Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 12-12-08, 16:28
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλώνω ένοχος για την παράλειψη να ελέγξω την μετάφραση από τα αρχαία καθώς και την πηγή, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τις αντιδράσεις ορισμένων «δημοκρατών, φιλελεύθερων, μη αδρανών αγωνιστών κλπ» (στο όνομα και μόνο) να βιαστούν να κατηγορήσουν την παράθεση μίας γνώμης ως φασιστική, ως κενή και προπαγανδιστική. Και να ήταν μόνο αυτό, οι χαρακτηρισμοί και πάλι έγιναν προσωπικοί. Λυπάμαι πραγματικά.

Η βιασύνη (ανάγκη;) να καταλήξεις σε συμπεράσματα χωρίς να έχεις όλα τα δεδομένα είναι μάλλον χαρακτηριστικό διανοητικού τεμπελο-ερασιτεχνισμού, πνευματικής τσαπατσουλιάς και σίγουρα όχι ενός ώριμου επιστημονικά εκπαιδευμένου μυαλού.

Η ίδια «χαλαρή» (sloppy) και συναισθηματικά φορτισμένη και άρα συννεφιασμένη σκέψη, την οποία δυστυχώς προάγουν τα ΜΜΕ οδηγώντας ως αμνοερίφια την μάζα. Απογοητεύομαι πολύ να ακούω έστω τυπικά νοήμονες ανθρώπους να έχουν βγάλει το πόρισμα της βαλλιστικής ανάλυσης πριν αυτή ολοκληρωθεί. Ξέρει κανείς μας με απόλυτη σιγουριά εάν όντως υπήρχε πρόθεση ή όχι; Ήταν κανείς από μας αυτόπτης μάρτυρας, με όραση τόση ταχεία ώστε να γνωρίζει χωρίς φόβο και πάθος το κίνητρο του ειδικού φρουρού, τη τροχιά του βλήματος, τι δηλαδή ακριβώς (ακριβώς όμως) συνέβη; Ή απλά μας αρέσει η ιδέα του κακού μπάτσου που εκ ψυχρώ δολοφονεί το καλό νεαρό Βορείων Προαστίων;

Είναι πραγματικά τραγικό που ένα νέο παιδί έχασε χωρίς λόγο και αιτία την ζωή του, αλλά αυτό δεν πρέπει να δικαιολογεί την ανάγκη να κρεμάσουμε υποχρεωτικά κάποιον (φταίει, δε φταίει). Υπάρχουν ειδικοί επιστήμονες που θα μας πούν πραγματικά ποια ήταν η τροχιά του βλήματος και νόμοι και διαδικασίες του κράτους δικαίου ώστε να αποδοθεί η δικαιοσύνη. Μέχρι τότε εγώ δεν θα υψώσω το δάκτυλο να δείξω τον υπαίτιο, ούτε θα ρίξω την πέτρα (ούτε την πρώτη, ούτε την τελευταία). Έχουμε ευτυχώς ένα πολιτισμό θεσμών, που σίγουρα δεν είναι τέλειος (το αντίθετο μάλλον) αλλά εάν όλοι μας τον υπονομεύουμε δεν έχει καμιά τύχη να βελτιωθεί.

Αλλά δυστυχώς όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για την κατάσταση της πολιτείας μας. Εμείς είμαστε αυτοί που τρέχουμε με 200 ψιλομεθυσμένοι στην εθνική, προσπερνώντας στο αντίθετο ρεύμα και σκοτώνουμε αλλήλους. Αλλά αν μας γράψουν, πάμε να «σβήσουμε» την κλήση, βρίζουμε χυδαία το όργανο και κατηγορούμε το κράτος. (για τα περί την παρανομία ως ελευθερία)

Εμείς είμαστε που κλέβουμε την εφορία καθημερινά αλλά μετά μας ενοχλεί και το πρόστιμο (μετά την δωροδοκία βέβαια) και η κατάσταση των δρόμων, πανεπιστημίων, νοσοκομείων κλπ. Εμείς είμαστε που φιλάμε κατουρημένες ποδιές και πουλάμε το ύψιστο δημοκρατικό μας δικαίωμα (την ψήφο) για μια θέση στο δημόσιο (ώστε να αράξουμε και κανείς ποτέ να μην μπορεί να μας διώξει), αλλά μετά γκρινιάζουμε που οι δημόσιες υπηρεσίες μας είναι χάλια.

Εμείς επιτρέπουμε τον βιασμό της πόλης μας και των περιουσιών των συμπολιτών μας αλλά μετά θα γκρινιάζουμε για την αύξηση των φόρων που θα πληρώσουν για τις ζημιές. Επιτρέπουμε στο σύστημα που εμείς φτιάξαμε να παραμένει διεφθαρμένο διότι εμείς οι ίδιοι το ταΐζουμε δωροδοκούμενοι ή δωροδοκούντες. Εμείς ψηφίζουμε τους πολιτικούς μας. Εμείς «στελεχώνουμε» την Αστυνομία. Εμείς είμαστε όλοι οι διεφθαρμένοι, με μερικές λίγες εξαιρέσεις αναρχικών – πραγματικά αναρχικών, που δεν δωροδοκούν, που δεν κλέβουν την εφορία, δεν αγοράζουν «μαιμούδες» cd, δεν παρκάρουν παράνομα, δεν βάζουν μέσο. Αυτό αγαπητοί είναι το δύσκολο και αναρχικό (και σίγουρα μη αδρανές) και όχι το να βάζεις φωτιά στην περιουσία του συνανθρώπου σου, και γιατί; Γιατί ίσως ένας αστυνομικός (ίσως γιατί θα πρέπει να είναι και να θεωρείται αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου) διέπραξε μία απαίσια και κατακριτέα πράξη.


Είναι πραγματικά τραγικό που ένα νέο παιδί έχασε χωρίς λόγο και αιτία την ζωή του, αλλά δυστυχώς καθημερινά και άλλα παιδιά χάνουν την ζωή τους (στην Ελλάδα και στο πλανήτη). Αλλά δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται για τα αίσχη που καθημερινά ζούμε εδώ και στον υπόλοιπο πλανήτη. Πόσοι από εσάς έκαναν κάτι για να απαλύνει το πόνο του συνανθρώπου σας το τελευταίο χρόνο; Πόσοι έβαλαν το χέρι στην τσέπη (το ποιο εύκολο και απλό) να δώσουν κάτι στο συνάνθρωπο που πεινάει, είναι άρρωστος, δεν έχει νερό καθαρό, πεθαίνει από AIDS; Πόσοι χαλάσατε ένα απόγευμα να πάτε κάτι να κάνετε συντροφιά σε ένα γηροκομείο; Αλλά τα λόγια είναι εύκολα, η κριτική ακόμα ευκολότερη, και έτσι γράφεις στο φόρουμ και νομίζεις ότι κάτι έγινε και ψιλο (χοντρό)-σιγοντάρεις την κατάλυση της δημοκρατίας, την κατάργηση της ελευθερίας….γιατί εάν δεν είναι κατάργηση της ελευθερίας η προστασία της περιουσίας, το δικαίωμα να θεωρείσαι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου, το δικαίωμα για μία fairδίκη, τότε τι διάολο είναι;

Τζάμπα μάγκες είμαστε, τζάμπα δημοκράτες και τζάμπα αναρχικοί της πολυθρόνας.

Και ΝΑΙ κυρίες και κύριοι, πρέπει να θρηνούμε περισσότερο από οποιονδήποτε θάνατο (εκ προθέσεως ή μη) για το χαμένο μας υπέρτατο αγαθό, την Ελευθερία. Γιατί αυτή είναι που παραδώσαμε αμαχητί τις τελευταίες μέρες, την Ελευθερία μας, την Δημοκρατία μας και τη Δικαιοσύνη μας. Και το χειρότερο είναι ότι όχι μόνο δεν το καταλάβαμε, αλλά χειροκροτούμε (τουλάχιστον) βλακωδώς αυτούς όλους που την βιάσανε και μας την κλέψανε.
Εεεεεεετσι !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-12-08, 17:22
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Συνονόματε Ανδρέα, νομίζω ότι το "κράξιμο" για το ζήτημα του παραποιημένου quote του Ισοκράτη είχε σαν στόχο τον Ε.Τ. και όχι εσένα. Μην αρπάζεσαι. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα δει τα ίδια κίνητρα πίσω από το δικό σου λάθος, και το "λάθος" μιας εφημερίδας. Δεν νομίζεις;


Τώρα να με συμπαθάτε, εσύ και οι υπόλοιποι που συμφώνησαν με το κείμενο σου, αλλά εμένα αυτές οι εκθέσεις ιδεών του πρώτου πληθυντικού, που ξεκινάνε από το 'όλα' και καταλήγουν στο 'τίποτα', έχουν αρχίσει να με κουράζουν.

Αν πραγματικά αποδίδετε αυτά που γράφετε και στον εαυτό σας, τότε αφ' ενός θα είχε νόημα να το γράφετε στο πρώτο ενικό και να μην ασχολείστε με το τι κάνουν οι άλλοι (δίνει κάποιου είδους ανακούφιση το να γράψω "είμαστε όλοι μαλάκες" από το να γράψω "είμαι *******"; ) αφ' ετέρου γιατί το γράφετε; (δλδ αν εγώ πιστέυω πως είμαι ******* και προφανώς για να συνεχίζω να είμαι ******* δεν κάνω τίποτα για να το αλλάξω, γιατί το γράφω σε ένα forum; Για τους δείξω πως υπάρχουν μαλάκες; Το ξέρουν ήδη νομίζω)

Αν δεν το πιστεύετε για τον εαυτό σας -που θεωρώ πιο πιθανό- προς τι το πρώτο πληθυντικό; Φοβάστε να πάρετε μια θέση που θα προκαλέσει αυτούς που κατονομάζετε; Ποιο είναι το πρόβλημα; Τυχαία πιστεύετε ό,τι πιστεύετε και δεν μπορείτε να απαντήσετε; Φοβάστε να βρεθείτε απέναντι από κάποιον και θέλετε να είστε πάντα όλοι μαζί;

Από μικρός τις σιχαινόμουνα τις "εκθέσεις ιδεών". Αυτή την κοινωνική κριτική προς όλους (δλδ κανέναν), που θα είναι πάντα "μας"-"εμεις" να μη νιώσει κανείς θιγμένος, να μην κάνει κανένα διαχωρισμό, όπου όλα είναι ένα, γιατί το ευκολότερο πράγμα να υποστηρίξει κανείς είναι αυτή τη "γενική ηθική", τη "γενική αξία", το "γενικό δέον". Όλα κουλ-ουάχατ [μάλλον πλεονασμός το όλα] και έχουν την ίδια βαρύτητα ως προς τα "πανανθρώπινα ιδανικά".

Από μικρός τις σιχαινόμουνα τις "εκθέσεις ιδεών", που τελικά μπορεί να τις γράφει ο οποιοσδήποτε, από τον Καραμανλή και τον Ρουσόπουλο, ως τον άνεργο και τον καταπιεσμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-12-08, 18:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

οτιδηποτε το εγραψα το εγραψα για αυτους τους τυπους που εν γνωση τους (δημοσιογραφοι ειναι γαμω το κερατο μου, πριν τυπωσουν πρεπει να ψαχνουν) αλλιωσαν ενα ρητο για να το φτιαξουν οπως ακριβως θα βολευε τα αυτια των συντηρητικων αναγνωστων τους....και οχι εσενα που το μετεφερες προσπαθωντας με ενα τσιτατο να εκφρασεις μια αποψη...(χωρις προφανως να εχεις δολο κ για αυτο αλλωστε στο quote ειχα διαγραψει το ονομα σου) ....μια αποψη χιλιομετρα μακρια απο αυτο που πραγματικα ηθελε να πει ο Ισοκρατης...

αλλα περαν τουτου
τη αστυνομικη βια την εχω ζησει στο πετσι μου, στο πετσι φιλων μου, στην οικογενεια μου 4 γενιες τωρα.....δεν περιμενα τον φασιστα μπατσο να τραβηξει το κανονι (που κατα τα λεγομενα του τρυπαει 8 σωματα) για να καταλαβω οτι εχω απεναντι μου μια εξουσια που πηδαει την ελλαδα (και οχι μονο) για να τα κανει τζιπ και χλιδες....εξαλλου ο ιδιος ο τυπος προσπαθει με την απολογια του να μας πεισει οτι ο πιτσιρικας εφταιγε που ηταν κολοπαιδο....για μενα αντρεα και για ολους τους πραγματικους δημοκρατες δεν φταιει ο φανταρος της βερμαχτ, φταιει ο αχορταγος εξουσιαστης που θα σκαρφιστει καθε τροπο για να σπειρει μισος και να δρεψει χρημα....

το προβλημα μου αλλα και των υπολοιπων που τα παιρνουν στο κρανος αυτες τις ωρες δεν ειναι με τον μπατσο αλλα με τα αφεντικα του, που στο ονομα της ελευθεριας και της δημοκρατιας φτιαχνουν τρομονομους και γκουανταναμο και βομβαρδιζουν οπου να ναι αρκει να εχει πετρελαιο απο κατω....

αυτο που συμβαινει στην ελληνικη κοινωνια αυτη τη στιγμη (και δεν εννοω τους προβοκατορες κουκουλοφορους που καινε το ραιχσταγκ, αλλα εμενα και εσενα) ειναι οτι ολοι κατανοουμε το παιχνιδι που παιζεται στην πλατη μας αλλα χωρις συγκεκριμενοποιημενο ιδεολογικο πλαισιο με αδημονια ατενιζουμε τον οριζοντα για το νεο πολιτικο ρευμα που θα πεισει τον καθενα απο εμας να αναπτυξει τη κοινωνικη συμπεριφορα που τοσο πολυ επιζητουσε ο ισοκρατης και που πολυ ευστοχα αναλυει ο "καρδιναλιος" νωριτερα σε αυτην εδω την κουβεντα...

να εισαι σιγουρος ομως αντρεα οτι ολοι αυτοι οι κακομοιρηδες (γιατι αδυναμος και κακομοιρης νιωθω οποτε κοιταω γυρω μου το βιασμο του πλανητη λογω της απληστιας) που συμφωνουν με την αποψη μου περι αναγκαιοτητας αντιδρασης ειναι αυτοι που δεν λαδωσαν ποτε ,που δεν εψαξαν ποτε το ρουσφετι για να διοριστουν και που στην τελικη δεν τους νοιαζει ρε μαγκα μου να πηδηξουν τον συνανθρωπο τους για να ανεβουν....
και δικαιουνται να βγαινουν απο τα ρουχα τους ακουγοντας το Καραμανλη και τους συν αυτω να προσπαθουν να μας πεισουν οτι δεν ειμαστε ελεφαντες....
και οτι ολοι αυτοι που "κλαινε" για τις βιτρινες χωρις να βλεπουν καμμια αλλη σκοπιμοτητα πισω απο αυτο ειναι αυτοι που τοσο ευστοχα περιγραφεις και που προσωπικα τους ονομαζω "ελληναρες"

Στα δικα μου τα ματια , αυτοι που ξεκινανε τις καταστροφες ειναι αυτοι που βγαινουν οφελημενοι κατοπιν , ειναι οι ιδιοι που κοβουν τα κεφαλια απο τις ερμαιες στηλες, ειναι αυτοι που διαμορφωνουν την αναγκαιοτητα της υπαρξης ροπαλοφορων απο το καιρο του Πεισιστρατου ακομα....

Οποιος δεν το βλεπει αυτο απλα δεν εχει διαβασει ιστορια ποτε του.....
τελικα δεν νομιζω οτι οι αποψεις μας διαφερουν πολυ....




ΥΓ
Παράθεση:
Δηλώνω ένοχος για την παράλειψη να ελέγξω την μετάφραση από τα αρχαία καθώς και την πηγή, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τις αντιδράσεις ορισμένων «δημοκρατών, φιλελεύθερων, μη αδρανών αγωνιστών κλπ» (στο όνομα και μόνο) να βιαστούν να κατηγορήσουν την παράθεση μίας γνώμης ως φασιστική, ως κενή και προπαγανδιστική. Και να ήταν μόνο αυτό, οι χαρακτηρισμοί και πάλι έγιναν προσωπικοί. Λυπάμαι πραγματικά.
αντρεα , δεν εισαι το κεντρο του συμπαντος , μην τρελαινεσαι, κολλητοι μπορει να μην ειμαστε αλλα σε σεβομαι ως ενα ανθρωπο που εχει αποψη και μπορει να την τεκμηριωνει....Το τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στην ελλαδα ειναι πολυ πιο σπουδαιο απο το να ψαχνω να βρω τροπους να στη λεω....δεν συμφωνεις?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-12-08, 18:13
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Όντως Ανδρέα δεν είχε να κάνει με σένα το σχόλιό μου σε ότι αφορά την σκοπιμότητα της παραποίησης της αρχαίας ελληνικής σοφίας σε νεοελληνική ότι με συμφέρει λέω. Πολύ λογικό από σένα αλλά και από τον περισσότερο κόσμο να περάσει χωρίς να παρατηρήσει τα "λάθη" στην μετάφραση. Και εγώ ετυχε να το ξέρω

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω διότι είναι μάλλον προϊόν της πικρίας που σου δημιουργήσαμε άθελά μας. Ασφαλώς και δεν ξέρεις τι κάνουμε (κάνω) εκτός από καταδύσεις.

Όσο για τον ειδικό "φρουρό" μπορεί να μην ήμουν μάρτυρας στο συγκεκριμένο περιστατικό ήμουν όμως σε πάρα πολλά άλλα με λιγότερο δραματική κατάληξη (από τύχη). Θα ήμουν στην λογική σου αν δεν είχαμε δει ποτέ ξανά τυχαίες εκπυρσοκροτήσεις, τυχαίους ξυλοδαρμους, και άλλους θανατους "από αμέλεια". Δεν τα λέω εγώ Ανδρέα, τα λένε διεθνείς οργανισμοί, τα λέει το ευρωπαϊκό δικαστήριο, τα λένε οργανώσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων (με ιστορία). Η ατιμωρησία έφερε άλλο ένα παιδί στον τάφο και πάλι το ίδιο παραμύθι.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-12-08, 19:20
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω διότι είναι μάλλον προϊόν της πικρίας που σου δημιουργήσαμε άθελά μας.

Καμία απολύτως πικρία... μόνο απογοήτευση γενική. Απογοήτευση από το πώς οι περισσότεροι βλέπουν τα πράγματα, θολωμένοι από ψευδοαριστερές σαχλαμάρες ότι και καλά μας καταπιέζει η αστυνομία... ποία αστυνομία το 2009; Το συνονθύλευμα των άχρηστων δημοσίων υπαλλήλων με στολή και όπλο, που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το αραλίκι;… Άσε, εγώ θυμάμαι τι σήμαινε αστυνομία στις αρχές του 70.

Άλλο είναι το θέμα: Το λαϊκό δικαστήριο του όχλου που καταδίκασε τον ειδικό φρουρό πριν δικαστεί… αυτά εγώ φοβάμαι, αυτά είναι τα επικίνδυνα και φασιστικά. Το γεγονός ότι νοήμονες κατά τα άλλα άνθρωποι βρίσκουν δικαιολογίες και επαινούν το πλιάτσικο και την κατάργηση της Ελευθερίας. Τα είπα πιο κάτω… ας μην επαναλαμβάνομαι.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ατιμωρησία έφερε άλλο ένα παιδί στον τάφο και πάλι το ίδιο παραμύθι.
Μέγα το θέμα της ατιμωρησίας, συμφωνώ... δεν βρίσκεται όμως η λύση του στη κατάργηση των ελευθεριών μας και των βασικών δικαιωμάτων μας.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-12-08, 19:27
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Μα τοσο πολυ εχει αλλαξει η ιεραρχεια αξιων και δεν το εχω παρει χαμπαρι???
Ω, ναι Γιωργο εχει αλλαξει πολυ! Τοσο πολυ που δεν φανταζεστε ολοι σας που δεν εχετε την ατυχια (χωρις αποσιοποιητικα) να βιωνετε το τι γινεται (απο θεμα συμπεριφορας) στο σχολειο που ειναι το ζωντανο κυτταρο της κοινωνιας!
Θυμαστε αραγε το σχολειο που ολοι μας πηγαιναμε; Κατι θα θυμαστε, δεν μπορει. Ε, ξεχαστε το. Σημερα το σχολειο εχει αλλαξει οσο δεν μπορειτε να διανοηθειτε, απλα ΔΕΝ υπαρχει η ιεραρχια των αξιων. Δεν υφισταται!
Θα μπορουσα να αναφερθω σχετικα, να προσπαθησω να σκιαγραφησω την σημερινη αξια ενος σχολειου, την δομη του, την λειτουργια του (εκει διαπλαθονται οι αυριανοι χαρακτηρες) αλλα θα σας κουρασω και ισως να μην σας ενδιαφερει....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-12-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο είναι το θέμα: Το λαϊκό δικαστήριο του όχλου που καταδίκασε τον ειδικό φρουρό πριν δικαστεί… αυτά εγώ φοβάμαι, αυτά είναι τα επικίνδυνα και φασιστικά. Το γεγονός ότι νοήμονες κατά τα άλλα άνθρωποι βρίσκουν δικαιολογίες και επαινούν το πλιάτσικο και την κατάργηση της Ελευθερίας.
Το "λαϊκό" δικαστήριο δεν καταδίκασε, Ανδρέα, είδε.....
Το άλλο πάλι δικαστήριο που εσύ περιμένεις, δεν πολυφημίζεται για την αμεροληψία του και ειδικά όχι σε τέτοια θέματα....
Οι ζαρντινιέρες φυτεύονται δώθε κείθε, αλλά όσοι το βλέπουν είναι γιατί φοράνε φακούς που αριστερίζουν.

Αλλά εγώ που έτσι κι αλλιώς λειτουργώ με το συναίσθημα -που οπωσδήποτε δεν μπορεί να προσεγγίσει την αξία ενός λογικού επιχειρήματος - αναρωτιέμαι:
εάν το βλήμα πράγματι εξοστρακίστηκε, τι αλήθεια αλλάζει;;
Ότι στη θέση του άτυχου ταραξία θα μπορούσε να είναι ένας άτυχος φιλήσυχος άνθρωπος που είχε βγει εκείνη την ώρα ραντεβουδάκι με το εξοστρακισμένο βλήμα; Ή μήπως ένας άτυχος φιλήσυχος παππούς που βγήκε στο μπαλκόνι του να δει τι γίνεται εκεί κάτω, και τι του περνάει λέτε τότε απ' το μυαλό;;
Το να βγάζεις πιστόλι και να πυροβολείς στην πιο πολυσύχναστη και πυκνοκατοικημένη γωνιά της Αθήνας !Σάββατο βράδυ! δεν είναι από ΜΟΝΟ ΤΟΥ δηλαδή αρκετά καταδικαστέο;

Ρε παιδιά.... ώρες ώρες εκπλήσσομαι αφάνταστα. Αυτός ο κόσμος είναι τόσο απρόβλεπτος, αχ και να ζούσα 15 ζωές μπας και κατάφερνα ποτέ να καταλάβω ένα κάτι, ό,τι να' ναι!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-12-08, 20:22
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

θυμαται κανεις τι συνεβη και το αστυνομικο κρατος περιοριστηκε?

εγινε μηπως απο θαυμα ή το εδιωξε ο καραμανλης με το που εμφανιστηκε ως σωτηρας απο τη Γαλλια?

Τι να ναι αυτο που κανει δυσκολο το να γινει αντιληπτο οτι η αγανακτηση του κοσμου δεν εχει να κανει με τον πιστολερο αλλα με τη σαπιλα που αποπνεει η αρχουσα ελληνικη (και οχι μονο) ταξη, οι κουγιες, γιαννακοκοκκαληδες , ολοι αυτοι που προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι το κοινωνικο προτυπο ....

ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΗΔΑΝΕ ΑΠΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΣΕ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

(μεταξυ μας και ο εφραιμ εχει δικαιωμα στο τεκμηριο της αθωοτητας αλλα η αποψη μου και χωρις -πιστευω- να ειμαι φασιστας ειναι να παει να γαμηθει ο χριστιανος του κωλου και μακαρι να σαπισει στη φυλακη...αλλα δεν το βλεπω...)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-12-08, 20:36
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3866117,00.html

Διαβάστε εδώ, μπορεί να μην συμφωνείται με όλα όσα γράφουν αλλά σίγουρα δίνουν τροφή για σκέψη (ειδικά επειδή προέρχονται από την εσπερία).

Συμφωνώ και διαφωνώ με πολλά από όσα γράφηκαν εδώ. Νομίζω ότι ως λαός μας ταιριάζει μια παράφραση της γνωστής ρήσης του JFK:

"
ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country. "

Στην Ελληνική πραγματικότητα, έχουμε πείσει τους εαυτούς μας ότι έχουμε ΜΟΝΟ δικαιώματα, και ΚΑΜΙΑ απολύτως υποχρέωση...

Και αυτό βέβαια αφορά και τους φαιδρούς "λειτουργούς" της δημόσιας μας διοίκησης: Υπουργούς που δεν διαθέτουν ούτε στοιχειώδη κατάρτιση για την δράση των Υπουργείων τους, Δικαστικούς που κάνουν τα στραβά μάτια στα στραβά της κοινωνίας μας, και Όργανα της Τάξης που δεν διαθέτουν στοιχειώδη εκπαίδευση και καμία διάθεση για να την αποκτήσουν.

"Μην ρωτάς τη πρέπει να κάνεις για την χώρα σου, ρώτα τη οφείλει αυτή να κάνει για σένα."

Τα υπόλοιπα, έπονται...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-12-08, 20:52
Kardinalios Kardinalios is offline
 
Εγγραφή: 11-12-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη της Physalia. Και θα προσθέσω ότι η λαϊκή κοινή γνώμη, που αλίμονο αν δεν υπάρχει, είναι ένα κατά βάση υγιές φαινόμενο. Και είναι κάτι που σε όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού βίου, όσες τουλάχιστον γίνονται αντιληπτές, εκφέρεται, άρα δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η διατύπωση να μεταφράζεται σε φασιστική λαϊκή δίκη και καταστρατήγηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η απαίτηση της μη ύπαρξής της είναι κατεξοχήν ανελεύθερη. Και όχλος είναι αυτός που άγεται και φέρεται από δημαγωγούς και επιτήδειους, όχι αυτός που εκφέρει άποψη και αντιδρά. Και ο κατηγορούμενος θα λάβει μία εξαιρετική υπεράσπιση από τον κύριο Κούγια, άρα δε νομίζω ότι τίθεται θέμα καταστρατήγησης των δικών του δικαιωμάτων.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον sfougarisb γιατί πράγματι μόνο για δικαιώματα ξέρουμε να μιλάμε και ποτέ για υποχρεώσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.