Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-07-07, 17:31
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
α. Από το αν έχει οθόνη CRT (με λάμπα) ή TFT/Laptop
Στη δεύτερη περίπτωση συνήθως οι σκοτεινές περιοχές της εικόνας εμφανίζονται πολύ πιο φωτισμένες.
Είναι πολύ συνηθισμένο να κάνει κάποιος την επεξεργασία σε TFT/Laptop και όταν τις βλέπουν οι υπόλοιποι να του λένε ότι είναι πολύ σκοτεινές.
είμαι σε CRT 22'' Trinitron (το θεριό) και οι βούλες του ψαριού φαίνονται σαν φωτάκια neon... temp 7700K

Τι λες να έχω λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-07-07, 17:33
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λες να έχω λάθος;

άστο - άστο, ψηλό contrast και χαμηλή φωτεινότητα... Ποιός την πείραξε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-07-07, 00:16
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Εξαιρετικό post Φοίβε, μπράβο!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-08, 20:08
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Καλησπέρα καλλιτέχνες,
έχω στραβωθεί εδώ και 2 βδομάδες περίπου διαβάζοντας αυτά τα ποστ (και αυτά του dpgr) περί επεξεργασίας υποβρύχιας φωτό, προσπαθώντας συγχρόνως να τα εφαρμόσω (εις βάρος της δουλείάς μου εννοείται). Το καλό είναι πως τα έχω μαζέψει όλα σε ένα αρχείο κειμένου.
Να μπώ κατευθείαν στο ζουμί:
Έχω ''δουλέψει'' όλες τις πρακτικές που περιγράφει ο Φοίβος στο Photoshop με levels σε φορμά jpg όμως μόνο. Σε αρκετές φωτό είδα το φως το αληθινό!
Δεν κατάφερα όμως να βγάλω άκρη με τα curves (νομίζω πως δεν μας τα ανέλυσες αρκετά Φοίβε) και δεν κατάλαβα τι διαφορά θα είχε η επεξεργασία μου στα RAW αρχεία. Δε βρήκα πουθενά επεξεργασία των raw. Καμιά βοήθεια?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-08, 17:46
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάφερα όμως να βγάλω άκρη με τα curves (νομίζω πως δεν μας τα ανέλυσες αρκετά Φοίβε) και δεν κατάλαβα τι διαφορά θα είχε η επεξεργασία μου στα RAW αρχεία. Δε βρήκα πουθενά επεξεργασία των raw. Καμιά βοήθεια?
Δεν έγραψα τίποτα για χειρισμό curves στο Photoshop γιατί αφενός είναι ένα αρκετά πολύπλοκο και γενικό εργαλείο που η χρήση του εξαρτάται από το σημείο που το εφαρμόζεις και αφετέρου έχει τόσες πολλές χρήσεις που είναι δύσκολο να περιγραφεί σε 1-2 σελίδες.
Με την χρήση των curves μπορείς να κάνεις τοπική χρωματική διόρθωση και αλλοίωση, τοπική διόρθωση του contrast και της φωτεινότητας (π.χ. να επηρεάσεις την φωτεινότητα και το contrast μόνο στις σκοτεινές ή μόνο στις φωτεινές περιοχές) και πολλά άλλα.
Σαν αρχή θα έλεγα όποιος παίζει με curves να επηρεάζει τη συνολική καμπύλη (chanel RGB) και να μην παίζει με κάθε καμπύλη ξεχωριστά (chanel R ή G ή B) γιατί αυτό μπορεί να οδηγήσει σε περίεργες και αφύσικες χρωματικές αλλοιώσεις.

Αφού ξεκινήσει κάποιος να παίζει με το Photoshop και εξοικειωθεί με τα στοιχειώδη, προτείνω σαν επόμενο βήμα τα ακόλουθα (σας παραθέτω αντίστοιχα άρθρα του www.dpgr.gr):

Layers στο Photoshop – Μέρος πρώτο – Βασικές αρχές

Ιστόγραμμα, curves, levels, brightness, contrast

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Όσον αφορά το RAW format...
Οι διαφορές JPG - RAW είναι αρκετές αλλά αν εστιάσουμε στη χρωματική διόρθωση, τότε το βασικό πλεονέκτημα των RAW είναι η ρύθμιση της ισορροπίας λευκού (White Balance - WB) είτε κατά τη λήψη είτε -κυρίως- κατά την επεξεργασία.
Το αποτέλεσμα είναι ότι φωτογραφίες που τραβήχτηκαν σε μικρά βάθη (0-10 μέτρα) μπορούμε να τις διορθώσουμε ευκολότερα αν είναι τραβηγμένες σε RAW, δίνοντας πιο θερμά χρώματα και εξαφανίζοντας αυτή την ενοχλητική πρασινίλα.

Για φωτογραφίες που τραβήχτηκαν βαθύτερα, ακόμη κι αν τραβήχτηκαν σε RAW format - εξακολουθούν να ισχύουν οι διορθώσεις που συζητήσαμε στην αρχή αυτού εδώ του θέματος.

Για περισσότερες λεπτομέρειες στον χειρισμό των αρχείων RAW ας συνεχίσουμε την κουβέντα μας εδώ:
RAW-format και Rύθμιση Iσορροπίας Λευκού (WB)


__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 25-09-08 στις 20:34.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-08, 19:00
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Thxs Φοίβε,
Πολλή ύλη πάλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-10-08, 16:27
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

και στο NERO DIGITAL υπάρχει ένα πρόγραμμα για αρχάριους αλλά και για κάπως προχωρημένους σχετικά με τη διόρθωση φωτογραφίας.
Το θεωρώ πολύ καλό εργαλείο γιατί -αν και έχω το photoshop SC3- το NERO είναι μιά συμπικνωμένη μορφή του photoshop όσον αφορά διόρθωση χρωμάτων, ιστογραφήματος , θορύβου , ακονίσματος , φωτισμού , παρασίτων κλπ κλπ (το μόνο που δεν μπορεί να κάνει είναι αυτό, δεν μπορείς να επέμβεις σε συγκεκριμένες ατέλεις πχ να εξαφανίσεις κηλίδα)
Εάν θέλετε κάτι πολύ καλό και εύκολο στη χρήση να το αποκτήσετε και θα με θυμηθείτε
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.