Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-12, 09:57
kefallinos kefallinos is offline
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Μηνύματα: 16
Salut

Γεια σας,είμαι ο Κώστας,έχω γραφτεί εδω και καιρο αλλα δεν είχα ποσταρει τιποτα μεχρι τωρα γιατι προτιμουσα να διαβάζω απο το να ποσταρω ερωτήσεις που εχουν ήδη απαντηθεί.Μια ερώτηση έχω μόνο,έχει κάποιος να μου συστήσει κάποια σχολη αυτόνομης για να ξεκηνισω στην Αθήνα όπου να είναι οικονομική και αξιόπιστη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-12, 10:34
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Salut

Δύσκολο εως αδύνατο αυτό που ζητάς.

Βασικά κριτήρια είναι

1) Απόσταση απο την οικία σου
2)Πιθανότητες μελλοντικής συνεργασίας σε υποστήριξη εξοπλισμού (αγορά/service), καθαρότητα αέρα, οξυγόνα/trimix και τιμές
3) Τι πτυχίο; PADI, ANDI, IANTD, CMASS κτλ;


Διαφορετικές οι φιλοσοφίες αλλα και τα θέματα εκπαίδευσης σε κάθε οργανισμό.

Το ιδανικότερο είναι να βρεις μερικούς φίλους που κάνουν καταδύσεις και να κουβεντιάσεις μαζί τους. Πρέπει όμως να διασταυρώσεις τις πληροφορίες γιατι είναι σίγουρο οτι ο καθένας θα εκθειάσει την σχολή που πηγαίνει αλλα και τον οργανισμό που πιστοποιήθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-12, 11:29
kefallinos kefallinos is offline
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Salut

Vagos σε ευχαριστώ για την απάντηση,μένω νότια προάστια και η αληθεια είναι ότι δεν έχω κανέναν φίλο που να ασχολείται με τις καταδύσεις,για αυτο δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-12, 12:29
overseas overseas is offline
 
Εγγραφή: 28-10-2012
Μηνύματα: 42
Απάντηση: Salut

γτ δεν ρίχνεις μια ματιά στο θρέντ με τα καταδυτικά κέντρα, θα βρεις σίγουρα κάποια στα ν.π., κάνε και 1-2 επαφές από κοντά να δεις πώς σου φαίνεται η φάση και ξεκίνα να βουτάς χαλαρά να δεις πώς σου πάει, αν έχεις κι ένα φίλο/η σου να ξεκινήσετε μαζί ακόμα καλύτερα, αλλά δεν είναι καθόλου απαραίτητο.. εξοπλισμό δεν χρειάζεσαι στην αρχή, όλες οι σχολές παρέχουν τα πάντα, το νερό είναι ζεστό όλο το χρόνο (λέμε τώρα), τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους σιγά σιγά... καλές βουτιές...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-12, 14:04
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Salut

Welcome λοιπόν Kefallinos !!!


Όσο για την ερώτηση που κάνεις ή απάντηση έχει κάποιες δυσκολίες αλλά απλά θα σου πω εγώ πως ξεκίνησα !!

Απλά κοίταξα ποια σχολή είναι κοντά στο σπίτι και μπορούσα εύκολα να πάω ακόμα και με συγκοινωνία.
Το πρώτο σχολείο είναι μεν το βασικό αλλά δεν θα πας και στο διάστημα, όσο για το αν θα συνεχίσεις και θέλεις να εμβαθύνσεις περισσότερο στην κατάδυση τότε έχεις καιρό να το ξανασκεφτείς και ή να πας στην ίδια ή σε όποια άλλη.

Προσωπικά μπορεί να κράτησα επαφή με την πρώτη σχολή αλλά ποτέ δεν δεσμεύθηκα ότι θα ψωνίσω ή θα κάνω και επόμενα σχολεία με την ίδια!

Τώρα για την τιμή ..... υπάρχει η προσφορά και η ζήτηση... μην το ξεχνάς!!


Αν βρεις χρόνο πέρνα και κάποια τρίτη από το σύλλογο .... όλο και κάποια ενδιαφέρουσα ιστορία θα ακούσεις


__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-12, 19:57
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Salut

εγώ νομίζω οτι για το OW βρές το φθηνότερο...
αρκει μετά να βουτάς με κάποιους φίλους που θα σου ανοίξουν τα μάτια και θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-12, 21:36
kefallinos kefallinos is offline
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Salut

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DHMHTRHS Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν βρεις χρόνο πέρνα και κάποια τρίτη από το σύλλογο .... όλο και κάποια ενδιαφέρουσα ιστορία θα ακούσεις[/size][/font]

Σίγουρα θα περάσω να τα πούμε από κοντά να πούμε δυο κουβέντες


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free_scubaOW Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ νομίζω οτι για το OW βρες το φθηνότερο...
αρκει μετά να βουτάς με κάποιους φίλους που θα σου ανοίξουν τα μάτια και θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς...
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ αλλά σκέφτομαι αν μου αρέσει γιατί να μην πάρω μια προσφορά για OW+AOW για να έχω καλύτερη τιμή.Φίλους ελπίζω να κάνω ή στην εκπαίδευση ή εδώ μέσα γιατί από τον κύκλο μου κανείς δεν κάνει καταδύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-12, 11:14
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Salut

Μην βιάζεσαι να στοκάρεις πτυχία. Σιγά σιγά όλα. Επίσης το AOW ειναι αρκετά πιο φτηνο απο το OW.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-12, 12:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Salut

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free_scubaOW Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ νομίζω οτι για το OW βρές το φθηνότερο...
αρκει μετά να βουτάς με κάποιους φίλους που θα σου ανοίξουν τα μάτια και θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς...
Δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να είναι μοναδικό κριτήριο "το φθηνότερο" για το OW. Ούτε το ακριβό/ακριβότερο αποτελεί κριτήριο από μόνο του.
Ένας καλός εκπαιδευτής (τουλάχιστον αξιοπρεπής και χωρίς τάση να επιταχύνει ή να παραλείπει πράγματα) νομίζω πως είναι βασική προυπόθεση ειδικά στο OW γιατί βάζει τις βάσεις και τις κατευθύνσεις για να μπορέσουμε να χτίσουμε σωστά τη μετέπειτα εμπειρία μας - η οποία θα συμφωνήσω πως είναι εξίσου σημαντική με την αρχική εκπαίδευση.

Είναι παράλογο να κάνουμε εκπαίδευση με κάποιον τυχαίο και μετά να παίζουμε τη ζωή μας κορώνα-γράμματα ανάλογα με το αν θα βρεθεί μπροστά μας κάποιος καλός/παράλογος/παράτολμος/ηλίθιος/άσχετος dive-buddy, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν θα είμαστε ακόμη σε θέση να κρίνουμε αντικειμενικά (έχουν δει πολλά τα μάτια μου, κι έχω κάνει κι εγώ το λάθος να εμπιστευτώ επικίνδυνους buddy).

Συμφωνώ επίσης στο να μη βιάζεσαι να κάνεις συλλογή από καρτελάκια και επίπεδα εκπαίδευσης. Κάνε το OW και προσπάθησε μετά την εκπαιδευση, εκτός από τις οργανωμένες καταδύσεις του καταδυτικού κέντρου να κάνεις και καταδύσεις ανεξάρτητα με φίλους.
Εκτός που θα σου βγαίνει και φθηνότερα (από τη στιγμή που θα αποκτήσεις δικό σου εξοιπλισμό) είναι επίσης κι ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις εμπειρία και αυτοπεποίθηση, παίρνοντας μόνος σου αποφάσεις για το βάθος, τον καιρό, την υποβρύχια διαδρομή κλπ.

Το AOW θα σου δώσει πολύ πιο πολύτιμα πράγματα αν έχεις κάνει ήδη 40-50-60 βουτιές πιο πριν, οπότε μη μπαίνεις στο καταναλωτικό τρυπάκι να γίνεις "Advanced" κατ' όνομα

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-11-12 στις 12:16.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-12, 12:21
kefallinos kefallinos is offline
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Salut

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βιάζεσαι να στοκάρεις πτυχία. Σιγά σιγά όλα. Επίσης το AOW ειναι αρκετά πιο φτηνο απο το OW.
Έμα αυτο είναι το θέμα μου,δεν ξέρω τιμες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.