Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-08, 13:12
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
ΡΟΦΟΣ



Πρόσφατα σε κατάδυση που κάναμε σε γνωστό πολυσύχναστο καταδυτικό σημείο της Χαλκιδικής αντικρύσαμε το σκοτωμένο ροφό της φωτογραφίας .
Όπως καταλαβαίνετε η απογοήτευση μας ήταν μεγάλη , γιατί ο συγκεκριμένος ροφός μας κρατούσε παρέα ,απο απόσταση , σε πολλές καταδύσεις μας.
Κάποιοι απο καταδυτικό κέντρο της περιοχής του είχαν δώσει και όνομα "ΕΚΤΩΡΑΣ".

Πρίν απο 8 μήνες στην ίδια περιοχή βρήκαμε και μια στήρα στην ίδια κατάσταση


Βέβαια ορισμένους τους απασχολούν άλλα πιό σοβαρά προβλήματα:
http://www.greekdivers.com/forum/ind...howtopic=15658
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-08, 13:22
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Πέτρο ο ροφός είχε σημάδι από καμάκι ή (οπως υποψιαζομαι) παίζει πολύ φυσίγγιο στην περιοχή?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-08, 13:39
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτρο ο ροφός είχε σημάδι από καμάκι ή (οπως υποψιαζομαι) παίζει πολύ φυσίγγιο στην περιοχή?
είχε πληγή στην πλατη πριν την ουρά,διακρίνεται στη φώτογραφία με λίγη περισσότερη παρατήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-08, 08:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Δημητρη απο περυσι ξαναρχισε να βομβαρδιζεται βαναυσα η περιοχη , οχι οτι σταματησε ποτε , απλα ειχαν κοπασει λιγο . Φαινεται τωρα θεωρουν οτι γεμισε ψαρι η θαλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-09, 07:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παιδιά καλημέρα σας. Σας γράφω μία ιστορία που συνέβη σε εμένα με ροφό που είναι αντίστοιχη αυτού περίπου του ροφού που είδατε.
Φτάνοντας σε ένα κρεμαστό μέρος βραχονησίδας του Αιγαίου, συναντώ σε μία βουτιά μου στα 15 μέτρα περίπου έναν τεράστιο ροφό να με κρατάει σε απόσταση 10 μέτρων μακρυά. Επειδή οι προθέσεις μου ήταν η σύλληψη του ψαριού, ως πονηρός θηρευτής σοφίστηκα ένα τέχνασμα. Έπιασα ένα χταποδάκι μεγέθους παλάμης περίπου, το είχα ζωντανό στα χέρια μου, πήγα στο μέρος του ροφού, άφησα το όπλο μου γιατί ήθελα και τα δύο μου χέρια ελεύθερα, και αφού καταδύθηκα στο ίδιο βάθος και στο ίδιο σημείο άφησα το χταποδάκι.

Ο ροφός βλέποντας τον ζωντανό μεζέ έτρεξε και τον άρπαξε. Στην επόμενη βουτιά κράταγα πάλι το όπλο μου. καταδυόμενος στο ίδιο βάθος, ο ροφός με πλησίασε στα 5 μέτρα. Τον άφησα και έφυγα. Η διαδικασία επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές. Ο ροφός όλο και πιο πολύ ζύγωνε. Εκείνη τη στιγμή μου ήρθε μία επιθυμία να κάνω κάτι πρωτόγνωρο για εμένα. Κρατώντας το όπλο μου να φέρω τον ροφό στην αγκαλιά μου και να τον χαϊδέψω. Είχε αρχίσει μία σχέση ανθρώπου ζώου.

Το πείραμα επέτυχε και ο ροφός μετά από 6 <<συνεδρίες>> ήρθε στα χέρια μου και με κοίταγε από τους 10 πόντους. Συνέχιζα να τον ταΐζω με ζωντανούς μεζέδες και γίναμε φιλαράκια. Φτάσαμε στο σημείο να τον πιάνω από την ουρά και να με πηγαίνει βόλτα για 2-3 μέτρα. Αυτό κράτησε 1 περίπου χρόνο. Τον είχα ονομάσει και Πέτρο. Μετά έφυγα από την περιοχή.

Την επόμενη χρονιά στις 10 Ιουλίου ξανά επισκέφτηκα τον βράχο του Πέτρου. Ο Πέτρος άφαντος. έκανα το ψάρεμα μου και βγήκα σε κοντινή ταβερνούλα για να φάω τις μπριζόλες μου. Ακούω τον μαγαζάτορα να αφηγείται μία ιστορία με έναν ροφό που έπιασε ο γυιός του πριν μερικές ημέρες, το ψάρι ήταν 27 κιλά και μόλις τον είδε πήγε πάνω του σχεδόν στην επιφάνεια.

Τον ρώτησα, "ρε μάστορα που είναι ο γυιός σου τώρα?" περίμενε να σου τον φωνάξω.
Σε λίγο πλησίασε ένα παλληκαράκι 18 χρονών ονόματι Πέτρος.
Ρε Πετράκη που τον έβγαλες εκείνο τον μεγάλο ροφό που λέει ο πατέρας σου?
Κύριε Γιώργο σε αυτό τον βράχο. Το ψάρι μόλις άρχισα να καταδύομαι ήρθε πάνω μου και το καμάκωσα σχεδόν εξ επαφής.

Τι είχε συμβεί και ο ψαρο-Πέτρος όλο τον προηγούμενο χρόνο δεν είχε καμακωθεί από κάποιον άλλο ψαρά? Η στολή μου επειδή μου είχε σκιστεί σε ένα σημείο είχε ένα μεγάλο μπάλωμα από κόκκινο ύφασμα. Η στολή του Πετράκη είχε επίσης περίπου στο ίδιο σημείο ένα μεγάλο μπάλωμα κόκκινο. Το ψάρι μπέρδεψε τον φίλο από τον εχθρό.

Πολλές σκέψεις έκανα εκείνη την εποχή (2006) τελικά κατέληξα στην εξής προσέγγιση. Εγώ ως άνθρωπος δεν θα πάψω να είμαι κυνηγός, ας μην ξανα προσεγγίσω με τέτοιο τρόπο ψάρι σε ελεύθερο χώρο, γιατί μοιραία θα το βγάλω εκτός φυσικών του αντιδράσεων. Αν γίνει κάπου πάρκο ίσως να το ξανα κάνω αυτό.
Όμως εκεί διαπίστωσα ότι γενικά η ανθρώπινη παρέμβαση σαν φιλική προσέγγιση ή σαν παρατήρηση, στην άγρια φύση χαλάει κάποιες ισσοροπίες της.

Μπορεί να κάνω και τεράστιο λάθος. Από τα μάτια του ανθρώπου κυνηγού αυτό είδα όμως.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δεμέτης : 10-04-09 στις 07:56.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-09, 08:18
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Γιώργο, κάτι ανάλογο με σένα έχω και εγώ να καταθέσω.

Νομίζω πως το "ταϊσμα" ώς τακτική είναι κάτι σαν ένα "γραμμάτιο" που πληρώνεται κάποια στιγμή, και φυσικά εις βάρος του ψαριού.

Πρόσφατα είδαμε σε ενα θέμα του φόρουμ τεράστιους τόνους να περνάνε σχεδόν εξ' επαφής απο μια ομάδα αυτοδυτών, αφού τους είχαν προσελκύσει με σαρδέλλες, θέαμα φυσικά εξαιρετικά εντυπωσιακό, αλλά μου δημιούργησε εναν προβληματισμό αντίστοιχο με τον δικό σου.

Θα συμφωνήσω απολύτως με τα συμπεράσματα σου και θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλο λάθος το να "επεμβαίνουμε" με τέτοιο τρόπο στην ζωή αυτών των πλασμάτων.
Ελπίζω τουλάχιστο πως ως απλοί αμέτοχοι παρατηρητές επιβαρύνουμε λιγότερο την κατάσταση.
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-09, 09:12
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο petros1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααα Πέτρο.... να ρωτήσω κάτι ρε φίλε. Το φαναράκι τι το θέλετε μαζί μέρα μεσημέρι;

Φιλάκια
Pescador
Δεν είναι όλοι εξελιγμένα μοντέλα μεσιέ Πέτρος (για τις ανάγκες της εγγραφής) να φωτίζουν με τη μαγική δύναμη της σκέψης.... σε λίγο θα μας πείτε και γιατί κρατούσε και το στεγανό με τη φωτογραφική μηχανή!!! Προφανώς για τον αντίστοιχο λόγο που λέει πως δεν αναβαθμιστήκαμε τόσο να φωτογραφίζουμε και με το μαγικό στιγμιαίο κλείσιμο των βλεφάρων...

... κι εσείς το νου σας όταν πέφτετε εκεί μεσιέ Πέτρος (για τις ανάγκες της εγγραφής) εκτός αν τα μασούρια δεν σας βλάπτουν εσάς γιατί είπαμε υπερφυσικές δυνάμεις είναι αυτές...
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-09, 11:21
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

...και το μαχαίρι που κουβαλάτε στη γάμπα τι το θέλετε βρε παλιο-αυτοδύτες; ε; εεεε;

underwater sushi φυσικά
sashimi ομως, γιατί για nigiri άντε να φτιάχνεις ρύζι υποβρυχίως

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-09, 12:06
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως το "ταϊσμα" ώς τακτική είναι κάτι σαν ένα "γραμμάτιο" που πληρώνεται κάποια στιγμή, και φυσικά εις βάρος του ψαριού.
Εκτός εάν το ψάρι (της οικογένειας των ροφών) έχει την τύχη να ζεί εδώ:
LAVEZZΙ ή grouperville ή Merouville ή το νησί των ροφών.
ΘΑΛΑΣΣΙΟ (ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ) ΠΑΡΚΟ
ΚΟΡΣΙΚΗ - ΣΑΡΔΗΝΙΑ

απο άρθρο του Αγγλικού περιοδικού DIVER
....."Lavezzi is a granite archipelago between Corsica and Sardinia. It is a marine reserve, and home to the renowned Merouville ('Grouperville'), which boasts the largest concentration of grouper in the Mediterranean.
.................................."Spearfishing has long been banned here and they were not in the least fearful."




Merouville - “Grouperville”


To the south-east of the Lavezzi Islands lies what has to be the most well known dive site in Corsica: Merouville.

Here, a large rock formation rises to around 17 metres from a sandy seabed at about 30 metres. At up to a whopping 1.2 metres in length, the few dozen groupers that congregate in the area are definitely the main attraction. These majestic giants have become so used to divers that they will come right up to you and even let you stroke them. Günther Hayer was one of the first to dive this site and has known some individual fish for more than 20 years!

Groupers are some of the biggest predatory fish in the Mediterranean and they almost always remain at the same location, living among caves, crevices and overhangs. Lurking in these hiding places, they keep a vigilant lookout for passing prey, which mainly comprises squid, crustaceans and smaller fish. They might look a bit ungainly, but these giants can pounce with surprising speed. When doing so, their mouths open so quickly that the hapless victim is sucked in. The brown grouper (Epinephelus guaza) is most the common species of grouper seen around Corsica, with numbers having recovered significantly as a result of the strictly enforced hunting ban.

A further highlight at Merouville is a visit to the regular hangout of a moray eel that is also well used to divers and can often be tempted by Günther to come quite a way out of its hole.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 10-04-09 στις 12:19.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-09, 12:21
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Πέτρο πολύ εντυπωσιακές οι φωτογραφίες..

Άντε και στα δικά μας καταδυτικά πάρκα ..
Μακάρι να αξιωθούμε να δούμε τόσο μεγάλα ψάρια και στον ελληνικό βυθό και αυτό να σημαίνει ότι έγιναν οι σωστές ενέργειες και η αλλαγή στη νοοτροπία μας...
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rabea : 10-04-09 στις 13:14.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.