Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-13, 19:40
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
How Deep is Too Deep? αρθρο

http://www.diversalertnetwork.org/me...ep_is_Too_Deep


ένα ωραίο άρθρο που βρήκα και αξίζει προσοχής...

και καταλήγει στο εξής..

..."As with many things in life, one must balance the risks against the benefits and make a decision. However, it is essential to have a real understanding and appreciation of the risks.... "
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-13, 10:49
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: How Deep is Too Deep? αρθρο

Ωραίο άρθρο πράγματι.

Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό απο τη ζωή μας και δεν είναι μαγκιά ή διαφορετικότητα να βουτάμε με αέρα στα 50 και 60 μέτρα.

Σίγουρα όλοι καθώς προχωράμε και κινούμαστε πιο άνετα σταδιακά από τα 20 στα 30 και στα 40 μέτρα μας περνάει απο το μυαλό να συνεχίσουμε και στα 50-60 αλλά θεωρώ ότι κανείς δεν πρέπει να το κάνει. Ακόμα και αν νιώθει καλά την μια μέρα στα 50 μέτρα μπορεί την αμέσως επόμενη φορά επειδή είναι κουρασμένος ή επειδή είναι στην αρχή μιας ιωσης που δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα να χάσει "τα αυγά και τα πασχάλια" . Και όταν συμβεί αυτό υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην καταλήξει καλά το θέμα.

Σωστό για μένα είναι να μπορούμε με την κατάλληλη εκπαίδευση να βουτάμε με ασφάλεια (η πιο σωστά με μεγαλύτερη ασφάλεια) στα 60 μέτρα, με τα σωστά μίγματα (trimix) και την κατάλληλη τεχνική εκπαίδευση για αυτά τα μέτρα και για σωστές αποσυμπιέσεις επίσης με τα κατάλληλα μίγματα.

Εγώ δεν έχω ακόμα την κατάλληλη εκπαιδευσή γι'αυτό και έτσι έχω βαλει όριο στον εαυτό μου τα 40 μέτρα (το οποίο γίνεται 30-35 το χειμώνα), και 45 μόνο αν υπάρχει κάτι πολύ πολύ εξαιρετικό να δώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-13, 11:12
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: How Deep is Too Deep? αρθρο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων

Σωστό για μένα είναι να μπορούμε με την κατάλληλη εκπαίδευση να βουτάμε με ασφάλεια (η πιο σωστά με μεγαλύτερη ασφάλεια) στα 60 μέτρα, με τα σωστά μίγματα (trimix) και την κατάλληλη τεχνική εκπαίδευση για αυτά τα μέτρα και για σωστές αποσυμπιέσεις επίσης με τα κατάλληλα μίγματα.
Να συνυπογράψω ότι το άρθρο είναι καλό... Και να κάνω και μια παρατήρηση, από προσωπική πείρα, το trimix δεν είναι πανάκεια,
πχ η υπερκαπνία, που για εμένα προσωπικά είναι ο Νο 1 κίνδυνος για τον έμπειρο βαθύτη δεν ξεχωρίζει αέρα ή trimix...
Είναι πολλές οι παράμετροι που πρέπει να εξετάζουν όσοι βουτάνε βαθιά, η πείρα και η εξοικείωση είναι σημαντικά στοιχεία, στα μεγάλα βάθη όμως παραμονεύουν συχνά καινούργιοι κίνδυνοι.
Πάνω απ' ολα σωστή εκπαίδευση, προσοχή και καλοσυντηρημένος εξοπλισμός και ο Θεός βοηθός...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-13, 11:56
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: How Deep is Too Deep? αρθρο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συνυπογράψω ότι το άρθρο είναι καλό... Και να κάνω και μια παρατήρηση, από προσωπική πείρα, το trimix δεν είναι πανάκεια,
πχ η υπερκαπνία, που για εμένα προσωπικά είναι ο Νο 1 κίνδυνος για τον έμπειρο βαθύτη δεν ξεχωρίζει αέρα ή trimix...
Είναι πολλές οι παράμετροι που πρέπει να εξετάζουν όσοι βουτάνε βαθιά, η πείρα και η εξοικείωση είναι σημαντικά στοιχεία, στα μεγάλα βάθη όμως παραμονεύουν συχνά καινούργιοι κίνδυνοι.
Πάνω απ' ολα σωστή εκπαίδευση, προσοχή και καλοσυντηρημένος εξοπλισμός και ο Θεός βοηθός...
Σαφώς συμφωνώ 100%! Γι'αυτό και είπα "με περισσότερη ασφάλεια" και όχι "με ασφάλεια". Όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι σε επίπεδο normoxic trimix αυτό που μειώνεται είναι η νάρκωση αζώτου (χωρίς βέβαια περιστατικό υπερκαπνίας) χωρίς όιμως να έχουμε το fail point οτι αν χρησιμοποιήσουμε το μίγμα πιο ρηχά θα έχουμε πρόβλημα. Αν κάνω κάτι λάθος please βαράτε άφοβα.

Όπως και να έχει πάντως θεωρώ ότι ενας δύτης με τεχνική εκπαιδευση που συνειδητά και με σωστή οργάνωση/εξοπλισμό κατεβαίνει στα 60 μέτρα είναι αρκετά πιο ασφαλής από έναν δύτη που κατεβαίνει στο ίδιο βάθος με αέρα και εξοπλισμό "τουριστικής" κατάδυσης. Υποθέτοντας πάντα οτι έχουν ακριβώς τις ίδιες βουτιές και υδροβιότητα/εμπειρία.

Την πρώτη περίπτωση την θεωρώ μια βουτιά όχι για όλους και αρκετά επικίνδυνη ενώ την δεύτερη περίπτωση death wish και τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.