Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση;
Πιστόνι 11 44,00%
Διάφραγμα 7 28,00%
Το ίδιο μου κάνει 7 28,00%
Ψήφισαν: 25. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-06-08, 18:05
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Ποιο hose routing? Επι του θεματος 2 σωληνες εχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-06-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο hose routing? Επι του θεματος 2 σωληνες εχεις...
Όπως έγραψα και πιο πάνω, δοκίμαστε με έναν MK25 και μέ έναν Calypso και θα δείς για ποια διαφορά μιλάω

Εάν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό να δεις και να μην πιστεύεις τι διαφορά έχουν οι δυό τους
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-06-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
H λεπτομέρια κάνει την διαφορά Όλα τα αυτοκίνητα σε πηγαίνουν απο το Α στο Β σημείο μέσα στην πόλη, αλλά όχι με την ίδια ευκολία. Το hoserouting είναι μέρος της απλότητας και λιτότητας του εξοπλισμού μας...

Προσωπικά όπως έγραψα και παρακάτω, δεν με χαλάει αν θέλεις να το έχεις. Εγώ απλώς επέλεξα να μην το έχω. Είναι ένα επιπλέον liability νομίζω και αν συνήθως σου κάνει τη ζωή λίγο πιό εύκολη (ίσως?) ορισμένες φορές μπορεί να στην δυσκολέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-06-08, 18:50
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έγραψα και πιο πάνω, δοκίμαστε με έναν MK25 και μέ έναν Calypso και θα δείς για ποια διαφορά μιλάω

Εάν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό να δεις και να μην πιστεύεις τι διαφορά έχουν οι δυό τους
Εχω βουτηξει και με τους 2 ρυθμιστες σε stage. Δεν μου εκαναν καποια τρομακτικη εντυπωση οι διαφορες τους.Ο mk25 δεν μου αρεσε σαν αποδοση καν (ισως ηταν tuned down o συγκεκριμενος). Αυτο που μου αρεσε ηταν το μανομετρο ψειρα που ειχε ο συγκεκριμενος mk25.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-06-08, 21:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Φωτογραφίες δεν βρήκα ακόμα αλλά τώρα που γύρισα σπίτι βρήκα ένα αρθράκι που μας είχε ο φίλος Cedric Verdier (Normoxic πρέπει να το έχεις και εσύ ) πριν καιρό και το είχα ξεχάσει: (How to rig your stage/deco bottles by Peter Steinhoff)

Παράθεση:
The uses of a turret style first stage is a good idea as it allows the hoses to point down the cylinder whilst it is stowed and to be swivelled around to point upwards (toward the divers head) whilst in use. This allows a hose 4 to 5 inches shorter than a hose on a non swivelled first stage to be used. For this reason the Apex TX50 or the G250/Mk20 make good stage regulators.
Κάπου στην σελίδα του υπάρχει ολόκληρο για οποίον θέλει να το διαβάσει. To μόνο σίγουρο είναι ότι αναφέρει περί hose routing, turrets κλπ κοινά πραγματάκια
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-06-08, 21:47
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Θάνο είναι γεγονός πως στα 8 χρόνια που ασχολούμαι επαγγελματικά με service ρυθμιστών (ιδιάιτερα Zeagle) αλλά έχω δουλέψει και με πάνω από 20 άλλες μάρκες δεν έχω δει κανένα 50D (με περιστρεφώμενο 1ο στάδιο) να έρθει με πρόβλημα απώλειας. Το δε service του σε σχέση με τον DS IV που είναι ο ίδιος χωρίς περιστρεφώμενο 1ο στάδιο διαρκεί περίπου μισό λεπτό παραπάνω. Η χρέωση στον πελάτη είναι η ίδια διότι δεν κάνει ρε φίλε να σε χρεώσω για μισό λεπτό εργασία παραπάνω το κατιτίς μου. Κάνει? Έχω επίσης δουλέψει με κάτι παλιούς Sherwood με ενσωματωμένο swivel αλλά και knob για ρύθμιση της θέσης του orifice σατο 2ο στάδιο και τους συμπαθούσα ιδιαίτερα για αυτή την "παραπανίσια" πατέντα διότι έδιναν το πλεονέκτημα της ρύθμισης (σωστής ρύθμισης 2ου σταδίου) με τον ρυθμιστή στημένο και χωρίς εργαλεία. Swivel έχω και στους δύο MK2 που χρησιμοποιώ στο Megalodon για να έρχονται οι σωλήνες από εκεί που θέλω. Άρα ας μην διυλίζουμε τον κόνωπα για αυτό το ελάσσων θέμα. Κάνεις τις επιλογές σου με βάση την γνώση και την εμπειρία σου και είναι σεβαστές. Αφού σε βολέυει έτσι τότε είμαι σίγουρος ότι για εσένα αυτό είναι το σωστό. Τώρα αν πάμε με λογικές πιθανότητες να έχεις αστοχίες στα o-rings που κάνουν δυναμικά seals στα swivels θα πρέπει να ζητήσουμε κάποια μελέτη στατιστική. Τέτοιες μελέτες δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλά πολύ αμφιβάλλω. Τότε και όταν θα υπάρξουν πάρε τα αποτελέσματα κάνε αξιολόγηση του ρίσκου, κάνε τους υπολογισμούς σου με τα νέα δεδομένα και αποφάσισε εκ νέου τι θα κάνεις. Το γεγονός ότι κάποια εξαρτήματα έχουν αποσυρθεί λόγο επικινδυνότητας αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Μα απολύτως τίποτε. Διότι ρε Θάνε μας. Τι είδος εξαρτήματα ήταν αυτά. Ποιός τα κατασκεύασε και με τι προδιαγραφές. Ποια η σχέση τους με άλλα εξαρτήματα που κάνουν την ίδια δουλειά. Διότι Θάνε μας υπάρχουν εξαρτήματα και εξαρτήματα. Αν ήταν να πάρουμε την άποψη ότι κάποια έχουν αποσυρθέι και να την γενικεύσουμε τότε δεν έπρεπε να βουτάμε δίοτι φίλε Θάνο και ρυθμιστές έχουν αποσυρθεί και εξαρτήματα έχουν ανακληθεί και αντικατασταθεί και BCDs έχουν αποσυρθεί και θεωρείες έχουν καταρριφθεί. Η ευελιξία και η απουσία ακαμψίας στη σκέψη είναι μεγάλο προσόν τελικά.

Την άποψή μου λέω ε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-06-08, 22:00
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφίες δεν βρήκα ακόμα αλλά τώρα που γύρισα σπίτι βρήκα ένα αρθράκι που μας είχε ο φίλος Cedric Verdier (Normoxic πρέπει να το έχεις και εσύ ) πριν καιρό και το είχα ξεχάσει: (How to rig your stage/deco bottles by Peter Steinhoff)

Κάπου στην σελίδα του υπάρχει ολόκληρο για οποίον θέλει να το διαβάσει. To μόνο σίγουρο είναι ότι αναφέρει περί hose routing, turrets κλπ κοινά πραγματάκια
Θάνο ο Cedric, έχει κάνει κοπτοραπτική από δύο διαφορετικές ιστοσελίδες.

Το κείμενο στο οποίο αναφέρθηκες είναι γραμμένο πριν από 7 χρόνια. Σε αντίθεση, ο Peter Steinhoff αναφέρει : «With the swivel first stage you should use a regular 36" octopus length hose. You don't have to of course but with a 40" hose you don't need the swivel and could have used a DS4. The DS4 first stage is by the way what I recommend.» (Δηλαδή προτείνει 1ο στάδιο χωρίς κινούμενα μέρη)

Σαν ξεχωριστή παρατήρηση όμως, είναι κωμικό να τραβιόμαστε πλέον με το θέμα από τη στιγμή που φαίνεται να απασχολεί μόνο μια ντουζίνα κόσμο περίπου. Με 14 άτομα να έχουν ψηφήσει και σχεδόν ίσο καταμερισμό στις επιλογές, μάλλον είναι άσκοπο να ψειρίζουμε την μαϊμού. (Τουλάχιστον έχουν διασκεδάσει οι άλλοι 250 που διάβασαν το thread σήμερα.)

Αμα βολεύεται κανείς, δε πάει να βάλει και Mistral με διπλό σωλήνα και γράσο θαλάσσης για να μη τρίζει στα οξυγόνα ;

Ο κάθε ένας έχει τις προτιμήσεις του !

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-06-08, 22:23
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο είναι γεγονός πως στα 8 χρόνια που ασχολούμαι επαγγελματικά με service ρυθμιστών (ιδιάιτερα Zeagle) αλλά έχω δουλέψει και με πάνω από 20 άλλες μάρκες δεν έχω δει κανένα 50D (με περιστρεφώμενο 1ο στάδιο) να έρθει με πρόβλημα απώλειας. Το δε service του σε σχέση με τον DS IV που είναι ο ίδιος χωρίς περιστρεφώμενο 1ο στάδιο διαρκεί περίπου μισό λεπτό παραπάνω. Η χρέωση στον πελάτη είναι η ίδια διότι δεν κάνει ρε φίλε να σε χρεώσω για μισό λεπτό εργασία παραπάνω το κατιτίς μου. Κάνει? Έχω επίσης δουλέψει με κάτι παλιούς Sherwood με ενσωματωμένο swivel αλλά και knob για ρύθμιση της θέσης του orifice σατο 2ο στάδιο και τους συμπαθούσα ιδιαίτερα για αυτή την "παραπανίσια" πατέντα διότι έδιναν το πλεονέκτημα της ρύθμισης (σωστής ρύθμισης 2ου σταδίου) με τον ρυθμιστή στημένο και χωρίς εργαλεία. Swivel έχω και στους δύο MK2 που χρησιμοποιώ στο Megalodon για να έρχονται οι σωλήνες από εκεί που θέλω. Άρα ας μην διυλίζουμε τον κόνωπα για αυτό το ελάσσων θέμα. Κάνεις τις επιλογές σου με βάση την γνώση και την εμπειρία σου και είναι σεβαστές. Αφού σε βολέυει έτσι τότε είμαι σίγουρος ότι για εσένα αυτό είναι το σωστό. Τώρα αν πάμε με λογικές πιθανότητες να έχεις αστοχίες στα o-rings που κάνουν δυναμικά seals στα swivels θα πρέπει να ζητήσουμε κάποια μελέτη στατιστική. Τέτοιες μελέτες δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλά πολύ αμφιβάλλω. Τότε και όταν θα υπάρξουν πάρε τα αποτελέσματα κάνε αξιολόγηση του ρίσκου, κάνε τους υπολογισμούς σου με τα νέα δεδομένα και αποφάσισε εκ νέου τι θα κάνεις. Το γεγονός ότι κάποια εξαρτήματα έχουν αποσυρθεί λόγο επικινδυνότητας αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Μα απολύτως τίποτε. Διότι ρε Θάνε μας. Τι είδος εξαρτήματα ήταν αυτά. Ποιός τα κατασκεύασε και με τι προδιαγραφές. Ποια η σχέση τους με άλλα εξαρτήματα που κάνουν την ίδια δουλειά. Διότι Θάνε μας υπάρχουν εξαρτήματα και εξαρτήματα. Αν ήταν να πάρουμε την άποψη ότι κάποια έχουν αποσυρθέι και να την γενικεύσουμε τότε δεν έπρεπε να βουτάμε δίοτι φίλε Θάνο και ρυθμιστές έχουν αποσυρθεί και εξαρτήματα έχουν ανακληθεί και αντικατασταθεί και BCDs έχουν αποσυρθεί και θεωρείες έχουν καταρριφθεί. Η ευελιξία και η απουσία ακαμψίας στη σκέψη είναι μεγάλο προσόν τελικά.

Την άποψή μου λέω ε!!!!
Συμφωνώ με όσα γράφεις...

Το αρχικό θέμα ήταν (είναι) Πιστόνι vs Διαφραγμα απλώς ξεφύγαμε λίγο στο κατα πόσο κοιτάζουμε χαρακτηριστικά όπως το hose routing ..


Στα πρακτικά και σε μια απορία που ακόμα έχω, το ότι ο ρυθμιστής βρήσκεται για πολύ ώρα υπο πίεση και δεν χρησιμοποιείται, πως (και εάν) επηρεάζει την επιλογή μας

George, τo άρθρο που έχω είναι του 2003. Δεν ανέφερα και λίγο με πειράζει εάν είναι καλύτερος ο DST απο τον DS4, το θέμα είναι ότι υπάρχει σκέψη περι hose routing και δεν είναι κάτι τρελό ή περίεργο ...

Και όπως γράφει κάποιος άλλος εκπαιδευτής:
Παράθεση:
A nice to have feature, but not an absolute necessity, is a first stage that has a swivel turret that allows the low-pressure hose to route upward more naturally when deployed and to be stowed neatly in a downward position when not.
Άρα GKAM και Hal να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με τα που εκφράσατε

Αυτά... καλό είναι να διατυπώνονται διαφορετικές και αντικρουώμενες απόψεις αρκεί να γίνονται με ωραίο τρόπο
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-06-08, 06:48
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ps. οποιος εχει δει swivel να σκαει με τα ματια του να σηκωσει το χερι...
Και αυτοκίνητο έχεις δει μάλλον να καρφώνεται αλλά ακόμη οδηγάς. Δεν λέμε τώρα αν οδηγείς δίκυκλο. Είσαι ήδη πεθαμένος και δεν το ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-06-08, 07:07
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.