Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-13, 20:14
Το avatar του χρήστη Lionfish
Lionfish Lionfish is offline
 
Εγγραφή: 20-05-2013
Περιοχή: Ελβετία
Μηνύματα: 2
Ερωτας για τη θάλασσα και τα παιδιά της

Γειά σας φίλοι


Ονομάζομαι Γιάννης και κατοικώ στην-δυστυχώς περίκλειστη- Ελβετία. Η αγάπη μου για τη φύση και τα πλασματά της από πολύ μικρό παιδί με ώθησε στο να ταξιδεύω συχνά ώστε να μπορώ να βιώνω από κοντά όλες αυτές τις ασύγκριτες συγκινήσεις που σου προσφέρει ο πλανήτης. Ενω πάντα μου άρεσε το snorkeling, αγνοούσα την κατάδυση γιατί η όλη διαδικασία μου φάνταζε λίγο χρονοβόρα...μέχρι που πέρυσι αποφάσισα να κάνω το OW και πλέον ο ελεύθερος χρόνος μου και οι διακοπές μου περιστρέφονται γύρω από τις καταδύσεις. Πρόσφατα έκανα και το AOW και θέλω να προχωρήσω κι άλλο. Μου αρέσει επίσης πολύ η υποβρύχια (και όχι μόνο) φωτογραφία και στόχος μου είναι να βελτιώσω όσο περισσότερο γίνεται τις επιδόσεις μου. Ελπίζω να μπορέσω σύντομα να κάνω και τις πρώτες μου καταδύσεις στην Ελλάδα καθώς μέχρι τώρα έχω καταδυθεί μόνο σε τροπικές θάλασσες!

Τον ενδιαφέρον μου και η αγάπη μου για τη φύση δε περιορίζεται μόνο στη θάλασσα. Εχω ασχοληθεί αρκετά με τα ερπετά, πτηνά και άλλα ζώα, ως εθελοντής σε προγράμματα προστασίας και περισσότερο σαν χόμπυ (φωτογραφίες, παρατηρήσεις). Οτίδήποτε έρχεται να προστεθεί στα ενδιαφέροντά μου (όπως οι καταδύσεις), δεν εκτοπίζει ποτέ τα υπόλοιπα, απλά στριμώχνεται στον ήδη περιορισμένο, αλλά και δημιουργικό ελεύθερο μου χρόνο.

Χαίρομαι που σας βρήκα,

Γιάννης
__________________
"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated" ~ Gandhi, 1869-1948

"Η θάλασσα είναι το παν. Καλύπτει τα 7/10 της γήινης σφαίρας. Η ανάσα της είναι αγνή και υγιεινή. Είναι μια απέραντη έρημος όπου ο άνθρωπος δεν αισθάνεται ποτέ μόνος, γιατί η ζωή στροβιλίζεται από όλες τις πλευρές" ~ Ιούλιος Βερν, 1828-1905

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lionfish : 20-05-13 στις 21:41.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-13, 21:37
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Ερωτας για τη θάλασσα και τα παιδιά της

Welcome Γιάννη !!!

Θα δεις ότι η φωτογραφεία θα σου δώσει άλλη προοπτική μέσα στο νερό!!

Δεν μπορεί όμως ... και εκεί στην Ελβετία κάπου θα καταδύεσαι!?!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-13, 21:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ερωτας για τη θάλασσα και τα παιδιά της

Γιάννη είμαι απολύτως σίγουρη ότι θα κολλήσεις τρελά με την κατάδυση!
Το snorkelling είναι υπέροχο, μαγικό, όμως η κατάδυση ανοίγει ολότελα καινούργιες πόρτες αντίληψης. Άνθρωποι που εκτιμούν τη φύση όσο εσύ, αποκλείεται να μην την λατρέψουν

Καλώς μας όρισες, με το καλό και υποβρυχίως...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-13, 22:11
Το avatar του χρήστη Lionfish
Lionfish Lionfish is offline
 
Εγγραφή: 20-05-2013
Περιοχή: Ελβετία
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Ερωτας για τη θάλασσα και τα παιδιά της

DHMHTRHS

Δεν έχω καταδυθεί ακόμη σε κάποια λίμνη της Ελβετίας, αλλά μάλλον θα το κάνω φέτος το καλοκαίρι για πρώτη φορά...ως προθέρμανση πριν από κάποιο ταξίδι. Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι από άποψη τεχνικής φύσεως μπορείς να μάθεις πολλά σε μια λίμνη (ορατότητα κλπ).

Physalia

Tο snorkeling το έκανα παράλληλα με άλλες δραστηριότητες που τότε είχαν προτεραιότητα. Δυστυχώς σε πολλά από αυτά τα μέρη που πήγα τότε χωρίς να έχω εκπαίδευτει, έχασα απίστευτες ευκαιρίες (για τώρα) για καταδύσεις, πχ. Belize και blue hole. Είχα πάει στη Belize βλέπεις αρχικά μόνο για τις ζούγκλες...

Τέλοσπάντων, ποτέ δεν είναι αργά. Πλέον έχω ενθουσιαστεί τόσο που σε όλες μου τις διακοπές θα συμπεριλαμβάνονται καταδύσεις.
__________________
"The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated" ~ Gandhi, 1869-1948

"Η θάλασσα είναι το παν. Καλύπτει τα 7/10 της γήινης σφαίρας. Η ανάσα της είναι αγνή και υγιεινή. Είναι μια απέραντη έρημος όπου ο άνθρωπος δεν αισθάνεται ποτέ μόνος, γιατί η ζωή στροβιλίζεται από όλες τις πλευρές" ~ Ιούλιος Βερν, 1828-1905
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-13, 00:32
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Ερωτας για τη θάλασσα και τα παιδιά της

Καλως όρισες και απο εμενα. Σιγουρα θα σε βοηθήσουν οι εμπειριες που θ αποκτησεις απο τις καταδυσεις σε λιμνη γιατι άλλο οι συνθηκες (ιδανικές)στα τροπικα μερη και άλλο σε λιμνες με κρυα νερά, θολούρα, ρόλος του ζευγαριού σε δυσκολες συνθήκες κλπ.

Νικ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.