Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-10, 21:54
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Στο τεύχος Φεβρουαρίου του περιοδικού Thalassa που κυκλοφόρησε υπάρχει ένα αρθράκι για μια αποικία από γοργονίες και video για τα μαλακά και σκληρά κοράλλια και σφουγγάρια που μπορούμε να απολαύσουμε στις καταδύσεις μας εδώ κοντά στο χωριό μας... Το άρθρο βασικά θέλει να αναδείξει το πρόβλημα που προέκυψε με την κατασκευή του καινούριου αυτοκινητόδρομου και την καταστροφή -δυστυχώς- αρκετά μεγάλου αριθμού από κίτρινες και μώβ γοργονίες.Οι φωτογραφίες του άρθρου είναι του Κώστα Μηλιώνη και δικές μου...
Το video αποτελείται από υ/β πλάνα που τράβηξα εγώ και το συμπληρώνουν φωτογραφίες του Κ. Μηλιώνη. Σκοπός του video είναι απλά να δείξει κάποιες ομορφιές του βυθού μας. Δυστυχώς για να τα δείτε αυτά θα πρέπει να πληρώσετε τα 8 Ευρώ που κάνει το περιοδικό αλλά και για εμάς ήταν ο μόνος τρόπος να παρουσιάσουμε όμορφα και περιεκτικά πλάνα από 4 καταδύσεις και τις ανάλογες φωτογραφίες.

Και εγώ και ο Κώστας αισθανόμαστε κάπως αμήχανα που στο ίδιο τεύχος υπάρχει άρθρο με το οποίο γενικώς διαφωνούμε με τίτλο "Θαλάσσια πάρκα Πράσινες μπίζνες στο Αιγαίο"
http://www.thalassamag.gr/home.htm

αλλιώς βλέπουμε εμείς τις μπίζνες και τις μίζες ...Μαρία μάλλιασε η γλώσσα σου (μάλλον πιάστηκε το χέρι σου στα ψαροντουφεκάδικα φόρα) αλλά όπως κατάλαβες τζάμπα κόπος...
Έχω βαρεθεί τόσο την Ελληνική λαμογιά και την καταστροφή του περιβάλλοντος μέχρι αφανισμού για ότι κινείται ή τρώγεται που δέχομαι να υποστώ ( χωρίς να το ψάξω κάν ) όλα όσα ο συγγραφέας φαντάζεται στο άρθρο του ότι μας ετοιμάζουν οι Ευρωπαίοι!! Τα προτιμάω από την τωρινή κατάντια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-10, 22:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τεύχος Φεβρουαρίου του περιοδικού Thalassa που κυκλοφόρησε υπάρχει ένα αρθράκι για μια αποικία από γοργονίες και video για τα μαλακά και σκληρά κοράλλια και σφουγγάρια που μπορούμε να απολαύσουμε στις καταδύσεις μας εδώ κοντά στο χωριό μας... Το άρθρο βασικά θέλει να αναδείξει το πρόβλημα που προέκυψε με την κατασκευή του καινούριου αυτοκινητόδρομου και την καταστροφή -δυστυχώς- αρκετά μεγάλου αριθμού από κίτρινες και μώβ γοργονίες.Οι φωτογραφίες του άρθρου είναι του Κώστα Μηλιώνη και δικές μου...
Το video αποτελείται από υ/β πλάνα που τράβηξα εγώ και το συμπληρώνουν φωτογραφίες του Κ. Μηλιώνη. Σκοπός του video είναι απλά να δείξει κάποιες ομορφιές του βυθού μας. Δυστυχώς για να τα δείτε αυτά θα πρέπει να πληρώσετε τα 8 Ευρώ που κάνει το περιοδικό αλλά και για εμάς ήταν ο μόνος τρόπος να παρουσιάσουμε όμορφα και περιεκτικά πλάνα από 4 καταδύσεις και τις ανάλογες φωτογραφίες.

Και εγώ και ο Κώστας αισθανόμαστε κάπως αμήχανα που στο ίδιο τεύχος υπάρχει άρθρο με το οποίο γενικώς διαφωνούμε με τίτλο "Θαλάσσια πάρκα Πράσινες μπίζνες στο Αιγαίο"
http://www.thalassamag.gr/home.htm

αλλιώς βλέπουμε εμείς τις μπίζνες και τις μίζες ...Μαρία μάλλιασε η γλώσσα σου (μάλλον πιάστηκε το χέρι σου στα ψαροντουφεκάδικα φόρα) αλλά όπως κατάλαβες τζάμπα κόπος...
Έχω βαρεθεί τόσο την Ελληνική λαμογιά και την καταστροφή του περιβάλλοντος μέχρι αφανισμού για ότι κινείται ή τρώγεται που δέχομαι να υποστώ ( χωρίς να το ψάξω κάν ) όλα όσα ο συγγραφέας φαντάζεται στο άρθρο του ότι μας ετοιμάζουν οι Ευρωπαίοι!! Τα προτιμάω από την τωρινή κατάντια...
Για σας και τα κοράλλια σας, ακόμα και το Thalassa θα αγοράσω!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-10, 23:03
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Μπράβο παιδιά για το άρθρο για τα κοράλλια


Τώρα σχετικά με το άλλο άρθρο (Θαλάσσια πάρκα - Πράσινες μπίζνες στο Αιγαίο) τι να πω
Παραθέτω κάποια αποσπάσματα:

Παράθεση:
Δεν είναι τυχαίο ότι στη Θεσσαλονίκη δραστηριοποιείται σύλλογος αυτοδυτών που πρωτοστατεί κατά της αθλητικής αλιείας με ψαροντούφεκο, μέλη του οποίου ανήκουν επίσης και σε περιβαλλοντικές Μ.Κ.Ο. και σε Κρατικό Οργανισμό - «Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών».
Παράθεση:
Είναι ηλίου φαεινότερον λοιπόν, ότι η εκδίωξη των ελεύθερων δυτών που ψαρεύουν με ψαροντούφεκο, αλλά και των ανεξάρτητων αυτοδυτών (που μας θυμίζει το διωγμό των ελεύθερων κατασκηνωτών που προηγήθηκε της ιδιωτικοποίησης της παράλιας ζώνης, και πάλι με το πρόσχημα του τουρισμού, και πάλι με τη συγκατάθεση της τοπικής κοινωνίας που άγεται και φέρεται από τους κομματάρχες) αποτελεί το δόλωμα του μεγάλου κεφαλαίου προς τους παράκτιους επαγγελματίες ψαράδες για να αρχίσουν οι ιδιωτικοποιήσεις, σε μια μικρή έκταση στην αρχή (Γυάρος στις Κυκλάδες) οι οποίες σταδιακά θα πολλαπλασιάζονται στο βαθμό που ο νησιωτικός πληθυσμός θα αποξενώνεται από τους αλιευτικούς πόρους.
Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω, είναι πως πρόκειται για τον ορισμό της αοριστολογίας, της γενικολογίας και της συνομωσιολογίας, εκφρασμένη σε ξύλινη αριστερίζουσα γλώσσα δεκαετίας '80, με σχέδιο: κάνουμε μια σούπα και αφήνουμε αιχμές προς όλους, για να χαθεί ο αναγνώστης και να καταλήξουμε εκεί που είχαμε σχεδιάσει απ' την αρχή:
Παράθεση:
Τα πράγματα λοιπόν είναι πολύ πιο σοβαρά από μια απογευματινή βουτιά για ψαρεματάκι μετά το σχόλασμα από το σχολείο ή τη δουλειά. Το ψαροντούφεκο που άρχισε σαν παιχνίδι στην παιδική ηλικία και συνεχίστηκε σαν ενήλικη απόλαυση, συνδέεται πλέον με τα πιο βασικά πολιτικοοικονομικά προβλήματα της εποχής. Ο καθείς πλέον καλείται να πάρει θέση: Στο όνομα των περιβαλλοντικών προβλημάτων η εξουσία της οικονομικής ολιγαρχίας και οι οικολόγοι θεωρούν τα ανθρώπινα ένστικτα, τις ελευθερίες και τα υλικά αγαθά ως καταστροφικά.
ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Ή ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΣΑΙ;
Ουσιαστικά πρόκειται για λογοτεχνία (νέο είδος: αντι-επιστημονική / αντι-οικολογική φαντασία) και μάλιστα με δηλωμένες επιρροές:
Παράθεση:
(Οι επιμέρους τίτλοι του άρθρου είναι δανεισμένοι από τη συλλογή με τα ομώνυμα διηγήματα «Η Δολοκτονία», «Ο Πλασιέ» και «Το Ψαροντούφεκο» του Βασίλη Βασιλικού - που στο παρελθόν έκανε και ψαροντούφεκο!)
Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι γιατί ο συντάκτης επιμένει να μεταμφιέζει το λογοτέχνημά του σε δημοσιογραφικό άρθρο?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-02-10 στις 23:28.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού


έχουν μπλέξει τα φύκια με τα σύκα!!


Και ιδού η απόδειξη του πώς ο κάθε τρικυμίας εν κρανίω μπορεί να αυτοαποκαλείται σήμερα "αρθρογράφος"....

Γιώργο, θα το διαβάσω αύριο για τα κοράλλια....
(και τι θυσίες, τι θυσίες έχω κάνει εγώωωωωω για σέεεεεεεεεεεενααααααα )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-10, 02:09
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιώργο, θα το διαβάσω αύριο για τα κοράλλια....
(και τι θυσίες, τι θυσίες έχω κάνει εγώωωωωω για σέεεεεεεεεεεενααααααα )
ευχαριστώ Μαράκι, έτσι πρέπει να είναι οι φίλοι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-10, 11:08
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Να συμπληρώσω και εγώ με την σειρά μου κάτι που ίσως ξέχασε ο Γιώργος και πολλοί αγοράσουν το τεύχος και νομίζουν ότι η βιντεοσκόπηση αλλά και οι φωτογραφίες είναι άκρως επαγγελματικές , ο εξοπλισμός μας δεν το επιτρέπει , άλλωστε πολύ σωστά λέει και ο Γιώργος ("Το άρθρο βασικά θέλει να αναδείξει το πρόβλημα που προέκυψε με την κατασκευή του καινούριου αυτοκινητόδρομου και την καταστροφή -δυστυχώς- αρκετά μεγάλου αριθμού από κίτρινες και μώβ γοργονίες".)

Η ορατότητα όπως γνωρίζεται αρκετοί από εσάς στα νερά μας είναι περιορισμένη ,γιαυτό το λόγο πραγματοποιήθηκαν όχι τέσσερις αλλά δεκατέσσερις καταδύσεις για να βγει αυτό το αποτέλεσμα ,κατ εμένα αρκετά αξιόλογο σύμφωνα με τα παραπάνω.

Για όσους λοιπόν δουν το video και της φωτογραφίες συγχωρήστε τα τυχόν λάθη μας και απολαύστε μαζί μας 12 min απόλυτης χαλάρωσης .

Όποιος θέλει να θαυμάσει από κοντά αυτές τις ομορφιές και ο Γιώργος και εγώ είμαστε πρόθυμοι να σας ξεναγήσουμε στους "Κοραλλένιους Κήπους του Κορινθιακού " θα είναι μεγάλη μας χαρά .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-10, 11:10
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω και εγώ με την σειρά μου κάτι που ίσως ξέχασε ο Γιώργος και πολλοί αγοράσουν το τεύχος και νομίζουν ότι η βιντεοσκόπηση αλλά και οι φωτογραφίες είναι άκρως επαγγελματικές , ο εξοπλισμός μας δεν το επιτρέπει , άλλωστε πολύ σωστά λέει και ο Γιώργος ("Το άρθρο βασικά θέλει να αναδείξει το πρόβλημα που προέκυψε με την κατασκευή του καινούριου αυτοκινητόδρομου και την καταστροφή -δυστυχώς- αρκετά μεγάλου αριθμού από κίτρινες και μώβ γοργονίες".)

Η ορατότητα όπως γνωρίζεται αρκετοί από εσάς στα νερά μας είναι περιορισμένη ,γιαυτό το λόγο πραγματοποιήθηκαν όχι τέσσερις αλλά δεκατέσσερις καταδύσεις για να βγει αυτό το αποτέλεσμα ,κατ εμένα αρκετά αξιόλογο σύμφωνα με τα παραπάνω.

Για όσους λοιπόν δουν το video και της φωτογραφίες συγχωρήστε τα τυχόν λάθη μας και απολαύστε μαζί μας 12 min απόλυτης χαλάρωσης .

Όποιος θέλει να θαυμάσει από κοντά αυτές τις ομορφιές και ο Γιώργος και εγώ είμαστε πρόθυμοι να σας ξεναγήσουμε στους "Κοραλλένιους Κήπους του Κορινθιακού " θα είναι μεγάλη μας χαρά .
:thum bup:
ρε Κώστα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με συμπληρώνεις!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-10, 11:13
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
:thum bup:
ρε Κώστα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με συμπληρώνεις!!!!!!!!!!!

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Τα πράγματα λοιπόν είναι πολύ πιο σοβαρά από μια απογευματινή βουτιά για ψαρεματάκι μετά το σχόλασμα από το σχολείο ή τη δουλειά. Το ψαροντούφεκο που άρχισε σαν παιχνίδι στην παιδική ηλικία και συνεχίστηκε σαν ενήλικη απόλαυση, συνδέεται πλέον με τα πιο βασικά πολιτικοοικονομικά προβλήματα της εποχής. Ο καθείς πλέον καλείται να πάρει θέση: Στο όνομα των περιβαλλοντικών προβλημάτων η εξουσία της οικονομικής ολιγαρχίας και οι οικολόγοι θεωρούν τα ανθρώπινα ένστικτα, τις ελευθερίες και τα υλικά αγαθά ως καταστροφικά.
ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Ή ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΣΑΙ;
Έλεος με τη ΜΑΛΑΚΙΑ, ΕΛΕΟΣ.

Υ.Γ. Συγνώμη, αλλά θέλω κάπου να ξεδώσω (έστω λεκτικά) επιτέλους...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλεος με τη ΜΑΛΑΚΙΑ, ΕΛΕΟΣ.

Υ.Γ. Συγνώμη, αλλά θέλω κάπου να ξεδώσω (έστω λεκτικά) επιτέλους...
πω πω τι γλώσσα!!!!! σε τέτοια σοβαρή τοποθέτηση ρε γραντμπλού απαντάς με τέτοια προχειρότητα. τσ τσ τσ Αμάν πια με αυτό το κωλοσυστημα το οποίο δεν προλαβαίνει να εντοπίσει μια ενήλικη απόλαυση και αμέσως να κάνει μπινιά! Τι κάνει το κράτος . Μάλιστα έχω την εντύπωση πως αν συσπειρωθούμε ενάντια σε όλους αυτούς τους περίεργους που θέλουν να μας κόψουν την ενήλικη απόλαυση θα χτυπήσουμε στην καρδιά τα βασικά πολιτοοικονομικά προβλήματα.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.