Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-07-10, 12:36
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Καταδυτικό κλειστά την Κυριακή!! Αυτό ομολογουμένως πρώτη φορά το ακούω. Μήπως εννοούσαν ότι είναι κλειστές οι θέσεις;

Το 110 ευρώ για μία κατάδυση μάλλον περί λάθους πρόκειται (ελπίζω).

Τα περισσότερα καταδυτικά (σε όλο τον κόσμο) χρεώνουν τον εξοπλισμό επιπλέον. χ ευρώ η βουτιά και επιπλέον ψ ευρώ το κομάτι του εξοπλισμού (μέχρι κάποιου ποσού για πλήρη εξοπλισμό). Είναι νομίζω λογικό μια που ο εξοπλισμός έχει τις φθορές του κάθε φορα που χρησιμοποιείται και είναι αναμενόμενο να γίνει και κάποια ζημιά. Όλα αυτά υπολογίζονται στο κόστος ενοικίασης. Όπως καταλαβάινεις ένας δύτης που κάνει κάποιες βουτιές τον χρόνο είναι λογικό να επενδύσει σε εξοπλισμό και φυσικά να τον έχει μαζί του σε κάθε καταδυτικό προορισμό. Η τιμή που πλήρωσες δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "σε έπιασαν κορόιδο". Δεν ξέρω μάλιστα αν οι 2 καταδύσεις έγιναν στην ίδια εξοδο με το σκάφος. Αν όχι τότε τα 37ευρώ είναι μάλλον λογική τιμή (αν εξαιρέσεις την κατάσταση της στολής).

Σε γενικές γραμμές τα καταδυτικά κέντρα που λειτουργούν μόνο καλοκαίρι έχουν ακριβότερες τιμές. Δεν μπορούμε να περιμένουμε (όσο και αν το θέλουμε) ένας άνθρωπος που μας βλέπει πρώτη φορά (και ίσως να μην μας ξαναδεί ποτέ) να μας κάνει τις ίδιες ευκολίες και τιμές με το καταδυτικό στο μέρος που ζούμε και στο οποίο έχουμε κάνει 5-10 καταδύσεις μέσα στον χρόνο. Καλές τιμές πετυχαίνουμε μόνο αν είμαστε group ή αν κλείσουμε πολλές καταδύσεις. Για μία κατάδυση έρχεται ο κούκος αηδόνι ενώ συνήθως από 4εις και πάνω μπορούμε να πούμε ότι μας έρχεται καλά και μας συμφέρει.

My 50 cents
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-10, 12:59
pennouninio pennouninio is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταδυτικό κλειστά την Κυριακή!! Αυτό ομολογουμένως πρώτη φορά το ακούω. Μήπως εννοούσαν ότι είναι κλειστές οι θέσεις;
οχι μου απαντησαν οτι δεν λειτουργουν κυριακη
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 110 ευρώ για μία κατάδυση μάλλον περί λάθους πρόκειται (ελπίζω).
εχω σκοπο τον αυγουστο να παω απο κοντα να μιλησω με τον ιδιοκτητη του καταδυτικου διοτι η κυρια που απαντησε στο τηλεφωνο μου φανηκε τελειως ασχετη και οτι απλα ηταν εκει να σηκωνει τηλεφωνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα καταδυτικά (σε όλο τον κόσμο) χρεώνουν τον εξοπλισμό επιπλέον. χ ευρώ η βουτιά και επιπλέον ψ ευρώ το κομάτι του εξοπλισμού (μέχρι κάποιου ποσού για πλήρη εξοπλισμό). Είναι νομίζω λογικό μια που ο εξοπλισμός έχει τις φθορές του κάθε φορα που χρησιμοποιείται και είναι αναμενόμενο να γίνει και κάποια ζημιά. Όλα αυτά υπολογίζονται στο κόστος ενοικίασης. Όπως καταλαβάινεις ένας δύτης που κάνει κάποιες βουτιές τον χρόνο είναι λογικό να επενδύσει σε εξοπλισμό και φυσικά να τον έχει μαζί του σε κάθε καταδυτικό προορισμό. Η τιμή που πλήρωσες δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "σε έπιασαν κορόιδο". Δεν ξέρω μάλιστα αν οι 2 καταδύσεις έγιναν στην ίδια εξοδο με το σκάφος. Αν όχι τότε τα 37ευρώ είναι μάλλον λογική τιμή (αν εξαιρέσεις την κατάσταση της στολής).

Σε γενικές γραμμές τα καταδυτικά κέντρα που λειτουργούν μόνο καλοκαίρι έχουν ακριβότερες τιμές. Δεν μπορούμε να περιμένουμε (όσο και αν το θέλουμε) ένας άνθρωπος που μας βλέπει πρώτη φορά (και ίσως να μην μας ξαναδεί ποτέ) να μας κάνει τις ίδιες ευκολίες και τιμές με το καταδυτικό στο μέρος που ζούμε και στο οποίο έχουμε κάνει 5-10 καταδύσεις μέσα στον χρόνο. Καλές τιμές πετυχαίνουμε μόνο αν είμαστε group ή αν κλείσουμε πολλές καταδύσεις. Για μία κατάδυση έρχεται ο κούκος αηδόνι ενώ συνήθως από 4εις και πάνω μπορούμε να πούμε ότι μας έρχεται καλά και μας συμφέρει.
τα 75 ευρω μου φανηκαν λογικη τιμη για διπλη βουτια (απο παραλια εγιναν και οι 2 βουτιες) απλα με εκνευρισε οι αρπαχτες που προσπαθουν να κανουν τα διαφορα καταδυτικα.δεν βοηθουν να αναπτυχθεί ο καταδυτικός τουρισμός.
__________________
Πέννυ Κατσογιάννου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-10, 13:19
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Ομολογώ πως η ανάπτυξη του καταδυτικού τουρισμού, δεν είναι στο πεδίο των ενδιαφερόντων μου. Σέβομαι την αγωνία των ανθρώπων που ζουν απ' αυτόν, αλλά δεν είμαι κατάλληλος για να έχω γνώμη.

Οπότε πάω παρακάτω, στο πεδίο της τιμής που ζητείται από τα καταδυτικά για μια βουτιά.

Νεοκλή, την 2η ημέρα του χρόνου σε καταδυτικό στην Βόρεια Ισπανία, που δεν λειτουργεί όλο τον χρόνο, αλλά άνοιξε για μια ημέρα (για μία βουτιά) επειδή είχε ένα group 7 ατόμων (8 με εμένα τελικά) πλήρωσα 25 ευρω για βουτιά, μερικά κομμάτια εξοπλισμού (πέδιλα, bcd και φυσικά φιάλη - βάρη) και αμοιβή για την είσοδο στο πάρκο των νησιών Medes. Για την βουτιά δεν κινήθηκε ένα φουσκωτό 7 -8 μέτρων αλλά σκάφος 15 μέτρων, με χώρο κλειστό και ανοιχτό και τουαλέτα. Ομολογώ βέβαια ότι είμαι άσχετος με τις καταναλώσεις, μπορεί αυτό να είναι οικονομικότερο από ένα φουσκωτό, όπότε κράτησέ το μόνο σαν αναφορά.

Επίσης, μια και διαβάζεις την περιοχή των μελών θα έχεις δει σε ποια τιμή έχουμε κλείσει τις βουτιές για το ταξίδι στα Medes που ετοιμάζουμε. Το υπενθυμίζω: 8 βουτιές (που περιλαμβάνουν το κόστος εισόδου στο πάρκο) 152€. Που σημαίνει 19€ η βουτιά. Αν κάνουμε και 9η θα μας χρεώσει 10 € επιπλέον.

Καταλαβαίνω ότι τα μεγέθη δεν είναι ίδια. Αλλά μην φανταστείς ότι εκεί είναι τα μεγέθη της Ερυθράς. Ουδεμία σχέση.

Δεν πιστεύεις και 'συ ότι η διαφορά από τα 40€ (ή 50 αν προτιμάς με εξοπλισμό) είναι τεράστια μέχρι τα 75 € για δυο βουτιές (και που???) για να τα θεωρούμε "απολύτως λογικά"?
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-10, 13:20
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pennouninio Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 75 ευρω μου φανηκαν λογικη τιμη για διπλη βουτια (απο παραλια εγιναν και οι 2 βουτιες) απλα με εκνευρισε οι αρπαχτες που προσπαθουν να κανουν τα διαφορα καταδυτικα.δεν βοηθουν να αναπτυχθεί ο καταδυτικός τουρισμός.
Δε συμφωνώ μαζί σου για το θέμα της αρπαχτής. Σε πρόσφατη έρευνά μου για βουτιά στην βόρειο Θαλασσα, περιοχή Rostock Γερμανίας, σε πληροφορώ ότι η τιμή για ενοικίαση εξοπλισμού βγαίνει "πακέτο" μαζί με βουτιά σχεδόν στα 100€

Θέλουμε, δε θέλουμε, κατάδυση δεν είναι "σπόρ" για τις πλατιές μάζες. Η αγορά και η συντήρηση εξοπλισμού για ένα καταδυτικό κέντρο είναι αρκετά πολυδάπανη υπόθεση. Για άλλες ασχολίες ελεύθερου χρόνου φτάνει να ενοικιάσεις μια .. μπάλα ! Το μίνι-γκόλφ (νομίζω) έχει γύρω στα 10€...
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-10, 13:48
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Εντάξει λοιπόν ας κάτσουμε να μας τον πιάνουνε και ας το ρίξουμε στην μπάλα. Άλλωστε τώρα, με το χταπόδι που μαντεύει αποτελέσματα θα βγάζουμε λεφτά και από το στοίχημα……….
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-10, 17:07
Το avatar του χρήστη elpapas
elpapas elpapas is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 90
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Στο συγκεκριμένο καταδυτικό Paradise είχα την τιμή να βουτήξω το 2009 το οποίο μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Η τιμές ήταν φυσιολογικές και από ότι θυμάμαι χαίροντα να βλέπουν Έλληνες δύτες μιας και δεν έχουν πολλούς. Επίσης κλείνει νωρίς το απόγευμα, αυτό είναι η πολιτική του την οποία δεν μπορούμε πιστεύω να το συγκαταλέξουμε στα αρνητικά. Αφού θα ξαναπάς σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βουτήξεις με αυτό το καταδυτικό στην σπηλιά των ελεφάντων .
Νεοκλή
Στην Παλαιοκαστρίτσα στην Κέρκυρα το Corfu Diving Center του Rolf Weyler σε ενημερώνω πως κάθε Σάββατο είναι κλειστό και η ομάδα έχει Ρεπό. Ήμουν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα.
__________________
Παπαδόπουλος Ηλίας
elpapas
Blogspot
Facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elpapas : 13-07-10 στις 17:10.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-10, 20:03
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλουμε, δε θέλουμε, κατάδυση δεν είναι "σπόρ" για τις πλατιές μάζες
αν και γενικά δεν προλαβαίνω να σχολιάσω τα ενδιαφέροντα θέματα που συζητάμε, να πω πως διαφωνώ με το παραπάνω.
Η κατάδυση είναι ένα σπορ για όλους, δεν είναι ούτε εξτρίμ σπορ, ούτε για χάι άτομα και χλιδάτους.
Αυτά θέλουν να τα λένε και να τα ακούνε αυτοί που μας πουλάνε κοπανιστό αέρα για 5-10€ και χρεώνουν ότι θέλουν για ενοικίαση εξοπλισμού. Βρίσκουν και τα κάνουν, για πόσο όμως
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-07-10, 21:26
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε το καταδυτικό χρέωσε ότι χρεώνει το 90% των καταδυτικών για κατάδυση + εξοπλισμό. Εγώ Πένυ θα ξαναπήγαινα (θα τους την έλεγα για την κατάσταση της στολής όμως).

Αν θέλουμε να συζητήσουμε γενικά το κόστος των καταδυτικών υπηρεσιών είναι ένα άλλο θέμα. Εν συντομία θα έλεγα ότι

α) προφανώς και όποιος δεν θέλει να κουβαλάει εξοπλισμό μαζί του θα πρέπει να τον νοικιάσει. Αυτό γίνεται σε όλο τον κόσμο. Αν κάποια καταδυτικά δεν χρεώνουν αυτό είναι στα θετικά τους και μπράβο τους.

β) προφανώς μία ομάδα 5-10 ατόμων θα τύχει άλλης οικονομικής προσφοράς από έναν και ωραίο δύτη, όπως επίσης ένας δύτης που θα κάνει 5-10 βουτιές μέσα σε 10 μέρες θα έχει πολύ καλλίτερη τιμη, αν όχι ίδια με τα Medes, τουλάχιστον παρόμοια. Έχουμε τέτοια παραδείγματα στην Ελλάδα και έχουν αναφερθεί σε αυτό το topic.

γ) Προφανώς το Ελληνικό καταδυτικό "προϊόν" δεν συγκρίνεται με το "προϊόν" στα Medes και έτσι όταν πληρώνεις τα ίδια για να καταδυθείς στο καταψαρεμένο χ μέρος με τα νησιά Medes σίγουρα δεν είναι καλό. Προφανώς βέβαια ισχύει το ίδιο και στο "προϊόν" των Μαλδίβων όπου το κοκτέιλ κοστίζει 9 δολάρια βλέποντας την τροπική ομορφιά και μυρίζοντας λουλούδια ενώ στην Φωκ. Νέγρη 9 ευρώ για να καθίσεις δίπλα από το παπάκι που μαρσάρει και να μυρίσεις τα καυσαέρια. Οι υπηρεσίες στην Ελλάδα λοιπόν είναι ακριβες αν τις συγκρίνεις με το "προϊόν". Welcome to Greece. Έχουμε δύο επιλογές. Είτε γινόμαστε Μαλδιβέζοι (με ότι σημαίνει για τις συνθήκες εργασίας και την ποιότητα ζωής όλων μας), είτε αναβαθμίζουμε το "προϊόν".

δ) Καταδυτικός τουρισμός σημαίνει μεγαλύτερη καταδυτική αγορά, καλλίτερες υπηρεσίες, μεγαλύτερος ανταγωνισμός, καλλίτερες τιμές. Η ισχύς εν τη ενώσει. Όταν είμαστε "εγώ εσύ και το νησί" τότε ο επιχειρηματίας θα μας μαδήσει διότι από εμάς τους 1000 περιμένει να ζήσει και αν δεν βγάλει 1500 το μήνα στην τσέπη του, δεν έχει να πληρώσει το νοίκι το δάνειο και ότι άλλο χρειάζεται ένας άνθρωπος για να ζήσει. Είναι υγιές και σωστό; Όχι! Εμείς θα πληρώσουμε το δάνειο του; Όχι! Θα έπρεπε να μας νοιάζει; σίγουρα όχι! Τα πράγματα όμως είναι έτσι και αν οι 1000 δεν γίνουν 10-20-50-100,000 δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-07-10, 00:21
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
δ) Καταδυτικός τουρισμός σημαίνει μεγαλύτερη καταδυτική αγορά, καλλίτερες υπηρεσίες, μεγαλύτερος ανταγωνισμός, καλλίτερες τιμές. Η ισχύς εν τη ενώσει. Όταν είμαστε "εγώ εσύ και το νησί" τότε ο επιχειρηματίας θα μας μαδήσει διότι από εμάς τους 1000 περιμένει να ζήσει και αν δεν βγάλει 1500 το μήνα στην τσέπη του, δεν έχει να πληρώσει το νοίκι το δάνειο και ότι άλλο χρειάζεται ένας άνθρωπος για να ζήσει. Είναι υγιές και σωστό; Όχι! Εμείς θα πληρώσουμε το δάνειο του; Όχι! Θα έπρεπε να μας νοιάζει; σίγουρα όχι! Τα πράγματα όμως είναι έτσι και αν οι 1000 δεν γίνουν 10-20-50-100,000 δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.
Χμ, Νεοκλή....
Ας βάλουμε εναν προβληματισμό.... (η μάλλον δύο)
1. Πόσοι εκπαιδεύονται και συνεχίζουν την κατάδυση? (σε πληροφορώ λίγοι - και το ξέρεις...)
Οι έλληνες είναι άλλων σπορ... (βλ. φραπόγαλο στην παραλία και ξύδια το βράδυ στα μπαράκια )
2. Ποιοί έχουν τα καταδυτικά στην Ελλάδα?
Είναι όλοι του χώρου ή γνώστες του αντικειμένου?
Σε πολλά μέρη το καταδυτικό κέντρο αντιμετωπίζεται σαν την αρπαχτή του καλοκαιριού - και αυτό το ξέρεις!
Αν τα προσθέσεις όλα αυτά βγάζουν λεξάριθμο 11888 - τυχαίο? - δεν νομίζω!

__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-07-10, 08:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Νεοκλη , το οτι αυτα ισχυουν στην Ελλαδα , αυτοι που τα εκμεταλλευονται να τα βαλουν στον κ@λο τους . 30-35 ΕΥΡΩ για βουτια απο στερια (με δικο μου εξοπλισμο ανευ βαρων - φιαλης) δεν πρεπει να πληρωνει ΚΑΝΕΝΑΣ , ειτε στην Ελλαδα , ειτε στην Ιταλια , ειτε στην Ισπανια , ειτε οπουδηποτε αλλου (εκτος ειδικων περιπτωσεων ) . Αν , εστω και ατειευομενοι θεωρησουμε οτι στην Ελλαδα ισχυουν ειδικες συνθηκες , ναι , ισχυουν οι συνθηκες αυτοκτονιας των παροχων και των εργαζομενων σε αυτους . Επισης δεν τιθεται παντοτε θεμα τιμης Νοεκλη .
Αν παω εγω σε ενα καταδυτικο και γεματος συγκαταβαση προσπαθησω να συνεννοηθω με τον παροχο για να με παει σε βουτια οπου θα δω και κατι , ακομα και με 20 ΕΥΡΩ την βουτια , εκτος απο αδειους βυθους και ποδια λουομενων και αυτος συμφωνησει και παρ'αυτα με παει στις αηδιες που μας πουλαν οι περισσοτεροι νεορωμιοι , τοτε θα τον θαψω την ιδια μερα και δεν θα πατησει γνωστος στο μαγαζι του . Επισης , αν δω οτι προωθειται στο εξωτερικο , θα τον θαψω και εκει , πολυ πιο ασχημα . Συνηθως , σε αυτες τις περιπτωσεις , τους προτεινω συγκεκριμενα καταδυτικα στην γειτονικη Τουρκια οπου θα βουτηξουν σε αρχαια ναυαγια , αρχαιες πολεις και γενικα σε υπεροχα μερη , με λογικες τιμες και σωστους παροχους που δεν το παιζουν φιλαρακια και παρεακια και ο,τι αλλα κουρ@δ@κια εντος και εκτος νερου για να μας σκιζουν χρεωνοντας ο,τι τους κατεβει .
Αντιθετα , εκτιμησα παρα πολυ συγκεκριμενο παροχο σε Κυκλαδονησι , ο οποιος μου ειπε οτι ριχνει το φουσκωτο εστω και για εναν δυτη , αλλα εγω τον λυπηθηκα και πηγαμε σε βουτια απο στερια , οπου δεν προσπαθησε να μου πουλησει τις π@π@ριες περι βιοποικιλοτητας (που οι πιο πολλοι τα αναγνωριζουν ως .. αυτα τα κοκκινα αυτα τα πρασινα , αυτα που γ@μησαμε προχθες για πλακα κλπ) , απλα μου εξηγησε τιμια και καθαρα τι βουτια με περιμενει και εγω λογω κουρασης προτιμησα να κανω μια , ομολογουμενως ευχαριστη βολτα απο την ακτη , χωρις ιδιαιτεροτητες , απλα μια ομορφη υποβρυχια βολτα . Ξερεις και κατι αλλο Νεοκλη ? Χωρις να του το ζητησω , μου εκοψε και κανονικοτατη αποδειξη ο ανθρωπος . Αντε τωρα να μου πεις οτι δεν ειμαι κακομαθημενος .
(Νεοκλη δεν επιτιθεμαι σε εσενα , ξαναδιαβαζοντας τα γραφομενα μου αυτο μετεφρασα , αλλα να ξερεις οτι δεν ισχυει)
Με ολα αυτα που λεω , δεν εννοω οτι πρεπει να στηνουμε στον τοιχο τους επαγγελματιες παροχους , αντιθετα ο αμοιβαιος σεβασμος πολλες φορες φερνει υπεροχα αποτελεσματα ( ΟΚ , ειναι και θεμα παιδειας και επιπεδου και εκει , λυπαμαι αλλα ο Ρωμιος πασχει τρελλα) . Να αποδιδουμε ομως παντοτε τα του Καισαρος τω Καισαρι , ειτε θετικα , ειτε αρνητικα .
Και οταν ασκουμε κριτικη στο διαδικτυο , να προσκαλουμε τον κρινομενο , αν θελει , να εκφραστει και να υπερασπισει την θεση του και την επιχειρηση του , στο ιδιο ακριβως thread .
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.