Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 19-06-08, 01:03
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια όργανα ή κομάτια εξοπλισμού τα οποία δίνουν ζωτικές πληροφορίες στο δύτη και επομένως από αυτά σε περίπτωση που απομονωθεί εξαρτάται η ίδια η ζωή του επιλέγουμε συνειδητά να τα κουβαλάμε Χ2.
Για μένα, πέραν της πρακτικής και ουσιαστικής εφαρμογής του σε περίπτωση ανάγκης, ο παραπάνω κανόνας ενισχύει σημαντικά και την ψυχολογία μου, κυρίως στα βαθειά. Δεν πα νάχω δίπλα μου τον καλύτερα αρματωμένο buddy, ο κανόνας "one is nothing - two is one" μου φτιάχνει (ή τουλάχιστον μου επηρρεάζει θετικά) την ηρεμία, την διάθεση, το SAC rate, την διαύγεια, την νηφαλιότητα, την εγρήγορση ακόμα και την πλευστότητα. Εχω καλύτερη προσωπική αντίληψη του κινδύνου και εν τέλει, ευχαριστιέμαι καλύτερα την βουτιά μου.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 19-06-08, 09:35
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

You guys make me proud...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 19-06-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παιδιά ένα απο τα πρώτα που μαθαίνει κανέις στην εκπαίδευση της GUE είναι η έννοια της ομάδας. Γίνεται δεύτερη φήση σου. Πριν απο κάθε βουτιά επαναλαμβάνονται κάποιες διαδικασίες που ενισχύουν την έννοια της ομάδας. Γίνεται έλεγχος του εξοπλισμού και εξηγεί ο buddy μου που έχει τι. Η ομάδα έχει συμφωνήσει για τον εξοπλισμό που θα κουβαλάνε απο πριν και ανάλογα την βουτιά. πχ Ο καθένας έχει το spool του αλλά μπορεί ο ένας να έχει reel. Δεν χρειάζεται ο καθένας να έχει τα πάντα 2πλά γιατί έτσι γίνετια liability

Mας έλεγε ο Walker ότι σε πολλές βουτιές στην Αγγλία, με το που είναι οι δύτες στην στάση αποσυμπίεσης έχουν την συνήθεια να ανοίγουν DSMB.. το αποτέλεσμα... καμμιά 10 DSMB όλων των χρωμάτων και σχεδιών μπλεγμένα μεταξύ τους

Ομάδα είναι η λέξη κλειδί λοιπόν
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 19-06-08, 13:16
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ένα απο τα πρώτα που μαθαίνει κανέις στην εκπαίδευση της GUE είναι η έννοια της ομάδας. Γίνεται δεύτερη φήση σου. Πριν απο κάθε βουτιά επαναλαμβάνονται κάποιες διαδικασίες που ενισχύουν την έννοια της ομάδας. Γίνεται έλεγχος του εξοπλισμού και εξηγεί ο buddy μου που έχει τι. Η ομάδα έχει συμφωνήσει για τον εξοπλισμό που θα κουβαλάνε απο πριν και ανάλογα την βουτιά. πχ Ο καθένας έχει το spool του αλλά μπορεί ο ένας να έχει reel. Δεν χρειάζεται ο καθένας να έχει τα πάντα 2πλά γιατί έτσι γίνετια liability

Mας έλεγε ο Walker ότι σε πολλές βουτιές στην Αγγλία, με το που είναι οι δύτες στην στάση αποσυμπίεσης έχουν την συνήθεια να ανοίγουν DSMB.. το αποτέλεσμα... καμμιά 10 DSMB όλων των χρωμάτων και σχεδιών μπλεγμένα μεταξύ τους

Ομάδα είναι η λέξη κλειδί λοιπόν
Δεν νομίζω ότι αποτελεί αποκλειστικό "προνόμιο" της GUE το συγκεκριμένο...
Και στην DSAT η έννοια της ομάδας αποτελεί πολύ σημαντικό μέρος της εκπαίδευσης (και στο Tec Deep και στο Tec Trimix) και επαναλαβάνεται σε κάθε άσκηση μέσα και έξω από το νερό. Θεωρώ ότι το team building ως προύποθεση για την τεχνική κατάδυση και άρα προφανές...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 19-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Θάνο όπως έγραψα και πιό κάτω δύτης που δεν έχει την "ικανότητα" να παραμένει με την ομάδα δεν αξοίζει να περάσει το course.

Ας σκεφτούμε όμως ότι "shit happens" και "when the going get's tough the tough get going"!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 19-06-08, 15:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι αποτελεί αποκλειστικό "προνόμιο" της GUE το συγκεκριμένο...
Και στην DSAT η έννοια της ομάδας αποτελεί πολύ σημαντικό μέρος της εκπαίδευσης (και στο Tec Deep και στο Tec Trimix) και επαναλαβάνεται σε κάθε άσκηση μέσα και έξω από το νερό. Θεωρώ ότι το team building ως προύποθεση για την τεχνική κατάδυση και άρα προφανές...
Όταν λέμε ομάδα δεν εννούμε να είμαστε κοντά μόνο... είναι πολλά

πχ βουτάμε με τα ίδια αέρια και έχουμε βγάλει και ακολουθούμε κοινό πλάνο αποσυμπίεσης. Βουτάμε όλοι με ίδιες deco μποκάλες και ώς το περιεχόμενο και ώς το είδος της φιάλης... όχι ένας με αλουμινίου και άλλος με ατσαλένια. Όχι ένας με wet και ο άλλος με dry.

Όταν είναι πχ να βουτήξουμε στα 60μ ξέρουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε όλοι ΕΑΝ50 για αποσυμπίεση, ασχέτως εάν έχουμε να βουτήξουμε 1 μήνα μαζί
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 19-06-08, 16:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε ομάδα δεν εννούμε να είμαστε κοντά μόνο... είναι πολλά

πχ βουτάμε με τα ίδια αέρια και έχουμε βγάλει και ακολουθούμε κοινό πλάνο αποσυμπίεσης. Βουτάμε όλοι με ίδιες deco μποκάλες και ώς το περιεχόμενο και ώς το είδος της φιάλης... όχι ένας με αλουμινίου και άλλος με ατσαλένια. Όχι ένας με wet και ο άλλος με dry.

Όταν είναι πχ να βουτήξουμε στα 60μ ξέρουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε όλοι ΕΑΝ50 για αποσυμπίεση, ασχέτως εάν έχουμε να βουτήξουμε 1 μήνα μαζί
Ρε συ Θανούλη... τα ευκόλως εννοούμενα.. Πρέπει μαλλον να σου κάνω δώρο το manual της DSAT...

Μου φαίνεται χρειάζεσαι έαν Tec Trimix να μπείς στο νόημα (σε πολύ, πολύ καλές τιμές...) βέβαια πρέπει να έρθεις με το buddy σου...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 19-06-08, 18:48
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων

Όταν λέμε ομάδα δεν εννούμε να είμαστε κοντά μόνο... είναι πολλά
Θάνο να σου κάνω και μία ερώτηση? Αν υποθέσουμε ότι εγώ βουτάω με δύο ρολόγια και δύο βαθύμετρα (έστω δύο καταδυτικά κομπιούτερ σε gauge mode) και μια μάσκα σε μια τσέπη της στεγανής τι είμαι? Πάντως όχι DIR...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 19-06-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο να σου κάνω και μία ερώτηση? Αν υποθέσουμε ότι εγώ βουτάω με δύο ρολόγια και δύο βαθύμετρα (έστω δύο καταδυτικά κομπιούτερ σε gauge mode) και μια μάσκα σε μια τσέπη της στεγανής τι είμαι? Πάντως όχι DIR...
Βρε βούτα και με 3 πυξίδες, λίγη διαφορά μου κάνει

Αντρέα, μερικά που είναι αυτονόητα για σένα φίλε δεν είναι για όλους
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 19-06-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει μαλλον να σου κάνω δώρο το manual της DSAT...
απο οτι φαινεται ο Thanos μαλλον δεν το θελει το δωρακι σου....

...αμαρτια δεν ειναι να παει χαμενο...???

Παράθεση:
Μου φαίνεται χρειάζεσαι έαν Tec Trimix να μπείς στο νόημα (σε πολύ, πολύ καλές τιμές...) βέβαια πρέπει να έρθεις με το buddy σου...
εαν δεν θελει επισης το σχολειακι που του προτεινεις και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα απο οτι λες......πολυ ευχαριστως να....παρω εγω τον Buddy του και να ερθω να το κανουμε μαζι.......!

(με απαραιτητη προυποθεση απλα να.....ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ & ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!,ειτε με 40αρη/ 80αρη ειτε με 50αρη/ 100αρη, ειτε ντιρ ειτε ξεντιρ...)
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.