή τους τη γραμματοσειρά να διαβάζουν πολυτονικό.
Όσο για το Εν' αλός και την εναλίων, δεν θέλω να σε στενοχωρήσω Κωνσταντίνε, αλλά υπήρχαν και υπάρχουν κι άλλοι οι οποίοι δεν έκαναν το συνδυαμό του παραγώγου. Και γενικά το να μου αρέσει η θάλασσα, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να γνωρίζω πως τη λένε στα αρχαία ελληνικά, στα αγγλικά, στα γιαπονέζικα ή στα σουαχίλι για να την απολαύσω. Όπως για να απολαύσω μία βόλτα με τη μηχανή μου, δεν χρειάζεται να ξέρω να τη συναρμολογώ κιόλας.
Και τέλος πάντων, εκτός από εμένα υπάρχουν κι άλλοι αγράμματοι, οι οποίοι δεν έκαναν στο σχολείο τους καθαρεύουσα ή τουλάχιστον όχι για πολύ.
Κατά τα άλλα, όπως σου έγραψα και την πρώτη φορά, καλώς όρισες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.