Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Trimix και Νάρκωση Αζώτου

Σ΄ ένα άλλο thread με θέμα το Nitrox (βλ. εδώ) ανέφερα ότι μετά από πολλές καταδύσεις με Trimix 30/30 (30% O2, 30% He, 40% N2) συνήθισε ο οργανισμός μου την μειωμένη περιεκτικότητα του μίγματος σε άζωτο. Όταν αργότερα άρχισα να ξανακαταδύομαι, -λόγω των περιστάσεων-, με αέρα, διαπίστωσα ότι ενώ είχα παλιότερα πολύ μεγάλες αντοχές στην Νάρκωση Αζώτου, οι αντοχές αυτές μειώθηκαν μετά την παρατεταμένη χρήση Trimix πάρα πολύ. Μετά από μερικές καταδύσεις με αέρα άρχισαν πάλι οι αντοχές μου στο άζωτο να αυξάνονται έτσι ώστε να μπορώ και πάλι να καταδύομαι στα βάθη που καταδυόμουν και παλιά. Το γεγονός αυτό αποτελεί για μένα έναν σημαντικά ανασταλτικό παράγοντα για την χρήση Trimix μέχρι το βάθος των 50 μέτρων. Η προσωπική μου αυτή εμπειρία σε συνδυασμό με τις μικρότερες στάσεις αποσυμπίεσης που προσφέρει ο αέρας μέχρι αυτό το βάθος, το κόστος του ηλίου και η οικονομία στον εξοπλισμό, με οδήγησε να κάνω τις βουτιές μου μέχρι το βάθος των 50 μέτρων με αέρα. Νοιώθω καλύτερα κατά την διάρκεια της κατάδυσης και μετά απ΄ αυτήν. Έχεις κάποιος από σας ανάλογη εμπειρία;
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.