Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Πλευστότητας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για BCDs, Wings κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-11, 19:17
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Question bcd oms? με bands ή χωρις..?

για σας παιδια...πριν λιγο καιρο απεκτησα το νεο μου tec bcd oms 94lb...
ειμαι νεος σχετικα...ασχολουμε με την καταδυση περιπου 2,5 χρονια...
και θα ξεκινησω τα μαθηματα για τεχνικη καταδυση σε λιγο καιρο...
θα ηθελα αρχικα την γνωμη σας για το bcd μιας και πολλοι απο εσας ειστε πολυ πιο εμπηροι και ισως να το εχετε χρησιμοποιησει κι'ολας...
και κατι αλλο με τα λαστιχα η χωρις??? γιατι μεσα απο την αναζητηση στο διαδυκτιο ειδα πολλους να το χρησιμοποιουν χωρις τα λαστιχα...ειναι καλυτερα? και ποιος ο λογος..?ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-11, 07:29
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας παιδια...πριν λιγο καιρο απεκτησα το νεο μου tec bcd oms 94lb...
ειμαι νεος σχετικα...ασχολουμε με την καταδυση περιπου 2,5 χρονια...
και θα ξεκινησω τα μαθηματα για τεχνικη καταδυση σε λιγο καιρο...
θα ηθελα αρχικα την γνωμη σας για το bcd μιας και πολλοι απο εσας ειστε πολυ πιο εμπηροι και ισως να το εχετε χρησιμοποιησει κι'ολας...
και κατι αλλο με τα λαστιχα η χωρις??? γιατι μεσα απο την αναζητηση στο διαδυκτιο ειδα πολλους να το χρησιμοποιουν χωρις τα λαστιχα...ειναι καλυτερα? και ποιος ο λογος..?ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Καταρχήν καλοβούτηχτο!

Η OMS έχει καλή φήμη ως εταιρεία και τα προϊόντα της είναι ποιοτικά.

Βέβαια ο συγκεκριμένος ασκός των 94lb ακούγεται αρκετά μεγάλος, εκτός κι αν θα έχεις μεγάλες διπλές και stages.
Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε καν πρέπει να το δοκιμάσεις με μονή. Θα διπλώσει ο ασκός γύρω από τη φιάλη και δε θα μπορείς να βγάλεις τον αέρα.

Σχετικά με τα λάστιχα (retraction bands), αυτά είναι αποδεκτά στην ευρύτερη λογική του tec diving αλλά εάν όμως ακολουθήσεις τις λογικές του DIR diving ή Hogarthian diving τότε αυτά δεν είναι αποδεκτά γιατί ενδέχεται να προκαλέσουν αστοχία στον εξοπλισμό σου.

Σε κάθε περίπτωση καλές τεχνικές καταδύσεις!
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-11, 12:10
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε καν πρέπει να το δοκιμάσεις με μονή. Θα διπλώσει ο ασκός γύρω από τη φιάλη και δε θα μπορείς να βγάλεις τον αέρα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Tec Rec, το έχω δει να συμβαίνει. Έχω τον ίδιο σε DiveSystem διπλό ασκό. Σχετικά όμως με τα bands, εάν υπάρχουν, λειτουργούν ικανοποιητικά και με μονή φιάλη. Πάντως για διπλές 20λιτρες είναι ότι πρέπει.
Σε κάθε περίπτωση καλοβούτηχτος.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-11, 15:44
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Φίλε μου καλορίζικο και καλές καταδύσεις με αυτό !

Σχετικά με το όγκο του BC σου , κάποιοι οργανισμοί υποστηρίζουν ότι εάν χρειάζεσαι περισσότερες από 50 λίβρες άνωση με στεγανή , τότε μάλλον είσαι υπέρβαρος και πρέπει να ελέγξεις τα κιλά σου.

Σχετικά με τα bangee , εκτός ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μπλεχτείς πιο εύκολα ( αν χώνεσαι γενικότερα ) , έχουν και το μειονέκτημα ότι σε περίπτωση failure του BC , λόγω ελαστικότητας σου αδειάζουν και τον υπολειπόμενο αέρα που πιθανό υπάρχει μέσα.

Επίσης έαν χρειαστεί να βάλεις αέρα από το επιστόμιο ( φυσώντας μέσα δηλαδή ! ) , αυτό θα σου είναι πιο δύσκολο γιατί θα πρέπει να ‘’φουσκώσεις’’ μαζί και τα bangee, διαδικασία η οποία μπορεί να σε οδηγήσει σε υπερκαπνία και εξάντληση υποβρυχίως .

Γενικότερα τα μεγάλα BC , προκαλούν και μεγαλύτερη υδροδυναμική αντίσταση , πράγμα που θα βιώσεις καλύτερα αν βρεθείς να κολυμπάς κόντρα στο ρευμα.

Και τέλος κάποιοι υποστηρίζουν ότι προσθέτουν στην θετική πλευστότητα γενικότερα , εξαιτίας της ελάχιστης ποσότητας αέρα που παραμένει μέσα σε όλα τα BC ακόμα και όταν αυτά είναι άδεια.

Χαιρετισμούς !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-11, 17:25
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν καλοβούτηχτο!

Η OMS έχει καλή φήμη ως εταιρεία και τα προϊόντα της είναι ποιοτικά.

Βέβαια ο συγκεκριμένος ασκός των 94lb ακούγεται αρκετά μεγάλος, εκτός κι αν θα έχεις μεγάλες διπλές και stages.
Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε καν πρέπει να το δοκιμάσεις με μονή. Θα διπλώσει ο ασκός γύρω από τη φιάλη και δε θα μπορείς να βγάλεις τον αέρα.

Σχετικά με τα λάστιχα (retraction bands), αυτά είναι αποδεκτά στην ευρύτερη λογική του tec diving αλλά εάν όμως ακολουθήσεις τις λογικές του DIR diving ή Hogarthian diving τότε αυτά δεν είναι αποδεκτά γιατί ενδέχεται να προκαλέσουν αστοχία στον εξοπλισμό σου.

Σε κάθε περίπτωση καλές τεχνικές καταδύσεις!
σ,ευχαριστω πολυ φιλε μου...!
ναι πραγματι απ,οτι ειδα και εγω μολις το πηρα στα χερια μου και το περιεργαστικα σημπερανα πως ειναι απο πολυ ποιοτικα υλικα...
ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο μεγαλος αλλα με τα bands εχει πραγματικα πολυ μικρο ογκο... ο κατασκευαστης δεινει για χρηση μεχρι 2 20αλιτρες η 1 20λιτρη... εγω το χρησιμοποιησα στην πρωτη μου βουτια με 2 10αλιτρες ατσαλινες...αλλα ειχα λιγο προβλημα με την πλευστοτητα μου...μαλλον πρεπει να κανω καλυτερο ζυγισμα(μπουκαλες,βαρη..)
σκοπευω να παρω σε λιγο καιρο 2 12αλιτρες και ενα stage...
και ετσι να το χρησιμοποιω...και αργοτερα και κανενα αλλο stage ακομα...αναλογα...
διλαδι να σπασουν η κατι τετοιο?η να πιαστουν πουθενα?
απο θεμα πλευστοτητας μηπως χωρις τα bands εχεις καλυτερη οριζοντια πλευστοτητα?θελω να το δοκιμασω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-11, 17:31
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με τον Tec Rec, το έχω δει να συμβαίνει. Έχω τον ίδιο σε DiveSystem διπλό ασκό. Σχετικά όμως με τα bands, εάν υπάρχουν, λειτουργούν ικανοποιητικά και με μονή φιάλη. Πάντως για διπλές 20λιτρες είναι ότι πρέπει.
Σε κάθε περίπτωση καλοβούτηχτος.
μμμ...μαλιστα...και εγω αυτο πιστευω χωρις να το εχω δικιμαση ακομα,γιατι εχει τα bands και τον μαζευει...
απο μερια αγκου ασκου ειχες εσυ κανενα προβλημα ?
σ'ευχαριστω πολυ..!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-11, 17:47
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καλορίζικο και καλές καταδύσεις με αυτό !

Σχετικά με το όγκο του BC σου , κάποιοι οργανισμοί υποστηρίζουν ότι εάν χρειάζεσαι περισσότερες από 50 λίβρες άνωση με στεγανή , τότε μάλλον είσαι υπέρβαρος και πρέπει να ελέγξεις τα κιλά σου.

Σχετικά με τα bangee , εκτός ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μπλεχτείς πιο εύκολα ( αν χώνεσαι γενικότερα ) , έχουν και το μειονέκτημα ότι σε περίπτωση failure του BC , λόγω ελαστικότητας σου αδειάζουν και τον υπολειπόμενο αέρα που πιθανό υπάρχει μέσα.

Επίσης έαν χρειαστεί να βάλεις αέρα από το επιστόμιο ( φυσώντας μέσα δηλαδή ! ) , αυτό θα σου είναι πιο δύσκολο γιατί θα πρέπει να ‘’φουσκώσεις’’ μαζί και τα bangee, διαδικασία η οποία μπορεί να σε οδηγήσει σε υπερκαπνία και εξάντληση υποβρυχίως .

Γενικότερα τα μεγάλα BC , προκαλούν και μεγαλύτερη υδροδυναμική αντίσταση , πράγμα που θα βιώσεις καλύτερα αν βρεθείς να κολυμπάς κόντρα στο ρευμα.

Και τέλος κάποιοι υποστηρίζουν ότι προσθέτουν στην θετική πλευστότητα γενικότερα , εξαιτίας της ελάχιστης ποσότητας αέρα που παραμένει μέσα σε όλα τα BC ακόμα και όταν αυτά είναι άδεια.

Χαιρετισμούς !
για σου φιλε μου...
οσο αναφορα τα bange...λογικα μου ακουγονται ολλα αυτα... και για το φουσκωμα του ασκου...και για την αντησταση στο νερο...αυτα ειναι καποια αρνητικα αλλα το καλο ειναι πως εχω και καποια θετικα πιστευω ...
καλα υλικα κατασκευης διπλο ασκο διπλα inflator...μεγαλη ανωση σε περιπτωση που χριαστει οτιδιποτε οπως να σηκωσω εναν συναδελφο σε περιπτωση αστοχιαs του δικου του bcd...αργοτερα σε περιπτωση που χριαστω περισωτερα stage μαζι μου θα με καλυπτει ανετα και δεν θα χριαστει να παρω αλλο wing...και να εχω εξτρα εξοδα...οσο για τα bands δεν ξερω σκευτομαι να τα βγαλω και να το δοκιμασω ετσι...με 2 12αλιτρες θα το χρησιμοποιω και κανα stage...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-11, 18:12
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμ...μαλιστα...και εγω αυτο πιστευω χωρις να το εχω δικιμαση ακομα,γιατι εχει τα bands και τον μαζευει...
απο μερια αγκου ασκου ειχες εσυ κανενα προβλημα ?
σ'ευχαριστω πολυ..!
Τώρα πια το χρησιμοποιώ μόνο για βουτιές rec με στεγανή (το καλοκαίρι με μικρότερο γενικά όγκο χρησιμοποιώ μια αρχαιολογία Cressi όχι απλά rec αλλά wreck, και σε tec ένα πολύ πιο απλό bcd με 23Kg άνωση όπου με διπλές 15αρες και 4 80άρια αλουμίνια είναι (οριακά) καλό.
Δεδομένου όμως ότι τα κιλά που χρησιμοποιώ είναι και όσα χρειάζομαι, πλευστότητα φτιάχνω μόνο με την στολή.
Τώρα, σε καταδύσεις tec, γενικά δεν αντιμετόπισα ποτέ μου πρόβλημα, μπορώ όμως να σου πω πως όλες οι βαλβίδες εξαγωγής του αέρα (πλην του σωλήνα φυσικά), ήταν σχετικά δύσκολο να τις βρεις.
Από πλευράς αντίστασης στο νερό θα σου πω πως δεν θέλω να κινούμαι γρήγορα και έτσι δεν αντιμετόπισα ποτέ πρόβλημα.
Για τα bands θα επιμείνω να μην διανοηθείς ποτέ σου να τα βγάλεις....
Τέλος θα σου πω πως α)έχω δύο φίλους που έχουν σαν το δικό σου και απλά δεν θέλουν τίποτε άλλο και β) ότι θες να κάνεις κάνε το με την βοήθεια ενός τεχνικού εκπαιδευτή. Θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο, χρόνο καθώς και δυσάρεστες εως και επικίνδυνες καταστάσεις.
Φιλικά,
Μάριος.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-11, 18:31
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα πια το χρησιμοποιώ μόνο για βουτιές rec με στεγανή (το καλοκαίρι με μικρότερο γενικά όγκο χρησιμοποιώ μια αρχαιολογία Cressi όχι απλά rec αλλά wreck, και σε tec ένα πολύ πιο απλό bcd με 23Kg άνωση όπου με διπλές 15αρες και 4 80άρια αλουμίνια είναι (οριακά) καλό.
Δεδομένου όμως ότι τα κιλά που χρησιμοποιώ είναι και όσα χρειάζομαι, πλευστότητα φτιάχνω μόνο με την στολή.
Τώρα, σε καταδύσεις tec, γενικά δεν αντιμετόπισα ποτέ μου πρόβλημα, μπορώ όμως να σου πω πως όλες οι βαλβίδες εξαγωγής του αέρα (πλην του σωλήνα φυσικά), ήταν σχετικά δύσκολο να τις βρεις.
Από πλευράς αντίστασης στο νερό θα σου πω πως δεν θέλω να κινούμαι γρήγορα και έτσι δεν αντιμετόπισα ποτέ πρόβλημα.
Για τα bands θα επιμείνω να μην διανοηθείς ποτέ σου να τα βγάλεις....
Τέλος θα σου πω πως α)έχω δύο φίλους που έχουν σαν το δικό σου και απλά δεν θέλουν τίποτε άλλο και β) ότι θες να κάνεις κάνε το με την βοήθεια ενός τεχνικού εκπαιδευτή. Θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο, χρόνο καθώς και δυσάρεστες εως και επικίνδυνες καταστάσεις.
Φιλικά,
Μάριος.
μια χαρα....
εγω δεν εχω παρει ακομα στεγανη...μαζευω λεφτα....εχουμε και κρυση...αχαχαχα...
ναι ετσι ειναι δεν υπαρχει λογος να κινηθει καποιος γρηγορα κατα την γνωμη μου...μονο αν εχεις σκουτερ αλλα και εκει δεν πιστευω να εχεις τοσο μεγαλο προβλημα...το θεμα ειναι να εχεις σωστη και καλη πλευστοτητα...λες να μην τα βγαλω τα bands ε?λογο των 2 ασκων εσωτερικα?να τους κρατανε σωστα μεσα ετσι ωστε οταν φουσκωσουν να μην μπλεχτουν η πιεστουν καπου σε καποιο σημειο ισως?
αυτο θα πρεπει να κανω....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-11, 19:05
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar Εμφάνιση μηνυμάτων
λες να μην τα βγαλω τα bands ε?λογο των 2 ασκων εσωτερικα?να τους κρατανε σωστα μεσα ετσι ωστε οταν φουσκωσουν να μην μπλεχτουν η πιεστουν καπου σε καποιο σημειο ισως?
Όχι και στα 3.
Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο ασκός γενικός δεν είναι μπαλόνι κάτω από το νερό εκτός και αν είσαι τόσο φορτωμένος από κιλά που δεν πρόκειται να μπορείς να σταθείς σωστά κάτω από το νερό ούτε για μια στιγμή.
Μιας και είπες στην αρχή ότι πρόκειται να ξεκινήσεις σχολείο τεχνικής κατάδυσης, καλό είναι τις απορίες να στις λύσει ο εκπαιδευτής σου. Μην δίνεις απαντήσεις μόνος σου με μορφή επικείμενης ερώτησης, δεν καταφέρνεις κάτι έτσι. Επίσης, οι απαντήσεις που μπορούν να δοθούν, μπορεί μεν να είσαι σωστές, αλλά ίσως και να σε απομακρύνουν και από μια φιλοσοφία που ενδεχωμένως να απέχει από αυτήν του εκπαιδευτή σου, με αποτέλεσμα να αναρωτηθείς περισσότερο.
Γενικώς είμαι κατά των "δογμάτων" και ότι δεν σου συνηστά ένας εκπαιδευτής δεν είναι και απαραίτητα λάθος... Ένα πράγμα θα σου πω:Ρώτα, ρώτα , ρώτα, αλλά έχοντας ένα καλό και σωστό ξεκίνημα με έναν ειδικό, σου αφήνει άπλετα περιθώρια για πιο ουσιαστικές απορίες.
Ελπίζω να σε βοήθησα, στην διάθεσή σου και σου εύχομαι συναρπαστικές καταδύσεις και ασφαλέστατες αναδύσεις.
Μάριος.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.