Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-07-07, 15:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Και με την ευκαιρία, μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τους ιππόκαμπους θα βρείτε στο Project Seahorse
απ' όπου και το χρησιμότατο: What Can You Do
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 27-07-07 στις 17:56.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-07, 16:29
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Frankfurt a. M., 12. Mai 2004: WWF

12 Μαιου 2004: Η WWF χαιρετίζει την ένταξη των ιππόκαμπων στην λίστα των προστατευμένων ζώων στην σύμβαση της παγκόσμιας διάσκεψης της Washington των Η.Π.Α, CITES

Επιτέλους δικαιώθηκε ο μακροχρόνιος αγώνας για την προστασία των 33 διαφορετικών ειδών ιππόκαμπων που υπάρχουν και μερικά είδη από αυτά τείνουν να εξαφανιστούν. Στην σύμβαση της Washington CITES αποφασίστηκε να τεθεί υπό έλεγχο το παγκόσμιο εμπόριο των ιππόκαμπων. “Έγινε η αρχή της προστασίας“ αποκάλυψε ο Volker Homes ειδικός συνεργάτης για την προστασία των ειδών της WWF.

Με την βοήθεια της CITES μπορεί να σταματήσει η υπεραλιεία και η δραματική μείωση του πληθυσμού των ιππόκαμπων επισημαίνει ο Volker Homes.

Περίπου 24 Εκατομμύρια ιππόκαμποι αλιεύονται κάθε χρόνο και εμπορεύονται σε 77 χώρες (δυστυχώς και στην Ελλάδα). ΟΙ μεγαλύτεροι εισαγωγείς (καταναλωτές) είναι οι Ασιατικές χώρες, η βόρια Αμερική, η Ευρώπη, η Αυστραλία και το Μεξικό. ΟΙ κύριες χώρες αλιείας (εξαγωγείς) είναι η Ινδονησία, η Βραζιλία και οι Φιλιππίνες.

Το μεγαλύτερο μέρος καταλήγει στην Κίνα και χρησιμοποιείται στην φαρμακοβιομηχανία. Τα υπόλοιπα πουλιούνται αποξεραμένα για σουβενίρ ή καταλήγουν σε ενυδρεία που ως γνωστόν οι ιππόκαμποι ζουν μόνο για μικρό χρονικό διάστημα στην αιχμαλωσία. Το μέγεθος των ιππόκαμπων ποικίλει από 1,5 cm έως 30 cm και είναι μονογαμικά ζώα.

Την διακηρύξει της σύμβασης της Washington έχουν επικυρώσει μέχρι τώρα 166 Χώρες και υποχρεούνται στον περιορισμό του εμπορίου.
Η IUCN (παγκόσμια οργάνωση για την προστασία της φύσης), η WWF και το “Project Seahorse” σε κοινό πρόγραμμα τους για την προστασία των ειδών, εξέδωσαν οδηγίες χρήσης και ρύθμισης των εισαγωγών για τα τελωνεία των χωρών που έχουν επικυρώσει την συμφωνία.

ΟΙ ιππόκαμποι ζουν κυρίως στον Ινδικό Ωκεανό, δυτικό Ατλαντικό, την μεσόγειο και τελευταία έχουν παρατηρηθεί μεμονωμένα και στην Βόριο Θάλασσα.

Πηγή κειμένου: WWF Deutschland ( WWF Γερμανίας) σε ελεύθερη μετάφραση.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-07, 16:54
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Έχοντας τους ιππόκαμπους πολύ ψηλά στην λίστα των προτιμησεων μου περνάω όλες μου τις βουτιές στο εσωτερικό αναζητώντας τους - ματαίως- στα ποσειδωνιολειβάδια.

Μεχρι τώρα έχω συναντήσει το ύπεροχο αυτό ψάρι στην Φολέναδρο να παρασύρεται από το επιφανειακό ρεύμα προς το άγνωστο (ippocampus taksideutious), εξω από τις σπηλιές στο Ακρωτηρι της Σαντορινης και στο 2ο λιμανακι να λικνίζονται στην "φυκιάδα" . Και ναι δεν εχω φωτογραφησει κανέναν!

Παλιοί ψαράδες στη Σαντορινη μου διηγούνταν ιστορίες με δεκάδες ιππόκαμπους πιασμένους σε διχτυα για αθερίνα στις δεκαετίες του 60 και 70.....ο ανθρωπο-ΙΟΣ απεδειξε πάλι την καταστροφική του φύση.

Αλλα...

Ημουν ιδιαιτερα δυστυχης που δεν ημουν διπλα στο Φοιβο και τα αλλα παιδια στην εκδρομή τους στο Καλαμάκι.... αλλά σύντομα θα βουτήξω εκεί...

Φοίβο, προσωπικά, σου είμαι ευγνώμων που μοιράστηκες αυτή σου την εμπειρία μαζί μας.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-07, 18:32
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Και όταν με το καλό βουτήξουμε εκεί Γιώργο, θα έχουμε και High Definition Video να μοιραστούμε με τους υπόλοιπους ……
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Η άλλη όψη του νομίσματος από την παλαιά πόλη της Ρόδου.



Αίσχος φίλοι μου αίσχος...........
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-07-07, 03:16
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Ένα ενδιαφέρον, αναλυτικό άρθρο με ωραίες φωτογραφίες ιπποκάμπων της Μεσογείου:

Francesco Turano: Calabrian seahorses

Έχει και φωτογραφία ιππόκαμπου την στιγμή που γεννάει !

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-07-07, 13:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Η φαντασία συμπληρώνει και αναπληρώνει την πραγματικότητα. Με τη φαντασία του φτιάχνει κανείς θεούς ή κατακτά την γαλήνη και την ευτυχία για λογαριασμό των ανθρώπων, ή εκλαμβάνει τους ανεμόμυλους ως ιππότες, ή πείθει τον εαυτό του ότι είνε μέγας και ότι όλος ο κόσμος τον ακολουθεί. Με τη φαντασία όλα γίνονται. Τα ανύπαρκτα αποκτούν υπόσταση, τα όνειρα γίνονται πραγματικότητες και τα ψέματα γίνονται αλήθειες. Φαντασία είνε κι’ ο Ιππόκαμπος, το περήφανο άλογο των Νηρηίδων, μυθολογικό θαλάσσιο τέρας με κεφάλι αλόγου και ουρά ψαριού. Μ’ ένα τέτοιο αλογόψαρο έκανε κάπου-κάπου ιππασία κι’ ο ίδιος ο Ποσειδώνας. Φαίνεται όμως ότι φαντασία δεν έχουν μόνον οι άνθρωποι. Με φαντασία είνε εφοδιασμένη και ...η θάλασσα. Γιατί κάθησε κι αυτή και σκάρωσε τον ιππόκαμπό της, έναν ιππόκαμπο διαφορετικό, μικρόν αλλά πραγματικόν, ένα αλογόψαρο με σάρκα και οστά. Είνε το «αλογάκι της θάλασσας» όπως το λένε οι ψαράδες.
Εδώ λοιπόν αποδεικνύεται ότι ο ιππόκαμπος δεν είναι ...πράσινο άλογο, δηλαδή μύθος και αρλούμπα, αφού υπάρχει στο βυθό. Αποδεικνύεται επίσης ότι και το «πράσινο άλογο» είνε μία πραγματικότης. Διότι οι ιππόκαμποι του βυθού είναι συνήθως πράσινοι.
Είνε το πιο ιδιόρυθμο πλάσμα του βυθού. Άλογο-ψάρι, ψάρι-τέρας. Δεν έχει βέβαια πόδια, έχει όμως κεφάλι αλόγου, μακρύ μουσούδι, μακρύ λαιμό και...χαίτη. Από τη μέση κι’ απάνω είνε ίδιο άλογο. Από τη μέση και κάτω μοιάζει σαν ψάρι. Μα ούτε σαν ψάρι. Έχει δικό του σχέδιο. Πλησιάζει προς την κάμπια. Έχει ουρά κάμπιας που είνε πάντοτε στριμμένη. Με την ουρά αυτή, αλλά και με τα πτερύγιά του, κρατιέται απ’ τα χορτάρια και στέκει όρθιο, ενώ το κεφάλι του κάνει γωνία με το κορμί, όπως το κεφάλι του αλόγου.
Με μια λέξη είνε ένα πολύ ωραίο τερατίδιον. Το μόνο άσχημο είνε πως πέφτει πολύ μικρό. Το κορμί του δε φτάνει τη μια σπιθαμή. Ειν’ ένα σωματάκι ζουληγμένο στα πλάγια και φουσκωμένο στην κοιλιά, σκεπασμένο ολότελα με λέπια αγκαθωτά. Ρύγχος σωληνωτό, σώμα στεγνό, χρώμα σταχτοπράσινο με μαύρες ή άσπρες βούλες προς το μέρος της κοιλιάς και της ουράς. Σάρκα και δέρμα πολύ σκληρά. Νομίζεις πως είνε από ξύλο. Φαίνεται όλο σαν ψεύτικο ή σαν βαλσαμωμένο.

Όλα λοιπόν στον Ιππόκαμπο είνε πολύ περίεργα. Το περιεργότερο όμως απ’ όλα είνε ο τρόπος με τον οποίον πολλαπλασιάζεται. Εδώ τα πράγματα μπερδεύονται πολύ και πολλές αμφιβολίες εμφιλοχωρούν στο κεφάλαιο της πατρότητος και της μητρότητος. Φύλον, γένος, πατρότης, μητρότης, όλα γίνονται σαλάτα. Γιατί, η μεν μητέρα γεννάει τ’ αυγά, αλλά τα παιδιά.... βγαίνουν από την κοιλιά του πατέρα! Ιδού ακριβώς τι γίνεται: Όταν φθάση η εποχή της ωοτοκίας, ο αρσενικός πλευρίζει τη θηλυκιά και της λέει:
-Πάσσα!
Και η θηλυκιά του πασσάρει τ΄αυγά! Αυτός τα παραλαμβάνει κανονικά και τα τοποθετεί σε ειδικό ασκί που είνε παράρτημα της κοιλιάς του. Εκεί μέσα πλέον τ’ αυγά εκκολάπτονται με την ησυχία τους. Και, όταν έλθη το πλήρωμα του χρόνου, ο ασκός σκίζεται, και τα μικρά εξέρχονται στο φως της ημέρας. Και ερωτώμεν: Τούτων ούτως εχόντων, ποίος δύναται να διεκδικήση τον τίτλο της μητρότητος; Ποίος εβάσταξε το βάρος της εγκυμοσύνης; Ποίος έφερε τα παιδιά στον κόσμο; Ασφαλώς ο ...πατέρας! Άρα ο πατέρας είνε η μητέρα! Αλλά πώς μπορεί να είνε η μητέρα, αφού είνε ο πατέρας; Τότε λοιπόν βρήτε εσείς την άκρη!
Ο Θέμος Ποταμιάνος στο Εδώ Βυθός* σε ένα απολαυστικότατο απόσπασμα άκρως αντιπροσωπευτικό του συνολικού ύφους και της πληροφορίας του συγκεκριμένου βιβλίου. Αν το βρείτε, απλά πάρτε το.

Προσπάθησα να κρατήσω την ορθογραφία του συγγραφέα αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα με τα πνεύματα και τις περισπωμένες. Το βιβλίο γράφτηκε το 1951 και προλογίζεται από το συγγραφέα του ως εξής:

Παράθεση:
Λίγοι βέβαια θανε εκείνοι που δε γνωρίζουνε το βουτηχτή. Είνε ο άνθρωπος που κατεβαίνει με μια βουτιά στο βυθό, αρπάζει ένα σφουγγάρι, ένα κοχύλι, μια φούχτα βότσαλα, λίγα χορτάρια και ξαναβγαίνει γρήγορα στην επιφάνεια. Κάτι παρόμοιο γίνεται και τώρα μέσα σ’ αυτό το βιβλίο. Είνε μια γρήγορη κατάδυση μέσα στον απέραντο, παραμυθένιο κόσμο του βυθού και μια μικρή δειγματοληψία.
Στη δειγματοληψία του Ποταμιάνου μισό αιώνα πριν, οι ιππόκαμποι δεν είναι σπάνια είδη. Θα το ανέφερε όπως το αναφέρει για τα Φεγγαρόψαρα....



*το δικό μου είναι από τις Εκδόσεις Βιβλιοπωλείο της «Εστίας»
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-07-07, 14:19
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Μια δική μου προσπάθεια από την περιοχή...

......

......

__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-07-07, 16:05
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Γιάννη, πολύ ωραία τα σκοτεινά πορτραίτα
Αυτό που μου λείπει είναι λίγη επεξεργασία (μετά τη σμίκρυνση) για να ανέβει η οξύτητά τους, να γίνουν λίγο πιο sharp, να τονιστούν οι λεπτομέρειες.

Όπως βλέπω από το EXIF είναι τραβηγμένες με την Canon 350D/Φακό 50mm/No flash(!)
Ποιός είναι ο 50άρης που χρησιμοποίησες?
Επίσης αυτό το "No Flash" είναι ακριβές? (φώτιζες με εξωτερικό φακό?)

Να υποθέσω ότι είναι νυχτερινή η βουτιά?
Δεν έχω βουτήξει ποτέ βράδυ στο Καλαμάκι αν και θα το ήθελα - για πες που βούτηξες αριστερά?, δεξιά?, σε τί βάθος τους βρήκες τους ιππόκαμπους? Είναι ξύπνιοι και δραστήριοι το βράδυ ή κοιμούνται ?

Σε φλόμωσα στις ερωτήσεις...
Για δώσε μας μερικά στοιχεία
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 29-07-07 στις 19:57.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-07-07, 17:55
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

καλησπέρα,

η βουτιά είναι απογευματινή. η επιλογή στο διάφραγμα τις κάνει και φαίνονται έτσι, καθώς ήθελα να φωτιστεί μόνο ο ιππόκαμπος.flash έχει χρησιμοποιηθεί απλά το έχω απομακρύνει από το σημείο εστίασης και το έχω βάλει να σημαδεύει λίγο πιο πίσω. τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι αρκετά καλά (το φως δίνει την εντύπωση ότι χύνεται πάνω στο αντικείμενο).

Φακός είναι ο sigma 50mm F2.8 EX DG, με macro 1:1, ένας φακός που έχω βολευτεί πολύ.
πολύ θα ήθελα να κάνω την ίδια βουτιά χωρίς flash και να έχω κάποιον με ένα φακό να μου φωτίζει στα σημεία που χρειάζεται αλλά τότε δεν θα βούταγα με φίλο αλλά με δούλο...

ελπίζω να απάντησα σε όλες τουλάχιστον αυτά που ξέρω.

η ποιότητα στις φωτογραφίες είναι καλή ως έχει, καθώς και μπορείς να τις δεις σε ένα ανεκτό σημείο (παραπάνω από ανεκτό νομίζω) και διατηρείς και κάποια σχετική ασφάλεια για τα αρχεία σου.
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.