Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Έχετε κάνει/θέλετε να κάνετε κάποιο σχολείο Nitrox;
Ναι έχω κάνει και βουτάω συχνά με Nitrox 38 52,78%
Ναι έχω κάνει αλλά δεν βουτάω συχνά με Νitrox 15 20,83%
Όχι δεν έχω κάνει, αλλά θα με ήθελα να κάνω 18 25,00%
Όχι δεν έχω κάνει και ούτε θέλω να κάνω 1 1,39%
Ψήφισαν: 72. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 23:20
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Nitrox

Έχετε κάνει εκπαίδευση Nitrox;; Αν ναι, βουτάτε με Nitrox συχνά;
Αν όχι, θα θέλατε να κάνετε;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 23:50
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Nitrox

Ναι βουτάω συχνά με Nitrox, αλλά το χρησιμοποιώ ως επί τω πλείστων σαν αέριο αποσυμπίεσης. Δεν καταδύομαι με Nitrox σαν κύριο μίγμα, λόγω του οριακού περιορισμού σε σχέση με το βάθος. Προτιμώ για απλές βουτιές αέρα και βαθιές trimix. Αλλά και στις πρώτες και στις (ιδιαίτερα) δεύτερες, η φιάλη ΕΑΝ50 είναι πάντα μαζί.

P.S.
Ρε παιδιά δεν φαντάζεστε πόσο χαίρομαι να είμαι εδώ και να γράφω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-07, 10:36
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Nitrox

Δεν έχω κάνει αλλα θα ήθελα να έχω κάνει. Ειδικά όταν το καταδυτικό μου πρόγραμμα ήταν γεμάτο με βουτιές σε ημερήσια βάση...
Θα ήμουν πιο

anyway το έχω δρομολογήσει...
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-07, 10:55
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Nitrox

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμώ για απλές βουτιές αέρα και βαθιές trimix.
Γιατί όχι και στις ρηχές βουτιές Nitrox? Υπάρχει κάποιος λόγος πέραν του κόστους?


Υ.Γ. Και εμείς χαιρόμαστε τα μάλλα
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Nitrox

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όχι και στις ρηχές βουτιές Nitrox? Υπάρχει κάποιος λόγος πέραν του κόστους?
Γεια σου Γιάννη.
Και στις ρηχές βουτιές βέβαια (οπωσδήποτε) Nitrox. Αλλά πως τυχαίνει τώρα να βρίσκομαι συνεχώς βαθιά δεν το ξέρω.Ακόμα ψάχνω και δεν μπορώ να βρω απάντηση.
Στις κάτω από τα 50 χρησιμοποιώ πάντα Trimix. Στις ψυχαγωγικές βουτιές όπου επίσης πάω βαθιά (defect ROM ), προτιμώ να χρησιμοποιώ αέρα λόγω του ότι ο περιορισμός της μερικής πίεσης οξυγόνου (όριο = 1.4 bar) μου δίνει την δυνατότητα να αλωνίζω από τα 0 – 50 μέτρα (56 μέτρα φτάνεις με αέρα χωρίς να ξεπεράσεις το όριο της μερικής πίεσης Ο2) χωρίς ιδιαίτερη έγνοια. Σε περίπτωση όμως που πρόκειται να μείνω για αρκετό χρόνο στα ρηχά (σχετικά και τα δυο) τότε πάντα Nitrox. Το κόστος του Nitrox είναι πλέων μηδαμινό, άσε που το κάνω μόνος μου. Από την άλλη εδώ που βουτάω (Γερμανία), υπάρχει ένα τρεντ να καταδύονται και στις ρηχές βουτιές με Trimix (π.χ. 30% οξυγόνο, 30% ήλιο, 40% άζωτο). Το έκανα κι΄ εγώ για πολύ καιρό μέχρι που μου κόλλησε στο κεφάλι, αφού στο ενδιάμεσο καταδυόμουν που και που με αέρα, ότι οι αντοχές μου στο άζωτο μειώνονται και το έκοψα. Αυτό το τελευταίο όμως είναι θέμα για καινούργιο thread και θα το θέσω με την πρώτη ευκαιρία.

P.S.
Γιάννη, όλοι οι καλοί είναι εδώ. Φωτογραφία, Τεχνική Κατάδυση, Θαλάσσια Βιολογία, Φυσιολογία Καταδύσεων, Ναυαγιοκατάδυση, Ταξιδιωτικές Εμπειρίες, κλπ. είναι μερικά από τα θέματα που σ΄ αυτό το φόρουμ καλύπτονται από τους καλύτερους του είδους. Ότι πιο καλό έχει η ελληνική σκηνή μαζεύεται σιγά-σιγά εδώ. Διαβάζω τα ονόματα των μελών και κάτι με πιάνει ρε φίλε. Παράπονο ίσως. Καλή μας αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 06-06-07 στις 12:00.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 11:31
tassos tassos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Nitrox

Δεν έχω εκπάιδευση για Nitrox , αλλά θα ήθελα να το έκανα.

υγ. Μιας και το 'φερε η κουβέντα, αν ψήνεται κάποιος/α να πραγματοποιήσουμε την εκπαίδευση το 3ο δεκαήμερο του Ιούνη ας μου στείλει ΠΜ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-07, 16:23
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Nitrox

καλως τον Δημητρη!

Nitrox οσο πιο συχνα γινεται και ανεξαρτητως κοστους, το θεωρω κάτι σαν βασικο εξοπλισμο...

Αν και πλεον σε ολα τα σοβαρα καταδυτικα κεντρα του κοσμου θεωρειται δεδομενη η δωρεαν παροχη του σε πιστοποιημενους καταλληλα δυτες.

Και λεω τωρα εγω....το συγκεκριμενο σχολειο στο συστημα της PADI πραγματοποιειται χωρις καταδυσεις....ποσο θα επρεπε να κοστιζει? γιατι ακουω στην αγορα κατι εξωφρενικα...

ΥΓ1 σιγα δημητρη μας πηραν τα σοροπια...!!!!
ΥΓ2 πας βαθεια συνεχως , μηπως γιατι την ακους? κι αυτο ειναι μια σοβαρη ερωτηση την οποια ευθυσ αμεσως θα την κανω ποστ
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-07, 20:31
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Nitrox

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως τον Δημητρη!


Και λεω τωρα εγω....το συγκεκριμενο σχολειο στο συστημα της PADI πραγματοποιειται χωρις καταδυσεις....ποσο θα επρεπε να κοστιζει? γιατι ακουω στην αγορα κατι εξωφρενικα...
Χωρίς καταδύσεις; Καινούργια κολπα η PADI; Δεν λέω όλα τα λεφτά είναι η θεωρία, αλλά αν δεν την δέσεις με την εμπειρία του να πάρεις το μείγμα να το μετρήσεις να βγάλεις το μεγιστο βάθος, χρόνους, να γραψεις την μπουκάλα κτλ κτλ, δεν σου μένουν και πολλα (λεω εγώ τώρα)

Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-07, 23:56
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Nitrox

Εγω αναλογα με την βουτια καθοριζω και το εαν θα κανω nitrox η οχι. Τις περισσοτερες φορες τις βουτιες τις κανω αερα. Στον επαγγελματικο τομεα ομως τις περισσοτερες φορες σε δυσκολες και ζορικες βουτιες ΠΑΝΤΑ κανω nitrox. (ακομα και Ο2) Συμαντικος παραγοντας ειναι και ο ιδιος με του φιλου Δημητρη οτι τα μειγματα τα φτιαχνω μονος μου και ειναι πολυ οικονομικοτερα και πιο εμπιστα. Και σαφως χρησιμοποιω και στις φιαλες αποσυμπιεσης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antzoulis : 15-06-07 στις 00:01.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-07, 10:30
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Nitrox

Παράθεση:
Χωρίς καταδύσεις; Καινούργια κολπα η PADI; Δεν λέω όλα τα λεφτά είναι η θεωρία, αλλά αν δεν την δέσεις με την εμπειρία του να πάρεις το μείγμα να το μετρήσεις να βγάλεις το μεγιστο βάθος, χρόνους, να γραψεις την μπουκάλα κτλ κτλ, δεν σου μένουν και πολλα (λεω εγώ τώρα)

Ν.
ε δεν ειναι και πολυ καινουρια...κοντευουν να διχρονησουν... Το νιτροξ σε επιπεδο αναψυχης ειναι καθαρα θεωρια....και το μετρημα της φιαλης και ο υπολογισμος του μεγιστου βαθους γινονται σε στεγνο περιβαλλον....και τα εφαρμοζεις στη διαρκεια του σχολειου...

Το να μην παραβιαζεις το μεγιστο βαθος που εχεις ορισει ειναι κατι που το εχεις μαθει απο το open water! Νομιζω...

Μεσα στο νερο δεν υπαρχουν καποιες δεξιοτητες που πρεπει να εφαρμοστουν...οποτε...

Το ζητουμενο ειναι να εφαρμοσεις οτι εμαθες στο σχολειο σε καθε βουτια σου κατοπιν...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.