Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 04-12-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Το ναυάγιο του Ε/Γ ΑΘΗΝΑ στη Σύρνα της Δωδεκανήσου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Explorer
Κατά την πρόσφατη παραμονή μου στην Αθήνα ένας φίλος που γνωρίζει τα ενδιαφέροντα μου με προμήθευσε με φωτοτυπίες του άρθρου «Η Αθηνά του Τζων» του Δημήτρη Γκαλών. Τέτοιες φιλότιμες προσπάθειες πρέπει να έχουν και συνέχεια και ελπίζω η διάθεση μου να κάνω κάποιες διορθώσεις να μη θεωρηθεί επικριτική αλλά παρακινητική.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Explorer. Εκτιμώ ιδιαίτερα την αναγνώριση των „φιλότιμων προσπαθειών“ μου, ειδικά όταν προέρχεται από κάποιον ο οποίος κατά τα φαινόμενα ασχολείται με το ίδιο ενδιαφέρον και την ίδια επιμονή και υπομονή με την ιστορία της ναυτιλίας, όπως κι΄ εγώ. Θέλω επιπλέον να συμπληρώσω ότι η κοινή ενασχόληση δημιουργεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις έτσι ώστε οι τυχών διορθώσεις μόνο σαν „παρακινητική“ διάθεση μπορούν να θεωρηθούν.

Όπως έγραψα στις 12 Μαρτίου 2012, στο μήνυμα #28 αυτού του θέματος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon
Αν και το άρθρο μου κυκλοφόρησε σε τέσσερα μέρη στο περιοδικό Εφοπλιστής, εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κάποιο από αυτά. Τα περιμένω από μέρα σε μέρα. Έμαθα όμως ότι έγινε κάποιο μπέρδεμα με διορθώσεις που είχα στείλει στη σύνταξη, οι οποίες όμως δεν πραγματοποιήθηκαν. Όταν λάβω τα τεύχη στα χέρια μου, θα αναφέρω εδώ τα λάθη και τις εκάστοτε διορθώσεις.
Δυστυχώς αμέλησα να το κάνω και εκμεταλλεύομαι την ευκαιρία που μου δίνεται τώρα για να παραθέσω τις διορθώσεις που είχα στείλει στην σύνταξη του περιοδικού. Πριν τις διορθώσεις αναφέρω την σελίδα την οποία αυτές αφορούν. Με κόκκινο χρώμα είναι αυτά που έπρεπε να "απαλειφθούν" και με μπλε είναι οι διορθώσεις.

ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ, Μέρος Α΄, Σελ.81

... κατοικείτο το διάστημα αυτό από τον Θεόδωρο Μεταξωτό, τον αποκαλούμενο «βασιλιά της Σύρνας», τη γυναίκα του και τα παντρεμένα τους παιδιά τους, οχτώ συνολικά άτομα. Η αντίδραση των εχόντων την ευθύνη στη θαλάσσια αυτή περιοχή υπήρξε άμεση, καθώς ενεργοποιήθηκε παρ’ αυτά πάραυτα ένας σωστικός μηχανισμός από πλοία του ελληνικού και του βρετανικού Πολεμικού Ναυτικού.

[...]

υπό την επιτήρηση των Βρετανών, οι οποίοι έλεγχαν τη γενικότερη περιοχή, στηριζόμενοι στην ακόμη ισχύουσα «Βρετανική Εντολή της Μεσοποταμίας Παλαιστίνης».

[...]

σχεδόν αμέσως μετά το τέλος του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου και τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Καθόριζε, λοιπόν, τη Βρετανική Αυτοκρατορία ως την κύρια υπεύθυνη δύναμη για την ευρύτερη περιοχή της Μεσοποταμίας Παλαιστίνης, προσφέροντάς της έτσι έναν μανδύα ευνομίας σε αυτό που δεν ήταν τίποτε άλλο, σύμφωνα με τη σύγχρονη κοινωνικοπολιτική οπτική, από καθαρή αποικιοκρατία.

[...]

ήταν η διαφύλαξη και η αποκατάσταση της ισορροπίας δυνάμεων ανάμεσα στις φυλετικές και ενίοτε εθνικές δυνάμεις της Μεσοποταμίας Παλαιστίνης,

[...]

Το κίνημα αυτό ιστορικά χωρίζεται σε δυο περιόδους: από το 1939 1933 έως το 1942 1939 η πρώτη

[...]

ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ, Μέρος Α΄, Σελ.82

...σε μια βαθιά και ενδελεχή έρευνα για την αποκάλυψη όχι μόνο της «περσόνας» του πλοίου, αλλά και της βαθύτερης ιστορικής του υπόστασης. Η έρευνα αυτή –η οποία πραγματοποιήθηκε πρωτίστως στον διαδικτυακό κόμβο Shipfriends- είχε σαν αποτέλεσμα μια αρχικά πρωτόλεια ιστορική προσέγγιση να αναχθεί σε μια βαθιά έρευνα, εκ΄ της οποίας αναδείχθηκε, κατ΄ ουσίαν, η ιστορική οντότητα του ναυαγισμένου πλοίου το οποίο έμελλε να ταυτοποιηθεί στη συνέχεια σαν η «Αθηνά του Τζων». Η έρευνα αυτή δεν περιορίστηκε μόνο στη βασική βιβλιογραφία και στις δευτερογενείς πηγές που σχετίζονται με την ιστορία της ελληνικής εμπορικής ναυτιλίας. Προχώρησε και στην έρευνα εξέταση αμιγώς πρωτογενών πηγών, από τα βρετανικά, τα ελληνικά και τα ισραηλινά αρχεία, που σχετίζονταν άμεσα με την ιστορία του επιβατηγού ατμόπλοιου ΑΘΗΝΑ. Τα συλλογικά αποτελέσματα της έρευνας αυτής βρίσκονται συγκεντρωμένα σε αυτό εδώ το άρθρο..

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφέρω ότι η παράθεση για την πραγματοποίηση της έρευνας στον διαδικτυακό κόμβο Shipfriends είχε σταλεί στην σύνταξη του περιοδικού, ήδη από την πρώτη διόρθωση του κειμένου. Στο διορθωμένο κείμενο που έλαβα είχε παραληφθεί και επέλεξα να την ξαναστείλω επιμένοντας στο γεγονός ότι έπρεπε να συμπεριληφθεί, πράγμα που τελικά δεν έγινε. Θα πρέπει επίσης να αναφέρω ότι διαπίστωσα μια γενική αρνητικότητα της σύνταξης σε αναφορές που έχουν να κάνουν με ιστοσελίδες. Δεν το αξιολογώ αυτό, απλώς το αναφέρω!

[...]

ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ, Μέρος Α΄, Σελ.83

Μετά την ίδρυση του Ελληνικού Βασιλείου το 1932 1832, ένας νέος εμπορικός πόλος αναδείχθηκε στους παραδοσιακούς δρόμους του διακομιστικού σιτεμπορίου και της ναυτιλίας, παρακάμπτοντας όλους τους άλλους πόλους του αρχιπελάγους:

[...]

ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ, Μέρος B΄, Σελ.147

Η «Ελληνική Ατμοπλοΐα» άρχισε την λειτουργία της τον Ιούλιο του 1857, πραγματοποιώντας τα δρομολόγια της με τα προαναφερόμενα κρατικά ξύλινα ατμόπλοια ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΥΔΡΑ, και ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝ, επικουρούμενα στην συνέχεια από τα πλοία του Βασιλικού Πολεμικού Ναυτικού, ΑΘΗΝΑΙ και ΙΩΝΙΑ. Το 1858 ο μικρός αυτός στόλος ενισχύθηκε με τα νεότευκτα ξύλινα τροχήλατα ατμόπλοια ΟΜΟΝΟΙΑ και ΚΑΡΤΕΡΙΑ, ολικής χωρητικότητας 565 τόνων το καθένα, με μηχανές ονομαστικής ισχύος 120 ίππων.

Χαιρετώ
DG
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.