Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-08, 15:46
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Πολλές φορές μου δημιουργήθηκε η απορία και τώρα αποφάσισα να την μοιραστώ μαζί σας.....

Έχω παρατηρήσει ότι στα Ελληνικά καταδυτικά forum, πολλά μέλη που ασχολούνται με την εύρεση αξιόλογων σημείων κατάδυσης, όπως ναυάγια, υποθαλάσσια σπήλαια κτλ παρουσιάζουν το αποτέλεσμα της έρευνάς τους με μία ολοκληρωμένη μελέτη, αλλά αποφεύγουν να δώσουν ακριβές στίγμα (σημείο αναφοράς).

Ρώτησα πολλούς και μου ανέφεραν διάφορες δικαιολογίες, όπως, ότι είναι ¨αρχή τους¨ ή πως φοβούνται την υπηρεσία αρχαιοτήτων (για ναυάγια άνω των 50 ετών).......

Τίποτα βέβαια από τα παραπάνω δεν με κάλυψε και η απορία μου παρέμεινε αναπάντητη.

Τι φοβούνται άραγε?
Να μην πάει κανείς να ανελκύσει το ναυάγιο? Να μην κάνει διείσδυση στο σπήλαιο πιο βαθιά από ότι αυτοί? Να μην βγάλει καμιά καλύτερη photo?

Γιατί δεν σκεφτόμαστε πιο ανοιχτόμυαλα?
Γιατί να μην δώσουμε το ερέθισμα σε άλλους δύτες να δούνε αυτό που περιγράφουμε, από κοντά?

Μου θυμίζει αυτό που κάναμε σαν μικρά παιδάκια ¨άστο κάτω είναι δικό μου¨

Γιατί να μην υπάρχει ολοκληρωμένη πληροφορία σε ένα site ή ένα forum για όποιον ενδιαφέρετε να επισκεφτεί ένα τέτοιο μέρος?

Αφορμή για να εκφράσω την απορία μου ήταν όταν ένας πολύ αξιόλογος φίλος, με κάλεσε στο κινητό, με σκοπό να ζητήσει ¨την άδειά μου¨ για να βουτήξει σε ένα ναυάγιο που είχαμε αναφέρει σε ένα forum πριν από ένα χρόνο.
Ξαφνιάστηκα....απόρησα.....το απάντησα πως δεν έχω κανένα πρόβλημα (γιατί να είχα?) και πως είναι χαρά μου να βουτήξω μαζί του εάν το επιθυμεί ή μπορεί να πάει και μόνος του, αφού το στίγμα υπάρχει στο διαδίκτυο.

Εσείς τι πιστεύεται? Πια η γνώμη σας για το ¨στίγμα¨?


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 17:47
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Lari, πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό το θέμα που θίγεις και μπράβο για την πρωτοβουλία

Δεν ασχολούμαι συστηματικά με ναυαγιοκατάδυση αλλά έχω κι εγώ την ίδια απορία και δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα καμμια απάντηση που να με καλύπτει.

Αν κάποιος βουτάει σε ναυάγιο άνω των 50 ετών και μας λέει και το όνομα του ναυαγίου - τυπικά - είναι έτσι κι αλλιώς παράνομος(*), οπότε το να δώσει το στίγμα δεν αλλάζει την "παρανομία" του, ούτε του δίνει ελαφρυντικά.

Το μόνο που μπορώ κι εγώ να δω σ' αυτή την νοοτροπία, είναι ένας χαζός παιδικός εγωισμός ("εμείς κουραστήκαμε να το βρούμε, γιατί να σας το δώσουμε") που κρατάει κάθε αυτοδύτη ή ομάδα αποκομένη και ανταγωνιστική προς όλες τις υπόλοιπες.

Αν το δω λίγο πιο πονηρά, κάποιοι κρατάνε κρυφά τα στίγματα για να πάνε να "σηκώσουν" αργότερα κάποια κομμάτια του ναυαγίου που μπορούν να πουληθούν ή να διακοσμήσουν το σαλόνι τους, αλλά αυτό είναι έτσι κι αλλιώς παράνομο.

Η συνήθης δικαιολογία πάντως είναι ότι προστατεύουν το ναυάγιο και ότι είναι διαφορετικό να δώσεις το στίγμα σε κάποιον που το ζητάει (=έλεγχος της διασποράς της πληροφορίας) από το να το γράψεις δημόσια.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα ήταν ευχής έργο να υπήρχαν μαζεμένα τα στίγματα και οι πληροφορίες σε ένα forum όπως άλλωστε συμβαίνει και σε πολλά sites του εξωτερικού.

Θα ήθελα παρ' όλα αυτά να ακούσω και κάποια εμπεριστατωμένη άποψη από ανθρώπους που βουτάνε συχνά σε ναυάγια για να δω αν θα καταφέρουν να με πείσουν ότι υπάρχει σοβαρός λόγος να μη δωθεί το στίγμα δημόσια πέρα από τον μικροεγωϊσμό "εμείς το βρήκαμε, είναι δικό μας".


(*) ΥΓ: Αν δεν υπάρχει ΦΕΚ που να απαγορεύει την κατάδυση στη συγκεκριμένη περιοχή κάποιου ναυαγίου, τότε σύμφωνα με τον νόμο 3409 κανένας δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να καταδυθούμε σ' αυτό. Βέβαια, όλα τα ναυάγια παλαιότητας πέραν των 50 ετών προστατεύονται από τον νόμο περί αρχαιοτήτων ως μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς και οποιαδήποτε επέμβαση, αφαίρεση αντικειμένου, φωτογράφιση, βιντεοσκόπηση και δημοσίευση οπτικοακουστικού υλικού είναι παράνομη.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 08-09-08 στις 18:23.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-08, 06:53
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Η κατάδυση στην Ελλάδα είναι αντίστοιχη με άλλα χόμπυ / σπορ στα οποία η συμμετοχή του Έλληνα είναι αμελητέα.
Είναι λογικό ότι όσο πιο λίγοι ασχολούνται τόση λιγότερη πληροφορία διαχέεται και τελικά γίνεται μια "κλειστή" ασχολία για λίγους. Παιδικές ασθένειες και DIR προσέγγιση .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-08, 07:52
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Εκ των προτερων δηλώνω άσχετη με τη ναυαγιοκατάδυση...

Εκ των υστέρων τώρα, νομίζω ειναι διαφορετικο να αποκαλύπτεις το ονομα απο ενα ναυαγιο που σου δώθηκε η άδεια να το βουτήξεις από το να αποκαλύψεις και το στίγμα του...

Νομιζω (και θελω να πιστευω δηλαδή) οτι οι υπευθηνοι που σου δίνουν την άδεια δε στη δίνουν μόνο επειδή πλήρωσες να την πάρεις.. Σιγουρα παιζει ρόλο ο προτερος βίος και η γενικοτερη συμπεριφορά
(νομίζω υπάρχει παντα καποιος που παρακολουθεί την επιχείρηση..)
Αν στο πλαισιο της "συμφωνίας" που κάνεις μαζι τους φάνεις αχαριστος τοτε μαλλον δε θα ξαναβουτήξεις με αδεια τους..

Λεω εγω τώρα.. και αν κανω λάθος διορθώστε με..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-08, 09:23
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Ζίνα,

Πολύ ιδεατό αυτό που περιγράφεις.
Δυστυχώς όμως όταν ζητάς άδεια για να επισκεφτείς ένα ναυάγιο (ή κάτι άλλο) δεν ζητάνε & δεν σε υποχρεώνουν να ενημερώσεις για στίγμα ή κάτι άλλο (πχ να παραδώσεις photo)

Βέβαια δεν μπορώ να πιστέψω (όπως πολύ ισχυρίζονται) ότι άμα δωσεις στίγμα είναι παράνομο και θα έχεις κιρρώσεις

Γιατί όπως προείπε πολύ σωστά ο Fivos

Παράθεση:
(*) ΥΓ: Αν δεν υπάρχει ΦΕΚ που να απαγορεύει την κατάδυση στη συγκεκριμένη περιοχή κάποιου ναυαγίου, τότε σύμφωνα με τον νόμο 3409 κανένας δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να καταδυθούμε σ' αυτό. Βέβαια, όλα τα ναυάγια παλαιότητας πέραν των 50 ετών προστατεύονται από τον νόμο περί αρχαιοτήτων ως μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς και οποιαδήποτε επέμβαση, αφαίρεση αντικειμένου, φωτογράφιση, βιντεοσκόπηση και δημοσίευση οπτικοακουστικού υλικού είναι παράνομη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-08, 11:47
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Ο νομος θα μπορουσε να περιεχει παραγραφο σχετικα με το απορρητο της πληροφοριας αυτης αλλα δεν το κανει γιατι θα ηταν αντισυνταγματικο.
Προφανως η παροχη τετοιας πληροφοριας πχ στιγμα ειναι νομιμη και μαλιστα τελικα βοηθαει την εφαρμογη του υπαρχοντος νομου. Η προστασια των ευαισθητων δυσπροστιων περιοχων βασιζεται στην προθεση των διερχομενων πολιτων που μονο αν τις γνωριζουν μπορουν να τις προστατευσουν.
Τα συγχρονα σιδερενια ναυαγια που παρουσιαζουν ενδιαφερον επισκεψιμοτητας (οχι αρχαιοκαπηλειας) ειναι σχεδον παντα γνωστοι ψαροτοποι μαρκαρισμενοι στα gps των τοπικων ψαραδων και το στιγμα τους δεν εχει προκυψει απο υπερσυγχρονη τεχνολογια κυνηγων χαμενων θησαυρων.
Το μονο αρνητικο στην αδειοδοτηση για νομιμη επισκεψη τους ειναι η δυσκινητη γραφειοκρατεια. Ομως οσο ενδιαφερον θα υπαρχει τοσο θα επιταχυνεται και αυτη.
Ο μονος τροπος να διαφυλαχτει το μελον τους ειναι να τα επισκεπτονται συχνα και οχι να μην τα δει ποτε κανεις.


Σχετικα με την αλλη περιπτωση (των επιστημονικα πολιτιμων ναυαγιων) το υπουργειο πολιτισμου ειχε κατελειξει σε ενα απελπισμενο νομο που οριζε συντεταγμενες υποδεικνυοντας κατα καποιο τροπο το στιγμα της απαγορευμενης περιοχης. Εκτος απο την μεταθεση ευθυνης δεν κερδιθηκε τιποτα. Μαλιστα δεχτηκε και κριτικες . Χωρις μεσα εφαρμογης δεν αλλαζει κατι οσα ΦΕΚ και να δημοσιευτουν. Ειναι κανεις εκει για να σταματησει μια τρατα να ισοπεδωσει ενα απομειναρι αρχαιας περιοδου; Αν και τωρα που το σκεφτομαι η ισοπεδωση ισως εχει σωσει κατω απο τη λασπη μερικα απο αυτα για τους ερευνητες των επομενων γενεων.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-08, 13:51
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Λάρυ το "ανοιχτόμυαλα" που λες, είσαι σίγουρος ότι θα
ανταποκρίνεται στα μυαλά όλων όσων πάρουν τα στίγματα
που θα βρίσκονται αναρτημένα π.χ. στα φόρουμ ?

Εφέτος στεναχωρήθηκα όταν είδα ότι από το κοκπιτ του Arado
στην Ηρακλειά έλειπαν κομμάτια.

Όπως επίσης όταν είδα σε προσωπική συλλογή το τιμόνι του.

Προσωπικά διαφωνώ με τη δημοσίευση συντεταγμένων ναυαγίου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-08, 16:30
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Αν υπήρχαν όμως και 2 παρέες ακόμα παραδίπλα δεν θα τολμούσαν να το πάρουν. Τώρα που μερικά μέρη τα ξέρουν μια χούφτα άνθρωποι και η εναλίων τότε είναι πολύ εύκολο στον καθένα να πάρει το λαφυρό του
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-08, 15:01
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

Φίλε Μανώλη (apeiranthos)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!

Δυστυχώς όμως πάντα θα υπάρχουν αυτά.
Γιατί όμως να μην το δούμε αλλιώς?

Γιατί να μην βάλουμε εμείς χέρι στην υπηρεσία αρχαιοτήτων ή στο Λιμενικό για το ότι αμέλησαν την επίβλεψη – προφύλαξη του ναυαγίου?
Πιστεύω πως σαν σύλλογος μπορούμε να δείξουμε τις καλές προθέσεις μας και το σωστό έργο που κάνουμε.....


Τέλος πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι πάντα χειρότερο όταν μεταδίδεται ένα στίγμα από αυτί σε αυτί παρά δημόσια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-08, 21:58
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πληροφορίες με στίγμα ακριβείας ή όχι?

η επιβολη απαγορευσεων και ομερτα εξυπηρετει ενα σκοπο και μονο...την γνωση για τους λιγους, την εξουσια για τους λιγους...

ανεκαθεν ηταν ετσι, ανεκαθεν θα επιχειρειται να ειναι...

ειμαι κατα οποιασδηποτε κρυψινοιας ...

ολα τα στιγματα στον αερα....ο κοσμος να βουταει οπου γουσταρει αρκει να εχει ηδη απο τα μικρατα του την παιδεια του επισκεπτη και οχι του ιδιοκτητη...

ακομα θυμαμαι τον διευθυντη μεγαλου καταδυτικου κεντρου, ενεργου και παραγωγικοτατου εκπαιδευτη καταδυσης, να διηγειται περιχαρης την προσπαθεια του να αποκολλησει το σημα απο φορτηγο στο Thistlegorm....μπροστα μου και μπροστα σε μια εικοσαδα μαθητων μας!!!!
Το οτι δεν τον πλακωσα στις μπουνιες επι τοπου οφειλεται στον ανθρωπισμο μου και στο γεγονος οτι το να τον εξεφτελισω μου φανηκε πιο αποτελεσματικο... Ποια απαγορευση του κοσμου θα μπορουσε να τον σταματησει? Ever????

Την ιδια στιγμη ποιος μπορει να ξεχασει την τεραστια καμπανια στην Αγγλια για τον σεβασμο των ναυαγιων και τα εξαιρετικα αποτελσματα που ειχε?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.