Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-06-08, 17:10
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Άντε ρε Θάνε και νόμιζα πως απέδωσα το νόημα μέτα από 2000 λέξεις ποστ.

To νόημα είναι πως για μένα δεν τίθεται θέμα να βάζουμε ταμπέλες. Ένας εκπαιδευτής GUE μπορεί να είναι καλός μέτριος ώς κακός. Ανάλογα με το τι έχει να δώσει και το πώς το δίνει. Το ίδιο ισχύει για όλους τους οργανισμούς και ας μην επιδιώκουμε την καταξίωση μέσα από την ταμπέλα μας. Πολύ περισσότερο ας μην επιδιώκουμε να χαρακτηρίζουμε δύτες με βάση τις ταμπέλες και τα χαρτιά τους. Αν αφαιρέσουμε για λίγο τις ταμπέλες και αν αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και βάλουμε και δυό μεζούρες ειλικρίνεια δεν χρειάζόμαστε κανένα τεστάκι να μας πει πόσο strokάδες είμαστε. Διαφορετικά είμαστε για νάμαστε ρε Θάνο.

Θα το χαιρόμουν αν κάποιος με έκρινε και με χαρακτήριζε από κάτι που κάνω λάθος παρά με βάση το που έκανα την εκπαίδευσή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-06-08, 17:18
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

@ sotos

Ναί, είμαι είρωνας, εσύ μου έδωσες το δικαίωμα. Δεν ξεκίνησα έτσι, (όπως εσύ) αλλά έγινα στην πορεία εφόσον έγινε πλέον φανερό οτι δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλαβεις αυτά που γράφω. Μετά πλέον από το post του Yan, του Θάνου αλλά και τα δικά μου συνεχίζεις και νομίζεις ότι όποιoς βουτάει έστω και λίγο διαφορετικά από την πεπατημένη της GUE αντιμετωπίζεται σαν stroke...

Btw, φιάλες δεξιά δεν μπαίνουν επειδή υπάρχει συντριπτική πιθανότητα να μπλεχτεί το long hose την στιγμή που δίνεις σε ένα OOG emergency, δηλαδή την χειρότερη δυνατή. Βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν μπαίνει τίποτα από δεξιά... Right side is for long hose only... Εάν λοιπόν έβλεπα κάποιον να έρχεται με long hose και φιάλες δεξιά θα του το εξηγούσα και θα βλέπαμε πως δουλεύει το θέμα. Σώτο όπως βλέπεις για άλλη μια φορά υπάρχει λογική εξήγηση και για άλλη μια φορά στη δίνω χωρίς ίχνος σνομπισμού ή φύλαξης ''κρυφής'' γνώσης.

Αυτό που θα αρνηθώ να κάνω είναι να συνεχίσω τον διάλογο στα ατελείωτα κατεβατά που γράφεις και που αποτελούν μια τυφλή, αστοιχείωτη επίθεση χωρίς επιχειρήματα.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-06-08, 17:28
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε ρε Θάνε και νόμιζα πως απέδωσα το νόημα μέτα από 2000 λέξεις ποστ.

To νόημα είναι πως για μένα δεν τίθεται θέμα να βάζουμε ταμπέλες. Ένας εκπαιδευτής GUE μπορεί να είναι καλός μέτριος ώς κακός. Ανάλογα με το τι έχει να δώσει και το πώς το δίνει. Το ίδιο ισχύει για όλους τους οργανισμούς και ας μην επιδιώκουμε την καταξίωση μέσα από την ταμπέλα μας. Πολύ περισσότερο ας μην επιδιώκουμε να χαρακτηρίζουμε δύτες με βάση τις ταμπέλες και τα χαρτιά τους. Αν αφαιρέσουμε για λίγο τις ταμπέλες και αν αναπτύξουμε κριτική ικανότητα και βάλουμε και δυό μεζούρες ειλικρίνεια δεν χρειάζόμαστε κανένα τεστάκι να μας πει πόσο strokάδες είμαστε. Διαφορετικά είμαστε για νάμαστε ρε Θάνο.

Θα το χαιρόμουν αν κάποιος με έκρινε και με χαρακτήριζε από κάτι που κάνω λάθος παρά με βάση το που έκανα την εκπαίδευσή μου.
Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι...

Όπως επίσης συμφωνούμε ότι και η εκπαίδευση μας κάνει καλύτερους και πιο ασφαλείς δύτες.. ο καθένας απο εμάς μπορεί να φτιάξει ένα σταθμό Trimix στην αποθήκη του, να αγοράσει και το Manual της DSAT, IANTD κλπ και να αρχήσει να βουτάει στα 80μ.

Όλοι πιστεύουμε ότι είμαστε τέλειοι οδηγοί μέχρι που να συμβεί το μοιραίο.. το ίδιο και με τις καταδύσεις. Πολλοί απο εμάς πιστεύουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι τέλειο γιατί δεν έχουμε δοκιμάσει το διαφορετικό. Ότι είμαστε τρομεροί δύτες μέχρι που να συμβεί κάτι...

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, μην κολάμε στις ταμπέλες... μπορεί σε 5 χρόνια να υπάρχουν 2-3 οργανισμοί που να πρεσβέυουν την DIR-minded φιλοσοφία..

Θα συμφωνήσω εν μέρει με όσα είπες περι μασονίας. Ρώτα τον Νίκο τον Βαρδάκα ποσο καιρό και πόσα σχολεία πρέπει να κάνει για να γίνει GUE Intructor. Όταν σε όλόκληρη Αγγλία μέχρι πριν λίγο καιρό υπήρχαν 2 εκπαιδευτές, φαντάζεσαι τι γίνεται ... έτσι όμως πιστεύω ότι κρατάνε το επίππεδο των εκπαιδευτών πολύ υψηλό.

Τέλος, υπάρχουν αρκετοί Trimix Intructors με 1000+ βουτιές οι οποίοι παραδέχονται ότι το xxx σχολείο που κάνανε των GUE ήταν το καλύτερο σχολείο που έχουν κάνει και έμαθαν πολλά..και θέλαν να το κάνουν για την εμπειρία όχι για επαγγελματικούς σκοπούς

Καλή θέληση να υπάρχει και όλα θα τα βρούμε

__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-06-08, 17:33
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
@ sotos

Ναί, είμαι είρωνας, εσύ μου έδωσες το δικαίωμα. Δεν ξεκίνησα έτσι, (όπως εσύ) αλλά έγινα στην πορεία εφόσον έγινε πλέον φανερό οτι δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλαβεις αυτά που γράφω.
Καλά μην τρελλαθούμε κιόλας. Να πως άρχισες για να μην ξεχνιώμαστε:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

@sotos Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε... Γενικά βλέπω ότι παρόλη την ιδέα του fin περί σνομπισμού των DIRαδων μάλλον το αντίθετο ισχύει, άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν και πολλά για το DIR δεν χάνουν ευκαιρία να πετάξουν σπόντες και να κοροιδεύουν χωρίς να έχω δεί κανένα ουσιαστικό επιχείρημα για το που ακριβώς διαφωνούν. Λοιπόν έχω και εγώ μια πρόταση για σένα: επειδή και εγώ ότι σου γράψω στο internet θα στο γράψω γιατί δεν κάνεις κανά σχολείο να μάθεις τι είναι αυτό DIR τελος πάντων, να το μάθεις όμως σωστά με τα πως και τα γιατί του. Μπορώ να σου συστήσω και κάποιον εκπαιδευτή εάν θες.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
@ sotos

Btw, φιάλες δεξιά δεν μπαίνουν επειδή υπάρχει συντριπτική πιθανότητα να μπλεχτεί το long hose την στιγμή που δίνεις σε ένα OOG emergency, δηλαδή την χειρότερη δυνατή. Βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν μπαίνει τίποτα από δεξιά... Right side is for long hose only... Εάν λοιπόν έβλεπα κάποιον να έρχεται με long hose και φιάλες δεξιά θα του το εξηγούσα και θα βλέπαμε πως δουλεύει το θέμα. Σώτο όπως βλέπεις για άλλη μια φορά υπάρχει λογική εξήγηση και για άλλη μια φορά στη δίνω χωρίς ίχνος σνομπισμού ή φύλαξης ''κρυφής'' γνώσης.
Το είδες αυτό το πράγμα να συμβαίνει έστω και μία φορά στα σχολεία που έκανες του IANTD trimix? Από ποιά πηγή είναι η πληροφορία περί συντρηπτικής πιθανότητας? Και αφού είναι τόσο σίγουρο αυτό που γράφεις γιατί δεν μας γράφεις και κάτι παραπάνω για τις λεπτομερείς στατιστικές παραμέτρους αυτής της πιθανότητας και για το πόσοι δύτες είχαν πρόβλημα λόγω της επιλογής τους να βουτάνε με φιάλη δεξιά? Στις πόσες καταδύσεις? Πόσο ακριβώς αυξάνεται το ρίσκο ημών που βουτάμε με φιάλη στα δεξιά? Εμείς πάντως στην εκπαίδευση (διότι μόνο εκεί χρειάστηκε μέχρι τώρα να δώσουμε το long hose σε OOG situation) δεν είχαμε ποτέ το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσε άρα τα περι συντρηπτικής πιθανότητας τα βλέπω με λίγο σκεπτικισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-06-08, 17:44
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Θάνο,

έθιξες άλλο ένα θέμα με αρκετό ενδιαφέρον. Ότι λες για τους εκπαιδευτές τους μάλλον ισχύει. Αυτός που μας έκανε το Τ1 παιδευότανε αρκετό καιρό να πάρει το εκπαιδευτικό αυτό και μάλιστα μας είπε ότι πέρασε από φωτιά και σίδερο για να τα καταφέρει...

ενώ άλλοι οργανισμοί κάνουν εκπαιδευτές δύτες με εμπειρία ενός χρόνου ή δια αλληλογραφίας...

και κάτι για τους μαθητές. Επειδή έχω κάνει στα πλαίσια του Divemaster σε καταδυτικό, είδα και έφριξα. Παίρνανε πτυχίο και άτομα που θέλανε μπρατσάκια... Ξέρεις όταν το συζήτησα τι είπανε; Έλα μωρέ σιγά μη συνεχίσει και βουτάει και μόνος του.

Στο funds από τους οχτώ, τρείς πηραμε tech pass, τέσσερεις rec pass - δηλαδή δεν κρίθηκαν άξιοι να συνεχίσουν στο Τ1 και ένας κόπηκε τελείως.

Στο Τ1 κάναμε όλες τις βουτιές διπλές και τριπλές μέχρι να ικανοποιηθεί ο instructor. Mέχρι την τελευταία μέρα δεν ξέραμε εάν περάσαμε ή όχι...

Αυτά τα ολίγα για training standrads...
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-06-08, 17:57
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είδες αυτό το πράγμα να συμβαίνει έστω και μία φορά στα σχολεία που έκανες του IANTD trimix? Από ποιά πηγή είναι η πληροφορία περί συντρηπτικής πιθανότητας? Και αφού είναι τόσο σίγουρο αυτό που γράφεις γιατί δεν μας γράφεις και κάτι παραπάνω για τις λεπτομερείς στατιστικές παραμέτρους αυτής της πιθανότητας και για το πόσοι δύτες είχαν πρόβλημα λόγω της επιλογής τους να βουτάνε με φιάλη δεξιά? Στις πόσες καταδύσεις? Πόσο ακριβώς αυξάνεται το ρίσκο ημών που βουτάμε με φιάλη στα δεξιά? Εμείς πάντως στην εκπαίδευση (διότι μόνο εκεί χρειάστηκε μέχρι τώρα να δώσουμε το long hose σε OOG situation) δεν είχαμε ποτέ το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσε άρα τα περι συντρηπτικής πιθανότητας τα βλέπω με λίγο σκεπτικισμό.
Ok,

ίσως δεν το εξήγησα καλά... Θα μπλέξει τις περισσότερες φορές εάν το routing είναι όπως προβλέπει η GUE και έχεις φιάλη δεξιά. Στατιστικές; το έχω δοκιμάσει και συμβαίνει. Θέλει αρκετή προσπάθεια να τα καταφέρεις και αυτό το extra ζόρι δεν σου χρειάζεται τη στιγμή εκείνη

Εάν έχεις φιάλες δεξιά πρέπει να βρεις ένα διαφορετικό routing, πχ. μπορείς να διπλώσεις το long hose σου στη φιάλη (του bg εννοώ). Τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αυτή είναι η απάντηση και γιατί δεν έγινε κάτι τέτοιο στα σχολεία της IANTD. Όσοι είχαν deco tanks στα δεξιά, είχαν το hose διπλωμένο στο πλάϊ της φιάλης, όπως τους είχε προτείνει και ο εκπαιδευτής. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα το ζευγάρι μου να βουτάει έτσι. Απλά θα ήθελα να είχαμε προβάρει το σενάριο πριν τη βουτιά. Αυτό εννοούσα με το 'να δούμε πως δουλεύει'.

Τέλος πάντων, επειδή:

1. περί γενικότερων απόψεων δεν έχω τπτ να προσθέσω και
2. συζητώντας τα πως και τα γιατί έχω την αίσθηση ότι γίνομαι αυτό που (καλώς ή κακώς) κατακρίνω δηλ. ''internet messiah''

θα μου επιτρέψεις να απέχω από περεταίρω συζήτηση. Εάν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να δείς το RD η προτασή μου ισχύει. Εάν ενδιαφέρεσαι - ακαδημαικά - να δεις τα πως και τα γιατί και εφόσον δεν θες να δώσεις χρήματα για σχολείο - σεβαστό και αυτό - στο διαδίκτυο (με όσα limitations αναφέρθηκαν) υπάρχουν ορισμένες αρκετά καλές πηγές πληροφοριών γύρω από τις μεθόδους της GUE.

Συγγνώμη που άλλαξα το post μου, αλλά πιστεύω ότι το κουράσαμε...

__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 15-06-08 στις 19:48.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-06-08, 19:19
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Stroke test

Τα κανατε σκ@$%@...

Ακουω συνεχως απο διαφορους (καποιοι απο αυτους δεν ξερουν καν τι ειναι το DIR) περι δογματισμου, μυστικοπαθειας, υπεροψιας μπλα-μπλα-μπλα...

Aνθρωποι που χωρις να εχουν δοκιμασει τιποτα παραπανω απο αυτα που εμαθαν στα – μοιραια – ελλιπη σχολεια τους, κατακεραυνωνουν αλλους που αν μη τι αλλο συνεχως εκπαιδευονται και εξελισσονται.

Λιγο να μπεις μεσα στα της καταδυσης και βλεπεις πολλους DMs, instructors, CDs να μην ξερουν που παν τα τεσσερα, εντος και εκτος νερου. Η εκπαιδευση στην καταδυση (!) ειναι πλεον μια απλη συναλλαγη εμπορου-πελατη, και κανεις δεν φαινεται να κανεις να ενοχλειται απο αυτο.

Ένα "do it right" ή ενα "fundamentals" (τι να τα κανουμε τα fundamentals εμεις οι δυταραδες τρομαρα μας) αρκει οχι απλως για να μην ασχοληθουμε να βρουμε την ουσια αλλα και για να αντιδρασουμε, να επαναστατησουμε και να αρχιζουμε τελικα να κυνηγαμε φαντασματα, αφου αντι να γινουμε εμεις καλυτεροι, προτιμαμε να υποβιβασουμε τους καλυτερους απο μας, γιατι απλα ειναι πιο ευκολο.

**Αναρωτιεμαι τελικα ποιος ειναι ο δογματικος στην υποθεση.**

Σωτο, πλασαρεις τον εαυτο σου σαν ενα ανθρωπο που το ψαχνει πολυ παραπανω απο τον μεσο ορο, ανθρωπο με ερωτηματα που ψαχνει απαντησεις. Ειλικρινα απορω πως γινεται να χεις κολλησει στην ορολογια (συμφωνω πως ειναι τουλαχιστον εκνευριστικη) και αρνεισαι πεισματικα να δεις την ουσια. 100 φορες εγραψε ο Nικος (Bασ) οτι θεωρει "stroke" τον επικυνδυνο δυτη - αυτο που λεει και ο Irvine δλδ - κι εσυ επιμενεις να το παιρνεις προσωπικα. Σε οποιο ερωτημα τεθηκε περι εξοπλισμου, διαδικασιων, whatever, ο Νικος απανταει και επιχειρηματολογει κι εσυ στεκεσαι στο τι υπονοησε ή στο τι ευθεως εννοησε για σενα.

Προσωπικα, οταν απαλλαχθηκα απο τις επαναστατικες μου τασεις και επιτελους εμαθα τι ειναι DIR, GUE κτλ, δεν δυσκολευτηκα καθολου να βρω απαντησεις στα ερωτηματα μου. Και δεν χρειαστηκε (αν και θελω) να κανω καποιο σχολειο GUE, ουτε εχω τιποτα απο halcyon πανω μου. Εσυ/εσεις που δυσκολευεστε και χαρακτηριζετε τους "κακους" μυστικοπαθεις???

Σωτο, δεν ειπε κανεις οτι εισαι κακος δυτης. Σου ειπαν απλα οτι μπορεις να γινεις καλυτερος (γι αυτο θελω).

@ NickVas: κατι πρεπει να κανεις με τα PR σου boy… με την ειρωνεια και τους χαρακτηρισμους χανεις το δικιο σου. Και εχεις δικιο και το ξερεις καλυτερα απο μενα.
Και μην μου πεις "κυριε, κυριε αυτος αρχισε πρωτος"!


Cheers
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-06-08, 21:24
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Και επειδή η συζήτηση κατέληξε στο γνωστό Doing It Right,
εδώ μπορείτε να διαβάσετε ένα απο τα πρώτα ( ;; ) σχετικό άρθρο/πηγή του "κακού" απο το 1995.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-06-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Τό άρθρο Θάνο που παραθέτεις έχει ιστορικό ενδιαφέρον.

Αν μου επιτρέπεις ένα μικρό σχόλιο επι τούτου. Ο Irvine έχει ακολουθήσει ένα από τα γνωστά μοτίβα που ακολουθάμε στο μάρκετινγκ. Διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα πρόβλημα στην αρχή επιδιώκω να πείσω τον αναγνώστη ότι το πρόβλημα έχει σημαντικές διαστάσεις για να έρθω μετά να του προσφέρω τη λύση. Ετσι με παραστατικό τρόπο, χρησιμοποιώντας ένα δύτη που δεν φαίνεται αν είναι αληθινός ή φανταστικός. Πολύ νερό πίνει όμως αν είναι αληθινός ο δύτης του παραδείγματος καθώς ένας δύτης που πάει να κάνει ένα technical course σπηλαιοκατάδυσης για διείσδυση στα 1000 πόδια δεν πάει έτσι όπως περίγραφει ο Irvine. Στη συνέχεια αναφέρεται σε μια κατάσταση όπου εκπαιδευτές δεν κατανοούν τα μαθηματικά του λυκείου αλλά παρόλαυτά διδάσκουν academics και εδώ αρχίζει να ακουμπάει αρκετές ευαίσθητες χορδές γιάτί όντως έχει δίκαιο. Αναφέρεται επίσης σε set up εξοπλισμού που κάτω από την διακιολογία της προσωπικής επιλογής βλέπει πράγματα επικίνδυνα. Κατ' εμέ αυτό είναι η μισή αλήθεια καθώς η προσωπική επιλογή παίζει ενίοτε σημαντικό και κάτω από την σωστή τεκμηρίωση κάποιο ρόλο στο πώς θα επιλέξει να βουτά κάποιος και δεν αποτελεί πάντα τεκμήριο για την απόδειξη του λάθους. Μιλάει για μια κατάσταση που οδεύει άσχημα και ολοένα το πρόβλημα φαίνεται να μεγαλώνει για να μην τα πολυλογούμε. Έχει τώρα κεντρίσει το ενδιαφέρον μου και συνεχίζω το διάβασμα. Σε αρκετά από αυτά που γράφει συμφωνώ και σε άλλα τον βρίσκω λίγο απόλυτο ώς ακραίο αλλά θέλω να δώ που θα καταλήξει. Έτσι συνεχίζω το διάβασμα του άρθρου. Παρουσιάζει κάποιες σοβαρές πραγματικότητες όπως το keep it simple, be in shape, don't do a contingency plan for non-problems κλπ. Έχοντας ίσως κατά νου κάποια πλάνα απαγγελματικά ο Irvine γυρνάει το θέμα στο set up και στρέφει τώρα την ανάλυσή του στον Hogarth. Και εδώ έχει αρκετά σημεία στα οποία δεν είναι λάθος. Το πρόβλημα κατ' εμέ που έχει σηκώσει μια θύελλα και όχι χωρίς λόγο σίγουρα διότι χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει έχει την βάση του στον τρόπο προσέγγισης και στο ύφος και όλο αυτό συνοψίζεται στον επίλογο που ακούγεται σαν τηλεοπτική διαφήμιση: If it's not clean and simple is not Hogarthian. If it's not Hogarthian it's not right. If you are not doing it right, don't do it at all!

Είναι γνωστό το τι ακολούθησε.

Το άρθρο πρόκειτε για μία τοποθέτηση που ο τρόπος γραφής της καμία σχέση δεν είχε με επιστημονική μελέτη ή με κάποια επίσημη τοποθέτηση όπως αυτές που βλέπουμε κατά καιρούς από την DAN για παράδειγμα στις οποίες ο επιστημονικός τρόπος γραφής και η τεκμηρίωση όχι μόνο διακρίνονται αμυδρά αλλά η ύπαρξή τους είναι τόσο εμφανής σε σημείο να σε πείθει κιόλας. Αν και παρουσιάζει πολλές αλήθειες ανέμεσα σε λίγες κινδυνολογίες και κάποιες υπερβολές, ο κύριος Irvine στο τέλος κατευθύνει τα πράγματα κάπου. Διαφαίνεται η πρόθεση του να κάνει θετική διαφίμηση και παράλληλα αρνητική διαφίμηση του ανταγωνιστικού ροιόντος. Ξέρουμε ότι στην Αμερική αυτό επιτρέπεται και αποτελεί μέρος της καθημερινής τους κουλτούρας έτσι δεν παραξενεύομαι με το στυλ. Διαφαίνεται μάλιστα ότι έχει και κάποιο στόχο για να κάνει ένα επόμενο βήμα διότι δεν νομίζω το άρθρο να αποτελούσε απλώς μια κραυγή αγανάκτησης και μια φωνή για να επιστρέψει ο καταδυτικός κόσμος πίσω στα βασικά και τα απλά και τα ασφαλή από φιλανθρωπεία ή από πραγματικό ενδιαφέρον. Κάποιοι άλλοι μπορεί ίσως να υπεραμύνονται του επιλόγου ισχυριζώμενοι ότι ο Irvine δεν θεωρεί μόνο το Hogarthian style σαν σωστό αλλά και όλα τα άλλα που πληρούν τους κανόνες του Hogarth. Είναι όμως γεγονός ότι χωρίζει έτσι με μια μονοκονδυλιά το σωστό από το λάθος και το ονομάζει κιόλας. Δεν μένει μόνο στο κομμάτι όπου στηρίζει τα πλεονεκτήματα του Hogarthian set up αλλά επεκτείνεται προκλητικά οπνομάζοντας οτιδήποτε άλλο λάθος, και καλεί όλους τους άλλους μάλιστα να σταματήσουν να το κάνουν αφού το κάνουν λάθος. Αυτή είναι η ερμηνεία που έχουν δώσει και οι χιλιάδες άλλοι εκτός από εμένα που αντέδρασαν. Η όλη υπόθεση αν αποτελεί τέχνασμα μάρκετινγκ μπορώ να πω πως έχει καταφέρει να προκαλέσει το ενδιαφέρον και να κάνει όλους τους άλλους να συζητήσουν για αυτό τον κύριο που ίσως μέχρι τότε ελάχιστοι να τον γνώριζαν. Αν είναι όμως είναι η απόλυτη και ειλικρινής άποψή του, τότε θα έλεγα πως κάτι δεν είναι σωστό.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-06-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Stroke test

Καλησπέρα Σώτο.
Όντας κι΄ εγώ μέλος του non-profit organization GUE και έχοντας κάνει το course Fundamentals GUE με τον Tom Karch (Fundy and Cave-1 Instructor), εδώ στην Γερμανία, κάπου νοιώθω άσχημα με την επίθεση στο πρόσωπο σου, όλων όσων διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους για την υποτιθέμενη ειρωνεία σου έναντι των GUE θέσεων και πρακτικών. Πρέπει επίσης να σου πω ότι έχοντας διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα σου μέχρι σήμερα, δεν διέκρινα -εγώ προσωπικά-, πουθενά ειρωνεία, τουναντίον μάλιστα διαπίστωσα ότι όλα σου σχεδόν τα μηνύματα τα διαχέει ένα πηγαίο και λεπτό χιούμορ, γεγονός που δείχνει άνθρωπο με ευφυΐα και ευαισθησίες.
Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ σε ορισμένα θέματα όπως τα κατανόησα εγώ, μέσα από την δικιά μου εμπειρία και την επαφή με την GUE εκπαίδευση του επιπέδου που τελείωσα. Επίσης θα ήθελα να σου αναφέρω γενικότερες σκέψεις και προβληματισμούς μου σε σχέση με τις GUE καταδυτικές κατευθύνσεις που γνωρίζω ή βλέπω γύρω μου.Και κάτι τελευταίο, θέλω να σου αναφέρω ότι στους GUE κύκλους που συναναστρέφομαι δεν έχω ζήσει ανάλογη συμπεριφορά, το αντίθετο μάλιστα, υπάρχει μια low profile αντιμετώπιση των άλλων οργανισμών και των εκπαιδευτών τους. Αφήνουν τους μαθητές να δουν μόνοι τους τις διαφορές σε καταδυτικό επίπεδο, διαφορές όμως οι οποίες είναι έντονες και εμφανείς.
Σώτο, κάθε ανθρώπινη ομάδα, είτε εθνική, είτε θρησκευτική, είτε ερασιτεχνών αυτοδυτών, είτε συλλεκτών γραμματοσήμων, αποτελείται από ανεξάρτητες προσωπικότητες οι οποίες εκπροσωπούν κατά πρώτον τον εαυτό τους. Έτσι οι διαφορετικές συμπεριφορές, κώδικες επικοινωνίας, αξίες, εξωτερικά και εσωτερικά προφίλ κλπ., ποικίλουν, οπότε θα ήταν καλό να μην κάνεις το λάθος να βάλεις όλους όσους έχουν σχέση με το „DIR“ και τους „GUE“ σ΄ ένα τσουβάλι. Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να το κάνεις, ακόμα κι΄ αν χρησιμοποιείς το δεύτερο πρόσωπο του πληθυντικού. Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στους GUE πιστοποιημένους δύτες θα συναντήσεις αρκετές φορές και κάποιους οι οποίοι πληρούν τα χαρακτηριστικά που αναφέρει ο George Irvine στο ποστ που παρέθεσε ο Yan,„Usually they wish to prove something to themselves or others, or to overcome some internal fears“, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το σύστημα είναι λάθος.

Περί DIR
Μετά από ένα άρθρο ενός από τους ιδρυτές των GUE, του George Irvine, με τον τίτλο „Do it Right, Or Don´t Do it!“, το παρέθεσε ο Θάνος σε προηγούμενο ποστ, το διάβασες και το ανέλυσες ήδη, άρχισε να διαδίδεται στους καταδυτικούς κύκλους, αργά αλλά σταθερά, η ορολογία DIR, η οποία αναφέρεται στις καταδυτικές τεχνικές, την μεθοδολογία και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούσε η ομάδα Woodville Karst Plain Project (WKPP), που πραγματοποιούσε και πραγματοποιεί καταδύσεις στο σύστημα σπηλαίων της βόρειας Φλόριδας.
Το άρθρο του Irvine διέπεται σίγουρα από έντονη πολεμική, αλλά και από λογικούς προβληματισμούς με λειτουργικές λύσεις, και τελειώνει με τον αφορισμό, που ήδη ανέφερες:

With all of the macho deep-air divers and officious nouveau techies running around, it is easy to lose sight of the basics, and the objective, which is to have fun. If it doesn´t feel like fun, then it´s not. If it´s not clean and simple, it´s not Hogarthian. If it´s not Hogarthian, it´s not right. If you´re not doing it right, don´t do it at all.

Σίγουρα η ορολογία DIR δεν είναι και η καλύτερη, μια και εμπεριέχει έντονη πολεμική στον τίτλο της, αλλά διαδόθηκε και επικράτησε έτσι. Σήμερα γίνεται προσπάθεια ν΄ αλλάξει, μια και η εφαρμογή των πρακτικών αυτών έχει διαδοθεί αρκετά παίρνοντας την θέση της στην διεθνή καταδυτική σκηνή, και η πολεμική της κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
Η δικιά μου αντιμετώπιση ήταν στην αρχή επιφυλακτική. Ένας από τους εκπαιδευτές μου στα σχολεία IANTD που έκανα, ο Dirk Zielinsky, έδινε εκείνο το διάστημα εξετάσεις για να γίνει εκπαιδευτής των GUE. Έτσι πολλές φορές σύγκρινε τα δυο συστήματα και πρότεινε αλλαγές a la GUE, οι οποίες ομολογουμένως, για μένα, ήταν πιο λειτουργικές και πιο αποτελεσματικές. Βλέποντας λοιπόν ότι το σύστημα και η εκπαίδευση που πρότειναν οι GUE ήταν πιο ολοκληρωμένο, με εκατοντάδες λεπτομέρειες οι οποίες στηρίζονταν σε απλές λειτουργικές κατευθύνσεις, υποβοηθώντας η μια την άλλη, με οδήγησε να εξετάσω με μεγαλύτερη προσοχή το σύστημα αυτό. Διαπίστωσα ότι πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο σύστημα το οποίο πρέπει να δεχθεί κανείς ολόκληρο και όχι μόνο μερικά διαφοροποιημένα κομμάτια του. Είναι, κατά την γνώμη μου, ένα σύστημα το οποίο είναι σε θέση να λειτουργήσει σωστά μόνο αν το αποδεχθεί κανείς ως έχει, χωρίς να κάνει περικοπές ή προσωπικές επιλογές, και ναι έχεις δίκιο, έχει κάτι μιλιταριστικό με την τυποποίηση του εξοπλισμού και των διαδικασιών, αλλά το αποτέλεσμα μετράει καθώς δίνει την δυνατότητα μεγαλύτερης ασφάλειας μιας και οι διαδικασίες είναι ομοιογενείς. Ότι χρησιμοποιώ εγώ, χρησιμοποιεί και ο καταδυτικός μου σύντροφος, οι διαδικασίες είναι τυποποιημένες και γνωρίζω ανά πάσα στιγμή τι κάνει και σε τι κατάσταση βρίσκεται, όπως το ίδιο ισχύει και γι΄ αυτόν σε σχέση με μένα.
Έκανα λοιπόν ένα σχολείο Fundamentals, το οποίο απευθύνεται σε όλους τους δύτες, ανεξαρτήτως επιπέδου. Σκοπός του είναι η δημιουργία των σωστών βάσεων πάνω στις οποίες θα στηριχθούν τα επόμενα σχολεία Cave-1, Cave-2, και Cave-3, καθώς και Tech-1, Tech-2, και Tech-3. Για εκείνους που δεν θέλουν να συνεχίσουν την GUE εκπαίδευση, προσφέρει μια πρώτη και άμεση επαφή με την GUE εκπαίδευση και φιλοσοφία. Στο course αυτό διδάσκονται στον μαθητή κατά πρώτον σωστή πλευστότητα και τριμάρισμα, τεχνικές προώθησης, frog kick, flutter kick, backward kick, helicopter turn, V-Drill και S-Drill, χρησιμοποίηση lift bag ή SMB, minimum gas κλπ., καθώς και ελεγχόμενη ανάδυση με τρία μέτρα το λεπτό με στάση ενός λεπτού στα 15, 12, 9, 6 και 3 μέτρα, για να ακολουθήσει ελεγχόμενη κατάδυση στο αρχικό βάθος. Σε όλες τις ασκήσεις δίνεται τεράστια προσοχή στην οριζοντιωμένη πλευστότητα και το τριμάρισμα. Από το πόσο άνετα νοιώθει ο μαθητής κατά την διάρκεια της εκτέλεσης των ασκήσεων και από το πόσο είναι σε θέση να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες που αυτές θέτουν, διατηρώντας ταυτόχρονα σταθερή την πλευστότητα του με οριζοντιωμένο το σώμα του, καθορίζει αν ο μαθητής θα επιτύχει στις εξετάσεις ή όχι. Αν επιτύχει τότε ανάλογα με τις ικανότητες του και τον εξοπλισμό που διαθέτει, πιστοποιείτε για το αν θα συνεχίσει σε technical ή σε recreational επίπεδο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν γίνονται χάρες, ούτε δίνεται πιστοποίηση αν ο μαθητής δεν είναι σε θέση να δείξει ότι πραγματικά είναι σε θέση να πραγματοποιήσει με ευχέρεια και σιγουριά αυτό που θα του ζητηθεί. Γενικά η συμμετοχή και τα χρήματα που πληρώνεις για το course, δεν σημαίνει ότι θα πιστοποιηθείς οπωσδήποτε. Από τα τέσσερα άτομα που ήμασταν στο δικό μου course, το ένας κόπηκε και το άλλο δεν πιστοποιήθηκε για παραπέρα Tech εκπαίδευση. Το Fundamentals κράτησε τέσσερις ημέρες, φοβερά φορτωμένες με θεωρία και δυο καταδύσεις την ημέρα.
Σώτο, καταδύομαι από το 1976 και μέχρι στιγμής το Fundamentals των GUE είναι το καλύτερο, πιο πλήρες, πιο απαιτητικό και πιο χρήσιμο σχολείο που έχω κάνει. Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε κάθε δύτη, ανεξαρτήτως επιπέδου και εμπειρίας. Είναι πραγματικά, πάντα κατά την γνώμη μου και χωρίς να θέλω να πιέσω κανέναν, μια άλλη προσέγγιση στο θέμα κατάδυση.
Ελπίζω να παρέκαμψα κάποιες τουλάχιστον από τις άμυνες σου.
Επίσης όπως είδες δεν αναφέρθηκα καθόλου στο marketing.
Καλό σου βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.