Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Trimix και Νάρκωση Αζώτου

Σ΄ ένα άλλο thread με θέμα το Nitrox (βλ. εδώ) ανέφερα ότι μετά από πολλές καταδύσεις με Trimix 30/30 (30% O2, 30% He, 40% N2) συνήθισε ο οργανισμός μου την μειωμένη περιεκτικότητα του μίγματος σε άζωτο. Όταν αργότερα άρχισα να ξανακαταδύομαι, -λόγω των περιστάσεων-, με αέρα, διαπίστωσα ότι ενώ είχα παλιότερα πολύ μεγάλες αντοχές στην Νάρκωση Αζώτου, οι αντοχές αυτές μειώθηκαν μετά την παρατεταμένη χρήση Trimix πάρα πολύ. Μετά από μερικές καταδύσεις με αέρα άρχισαν πάλι οι αντοχές μου στο άζωτο να αυξάνονται έτσι ώστε να μπορώ και πάλι να καταδύομαι στα βάθη που καταδυόμουν και παλιά. Το γεγονός αυτό αποτελεί για μένα έναν σημαντικά ανασταλτικό παράγοντα για την χρήση Trimix μέχρι το βάθος των 50 μέτρων. Η προσωπική μου αυτή εμπειρία σε συνδυασμό με τις μικρότερες στάσεις αποσυμπίεσης που προσφέρει ο αέρας μέχρι αυτό το βάθος, το κόστος του ηλίου και η οικονομία στον εξοπλισμό, με οδήγησε να κάνω τις βουτιές μου μέχρι το βάθος των 50 μέτρων με αέρα. Νοιώθω καλύτερα κατά την διάρκεια της κατάδυσης και μετά απ΄ αυτήν. Έχεις κάποιος από σας ανάλογη εμπειρία;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-07, 14:45
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Trimix και Νάρκωση Αζώτου

Είμαι παντελώς άσχετος από καταδύσεις trimix, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Καταλαβαίνω αυτό που λες ότι ο οργανισμός ξεσυνηθίζει και συνηθίζει ξανά στην νάρκωση λόγω αυξημένης μερικής πίεσης του αζώτου κλπ.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι εννοείς εδώ:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Νοιώθω καλύτερα κατά την διάρκεια της κατάδυσης και μετά απ΄ αυτήν. Έχεις κάποιος από σας ανάλογη εμπειρία;
Τι εννοείς "καλύτερα"?
Έχει κάποιες παρενέργειες η χρήση του ηλίου (εκτός από τις παρενέργειες στην τσέπη μας) ?
Ξαναλέω ότι είμαι τελείως άσχετος από trimix, οπότε ίσως κι η ερώτησή μου να είναι αφελής ή τελείως χαζή...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Trimix και Νάρκωση Αζώτου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς "καλύτερα"?
Έχει κάποιες παρενέργειες η χρήση του ηλίου (εκτός από τις παρενέργειες στην τσέπη μας) ? Ξαναλέω ότι είμαι τελείως άσχετος από trimix, οπότε ίσως κι η ερώτησή μου να είναι αφελής ή τελείως χαζή...
Όχι καμιά παρενέργεια δεν έχει η χρήση ηλίου σε μίγμα Tx30/30 (MOD36). Η μόνη παρενέργεια είναι ότι έχεις μεγαλύτερες στάσεις αποσυμπίεσης απ΄ ότι θα είχες με αέρα κι΄ αυτό που έγραψες για την τσέπη μας. Ίσως το άζωτο μέχρι την πίεση των τεσσάρων bar με ηρεμεί, ίσως την ακούω -που λέει κι΄ ο Δελβερούδης- , ή συνήθισα να την ακούω και η ποσότητα του ακούσματος μου έπεσε βαριά μετά το πολύ ήλιο. Βρίσκω την ερώτηση σου πραγματικά καλή και με βάζει στην διαδικασία να περιγράψω κάτι που περισσότερο το νοιώθω παρά το στηρίζω με επιχειρήματα. Ίσως να φταίει το παρελθόν, πολλές καταδύσεις με αέρα στα βαθιά, αλλά νοιώθω μεγαλύτερη ηρεμία και έχω εγώ προσωπικά καλύτερη λειτουργία με αέρα μέχρι τα 50 μέτρα παρά με Trimix. Από κει και πέρα βέβαια χρησιμοποιώ μόνο Trimix για ευνόητους λόγους. Το έθεσα σαν θέμα για να ακούσω κι΄ από άλλους σχετικές εμπειρίες. Να μάθω δηλαδή αν το φαινόμενο αυτό είναι γνωστό ή συμβαίνει μόνο σε μένα. Αναπνέοντας Tx30/30 έχω το συναίσθημα, ίσως λόγω καθαρής εγκεφαλικής λειτουργίας (λιγότερο άζωτο), ότι η όλη διαδικασία πλησιάζει περισσότερο το σνόρκελινγκ παρά την κατάδυση. Πάντως εδώ που πάω για κατάδυση το Tx30/30 έχει γίνει εδώ και χρόνια το κύριο τρεντ ανάμεσα στους τεχνικούς δύτες. Εγώ απλώς, αφού το δοκίμασα για πολύ καιρό, το βρήκα too much για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Υ.Γ.
Α και κάτι άλλο που θυμήθηκα. Είναι γνωστό το σύνδρομο HPNS (High Pressure Nervous Syndrom) που προκαλείται στους δύτες που αναπνέουν Trimix ή Heliox κάπου ανάμεσα στα 120 με 150 μέτρα βάθος. Κάτω από το βάθος αυτό εξαλείφονται τα συμπτώματα του HPNS. Σ΄ αυτά τα βάθη και λόγο της εξάρτησης του HPNS από το ήλιο αποφεύγεται το Heliox (μίγμα O2 και He με παντελή έλλειψη Ν2) και χρησιμοποιείται Trimix λόγω της περιεκτικότητας του σε Άζωτο το οποίο λειτουργεί κατευναστικά στο νευρικό σύστημα. Κάτι παίζει εκεί αλλά θα πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα μια και οι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να αναλύσουν ακριβώς το φαινόμενο HPNS.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 20-06-07 στις 16:13.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.