Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Προβλήματα και προτάσεις βελτίωσης
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Βοηθήστε μας να κάνουμε το site ακόμη καλύτερο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-06-09, 09:06
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Μια πρόταση

Δεν μ' ενοχλεί να υπάρχει ενότητα στο φόρουμ που θα επιστρέπεται στους επαγγελματίες να προωθούν τα προϊόντα τους. Είτε αφορά σε δραστηριότητες, είτε σε εξοπλισμό, είτε ακόμα και σε εκπαίδευση. Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ερασιτέχνες θα πρέπει να στηρίζουν τους επαγγελματίες, ειδικά αφού αξιώνουν να στηρίζονται και οι ίδιοι από αυτούς. Ένα διακριτικό σηματάκι-σύνδεσμος, σε ευδιάκριτο σημείο της πρώτης σελίδας του φόρουμ θα ήταν μια χαρά, αφού δεν θα παρεμβαλλόταν στα άλλα τρέχοντα θέματα.
Θα μπορούσε επίσης να ισχύσει και μια άτυπη ή και τυπική ακόμα, συμφωνία με τον φιλότιμο επαγγελματία που θα προωθηθεί δωρεάν στο φόρουμ, σύμφωνα με την οποία ο – φιλότιμος – επαγγελματίας θα έχει μια προσφορά του διαφημιζόμενου προϊόντος για τα μέλη του Τηθύς.
Σημαντικό επίσης θα είναι και το ότι ο κάθε ένας από εμάς θα μπορεί να σχολιάζει και να συζητά τις περιπτώσεις, και να ελπίζει να μπει και ο επαγγελματίας στην διαδικασία να τεκμηριώσει τις θέσεις του. Αλλά και να μην το κάνει, θα 'κριθεί' για την απουσία του.
Επιπροσθέτως, θα συμβάλει και στην επίτευξη της απόλυτης και αδιαμφισβήτητης διαφάνειας της σχέσης ''Τηθύς - Επαγγελματίες''.

Αυτά εν συντομία,
YR

ΥΓ. Δεν αμφισβητεί κανένας τις αποφάσεις της ΓΣ. Το να εκφέρεις μια διαφορετική άποψη δεν σημαίνει ότι δεν σέβεσαι τις ΓΣ και τις αποφάσεις της. Επομένως είναι μάλλον άκομψο να χρησιμοποιούμε φράσεις ''Πρέπει όλοι να την σεβαστούν ειδάλλως''... έτσι νομίζω τουλάχιστον.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-09, 09:30
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Μια πρόταση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Δεν αμφισβητεί κανένας τις αποφάσεις της ΓΣ. Το να εκφέρεις μια διαφορετική άποψη δεν σημαίνει ότι δεν σέβεσαι τις ΓΣ και τις αποφάσεις της. Επομένως είναι μάλλον άκομψο να χρησιμοποιούμε φράσεις ''Πρέπει όλοι να την σεβαστούν ειδάλλως''... έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Η συζήτηση και η <διαφορετικη άποψη> εννοείται οτι δεν απαγορευονται... (απο που προεκυψε αυτο?) η αναφορά μου στη ΓΣ ειχε την εννοια οτι αυτός ειναι ο τρόπος οι διαφορετικές απόψεις να πιάνουν τοπο... (ετσι το βλέπω εγώ δλδ...)..

Το συγκεκριμένο θέμα προτάθηκε για συζήτηση, συζητήθηκε εκτενώς και απορρίφθηκε στην τελευταια ΓΣ. Εκει θα επρεπε να ησουν εσυ και όποιος άλλος καταθέτει άποψη... Όσο για το άκομψο του πράγματος.. sorry δε φημίζομαι για την κομψοτητα μου...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zin : 15-06-09 στις 09:33.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-09, 11:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μια πρόταση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ερασιτέχνες θα πρέπει να στηρίζουν τους επαγγελματίες, ειδικά αφού αξιώνουν να στηρίζονται και οι ίδιοι από αυτούς.
Την ίδια άποψη έχω και εγώ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει σκέψη,αλλά κάτι μ΄ αρέσει σ΄αυτή την πρόταση.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
στην επομενη ΓΣ να ειναι παρόντες για να εκφράσουν την πιθανώς αντίθετη άποψη τους με επιχειρήματα ....



Γνώμη -την οποία έχω εκφράσει και στι στο παρελθόν- είναι ότι επαγγελματίες και ερασιτέχνες έχουν ανάγκη ο ένας τον άλλο. Έχω διακρίνει μια "φοβία" προς τους επαγγελματίες και προς ορισμένους από αυτούς τουλάχιστον είναι άδικο.

Είναι στο καταστατικό του συλλόγου άλλωστε η ενημέρωση των μελών του. Η ενημέρωση των μελών για το είδος, τις τιμές και την ποιότητα των υπηρεσιών είναι κάτι που πρέπει κάποια στιγμή να το δούμε πιο προσεκτικά. Αυτό διότι τελικά χρειάζεται μια πιο προσεκτική και συστηματική ματιά στις υπηρεσίες που προσφέρει ο κάθε επαγγελματίας ώστε το κάθε μέλος να βρίσκει, μέσω του συλλόγου, τον επαγγελματία που του ταιριάζει.

Εδώ όμως έρχεται η αιώνια Ελληνική καχυποψία την οποία δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Είναι ώριμος ο σύλλογος να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο; Ποιός θα μπορέσει να κρίνει τις υπηρεσίες κάθε παροχεα και με ποια κριτήρια; Πως θα διασφαλίσουμε ότι με δωράκια και προσφορούλες δεν θα καταντήσουμε "τσιράκια" που θα λένε "ωωωω τι ωραία μάσκαααα να την παρετε χάνετεεε!!!" και όλη την καχυποψία που θα σπαρεί ανάμεσά μας;

Είναι πολύ ωραία η ιδέα θέλει όμως πολύ σκέψη και οργάνωση για να δούμε τελικά πως μπορεί να γίνει. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό, αρκετοί σύλλογοι στο εξωτερικό έχουν τέτοια σχήματα.

Κλείνοντας θα ήθελα να τονίσω ότι μέχρι τώρα ο σύλλογος στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στις καλές σχέσεις μεταξύ των μελών του. Αυτό όσο θα περνάει ο καιρός και ο σύλλογος (ελπιζω) θα μεγαλώνει, σιγά σιγά θα χάνεται και είναι φυσιολογικό. Έτσι κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να προχωρήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση μια που η γνώμη των μελών θα αρχίσει να χάνει την αξία που έχει σήμερα.

Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-09, 12:22
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Μια πρόταση

Για τον Άκη
Οπωσδήποτε μπορεί να λειτουργήσει πιλοτικά για ορισμένο χρόνο κι αν αποδειχθεί ότι είναι μεγαλύτερη η ζημιά από ότι το όφελος ή ότι κουτρουβαλιαστήκαν όσοι έπρεπε να κρατούν τις ευαίσθητες ισορροπίες, τότε, άνετα και άμεσα είναι δυνατόν να μετατραπεί ή να καταργηθεί, αφού η δωρεάν διαφήμιση δεν δίνει περιθώρια
σχέσης «συμβολαίου» με τον επιχειρηματία

Για τον fin
Ο έξυπνος επιχειρηματίας προσπαθεί να βρει το καλύτερο ποιοτικά και περισσότερο ανταγωνιστικό προϊόν στην αγορά. Σαφώς και πρέπει να είναι ο πρώτος που ερευνά την αγορά και ίσως ο πρώτος (πριν τον καταναλωτή) που ανακαλύπτει τους ταλαντούχους κατασκευαστές και προάγει τις ευρεσιτεχνίες τους με οικονομικό αντίτιμο φυσικά. Γιατί λοιπόν να μην έχει «βήμα» δωρεάν να μας παρουσιάσει τα αποτελέσματα της έρευνας αγοράς και των πλεονεκτημάτων που τον οδήγησαν στην αντιπροσώπευση ή την εμπορεία ή την παροχή του εκάστοτε προϊόντος;
Σίγουρα η διαπραγμάτευση της τιμής του προϊόντος είναι προτιμότερο να γίνεται κατ’ ιδίαν αλλά εδώ δεν θα μπει ο επιχειρηματίας για να παζαρέψουμε την τιμή, αλλά για να μας παρουσιάσει το προϊόν με τις τεχνικές ή όποιες άλλες λεπτομέρειες. Να θέσουμε ερωτήσεις, (στον πλέον αρμόδιο να απαντήσει) αμφισβητήσεις, κριτική.
Οι όποιες αντιφάσεις θα μπορούν μέσα από τις συζητήσεις να αποκαλυφθούν και τα μέλη να λάβουν γνώση άμεσα από τις δημοσιεύσεις (ποστ).
Το να υπάρχει δυνατότητα δωρεάν διαφήμισης (με εθελοντική προσφορά προς τα μέλη) από επαγγελματίες σε ένα χώρο ερασιτεχνών προσωπικά δεν το θεωρώ αντίφαση γιατί
όλοι οι ερασιτέχνες είναι εν δυνάμει επαγγελματίες, όπως και όλοι οι επαγγελματίες είναι εν δυνάμει ερασιτέχνες. Πιθανώς και εν ενεργεία και για τις δυό ομάδες.

Για το μέλος Zin
Χαίρομαι που βλέπω - αν κρίνω από την εικονοσυναισθηματόφατσα – ότι ανάβουν τα αίματα. Μου φανερώνει ζωντάνια και ευαισθησία, που αν εκφραστεί ανάλογα και για άλλα σχετικά θέματα, θα πιστοποιήσει την αυθεντικότητά της.
Ζητώ συγνώμη δεν είχα καμία πρόθεση να σε εξοργίσω, αλλά ούτε και ζήτησα από κανένα να κάνει κάτι για να ωφεληθώ ή να μου δώσει τη δυνατότητα να εκμεταλλευτώ τα μέλη.
Μια πρόταση έκανα, αλλά φαίνεται η διατύπωση μου, κάπου υστερεί και δεν κατάφερες να το διακρίνεις.
Γίνει δε γίνει αποδεκτή αυτή η πρόταση, η ζωή μου μάλλον, δεν πρόκειται να αλλάξει από το αποτέλεσμα.
Εντάξει είμαι επαγγελματίας. Πέταξα αρκετά από τα σίγουρα βολέματα της ζωής μου και επέλεξα να κάνω κάτι που να με φέρνει σε επαφή συχνότερα, με ότι αγαπώ και αν μπορώ γιατί όχι να πορεύομαι κι από αυτό.
Αν κατά τη γνώμη σου επειδή συντρέχουν οι πιο πάνω λόγοι, δεν θα έπρεπε να βρίσκομαι στο φόρουμ των ερασιτεχνών αυτοδυτών ή να βρίσκομαι αλλά να κάνω «μούγκα», δεν έχεις παρά να το πεις ανοιχτά και να το συζητήσουμε.
Στις ερωτήσεις σου τώρα. Αν π.χ. κάποιος διαφημίζει μια μάσκα, και εσύ δεν έχεις κατά νου πώς να διακρίνεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, θα έχεις τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις τις ερωταπαντήσεις του διαφημιστή με μέλη που είναι ήδη γνωστά για τις τεχνικές γνώσεις τους (π.χ. GKAM, Μυλωνάκης, Ευσταθείου και πολλοί άλλοι) και να αποκομίσεις ένα περισσότερο ασφαλές συμπέρασμα για το προϊόν.
Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει στην αγορά ενός προϊόντος.
Την απόφαση της ΓΣ δεν την είχα κατά νου όμως αν και δεν είμαι μέλος τη σέβομαι,
αυτό όμως δεν αναιρεί την πρόταση μου και ούτε με παραπέμπει να έρθω στην Αθήνα να βρεθούμε δια ζώσης για να προτείνω ή να επιχειρηματολογήσω περί αυτού,
αν και θα ήθελα να γνωρίσω αρκετούς από κοντά στις μαζώξεις που κάνετε.
Αν δεν μπορείς να βρείς θετικά δοκίμασε να βρείς αρνητικά.

Για τον MICHALIS
Ποτέ δεν ξέρεις, θα μπορούσε να συμβεί.

Για τον ΥΑΝ
Σωστά επισήμανες ότι θα συμβάλει και στην επίτευξη της απόλυτης και αδιαμφισβήτητης διαφάνειας της σχέσης ''Τηθύς - Επαγγελματίες''. Είναι το δωρεάν που το εξασφαλίζει και η εθελοντική προσφορά προς όλα τα μέλη.

Νεοκλή, αυτή η καχυποψία είναι που μας έχει «φάει» αλλά μας έχει «σώσει» κιόλας από κακοτοπιές. Η μόνη δύναμη που μπορεί να την κάνει στην μπάντα, είναι η αντικειμενική ενημέρωση κι ετούτη η τελευταία δεν μπορεί να έχει μορφή μονόλογου ούτε και να καλυφθεί κάτω από προσφορούλες και δωράκια όπως συνηθίζεται από στυγνούς εμπόρους όλων των ειδών.
Ένα τέτοιο εγχείρημα, θέλει προσεκτικά βήματα αλλά πιστεύω (κρίνοντας από τα θετικά-αρνητικά που προκύπτουν) ότι κάθε ένα από αυτά, θα προάγει και δεν θα υποβαθμίζει το σύλλογο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-09, 12:45
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μια πρόταση

Μερικές φορές νιώθω σαν μην καταλαβαίνω τι διαβάζω ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN
...

Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ερασιτέχνες θα πρέπει να στηρίζουν τους επαγγελματίες, ειδικά αφού αξιώνουν να στηρίζονται και οι ίδιοι από αυτούς.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ίδια άποψη έχω και εγώ
....

Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Τι λέτε ρε παιδιά? Σοβαρά? Δωρεάν προβολή?

Το όφελος των μεν είναι προφανές. Πελατεία. ΟΚ.
Το όφελος των μελών του Συλλόγου, για τα χρήματα που πληρώνουν και για τον χρόνο που διαθέτουν για να συντηρείται και να προχωράει αυτό το forum, ποιο ακριβώς είναι?
Το ότι ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
... κάθε μέλος να βρίσκει, μέσω του συλλόγου, τον επαγγελματία που του ταιριάζει...
?

Δηλαδή αυτός είναι ένας απ' τους σκοπούς του Συλλόγου? Να κάνει προξενιά των μελών του με τους κατάλληλους για τον καθέναν επαγγελματίες?

Υπάρχουν περιπτώσεις, που επαγγελματίες μεσα απ' το πραγματικό τους ενδιαφέρον για την καταδυτική κοινότητα, έχουν "κερδίσει" την έμμεση μεν, ουσιαστική δε διαφήμισή τους μέσα σ' αυτό το φορουμ. Υπενθυμίζω συζήτηση που έγινε πέρσι το καλοκαίρι. Δεν ειπώθηκαν όλα με ονοματεπώνυμα και τιμοκαταλόγους? Ενόχλήθηκε κανείς? Ισα ισα που όλοι δήλωσαν ότι τους αρέσει ο τρόπος που εξελίχθηκε το θέμα. Αλλά ξαναλέω, αυτή την "διαφήμιση" πρέπει να την κερδίσεις με το πραγματικό σου ενιαφέρον. Αν μπεις εδώ μέσα αλεξιπτωτιστής να μας πεις μόνος σου τι ωραίες βουτιές κάνεις, κανείς δεν θα σε πάρει υπ' όψιν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Εγώ νομίζω ότι οι επαγγελματίες που τελικά αξίζουν το ενδιαφέρον μας, αναδεικνύονται και προβάλλονται μέσα από την σωστή δουλειά τους στο καθαυτό αντικείμενό τους αλλά και από το ενδιαφέρον τους για την συνολική πρόοδο της καταδυτικής κοινότητας.
Τίποτα δεν μένει κρυφό Νεοκλή

Προσωπικά μιλώντας η εμπειρία μου λέει ότι, άνθρωποι τους οποίους για καιρό γνώριζα μόνο από αυτά που γράφουν στα καταδυτικά φόρουμ και είχα σχηματίσει θετική εντύπωση, όταν ήρθε η ώρα να τους γνωρίσω από κοντά, ήταν πραγματικά έτσι. Αξιζε να τους γνωρίσεις και να συνεργαστείς μαζί τους.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αν οι έμποροι και πάροχοι από κοινού φτιάξουν ένα τέτοιο ιστοτόπο,
τότε η κριτική για τα προϊόντα θα είναι ανάλογη με εκείνα των περιοδικών του χώρου.
"Μαιμού" δηλαδή. Αφού πληρώνουν για διαφήμιση το περιοδικό οι ίδιοι.
Η έκδοσή του οφείλεται στα χρήματα των διαφημίσεων.

Εδώ όμως αφού η διαφήμιση θα παρέχεται δωρεάν δεν θα μπορεί ο επιχειρηματίας
να "καπελώσει" μέλη του ΔΣ ή του φόρουμ.
Η κριτική θα είναι περισσότερο αντικειμενική.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, και - ειλικρινά το λέω - θα ήθελα να αποτελέσει "πιλότο εμπορικού ήθους".
...
Αν και δεν συμφωνώ με την προβολή των επαγγελματιών στο φόρουμ, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο με τον οποίο προτείνεται, τα παραπάνω τα θεωρώ εύσημα για τον Σύλλογο ερασιτεχνών αυτοδυτών.

Πριν από ενάμιση χρόνο, για πρώτη φορά εμείς, ένας Σύλλογος 40 ανθρώπων τότε, βάλαμε για πρώτη φορά στο τραπέζι όλους τους εμπλεκόμενους με την ιστορία των καταδυτικών πάρκων. Επιχειρηματίες, επιστήμονες, ερευνητικά ιδρύματα, επαγγελματίες, τοπικούς φορείς και χρήστες - πελάτες.
Τώρα μας ζητείται να μπούμε μπροστά για να "επιβάλλουμε ηθική" στον χώρο των επαγγελματιων.
Και σ' ανώτερα
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-09, 14:43
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μια πρόταση

Αυτό που λέει ο apeiranthos είναι ότι σιγά σιγά θα πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρότερα με την ανάδειξη των καλών και των κακών επαγγελματιών/υπηρεσιών/προϊόντων. Αν δεν το κάνουμε εμείς εδώ ποιος θα το κάνει;

Το όφελος είναι ότι θέτοντας κάποια standards εμείς (και όχι άλλοι για εμάς) μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα ξερά από τα χλωρά. Αυτό είναι όφελος. Μην ξεχνάμε ότι ένας επαγγελματίας μπορεί να κερδίσει μπορεί και να χάσει από την προβολή του εδώ αφού γίνεται ανοιχτός σε κριτική. Εμείς έχουμε μόνο να κερδίσουμε. Προσωπικά προτιμώ να πάω σε ένα καταδυτικό και να πληρώσω όσο θα πλήρωνε ο καθένας αλλά να ξέρω ότι είμαι σε έναν σωστό άνθρωπο παρά να γλυτώσω 20-30-50 ευρώ.

Άλλωστε και τώρα το κάνουμε, είτε έμμεσα είτε άμεσα μεσα από τις εμπειρίες των μελών. Όταν τα μέλη γίνουν πολλά αυτό δεν θα είναι και πολύ αντικειμενικό.

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός ή αν δεν τα γράφω σωστά

Δεν λέω να το κάνουμε αύριο, αλλά αν δεν κινηθούμε προς τα εκεί δεν θα φτάσουμε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-09, 16:50
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μια πρόταση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλή, αυτή η καχυποψία είναι που μας έχει «φάει» αλλά μας έχει «σώσει» κιόλας από κακοτοπιές. Η μόνη δύναμη που μπορεί να την κάνει στην μπάντα, είναι η αντικειμενική ενημέρωση κι ετούτη η τελευταία δεν μπορεί να έχει μορφή μονόλογου ούτε και να καλυφθεί κάτω από προσφορούλες και δωράκια όπως συνηθίζεται από στυγνούς εμπόρους όλων των ειδών.
Ένα τέτοιο εγχείρημα, θέλει προσεκτικά βήματα αλλά πιστεύω (κρίνοντας από τα θετικά-αρνητικά που προκύπτουν) ότι κάθε ένα από αυτά, θα προάγει και δεν θα υποβαθμίζει το σύλλογο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 15-06-09 στις 16:54.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-09, 20:26
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Μια πρόταση

@apeiranthos
Δεν υπήρχε κανένα προβλημα στη διατύπωση σου.. μου φανηκε οξυμωρο το ανοιγμα της κατηγορίας να το ζητά ένας επαγγελματίας.. (οσο επαγγελματίας ή όχι αν νοίωθει για τον εαυτό του)
για σκεψου να εμπαινα σε ενα forum επαγγελματιών της κατάδησης και εκει που ειχαν τα θεματα τους να συζητανε να τους ελεγα οτι θα πρεπει να κάνετε δωρεες και παροχες στα μελη του συλλογου ΤΥΘΗΣ γιατι μόνο ετσι θα επωφεληθείτε... τραβηγμένο παράδειγμα, οκ. Το ίδιο τραβηγμένο μου φαίνεται να ερθεί σε ερωταποκρίσεις ο GKAM με τον επαγγελματια για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μασκας που διαφημίζει..
κανεις δε θα ερθει σε ερωταποκρίσεις... και τι ειναι αυτό που θα μεινει... ?? η δωρεάν διαφήμιση...καταλαμβάνοντα πολύτιμο χώρο από το forum.

και ηρθε η ώρα μου να πω κάτι άκομψο: "ο κ. τσαμπα πέθανε" και εφόσον το κατατστατικο δεν προβλέπει να "χρηματιζόμαστε" ...οι διαφημίσεις μπορούν ευκολα και ανώδυνα να γίνονται σε ολα τα υπολοιπα forum του χώρου που εχουν προβλέψει κατι τετοιο νομικα.

εξηγουμαι πως την προβολή των επαγελματιών που προσφέρουν στα μέλη του συλλόγου υπηρεσίες (whatever) οφειλουμε να την κάνουμε μεσω του forum με ομορφο τρόπο.. (και αυτο ειναι παλι κατι που συζητηθηκε και αποφασιστηκε στη ΓΣ..)

εν πασει περιπτώσει κανεις δε μιλησε για φίμωση... ειμαστε όλοι χρησιμοι και απαραίτητοι σε αυτο το forum ποσο μάλλον εσυ apeiranthos που εχεις δείξει ευαισθησία για τόσο σημαντικά θέματα που μας απασχολούν...

@geogeo:



__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-09, 08:47
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Μια πρόταση

Για το geogeo
Συγχαρητήρια που ήσουν κι εσύ εκεί, ανάμεσα στους 40,
και έχεις να προσάψεις στο βιογραφικό σου άλλη μια επιτυχία,
αλλά πες μου σε παρακαλώ, γιατί το έχω μεγάλη απορία.
Ποιος σου ζητάει εσένα ή του συλλόγου που είσαι μέλος, να
«επιβάλλεις ηθική» ;;;
Γιατί αν δεν σου το ζητάει κάποιος και απλά εσύ αισθάνεσαι έτσι,
τότε προσωπικά σου συνιστώ να το κοιτάξεις,
κι εσύ και όσοι ασπάζονται και προσκυνούν το βωμό των ιδεών σου,
γιατί όπως το περιγράφεις, εμένα προσωπικά μου θυμίζει το
«θα επιβάλλομε την ηθικήν τάξην»
που έλεγε ένας συνονόματός σου, γύρω στις αρχές του 1970.
Μήπως τα ανώτερα βρίσκονται προς άλλη κατεύθυνση;

Για το μέλος Zin
Υπάρχει κάτι που έχω παραβεί από τους κανονισμούς του καταστατικού,
του φόρουμ ή ότι άλλο με εμπλέκει με το ΤΗΘΥΣ;
Ας είναι για σένα οξύμωρο που κάποιος από ερασιτέχνης γίνεται επαγγελματίας,
γνωρίζει και τους δυο χώρους και «προτείνει», δεν ζητάει. Ε! και;
Για άλλους το οξύ – μωρό είναι αυτό που παραθέτεις γραπτώς, ότι:

... « ο κ. Τσάμπα πέθανε» ενώ ανήκεις σε σύλλογο ερασιτεχνών
που κυριαρχεί η εθελοντική προσφορά και πρωτοβουλία και η λέξη «αφιλοκερδώς».
Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Το παράδειγμα σου σε αντιπαράθεση με όσα μέχρι τώρα έγραψα,
είναι πέρα από τραβηγμένο. Μάλλον άστοχο ή ατυχές είναι,
γιατί πουθενά σε ότι έγραψα έως τώρα, δεν περιορίζω ότι «μόνο»
σώνει και καλά ο τρόπος που «προτείνω» - δεν ζητάω - θα φέρει όφελος στο ΤΗΘΥΣ !
To "... κανεις δε θα ερθει σε ερωταποκρίσεις..." που έγραψες,
μήπως είναι ελαφρώς απόλυτο, πως το προεξοφλείς ;
Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά
και είναι οδηγία προς τα μέλη και μη του φόρουμ και του συλλόγου.

Σε ευχαριστώ, που με το κλείσιμο της προηγούμενης δημοσίευσής σου,
μου θύμισες όλα εκείνα τα σημαντικότερα που έχω να με απασχολούν.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-09, 09:12
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μια πρόταση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το geogeo
Συγχαρητήρια που ήσουν κι εσύ εκεί, ανάμεσα στους 40,
και έχεις να προσάψεις στο βιογραφικό σου άλλη μια επιτυχία,
αλλά πες μου σε παρακαλώ, γιατί το έχω μεγάλη απορία.
Ποιος σου ζητάει εσένα ή του συλλόγου που είσαι μέλος, να
«επιβάλλεις ηθική» ;;;
Γιατί αν δεν σου το ζητάει κάποιος και απλά εσύ αισθάνεσαι έτσι,
τότε προσωπικά σου συνιστώ να το κοιτάξεις,
κι εσύ και όσοι ασπάζονται και προσκυνούν το βωμό των ιδεών σου,
γιατί όπως το περιγράφεις, εμένα προσωπικά μου θυμίζει το
«θα επιβάλλομε την ηθικήν τάξην»
που έλεγε ένας συνονόματός σου, γύρω στις αρχές του 1970.
Μήπως τα ανώτερα βρίσκονται προς άλλη κατεύθυνση;
...
Προφανώς δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα σημεια στα οποία αναφέρομαι. Θα κάνω εγώ τον κόπο να στα υπενθυμίσω:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos
...
Αν οι έμποροι και πάροχοι από κοινού φτιάξουν ένα τέτοιο ιστοτόπο,
τότε η κριτική για τα προϊόντα θα είναι ανάλογη με εκείνα των περιοδικών του χώρου.
"Μαιμού" δηλαδή. Αφού πληρώνουν για διαφήμιση το περιοδικό οι ίδιοι.
Η έκδοσή του οφείλεται στα χρήματα των διαφημίσεων.

Εδώ όμως αφού η διαφήμιση θα παρέχεται δωρεάν δεν θα μπορεί ο επιχειρηματίας
να "καπελώσει" μέλη του ΔΣ ή του φόρουμ.
Η κριτική θα είναι περισσότερο αντικειμενική.
...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας
...
Θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, και - ειλικρινά το λέω - θα ήθελα να αποτελέσει "πιλότο εμπορικού ήθους".
...
Οσο δε για τις θλιβερές συγκρίσεις σου, με λύπη μου στις επιστρέφω
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.