Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 18-06-08, 09:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάμε λιγάκι σε μύθους.... ΔΕΝ είναι απαραίτητη η στεγανή. Ακόμα και στα standards του Funds λέει "ανάλογα με την θερμοκρασία".. Δηλαδή υπάρχουν πολλά μέρη στον κόσμο όπου το σχολείο Funds γίνεται με 3άρα. Στεγανή είναι απαραίτητη μόνο για τα τεχνικά σχολεία. Αλλά λένε ότι με την wet πρέπει να έχουμε αλουμινίου μπουκάλα και όχι σιδερένια.
Θάνο, τι λένε τα Fundie standards για τα ζεστά νερά (αυτά που θέλουνε 3άρα), πάλι με μονό ασκό?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 18-06-08, 09:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν βγήκαμε κάναμε μια έντονη συζήτηση για την μεγάλη απόσταση που θεωρούσε πως είχαμε στο νερό. Not true. Απλά όπως πηγαίναμε στο ναυάγιο, το περιεργαζόμουνα, απολάμβανα τη κατάδυσή μου και κάθε 30 δευτερόλεπτα (μηχανικά τελείως) έβλεπα που είναι και τι κάνει. Κάτι σαν ραντάρ... Είχαμε απόσταση αρκετή αλλά πραγματικά τον έλεγχα οπτικά και έβλεπα ότι είναι οκ.
Nίκο, καλημέρα και αρχικά thanks for you kind words...

Το θέμα της απόστασης στη βαθειά τεχνική κατάδυση αξίζει να το αναλύσουμε.
Η αντίδραση του GKAM είναι IMHO απόλυτα δικαιολογημένη... εάν ήμουν στην θέση του θα με άκουγαν μέχρι εδώ...

Θεωρώ ότι η μη τήρηση απόστασης ασφαλείας (ένα μήκος σώματος ΜΑΧ για μένα) αποτελεί σημαντικό λόγο για τον οποίο δεν θα βούταγα ξανά με κάποιο (AT's stroke test). Ο eye love scuba έζησε πρίν από λίγες μέρες την πρακτική αυτή. Το ζευγάρι είναι συνέχεια μαζι, σε απόσταση επαφής. Εάν κάτι γίνει ο χρονος αντίδρασης είναι μονοψήφια δευτερόλεπτα.

Τι να το κάνω ότι κάθε 30 δεύτερα με κοίταει από μακριά, όταν θα χρειαστεί κανένα δίπλεπτο να αντιδράσει και να έρθει να με βοηθήσει..

και Νίκο μου ξέρεις ότι και με τα scooters μπορείς (εάν θέλεις δίπλα να είσαι.

όσο για την σφυρίχτρα, πολλοί την εμίσησαν, αλλά έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα... όταν έχεις πρόβλημα αρκεί το πάτημα ενός κουμπιού για να στείλει το μήνυμα... με το φακό αργείς... και να το στείλεις και να το λάβει ο αλλος.

Για να κλείσω, πιστεύω πως η πρακτική απομάκρυνσης από την ομάδα είναι άκρως επικίνδυνη για τις τεχνικές καταδύσεις (40+). Εάν θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ σφυρίχτρας και φακού θα διάλεγα σφυρίχτρα. Σε μεγάλα βάθη 75+ θα επέλεγα να έχω και τα δύο (φώς και ήχο...)

άντε να κάνουμε και καμιά δουλεια σήμερα...

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

Cheerio

A.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 18-06-08, 09:24
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

BTW κοίταζα το Fundamentals textbook της GUE χθές το βραδυ (του κυριoύ JJ) και στην εισαγωγή χρησιμοποιούσε τον όρο DIR....

Το τρίχωμα κι αν αλλαξε, ο λύκος δεν αλλάζει....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 18-06-08, 09:51
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποτελεσματικός είσαι όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου και η γνώση σου για να οδηγήσεις αυτά που έμαθες στην πρακτική σου εκπαίδευση, χωρίς να είσαι υπεράνθρωπος. Επίσης έχω μαθει ότι η ευελιξία είναι κλείδί στην αποτελεσματικότητα. Το πλάνο επίσης.
Να σταθώ λίγο σε αυτό στο οποίο συμφωνώ 100% - well said. Σου δίνω λοιπόν ένα παράδειγμα για το πώς σχεδιάζεις μια κατάδυση Τ1. Μαθαίνεις, ανά πάσα στιγμή (και κατά τη διάρκεια της κατάδυσης εννοώ), τον τρόπο να υπολογίζεις μέσο βάθος, πόσο καταναλώνεις, πόσο σε φτάνει το αέριό σου, δλδ πόσο έχεις και πόσο να κρατήσεις για emergency, πόσο deco έχεις, πως να το κάνεις και γιατί να το κάνεις έτσι, πόσο αέριο για deco έχεις. Εάν σε παίρνει να πας λίγο βαθύτερα, εάν πρέπει να πας λίγο ρηχότερα. Όλα αυτά δυναμικά δηλ. αναπροσαρμόζονται κατά τη διάρκεια της κατάδυσης. (γι' αυτό και το DC είναι άχρηστο). Πραγματικά σου λένε ''use your brain and be intelligent underwater''. Εάν αυτό δεν ανταποκρίνεται στην έννοια που δίνεις στην αποτελεσματικότητα και την ευελιξία τότε ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δει πολλούς φαντεζί τύπους να είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματικοί από άλλους λιγότερο "skilled"...'Οποιος κατέχει αυτά τα "skills", είναι λογικό να τα πλασσάρει σαν ατού, αφού τα απέκτησε με κόπο.
Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Σε όλους τους οργανισμούς εκπαίδευσης δίνεται βάρος στο να αποκτήσει ο μαθητής ορισμένα skills, muscle memory κτλ κτλ. Δεν είναι θέμα πλασαρίσματος. Για να γίνω πιο σαφής υπάρχουν πράγματα στα οποία πρέπει να χρησιμοποιείς το μυαλό σου και πράγματα τα οποία πρέπει να είναι αντανακλαστικά στιγμιαία, muscle memory. Η πλευστότητα (εφόσον σε αυτή αναφερθήκαμε αρχικά πριν γενικολογήσουμε για χέρια, πόδια κτλ), ανήκει στο muscle memory. Η τέλεια - ή μάλλον η όσο το δυνατόν καλύτερη - πλευστότητα ειδικά στην τεχνική κατάδυση είναι ατού. Δηλαδή ενώ θα συμφωνήσω εν μέρει (εν μέρει λέω) με τον Γιώργο (Δελβερούδη) ότι για το ειδος του diving που κάνει ίσως είναι overkill, στην τεχνική κατάδυση όποιος πει ότι η πλευστότητα είναι ''φαντεζί'' μάλλον πάει να χαρακτηριστεί (από εμένα τουλάχιστον) ... ξέρεις να μην πω την απαγορευμένη λέξη και με συγκρίνουν με κάποιον σφίχτη... σημειωτέον δε ότι η GUE δεν λέει κάτι διαφορετικό από άλλους οργανισμούς σε αυτό. Απλά το πως και σε ποιό βαθμό το μαθαίνεις κάνει τη διαφορά... είναι σαν να συγκρίνεις εκπαίδευση σε σχολή οδηγών με εκπαίδευση στον Ιαβέρη... έχω πάει και στα δύο και μπορώ να συγκρίνω και να βγάζω τα συμεράσματά μου. Εσύ;
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 18-06-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω πάει και στα δύο και μπορώ να συγκρίνω και να βγάζω τα συμεράσματά μου. Εσύ;
Προσπαθούσα να το αποφύγω αλλά έχεις δίκαιο... Για να διαλέξεις πρέπει να έχεις δοκιμάσει... δεν μπορείς να λες δεν μαρέσει το χαβιάρι αν δεν το έχεις φάει ποτε.

Πάλι θα με βάλεις σε έξοδα... αλλά άμα το κάνω και περάσω βέβαια και δεν μου αρέσει και παραμείνω stroke όμως... θα σας φαέι η μαρμάγκα!!!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 18-06-08, 10:31
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθούσα να το αποφύγω αλλά έχεις δίκαιο... Για να διαλέξεις πρέπει να έχεις δοκιμάσει... δεν μπορείς να λες δεν μαρέσει το χαβιάρι αν δεν το έχεις φάει ποτε.

Πάλι θα με βάλεις σε έξοδα... αλλά άμα το κάνω και περάσω βέβαια και δεν μου αρέσει και παραμείνω stroke όμως... θα σας φαέι η μαρμάγκα!!!
αν δε σ'αρέσει στο κερνάω...

ατςςςςςςς... Νικολάκης o large
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 18-06-08, 10:35
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δε σ'αρέσει στο κερνάω...

ατςςςςςςς... Νικολάκης o large
it's a deal!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 18-06-08, 10:51
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Stroke test

Για το θέμα της απόστασης, αυτά που είπε ο Νίκος ισχύουν υπό τη βασική προϋπόθεση πως όλοι οι δύτες έχουν την ίδια εκπαίδευση. Υπάρχουν τεχνικές και διαδικασίες που είναι αδύνατο να εξηγηθούν μέσα από posts εκτός αν κάτσουμε να γράψουμε ολόκληρο manual και ανεβάσουμε μαζί και video clips .

Οι λεπτομέρειες λοιπόν, με τις μπύρες που θα κεράσει ο NickVas μιας που τον βαραίνει το πορτοφόλι του αυτές τις μέρες

(σου πληρώνει και ένα DIR-F αν κατάλαβα καλά...)

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 18-06-08, 10:51
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων



Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Σε όλους τους οργανισμούς εκπαίδευσης δίνεται βάρος στο να αποκτήσει ο μαθητής ορισμένα skills, muscle memory κτλ κτλ. Δεν είναι θέμα πλασαρίσματος. Για να γίνω πιο σαφής υπάρχουν πράγματα στα οποία πρέπει να χρησιμοποιείς το μυαλό σου και πράγματα τα οποία πρέπει να είναι αντανακλαστικά στιγμιαία, muscle memory. Η πλευστότητα (εφόσον σε αυτή αναφερθήκαμε αρχικά πριν γενικολογήσουμε για χέρια, πόδια κτλ), ανήκει στο muscle memory. Η τέλεια - ή μάλλον η όσο το δυνατόν καλύτερη - πλευστότητα ειδικά στην τεχνική κατάδυση είναι ατού. Δηλαδή ενώ θα συμφωνήσω εν μέρει (εν μέρει λέω) με τον Γιώργο (Δελβερούδη) ότι για το ειδος του diving που κάνει ίσως είναι overkill, στην τεχνική κατάδυση όποιος πει ότι η πλευστότητα είναι ''φαντεζί'' μάλλον πάει να χαρακτηριστεί (από εμένα τουλάχιστον) ... ξέρεις να μην πω την απαγορευμένη λέξη και με συγκρίνουν με κάποιον σφίχτη... σημειωτέον δε ότι η GUE δεν λέει κάτι διαφορετικό από άλλους οργανισμούς σε αυτό. Απλά το πως και σε ποιό βαθμό το μαθαίνεις κάνει τη διαφορά... είναι σαν να συγκρίνεις εκπαίδευση σε σχολή οδηγών με εκπαίδευση στον Ιαβέρη... έχω πάει και στα δύο και μπορώ να συγκρίνω και να βγάζω τα συμεράσματά μου. Εσύ;
Δε διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο με το muscle memory και με όσα ανέφερες. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει επίπεδο υψηλό στα skills ανάλογα με τις απαιτήσεις των καταδύσεων που κάνεις. Εννοειτα οτι πρεπει να τα κάνεις με απόλυτη άνεση. Διαφωνώ με την ιδεοψυχαναγκαστική τελειομανία. Αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Ούτε σε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, γνώμη μου. Αυτό είναι όλο. Και αυτό δεν ισχύει μόνο στην κατάδυση.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 18-06-08, 11:04
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο με το muscle memory και με όσα ανέφερες. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει επίπεδο υψηλό στα skills ανάλογα με τις απαιτήσεις των καταδύσεων που κάνεις. Εννοειτα οτι πρεπει να τα κάνεις με απόλυτη άνεση. Διαφωνώ με την ιδεοψυχαναγκαστική τελειομανία. Αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Ούτε σε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, γνώμη μου. Αυτό είναι όλο. Και αυτό δεν ισχύει μόνο στην κατάδυση.
Ok, συμφωνώ και επαυξάνω! Αλλά όπως είπα, πως χαρακτηρίζεις κάτι (ιδεοψυχαναγκαστική τελειομανία) χωρίς να το γνωρίζεις; Εγώ που το γνωρίζω σε βεβαιώνω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα... η αλήθεια βρίσκεται εκεί που συμφωνείς και εσύ, 'ανάλογα με τις απαιτήσεις', 'άνεση' κτλ.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.