Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-08, 23:16
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Συνέβει και αυτό! ...

Μεταφέρω την ιστορία με συντομία όπως μου την έχει διηγηθεί αυτόπτης μάρτυρας...

Είμαστε στο ναυάγιο του Ζηνοβία όπου διάφορα καταδυτικά σκάφη βρίσκονται δεμένα πάνω στις μόνιμες σημαδούρες της περιοχής. Μιά εκπαιδευτής Ρωσίδα έχει ένα Κύπριο μαζί της. Ξαφνικά ο Κύπριος πανικοβάλεται από ακατάσχετη διαρροή αέρα και αναδύεται από το σημείο στο οποίο βρίκσεται κατακόρυφα προς τα πάνω με άγνωστη ταχύτητα. Για κακή του τύχη δεν αναδύεται κοντά στο δικό του καταδυτικό σκάφος αλλά σε ένα άλλο σκάφος που είναι ιδιοκτησία μια άλλης σχολής. Είναι στην επιφάνεια πανικόβλητος / κουρασμένος και ζητά βοήθεια από το πλησίον σκάφος. Η κυρία που είναι υπέυθυνη στο σκάφος, μια Αγγλίδα, βλέποντας ότι δεν είναι δικός της ο δύτης, αρνείται να του προσφέρει κάθε βοήθεια και του απαγορεύει ακόμα και να πλησιάσει το σκάφος της. Ούτε καν να πιαστεί από κάπου δεν τον αφήνουν! Ούτε του ρίχνουν ένα μέσο πλεύσης να κρατηθεί! Ανθρώποι που διδάσκουν άλλους ανθρώπους τα σχολεία rescue! Ο δύτης παλεύει να μείνει στην επιφάνεια και εξαντλείται! Προς βοήθειά του σπεύδουν άλλοι δύτες από το οικείο καταδυτικό σκάφος αφού έχουν ειδοποιηθεί από την Ρωσίδα εκπαιδεύτρια που τον συνόδευε, και σε λίγα λεπτά τον ανεβάζουν στο δικό του σκάφος. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και δεν διαπιστώθηκε κάνενα πρόβλημα. Ευτυχώς χαίρει άκρας υγείας αλλά του έχει μείνει μια τραυματική εμπειρία περισσότερο από την συμπεριφορά της εν λόγω συναδέλφου!

Είναι πάντως τραγικό να λέμε ότι είματε άνθρωποι και να έχουμε αυτού του είδους την συμπεριφορά. Ούτε μια μικρή βοήθεια στον συνδύτη μας που κινδυνεύει. Μη σπάσουμε κανένα νυχάκι! Είναι τραγικό να ονομάζουμε τους εαυτούς μας δασκάλους και να διδάσκουμε δύτες διάσωσης και παράλληλα να διατυμπανίζουμε ότι έχουμε την καλύτερη καταδυτική σχολή της Κύπρου με περγαμηνές και τιμητικές διακρίσεις αλλά να είμαστε σκάρτοι σαν άνθρωποι και άχρηστοι σαν επαγγελματίες. Είναι εγκληματικό να αρνηθούμε να κάνουμε αυτό που υποτίθεται πως ξέρουμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Η ιστορία μοιάζει λίγο με κάποιον που πάει στο γιατρό για ράμματα και ο γιατρός βγάζει τον σουγιά του! Μάλιστα! Επαγγελματίες ! ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-08, 00:10
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφέρω την ιστορία με συντομία όπως μου την έχει διηγηθεί αυτόπτης μάρτυρας...

Είμαστε στο ναυάγιο του Ζηνοβία όπου διάφορα καταδυτικά σκάφη βρίσκονται δεμένα πάνω στις μόνιμες σημαδούρες της περιοχής. Μιά εκπαιδευτής Ρωσίδα έχει ένα Κύπριο μαζί της. Ξαφνικά ο Κύπριος πανικοβάλεται από ακατάσχετη διαρροή αέρα και αναδύεται από το σημείο στο οποίο βρίκσεται κατακόρυφα προς τα πάνω με άγνωστη ταχύτητα. Για κακή του τύχη δεν αναδύεται κοντά στο δικό του καταδυτικό σκάφος αλλά σε ένα άλλο σκάφος που είναι ιδιοκτησία μια άλλης σχολής. Είναι στην επιφάνεια πανικόβλητος / κουρασμένος και ζητά βοήθεια από το πλησίον σκάφος. Η κυρία που είναι υπέυθυνη στο σκάφος, μια Αγγλίδα, βλέποντας ότι δεν είναι δικός της ο δύτης, αρνείται να του προσφέρει κάθε βοήθεια και του απαγορεύει ακόμα και να πλησιάσει το σκάφος της. Ούτε καν να πιαστεί από κάπου δεν τον αφήνουν! Ούτε του ρίχνουν ένα μέσο πλεύσης να κρατηθεί! Ανθρώποι που διδάσκουν άλλους ανθρώπους τα σχολεία rescue! Ο δύτης παλεύει να μείνει στην επιφάνεια και εξαντλείται! Προς βοήθειά του σπεύδουν άλλοι δύτες από το οικείο καταδυτικό σκάφος αφού έχουν ειδοποιηθεί από την Ρωσίδα εκπαιδεύτρια που τον συνόδευε, και σε λίγα λεπτά τον ανεβάζουν στο δικό του σκάφος. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και δεν διαπιστώθηκε κάνενα πρόβλημα. Ευτυχώς χαίρει άκρας υγείας αλλά του έχει μείνει μια τραυματική εμπειρία περισσότερο από την συμπεριφορά της εν λόγω συναδέλφου!

Είναι πάντως τραγικό να λέμε ότι είματε άνθρωποι και να έχουμε αυτού του είδους την συμπεριφορά. Ούτε μια μικρή βοήθεια στον συνδύτη μας που κινδυνεύει. Μη σπάσουμε κανένα νυχάκι! Είναι τραγικό να ονομάζουμε τους εαυτούς μας δασκάλους και να διδάσκουμε δύτες διάσωσης και παράλληλα να διατυμπανίζουμε ότι έχουμε την καλύτερη καταδυτική σχολή της Κύπρου με περγαμηνές και τιμητικές διακρίσεις αλλά να είμαστε σκάρτοι σαν άνθρωποι και άχρηστοι σαν επαγγελματίες. Είναι εγκληματικό να αρνηθούμε να κάνουμε αυτό που υποτίθεται πως ξέρουμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Η ιστορία μοιάζει λίγο με κάποιον που πάει στο γιατρό για ράμματα και ο γιατρός βγάζει τον σουγιά του! Μάλιστα! Επαγγελματίες ! ...
Εδώ έχουμε καθαρά ποινικό αδίκημα και δεν γνωρίζω αν ο δύτης το προχώρησε, αλλά αν δεν το έκανε θα έπρεπε.

Επειδή ασχολούμαι με θάλασσα και πλοία ίσως έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα παροχής βοηθείας σε άτομα στην θάλασσα και έτσι δεν μπορώ να ανεχθώ τέτοιες συμπεριφορές (ακόμα και τα νομικά επακόλουθα να σκεφτόταν αν κάτι πάθαινε ο δύτης πάνω στο σκάφος και πάλι απαράδεκτη είναι. )

Και βέβαια τέτοια περιστατικά θέλουν καταγγελίες που να αναφέρουν ονόματα. Αν ο φίλος σου γνωρίζει το σκάφος και την υπεύθυνη καλό έιναι να το δημοσιοποιήσει διαφορετικά το περιστατικό θα γίνει urban legend με καμία αξιοπιστία.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-08, 01:10
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
.


Και βέβαια τέτοια περιστατικά θέλουν καταγγελίες που να αναφέρουν ονόματα. Αν ο φίλος σου γνωρίζει το σκάφος και την υπεύθυνη καλό έιναι να το δημοσιοποιήσει διαφορετικά το περιστατικό θα γίνει urban legend με καμία αξιοπιστία.

Συμφωνώ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-08, 08:34
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Ντροπή!! Πού κοντά βρίσκεται η σχολή από την οποία αρνήθηκαν να βοηθήσουν? (αν θέλεις στείλε Π.Μ. ή SMS)
Καλό θα ήταν να ξέρουμε για να αποφεύγουμε να καταδυόμαστε μαζί τους.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-08, 08:55
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Θα ελεγα βγαλε το ονομα της σχολης , αλλα και της Αγλιδας που αρνηθηκε την βοηθεια με κεφαλαια γραμματα στον τοπικο Τυπο και στην PADI 'η οπου αλλου εχει συμβαση .
Επισης , σαν επαγγελματιας , αν θελεις , ελα σε επαφη με τον υπευθυνο ή ιδιοκτητη του κεντρου και μιλησε του για το περιστατικο . Εγω προσωπικα θα ηθελα πολυ να ξερω το κεντρο και το ονομα της υπευθυνης για το περιστατικο (αρνηση βοηθειας) .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-08, 08:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια τέτοια περιστατικά θέλουν καταγγελίες που να αναφέρουν ονόματα. Αν ο φίλος σου γνωρίζει το σκάφος και την υπεύθυνη καλό έιναι να το δημοσιοποιήσει διαφορετικά το περιστατικό θα γίνει urban legend με καμία αξιοπιστία.
+1
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-08, 09:33
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ελεγα βγαλε το ονομα της σχολης , αλλα και της Αγλιδας που αρνηθηκε την βοηθεια με κεφαλαια γραμματα στον τοπικο Τυπο και στην PADI 'η οπου αλλου εχει συμβαση .
Επισης , σαν επαγγελματιας , αν θελεις , ελα σε επαφη με τον υπευθυνο ή ιδιοκτητη του κεντρου και μιλησε του για το περιστατικο . Εγω προσωπικα θα ηθελα πολυ να ξερω το κεντρο και το ονομα της υπευθυνης για το περιστατικο (αρνηση βοηθειας) .
Μιχάλη σκέφτηκα για μια στιγμή να προχωρήσω με καταγγελίες κλπ, αλλά δεν ξέρω τι με σταμάτησε. Μάλλον δεν είναι στον χαρακτήρα μου. Επίσης γνωρίζω προσωπικά τον ιδιοκτήτη της σχολής και δεν νομίζω να είναι στην κουλτούρα του, ούτε στην επαγγελματική του πρακτική τέτοια συμπεριφορά! Επίσης συζητώντας το περιστατικό με άλλους συναδέλφους είχαν τη γνώμη ότι ο ίδιος ο δύτης θα πρέπει να κάνει αναφορά ή να επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη του καταδυτικού κέντρου. Δεν ξέρεις και πώς θα τα παρουσίαζε (κουκούλωνε) η Αγγλίδα αν υπήρχε ανοικτή καταγγελία / κατηγορία. Το καλύτερο θα ήταν βέβαια τέτοια περιστατικά να δημοσιοποιούνται με ονόματα, συμφωνώ, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει από μέρους μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-08, 09:42
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
... Επίσης γνωρίζω προσωπικά τον ιδιοκτήτη της σχολής και δεν νομίζω να είναι στην κουλτούρα του, ούτε στην επαγγελματική του πρακτική τέτοια συμπεριφορά! ...
Ένας λόγος παραπάνω να του πεις τι έγινε.

"Ευγνωμονώ αυτούς που μου υποδεικνύουν τα ελλατώματά μου..." (δεν-θυμάμαι-ποιος-το-είπε)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-08, 09:44
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Φίλε Σώτο, μου έχει συμβεί παρόμοιο περιστατικό στην Ταιλάνδη πριν από λίγα χρόνια. Μας έχουν πάει στο Chumbon Pinnacle και με έχουν χώσει (καλά να πάθω που είπα ότι είμαι εκπαιδευτής... ποτέ πιά.) με δύο γιαπωνέζους ΟW. Γύρω από το Pinnacle έχουν δέσει 6-7 καταδυτικά σκάφη. Έχω χάσει τους υπόλοιπους αντιμετωπίζοντας διάφορα μικροπροβλήματα με τους δύο γιαπωνέζους και επειδή η συγκεκριμένη κατάδυση είναι κυκλική δεν ξέρω που είναι δεμένα τα σκάφη (το ένα πίσω από το άλλο). Δεν θέλω να αφήσω τους γιαπωνέζους να βγώ και να δώ, έχει και τρελλό ρεύμα. Συναντώ μία αρχηγό κατάδυσης με γκρουπάκι που κολυμπά αντίθετα. Την πλησιάζω και ρωτάω, πολύ χαρακτηριστικά που είναι τα σκάφη και ότι έχω χαθεί... η υποβρύχια απάντηση είναι ότι δεν είμαι μαζί της και με μία υποτιμητική κίνηση μου είπε να πάω να χαθώ...

Της πήρα την μάσκα βέβαια και έφυγα...

'Εγινε φασαρία μετά... Η "κυρία" αγγλίδα βέβαια ήταν Master Instructor PADI!!!!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-08, 09:44
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Συνέβει και αυτό! ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη σκέφτηκα για μια στιγμή να προχωρήσω με καταγγελίες κλπ, αλλά δεν ξέρω τι με σταμάτησε. Μάλλον δεν είναι στον χαρακτήρα μου. Επίσης γνωρίζω προσωπικά τον ιδιοκτήτη της σχολής και δεν νομίζω να είναι στην κουλτούρα του, ούτε στην επαγγελματική του πρακτική τέτοια συμπεριφορά! Επίσης συζητώντας το περιστατικό με άλλους συναδέλφους είχαν τη γνώμη ότι ο ίδιος ο δύτης θα πρέπει να κάνει αναφορά ή να επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη του καταδυτικού κέντρου. Δεν ξέρεις και πώς θα τα παρουσίαζε (κουκούλωνε) η Αγγλίδα αν υπήρχε ανοικτή καταγγελία / κατηγορία. Το καλύτερο θα ήταν βέβαια τέτοια περιστατικά να δημοσιοποιούνται με ονόματα, συμφωνώ, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει από μέρους μου.
Σε συνεννοηση με τον δυτη σου , ο οποιος ηρθε στο δικο σου καταδυτικο κεντρο και κατα την διαρκεια της καταδυσης που εσυ του πουλησες κινδυνεψε να πεθανει αβοηθητος , ερμαιο των κυμματων , εγκαταλελειμμενος απο το ζευγαρι του , τον εκπαιδευτη του ή -και τον παροχο (επ'ουδενι λογο δεν σε κατηγορω , απλα σου εξηγω τι θα πουν τα δικαστηρια αν ο πελατης θελει να το τραβηξει πιο περα ) , θα πρεπει να βρειτε μια λυση και να κανετε μια συσταση τουλαχιστον . Καταλαβαινω οτι δεν μπορεις να θαβεις επαγγελματικα τον συναδελφο σου , αλλα δεν πιστευω επισης οτι σε ενδιαφερει να θαβεις κυριολεκτικα τον νεκρο πελατη σου απο εγκληματικη αδιαφορια του συναδελφου σου . Να ξερεις οτι εσυ θα κατηγορηθεις για το ατυχημα και οχι η εν λογω Αγγλιδα , ή ο εργοδοτης της . Λαβε τα μετρα σου και προλαβε το τρεξιμο . Ολα αυτα σου τα λεω με την καλυτερη προθεση και παλι σου λεω οτι δεν σε κατηγορω για τιποτα (πως θα μπορουσα αλλωστε οταν δεν ειμαι παρων σε καποιο περιστατικο ?)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.