Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-08, 12:19
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Χρησιμότητα του flash diffuser

Το καινούργιο μου απόκτημα από την Boot, ένα εξωτερικό flash με βραχίονα κλπ., συνοδεύεται από ένα "καπάκι - diffuser".

Ερώτηση προς τους φίλους φωτογράφους : Σε ποιές περιπώσεις εξυπηρετεί η χρήση του ; Είναι κάτι που αναμένεται να έχω μόνιμα φορεμένο ή θα βρίσκεται στη τσέπη μου τον περισσότερο καιρό ;

Σημειωτέον ότι ο κατασκευστής δηλώνει ότι το diffuser θα κόβει το 50% της απόδοσης.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-08, 15:11
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Χρησιμότητα του flash diffuser

Στη macro φωτογράφιση μπορεί να σου φανεί χρήσιμο για ελέγχεις την υπερφώτιση και τα καμένα highlights. Αυτό κυρίως αν η μηχανή σου δεν υποστηρίζει TTL φωτομέτριση με το flash αυτό.

Ορισμένα flash υποστηρίζουν και χειροκίνητη ρύθμιση της έντασης μέσω διακοπτών στο σώμα τους, υποκαθιστώντας το diffuser. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να κάνει το φως "ποιο μαλακό" αφαιρώντας τις σκληρές σκιές που προέρχονται από σημειακές πηγές φωτός.

Ποίο flash? ποια μηχανή? Καλοβούτηχτο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-08, 16:21
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χρησιμότητα του flash diffuser

Ωραία τα είπε ο Μπάμπης
Να συμπληρώσω επίσης τα εξής:

(α) To diffuser βοηθάει όταν υπάρχει θολούρα να καταγράφονται λιγότερα αιωρούμενα σωματίδια (ελληνιστί: λιγότερο backscatter) γιατί το φως δεν είναι τόσο κατευθυνόμενο. Προυπόθεση βέβαια για να αποφύγεις τα σωματίδια είναι επίσης να τοποθετείς τους άξονες flash και φακού της μηχανής σε γωνία π.χ. > 45 μοίρες.

(β) Με το diffuser το φως διαχέεται σε μεγαλύτερη γωνία και μπορεί έτσι να σου καλύψει ευρύτερο μέρος του κάδρου - πολύ χρήσιμο όταν π.χ. τραβάς με ευρυγώνιο φακό.

(γ) Όταν χρειάζεσαι πολυ φως (αντικείμενα σε μεγάλη απόσταση ή θέλεις π.χ. να φωτιστούν ελαφρά ένα κοπάδι ψάρια που βρίσκονται μακριά - πάνω από 2-3 μέτρα) θα πρέπει να αφαιρέσεις το diffuser για να πάρεις τη μέγιστη ένταση του flash.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.