Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-08, 21:54
ΑΡΤΕΜΗ ΑΡΤΕΜΗ is offline
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Περιοχή: KARYSTOS
Μηνύματα: 10
Εκπαίδευση σε μίγματα αερίων

Είμαι 18 χρονών και ειλικρινά είμαι εθισμένη στις καταδύσεις....σκέφτομαι στο κοντινό μέλλον να πάω να κάνω και μίγματα. Ποια είναι η άποψη σας κ τι συμβουλές θα είχατε να μου δώσετε;;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKanel : 18-04-08 στις 00:30. Αιτία: Δεν επιτρέπεται η χρήση κεφαλαίων στο forum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-08, 22:07
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: ΜΥΓΜΑΤΑ

Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Άμα επιτρέπεται πόσο καιρό κάνεις κάταδύσεις;

Όταν λές για μίγματα, φαντάζομαι ότι εννοείς αέρια που περιέχουν Ήλιο, σωστά;

Η συμβουλή μου λοιπόν θα ήταν να κάνεις πολλές βουτιές και να προχωράς βήμα-βήμα. Επίσης η χρήση μιγμάτων απαιτεί καλή γνώση της θεωρίας της αποσυμπίεσης καθώς και διαφορετικό εξοπλισμό ("τεχνικής κατάδυσης"). Τέλος, ένας καλός εκπαιδευτής είναι βασική προυπόθεση να μάθεις σωστά κάποιες τεχνικές.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-08, 07:26
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Εκπαίδευση σε μίγματα αερίων

Νομιζω πως μια απο τις βασικοτερες – αν οχι η βασικοτερη – προϋποθεση που πρεπει να υπαρχει για καποιον που ενδιαφερεται να ασχοληθει με απαιτητικες καταδυσεις (μιγματα!), ειναι η υπαρξη σταθερου ζευγαριου.
Πρεπει να υπαρχει καποιος πιο εμπειρος, με περισσοτερες γνωσεις και με σωστη νοοτροπια αλλα και με την διαθεση να οδηγησει τον νεοεισερχομενο.

Απο 'κει και περα, βουτιες – πολλες βουτιες, ολων των ειδων – διαβασμα καταδυτικης θεωριας για ολους τους τομεις, ερευνα γιατι τα πραγματα δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρα οσον αφορα στις τεχνικες & διαδικασιες και τελος εκπαιδευση οταν πια θα ξερουμε τι ζηταμε και ποιος μπορει να μας το μαθει.

Και παντα να εχουμε στο μυαλο μας οτι δεν βουταμε για να προπονουμαστε, αλλα προπονουμαστε για να βουταμε.

Και φυσικα €υροπουλα... πολλα €υροπουλα γιατι οσο πιο απαιτητικες οι καταδυσεις τοσο πιο παχυ πορτοφολι χρειαζεται.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.