Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-01-08, 16:00
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Σχετικά με την πληρωμή, πληρώνουμε τόσα και τόσα άσκοπα λεφτά εκεί θα κολλήσουμε;;
O νεοέλληνας δεν κολλάει πουθενά, είναι γνωστό της πάσης. Γι' αυτό μια ζωή θα πληρώνει ...

Στην τελική, 'νταξει ρε παιδιά, πληρώστε εσείς ! Εγώ θα βουτάω κούτρα ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 25-01-08 στις 16:05.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-01-08, 16:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Θα μου επιτρέψεις να έχω πολύ μεγάλη αμφιβολία αν αυτό το "willingness to pay" θα ήταν ίδιο και στην Ελλάδα και αν θα το καταλάβαινε και ο νεοέλληνας - πλύν της physalia
Παύλε μην υποτιμάς τους συνδύτες σου.... ήδη από την εξέλιξη αυτής της συζήτησης διαπιστώνω με τεράστια χαρά ότι η καταδυτική κοινότητα έχει διευρύνει σημαντικά τους ορίζοντες και τις αντιλήψεις της σχετικά με τα δικαιώματά της στη θάλασσα. Ελπίζω όλες αυτές οι ένθερμες απόψεις να ακουστούν και να συζητηθούν.

Είμαστε οι πελάτες παιδιά. Τα ευρώ μας -αν όχι ο ρομαντισμός μας- έχουν δύναμη... Να το θυμόμαστε αυτό
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-01-08, 18:02
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Αντιγράφω από το http://www.huts.gr/modules.php?name=...iewtopic&t=391 :

Παράθεση:
Έχετε κάποια εκτίμηση για τo κόστος εισόδου στα πάρκα και ποιες θα είναι οι υπηρεσίες που θα λαμβάνει ο δύτης κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο πάρκο;

Δεν έχουμε ακόμα κάποια τέτοια εκτίμηση αλλά πιστεύω ότι το αντίτιμο εισόδου δεν πρόκειται θα αποτελέσει πρόβλημα. Θέλω να πω ότι, ένα ποσό π.χ. 5 € ή 10 € προκειμένου να καταδυθείς σε έναν υποθαλάσσιο παράδεισο, ή σε ένα εντυπωσιακό ναυάγιο, δεν λέει τίποτα σε έναν φανατικό δύτη.
Εμένα προσωπικά, αυτή η τοποθέτηση του κ. Κούτση μου δημιουργεί μεγάλες ανησυχίες. Ο κ. Κούτσης είναι σαν να λέει "είσαι φανατικός δύτης ; είσαι ε; ε, τότε, πλέρωνε αγόρι μου!" Γιατί ; Πως το ξέρει αυτό ο κ. Κούτσης ; Μήπως είπε κάποιος στον κύριο Κούτση πως οι φανατικοί δύτες έχουν κάνα σεντούκι με ευρώ ή βρίσκουν τα ευρώ στον δρόμο ; Πως το λέει αυτό ; Από που, από τι παίρνει την αφορμή για να το πει ; Δεν το λέει άϊντα, ξέρει πολύ καλά τι λέει γιατί έχει δει, έχει διαβάσει κι έχει μελετήσει το κλίμα που επικρατεί στις κοινότητες των αυτοδυτών και στους συλλόγους τους σχετικά με την ύπαρξη ενός εισητηρίου και λέει "'ντάξει, δεν έχω πρόβλημα από αυτούς, κανένας δεν φέρνει αντίρρηση, όλα ok". Τα 'χει μελετήσει όλα ο άνθρωπος, δεν είναι τυχαίος.

και παρακάτω :

Παράθεση:
Δεν είναι παραπάνω από το να πιεις δύο καφέδες τώρα πια…
λέει ο κ. Κούτσης.

Γιατί κ. Κούτση μου ; Ποιος σας είπε πως εγώ πίνω καφέδες ; Εγώ δεν πίνω καφέδες κι αν οι καφετέριες είχαν εμένα μόνο ως πελάτη θα είχαν βάλει λουκέτο. Θέλω να πω δηλ. πως διακρίνω μια ελαφρότητα στο θέμα του εισητηρίου από τον υπεύθυνο των εργασιών της εταιρείας, του στυλ "έλα μωρέ, δυο καφέδες είναι η τιμή, σιγά το πράμα!" Κι επειδή ; Εγώ για να κάνω μια βουτιά και να την πληρώσω, θα στερηθώ από κάπου αλλού. Θα μου πεις πληρώνω την μούρλα μου, αλλά και τι σημαίνει αυτό ; Πως επειδή εγώ είμαι φανατικός, εσύ πρέπει να κερδίσεις από το φανατιλίκι μου ; Δεν νομίζω.

Ο κ. Κούτσης καλό όμως είναι να γνωρίζει πως το αντίτιμο εισόδου θα αποτελέσει πρόβλημα. Αν όχι για μας τώρα, για κάποιους άλλους μετά. Αν θέλει να φτιάξει καφετέριες και club μέσα στο Πάρκο, είναι ασφαλώς δικαίωμά του, αλλά ας μην το δέσει και κόμπο πως οι φανατικοί δύτες θα πηγαίνουν για να πίνουν και καφέ εκεί.

Δεν ξέρω ... ανυσηχώ ... μπορεί να κάνω και λάθος, μπορεί να γίνομαι και υπερβολικός, συγνώμη κιόλας, επιφυλάσσομαι όμως διαβάζοντας τέτοια πράγματα. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-01-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παύλε, δε γνωρίζω για την Θεσσαλονίκη, αλλά στις ακτές της Αθήνας υπάρχουν πολλές "ιδιωτικοποιημένες" παραλίες των οποίων οι εκμεταλλευτές υποστηρίζουν ότι το αντίτιμο που πληρώνεις για να μπείς αφορά τις υπηρεσίες που σου παρέχουν (ντους, τουαλέτα, ξαπλώστρα)...

Να τονίσω ότι κάθε καλοκαίρι, οι παραλίες αυτές είναι γεμάτες με κόσμο, που σημαίνει ότι παρά το παράλογο (και Συνταγματικά παράνομο) του πράγματος, υπάρχει πληθώρα πελατών που στηρίζουν τις εν λόγω επιχειρήσεις.

Στην Ελλάδα λοιπόν του σήμερα έχουμε όλα τα κακά παραδείγματα


Αυτό που με απασχολεί πραγματικά είναι αν με το ποσό που θα καλείται ο δύτης να καταβάλει, θα συμβάλει στην προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος και με ποιο τρόπο. Δέχομαι να πληρώσω για να προστατεύσω/διατηρήσω τη φύση από τις καταστρεπτικές μου ενέργειες, αλλά όχι για να πλουτίσουν οι επενδυτές. Δε μου αρέσει να με πιάνουν κορόϊδο, περιμένω όμως για να επικροτήσω το καλό παράδειγμα (το αυτονόητο δηλαδή!)

Διαφάνεια λοιπόν...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-01-08, 20:42
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Δυστυχώς Παύλο η αλήθεια είναι ότι επιλέξαμε να κάνουμε ένα ακριβό ‘sport’ – αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι – ή καλύτερα hobby και αυτό το ξέρουν πολύ καλά τόσο οι επιχειρηματίες όσο και οι κυβερνήσεις κρατών που έχουν επενδύσει στον καταδυτικό τουρισμό. Δε συζητώ μόνο για την αγορά εξοπλισμού αλλά και για την ενοικίαση, μεταφορά και πρόσβαση μέχρι το dive site και πάει λέγοντας.

Επειδή έχει τύχει μα βρεθώ σε ομάδες και επιτροπές που προσπαθούν να πείσουν από νομάρχες και δημάρχους, μέχρι παραδοσιακούς αλιείς και απλούς πολίτες, για την ανάπτυξη καταδυτικού τουρισμού σε μία περιοχή (για εμένα προσωπικά η οργανωμένη ανάπτυξη καταδυτικού τουρισμού έχει πάντα ως προέκταση την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος), ένα από τα επιχειρήματά μας είναι καλώς ή κακώς ότι οι αυτοδύτες είναι συνήθως τουρίστες σχετικά ‘υψηλού μορφωτικού και οικονομικού επιπέδου’. Συνεπώς είναι μια ‘ποιοτική’ μορφή τουρισμού.

Αυτό δεν σημαίνει πως εμείς τους ‘κακομαθαίνουμε’ αλλά είναι η γενική αλήθεια σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν είμαι αυτός που θα πάει σε ένα μέρος για να τα πιω, να μεθύσω, να τα σπάσω όλα και μετά να ξερνάω στους δρόμους ξημερώματα (μπορεί να το κάνω και καμιά φορά, δε λέω…). Θα πάω σε ένα μέρος και θα αφήσω τα λεφτά μου για να θαυμάσω το θαλάσσιο περιβάλλον και όσα αυτό μου προφέρει και στη συνέχεια να μεταδώσω τις εντυπώσεις μου και την αγάπη μου για την περιοχή και το περιβάλλον σε άλλους αυτοδύτες, φίλους, στην οικογένειά μου και στην κοινωνία γενικότερα.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει για άλλη μια φορά να μας γδάρουν, όπως γίνεται παντού και πάντα! Δεν έχεις άδικο Παύλο… όλα πλέον μετριούνται σε καφέδες! Δυο καφέδες από εδώ, τρεις καφέδες από εκεί και πέντε παραπέρα! Το θέμα είναι ότι ο ένας καφές στην Ελλάδα είναι πιο ακριβός ας πούμε από ότι στην Ισπανία (αν και ο Ισπανός θα πιει έναν cortado σε 5 λεπτά και θα φύγει ενώ ο Ελληνάρας με την παρέα του θα την αράξει για κανένα 3ωρο τουλάχιστον!).

Μην ξεχνάς όμως ότι αν γίνουν οργανωμένα καταδυτικά πάρκα δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε κατάδυση αλλού… Μπορούμε και θα μπορούμε να κάνουμε κατάδυση παντού (πλην των αρχαιολογικών περιοχών)! Και ούτε θα ανακηρυχθούν όλες ή έστω οι ‘καλύτερες’ θαλάσσιες περιοχές της Ελλάδας σε ΠΟΑΚΠ.

Για να πάω λοιπόν εγώ ως δύτης σε μία ΠΟΑΚΠ όπου πρέπει να πληρώσω δύο τρεις ή δεν ξέρω πόσους ‘καφέδες’, θα πρέπει να έχει να μου προσφέρει κάτι που δεν το έχει μια άλλη – ελεύθερη για κατάδυση περιοχή – από τις τόσες που υπάρχουν. Το θέμα είναι λοιπόν τι θα είναι αυτό το κάτι παραπάνω… Ας πούμε στο Sharm el Sheikh πληρώνεις – μέσα σε όλα τα άλλα – ένα ‘αντίτιμο’ για το θάλαμο αποσυμπίεσης (σε περίπτωση που χτύπα ξύλο το χρειαστείς). Ωστόσο αυτό προσδίδει σε κάποιους αυτοδύτες μία αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να αποτελέσει κίνητρο προσέλευσης. Ο μόνος τρόπος να τραβήξει εμένα προσωπικά για παράδειγμα ένα ΠΟΑΚΠ, θα είναι ένα μοναδικό ‘παρθένο’ περιβάλλον!

Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει ο όποιος διαχειριστής του ΠΟΑΚΠ, είτε είναι οι αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης είτε ένας επενδυτής, να προστατέψει με νύχια και με δόντια μια περιοχή από παράνομη αλιεία, αγκυροβολία σκαφών κλπ. για κάποια χρόνια προκειμένου να προλάβει να ‘ανακάμψει’ εάν υφίστατο όλα αυτά μέχρι σήμερα. Αν πάλι αυτή η περιοχή ήταν ‘παρθένα’ εξ αρχής, θα πρέπει να διασφαλίσουν ότι θα παραμείνει έτσι!

Θα μου πεις γιατί να το κάνουν αυτό; Πολύ απλά γιατί έτσι μόνο θα τραβήξουν τον πελάτη! Αν δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα ένα ΠΟΑΚΠ, ποιος θα πάει και θα πληρώσει! Θα προτιμήσουμε όλοι να πάμε λίγο παραδίπλα… Το θέμα λοιπόν είναι να ξεκαθαρίσουμε σε ΟΛΟΥΣ τους ‘λήπτες αποφάσεων’ ή στα ελληνικά stakeholders (!), ότι αυτός είναι ο δικός μας όρος για να μας κάνουν πελάτες! Και σας πληροφορώ ότι το ξέρουν καλά! Δεν είναι τυχαίοι… το έχουν ψάξει, το έχουν μελετήσει!

Το πρόβλημα ωστόσο είναι ότι σε αυτό το νέο νόμο, όσο και αν ψάξαμε, όσο και αν το παλέψαμε, δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΕΣ τι στο διάβολο θα είναι αυτό το ΠΟΑΚΠ, τι προδιαγραφές και ποιους όρους θα πρέπει να πληρεί και τι θα πρέπει να διασφαλίζει (π.χ. περιβαλλοντική προστασία). Αυτό βέβαια το λίγο ‘φλου’ είναι κατά τη γνώμη μου σαν ένα μικρό ‘παραθυράκι’, από αυτά που συνήθως έχουν οι νόμοι, για να ‘προσαρμόζονται’ στην εκάστοτε περίπτωση. Για το λόγο αυτό πρέπει να καταλάβετε όλοι σας πως πάμε να ‘ανακρίνουμε’ όλους αυτούς που πάνε να αποφασίσουν για εμάς, χωρίς εμάς και να τους πούμε πως ως αυριανοί πελάτες είμαστε εδώ και έχουμε απαιτήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-01-08, 23:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Όταν ο κος Κούτσης έδινε τις συνεντεύξεις του, οι σύλλογοί μας δεν υπήρχαν ακόμα και οι συζητήσεις στα φόρα σχετικά με τα καταδυτικά πάρκα περιορίζονταν ως επί το πλείστον σε τοποθετήσεις τύπου "ας αποφανθούν οι ειδικοί".

Από τότε μέχρι σήμερα έχουν γίνει σπουδαία βήματα και οι σκόρπιες αντιδράσεις έχουν αρχίσει να γίνονται μεστά επιχειρήματα.

Το "δεδομένο αντίτιμο" των επιχειρηματιών Παύλο δεν πηγάζει από τη σιγουριά τους ότι οι δύτες έχουν να πληρώσουν. Αυτό θα το ήξεραν μόνο αν είχαν κάνει μια πραγματική οικονομική αποτίμηση, π.χ. με ειδικά ερωτηματολόγια-συνεντεύξεις που θα απευθύνονταν σε δύτες (εμάς δηλαδή). Όμως αυτό γνωρίζουμε ότι στη χώρα μας δεν έγινε ποτέ.

Παραδόξως λοιπον, η άνεση με την οποία μιλάνε για "αντίτιμα" πηγάζει από τη διεθνή εμπειρία των Προστατευόμενων Περιοχών και των Θαλάσσιων Καταφυγίων ανά τον κόσμο, όπου κάθε δύτης πληρώνει ένα μικρό αντίτιμο (3-5 ευρώ) για να βουτήξει.

Αυτό που μένει σε μένα να ξεκαθαρίσουν οι κύριοι-αντίτιμο είναι ποιά ακριβώς θα είναι η σχέση των περιλάλητων "Καταδυτικών Πάρκων" με τις Θαλάσσιες Προστατευόμενες Περιοχές, όπου χρόνια και χρόνια, μελετητές επί μελετητών αφιερώνονται στη διασφάλιση της διατήρησης του Φυσικού Περιβάλλοντος, συχνά πυκνά μάλιστα επεμβαίνοντας για να αναχαιτίσουν την απληστία του κέρδους (δεν ξέρω αν θυμόσαστε την ιστορία με την κότα και το χρυσό αβγό -είναι πολλοί αυτοί που αδίστακτα θα έσφαζαν την κότα, έχει συμβεί και αλλού, δε βλέπω το λόγο να μη συμβεί και εδώ).

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί οι κύριοι-αντίτιμο μού αναφέρουν διαρκώς το παράδειγμα των Μέδες, μιας προστατευόμενης περιοχής όπου η αλιεία απαγορεύεται αυστηρά από το 1983 ενώ ήδη το 1990 είχαν ολοκληρωθεί μελέτες που διασφάλιζαν την ολοκληρωμένη προστασία της (προστασία και από τις τουριστικές και τις αστικές εν γένει δραστηριότητες).
Ποια είναι λοιπόν η σχέση ενός Καταδυτικού Πάρκου Α.Ε. που ξεκινά με γνώμονα τη μπίζνα και μιας περιοχής όπως τα Μέδες που ξεκίνησε με γνώμονα την προστασία και τη διατήρηση?

Αν μου αποδείξουν ότι αυτή η σχέση υπάρχει, ότι η επιστημονική γνώση που ετοιμάζονται να βάλουν μέσα στα ΠάρκαΑ.Ε. αγγίζει έστω και τον ποδόγυρο των Μέδες, εγώ θα το πληρώσω ευχαρίστως το αντίτιμο.

Αλλά ως τότε κανείς δεν μπορεί να με θεωρεί δεδομένη

Παίζονται πολλά μέσα από αυτή την ιστορία. "Κάποιοι" όφειλαν να αναλάβουν επιτελους την προστασία των θαλάσσιων (μεταξύ άλλων) πόρων μας. Αλλά αυτοί οι κάποιοι τα' βάλαν κάτω και απεφάνθησαν ότι το πολιτικό κόστος για να κάνουν κάτι τέτοιο είναι πολύ βαρύ για τις καλοθρεμμένες πλάτες τους. Γιατί λοιπόν να μην ιδιωτικοποιήσουν το ρίσκο;;
Αυτό το "έξυπνο" κάνουν αυτοί οι "κάποιοι". Κι αφήνουν τους επενδυτές να βγάλουν το φίδι από την τρύπα (και τον ψαρά από το καταδυτικό πάρκο, εκεί να δεις γλέντια ).

Κι εγώ λέω, αφού έτσι κι αλλιώς οι άχρηστοιαπόπάνω δε θα το κάνουν ποτέ -γιατί είναι πολύ μικροί για έργα μεγάλα- ας δώσουμε μια ευκαιρία στους επενδυτές να αποδείξουν αυτό που νομίζουν ότι μπορούν: ότι είναι έξυπνοι επιχειρηματίες κι ότι ξέρουν να στήνουν μία βιώσιμη επιχείρηση.

Αν όχι, θα κηρύξουν μια πτώχευση και θα πάνε για βρούβες, με όλες μας τις ευλογίες.

Αλλά μέχρι τότε, εγώ δεν μπορώ παρά να ελπίζω ότι θα κάνουν κάτι καλύτερο. Και όπως έχω ξαναπεί, αν όντως κάνουν το καλύτερο, εγώ θα γίνω η πιο αφοσιωμένη τους πελάτισσα....

Δεν προδικάζω κανέναν, περιμένω εναγωνίως την Ημερίδα για να ακούσω.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-01-08, 16:11
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Από την μεριά μου, η πρότασή μου σχετικά με την επιβολή αντιτίμου συνοψίζεται στα παρακάτω :

Αν οι Π.Ο.Α.Κ.Π ενταχθούν σε ένα ευρύτερο οικολογικό δίκτυο όπως π.χ το NATURA 2000 και αποκτήσουν χαρακτήρα Θαλασίων Καταφυγίων και προστατευόμενων περιοχών (όπως αναφέρθηκε παραπάνω) τότε η επιβολή αντιτίμου - κατά την άποψή μου - δεν θα σχετίζεται με την προστασία του περιβάλλοντος. Το NATURA 2000 π.χ είναι ένα κοινοτικό πρόγραμμα το οποίο χρηματοδοτεί - ή θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει - από κοινοτικούς πόρους τους επενδυτές ώστε να προχωρήσουν σε δημιουργία έργων ή προγραμμάτων που αφορούν και διατηρούν την ισορροπία των οικοσυστημάτων. Για ποιο άλλο λόγο λοιπόν να μπει ένα εισιτήριο, αφού τα κονδύλια για την προστασία του περιβάλλοντος θα μπορούσαν να εξασφαλισθούν από την Ε.Ε ; Αν λοιπόν κάτι εμένα προσωπικά με προβληματίζει είναι ακριβώς αυτό το ερώτημα. Επειδή το πιθανότερο που θα συμβεί με τις Π.Ο.Α.Κ.Π είναι ότι συμβαίνει σήμερα στα private clubs, γι' αυτό θα πρέπει να γίνουν σαφές οι θέσεις των καταδυτικών συλλόγων, ενώσεων και σωματείων.

Προσωπικά, δεν τίθομαι κατά της επιβολής ενός αντιτίμου για αυτούς τους λόγους που και σεις αναφέρετε αν και είμαι εξαιρετικά δύσπιστος και αρκετά επιφυλακτικός σχετικά με το πού θα πάνε αυτά τα χρήματα. Όμως ένας άνθρωπος ο οποίος π.χ έρχεται σε κάποιο καταδυτικό κέντρο, παίρνει το open water, κάνει 3-4 καταδύσεις το καλοκαίρι και εν ολίγοις ασχολείται περιστασιακά με την κατάδυση ως χόμπυ έχει νομίζω κάποια διαφορά με κάποιον άλλον ο οποίος εργάζεται πάνω στο αντικείμενο της κατάδυσης, είτε με την συμμετοχή του σε κάποιους συλλόγους, είτε με την εκπαίδευση / διδασκαλία της υποβρύχιας δραστηριότητας, είτε με την συμμετοχή του ως αθλητής της ομοσπονδίας. Που θέλω να καταλήξω ; Θέλω να πω, πως οι σύλλογοι, οι ενώσεις και οι ομοσπονδίες, υπάρχουν για να εξασφαλίζουν κάποια προνόμια στα μέλη τους. Όχι μόνο γι' αυτό βέβαια, αλλά ΚΑΙ γι' αυτό. Προσωπικά, δεν θα με χαλούσε αν π.χ οι αυτοδύτες της Ε.Α.Θ εξασφάλιζαν την δωρεάν είσοδό τους στις Π.Ο.Α.Κ.Π. Εσάς, θα σας χάλαγε ; Στο κάτω κάτω, οι συνάδελφοι που βρίσκονται στις διοικητικές θέσεις των διαφόρων σωματείων, συλλόγων και ενώσεων, στην πλειοψηφία τους δεν είναι απλοί χομπίστες αυτοδύτες των 5-10 καταδύσεων / χρόνο. Βέβαια, αυτό τώρα για κάποιους, θα φανεί κάπως. Όμως - κακά τα ψέμματα - ένας επαγγελματίας αυτοδύτης έχει δαπανήσει - και έχει θυσιάσει - χρόνο, χρήματα, έχει κουραστεί, έχει μελετήσει και έχει ασχοληθεί - ε, διάολε! - περισσότερο από τον απλό χομπίστα. Αυτός ο άνθρωπος, θα ήταν καλό, να μην υποχρεούται να πληρώσει εισητήριο για να βουτήξει σε ένα π.χ προστατευόμενο ναυάγιο.

Το άσχημο στον τόπο μας είναι πως ενώ κανένας δεν αντιμετωπίζεται σαν ίσος προς ίσο, όλοι αντιμετωπίζονται σαν ίσοι. Κι ενώ ο νόμος σαφώς δεν υιοθετεί χαρακτήρα διάκρισης σε μια μερίδα ανθρώπων, οι διακρίσεις εξακολουθούν να γίνονται κάτω από το τραπέζι. Προσωπικά - και αυτό αποτελεί αλλουνού παπά ευαγγέλιο - δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτά που γίνονται κάτω από το τραπέζι δεν μπορούν να γίνουν κάποια ευλογημένη μέρα και πάνω από το τραπέζι. Τι θέλω να πω ; Αφού εγώ ως ιδιοκτήτης του Καταδυτικού Πάρκου, όταν έρθει και με βρει ο πρόεδρος του Σ.Ε.Α 'ΤΗΘΥΣ' π.χ για να βουτήξει στο πάρκο μου, θα του πω στα κρυφά "'ντάξει πρόεδρε, εσύ βούτα τζάμπα" γιατί αυτό να μην το κάνω στα φανερά, λέγοντας πως όλα τα μέλη του Σ.Ε.Α 'ΤΗΘΥΣ' θα βουτάνε τζάμπα ; Αυτό πολύ με απασχολεί.

Κοντολογίς, για την επιβολή του εισιτηρίου, προτίνω να μην υπάρχει αυτό σε επαγγελματίες αυτοδύτες, εκπαιδευτές, μέλη καταδυτικών συλλόγων, ενώσεων και σωματείων, αθλητές της ομοσπονδίας και σε αυτοδύτες μέλη περιβαλλοντολογικών οργανώσεων (η λίστα των εξαιρέσεων είναι κάτι που μπορεί να τεθεί στην συζήτηση και μπορεί να μεγαλώσει). Έτσι κι αλλιώς στον τόπο μας γίνονται εξαιρέσεις. Το θέμα είναι αν θα γίνονται στα κρυφά ή στα φανερά.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-01-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Είναι προτιμότερο να εξαιρείς κάποιον στα φανερά παρά στα κρυφά. Γιατί το πιθανότερο είναι πως ο άλλος - αυτός που δεν θα εξαιρεθεί την πρώτη φορά - να θέλει εναγωνίως να εξαιρεθεί την δεύτερη φορά. Με καταλαβαίνετε ; Με καταλαβαίνετε.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-01-08, 16:27
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Παραδόξως λοιπον, η άνεση με την οποία μιλάνε για "αντίτιμα" πηγάζει από τη διεθνή εμπειρία των Προστατευόμενων Περιοχών και των Θαλάσσιων Καταφυγίων ανά τον κόσμο, όπου κάθε δύτης πληρώνει ένα μικρό αντίτιμο (3-5 ευρώ) για να βουτήξει.
Δύο είναι τα δόγματα του νεοέλληνα :

α) Ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας, &
β) Μακρυά απ' τον κώλο μας, κι όπου θέλει ας είναι.

Τώρα, πως συνδέονται αυτά, εγώ δεν ξέρω να σας πω. Άμα τύχει και βρείτε κι άλλο, γράψτε μου ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-01-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Παράθεση:
Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί οι κύριοι-αντίτιμο μού αναφέρουν διαρκώς το παράδειγμα των Μέδες, μιας προστατευόμενης περιοχής όπου η αλιεία απαγορεύεται αυστηρά από το 1983 ενώ ήδη το 1990 είχαν ολοκληρωθεί μελέτες που διασφάλιζαν την ολοκληρωμένη προστασία της (προστασία και από τις τουριστικές και τις αστικές εν γένει δραστηριότητες).
Ποια είναι λοιπόν η σχέση ενός Καταδυτικού Πάρκου Α.Ε. που ξεκινά με γνώμονα τη μπίζνα και μιας περιοχής όπως τα Μέδες που ξεκίνησε με γνώμονα την προστασία και τη διατήρηση?


Μήπως θα ήταν καλύτερο να μας πεις μερικά πράγματα για τα φύκια ; Απλώς ... ρωτάω.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.