Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Mediterranean A to Z

Αν και δεν είναι ακριβώς νέο, ένα έξυπνο αρθράκι για την κατάδυση στη Μεσόγειο από το Diver του Απριλίου 2005:
Med A to Z
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Mediterranean A to Z



Συγνώμη, αλλά το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει αποκλειστικά και μόνο για ναυάγια και ουσιαστικά σε προτρέπει να μην βουτήξεις στη Μεσόγειο, τζάμπα ο κόπος.

Διαβάζοντας το κομμάτι για την Κύπρο, μου σηκώθηκε η τρίχα! Κατάδυσεις στην Κύπρο, χμ, Ζηνοβία, Ζηνοβία, Ζηνοβία, χμ..., Ζηνοβία!


Καταδυτικός τουρισμός σου λέει μετά, τι να τον κάνω τον Άγγλο τουρίστα αν αυτά είναι τα ενδιαφέροντά του (μαζί με τις pubs, μην τις ξεχάσουμε)!

Ε ρε καταδυτικά πάρκα που θέλετε εσείς..!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Mediterranean A to Z

εγώ πάλι γιατί είδα γοργονίες, γυμνοβράγχια, ψάρια, λιβάδια Ποσειδωνίας, αρχαιολογία, φαγητό μπλα μπλα...

δεν έχει μόνο ναυάγια βρε δύσπιστε, scroll down!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-08, 12:36
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Mediterranean A to Z

Και μια που ανέφερες την Κύπρο και το Ζηνοβία, πάρε κι αυτό

Παράθεση:
Northern Cyprus
Diving is much less developed in the Turkish northern part of Cyprus than the Greek southern part. There are fewer divers and dive centres, so you can get even further away from it all.
With large stretches of undeveloped beaches, northern Cyprus is the last big refuge of turtle nesting in the Mediterranean. From May to July, green and loggerhead turtles crawl up the beaches, dig nests and bury eggs. A month or two later, the young turtles hatch and flap their way down the sand and out to sea.
Diving is similar to the southern part of Cyprus, generally shallow with sections of wall, reef and small caves. A broken steel wreck is unidentified.
Salamis, the ancient capital of Cyprus, was destroyed by earthquakes in Roman times, with the ground subsiding leaving areas of ruins in the shallow sea. Broken columns and stone blocks are eroded and hard to identify. They lie so shallow that they are easier to snorkel over than to dive.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-08, 12:51
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Mediterranean A to Z

Ναι, αν το ξεψειρίσω, βρίσκω κάποια αναφορά πέρα από όσα λέω... αυτό δεν αλλάζει το κεντρικό νόημα που περνάει στο δικό μου κεφάλι.

Παίζει βέβαια να είμαι και λίγο χαζός, μου το έχουν ξαναπεί


Παράθεση:
Pollution
An estimate published 15 years ago suggested that more than half a billion tons of sewage were discharged into the Mediterranean every year, about 80% of it untreated. The same report also suggested that, with sewage feeding the plankton, fishery yields in some of the offending areas had actually increased as a result. Anyone for sushi?
These days, tourist beaches in the EU part of the western Mediterranean are more likely to pass water environmental targets than many British beaches, although the eastern Mediterranean still lags behind.
If, on an otherwise average stretch of coastline, one dive is reputed to be overwhelmingly better in the quantity of marine life, perhaps ask where the nearest outfall is before signing up for it.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 25-01-08 στις 12:55.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-08, 13:44
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Mediterranean A to Z

καλα εσεις οι 2 μιλατε μεσω ποστ στο ΤΗΘΥΣ?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-08, 15:17
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Mediterranean A to Z

καλα κανουν τα παιδια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-08, 15:24
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Mediterranean A to Z

Το αρθρο απο την αποψη του ευρωπαιου τουριστα δεν ειναι κακο. Καταρχην δεν απευθυνεται σε συνειδητους πολιτες (υπο εξαφανιση παντου) αλλα σε (μεσηλικες εργενηδες στη πλειοψηφια) αγγλους τουριστες. Προσπαθει να καταδειξει ποσο μικρυνε η διαφορα σε κινητρα μεταξυ 'παραδεισου' της ερυθρας και μεσογειου. Οσοι yappies εχουν βαρεθει τα χρωματα και γλυκοκοιταζουν τα stage μπορουν να βγαλουν το αχτι τους πιο ευκολα στη μεσογειο. Ασε που οπως παμε σε 20ετια θα εχουμε και τα χρωματα της ερυθρας

Απο περιβαλοντικης πλευρας το ματι των τουριστων ειναι (νομιζω ο ασχετος) στην Μεσογειο πιο ωφαλιμο σαν προσθετος δεικτης παρα βλαβερο σαν καταστροφη απο επισκεψεις. Για πειτε και σεις περισοτερα ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 25-01-08 στις 15:28.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-08, 15:53
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Mediterranean A to Z

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων

Συγνώμη, αλλά το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει αποκλειστικά και μόνο για ναυάγια και ουσιαστικά σε προτρέπει να μην βουτήξεις στη Μεσόγειο, τζάμπα ο κόπος.
Μα αυτή είναι και η ύλη του DIVER κάθε μήνα. Ναυάγια στην Μ. Βρετανία και γενικά στις βόρειες θάλασες και εξωτικά νερά οπουδήποτε αλλού (Ερυθρά, Μαλδίβες, Φιλιπίνες κτλ). Δηλαδή ναυάγια και υποθαλάσια ζωή.
Τι περίμενες να πει για τη Μεσόγειο; Για τους γεωλογικούς σχηματισμούς και τα υποθαλάσια ηφαίστεια;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-08, 17:18
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Mediterranean A to Z

Προφανώς ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη για το καθετί γύρω του. Το συγκεκριμένο άρθρο λοιπόν νιώθω ότι δεν "δικαιώνει" την εικόνα που έχω εγώ για τη Μεσόγειο και τις καταδύσεις σ' αυτή.

Σίγουρα η Μεσόγειος δεν μπορεί να αποτελέσει mainstream καταδυτικό προορισμό ακριβώς γιατί απαιτεί πολλά περισσότερα από όσα απαιτούν οι τροπικές θάλασσες. Γι' αυτό το λόγο και γίνεται τόσο μεγάλος ντόρος με τα καταδυτικά πάρκα σαν τη χαμένη ευκαιρία του τουρισμού στη χώρα μας.

Ειδικά για την Κύπρο, σε περιοχές της οποίας βούτηξα συστηματικά πέρσι το καλοκαίρι, έχω να λέω τα καλύτερα λόγια*. Αν είχα διαβάσει αυτό το άρθρο, αν ήμουν τουρίστας, δε θα την επέλεγα για διακοπές που συνδυάζουν καταδύσεις, πόσο μάλιστα αμιγώς καταδυτικές διακοπές. Ευτυχώς υπάρχει και η χελώνα στα βόρεια και κάπως σώζεται το νησί!

Μιλώντας με ντόπιο ιδιοκτήτη καταδυτικού κέντρου στην ευρύτερη περιοχή της Αγίας Νάπας, αποκόμισα την ίδια ακριβώς εικόνα που παίρνω από το συγκεκριμένο άρθρο: " μας λείπουν τα βαθιά ναυάγια, αυτά ζητάει ο κόσμος που έρχεται...".


Μου φαίνεται πάντως λογικό. Αν υπερτονίζονται τα ναυάγια στα καταδυτικά περιοδικά, ναυάγια θα θέλει ο κόσμος να βουτάει. Και κοράλια.

Αντιγράφω από το τελευταίο τεύχος του x-ray magazine (20), στο οποίο αναφέρεται ότι θα ξεκινήσει από το επόμενο τεύχος ειδικό αφιέρωμα στη Μεσόγειο και τους κρυμμένους θησαυρούς της

Παράθεση:
Perhaps you think you know most of the amazing dive sites in the world from the Carribean to the Maldives, from Asia to Micronesia. Are you looking for something new? We've discovered some hidden pearls in the Mediterranean Sea that you probably have never heard of before.
Περιμένω με αγωνία


(*)Μη με κατηγορήσετε αν πάτε στην Κύπρο και δεν βρείτε τον παράδεισο που σας έταξα, δε φταίω εγώ, αλλά η οπτική μου (σας) γωνία.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 25-01-08 στις 22:03.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.