Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-07-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Deep Rhodos γεια σου και από μένα.

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον αυτή τη συζήτηση, στην οποία ομολογώ η γνώμη μου διχάστηκε κάμποσες φορές, οπότε και καταλαβαινω τη δύσκολη θέση τη δική σου ή οποιουδήποτε πάροχου.

Δυστυχώς έχουμε δει κι εμείς ως πελάτες διάφορα, ειδικά όσοι έχουμε μάθει να κάνουμε μια βουτιά πληρώνοντας μόνο την αξία του αέρα μας... κι έτσι όταν βρισκομαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε αδρά για μια συνοδευόμενη βουτιά που -συνήθως- δεν μας αρέσει, νιώθουμε όλο το ελληνικό μεγαλείο της τουριστικής "ανάπτυξης" στο πετσί των οπισθίων μας

Θέλω να σου πω ότι εκτιμώ τους προβληματισμούς σου και ότι ούτε κι εγώ θα νοίκιαζα αν ήταν στο χέρι μου σε ανθρώπους των οποίων γνωριζω το ασύμβατο ποιόν τους... αλλά μια που γενικά είσαι άνθρωπος ανοικτός που συζητάει, ψάχνεται και αλλάζει γνώμη όταν πείθεται, θα ήθελα κι εγώ μαζι με τους υπόλοιπους σχολιαστές αυτού του θρεντ, να σου θυμίσω να έχεις στο μυαλό σου και μια κατηγορία δυτών που βουτούν χρόνια και είναι πλέον αρκετά έμπειροι, αυτόνομοι και αυτάρκεις, ώστε δικαίως να προτιμούν να βουτούν ασυνόδευτοι παρά να επαναλαμβάνουν βουτιές σχολείων στις διακοπές τους. Είμαι σίγουρη ότι αν το σκεφτείς, θα βρεις μια δίκαιη λύση και γι' αυτή την κατηγορία.

Ο καλύτερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτούς τους δύτες πάντως, αν κρίνω από τον εαυτό μου τουλάχιστον, είναι να έχεις να τους προτείνεις όμορφα μέρη με σκάφος. Αν μπαίνοντας στο καταδυτικό σου έχεις να μου δείξεις όμορφες φωτό από τα σάιτ σου, το πιο πιθανό είναι ότι θα θέλω να έρθω μαζί σου για να τα δω κι εγώ. Αν μάλιστα η τιμή σου είναι λογική, το πιο πιθανό είναι ότι θα έρθω και θα ξαναέρθω και θα αφήσω τις βουτιές από ακτή για όταν η τσέπη μου αρχισει να διαμαρτύρεται. Το πιο σημαντικό άλλωστε είναι να γυρίσω στην έδρα μου και να πω πόσο όμορφα πέρασα στο νησί, τι ωραίες βουτιές έκανα και πόσο καλό καταδυτικό βρήκα εκεί να με υποστηρίξει. Έτσι μονάχα χτίζονται τα ονόματα στο χώρο, αργά, σταθερά και με προσπάθεια.

Καλή σου συνέχεια, και καλές δουλειές στην όμορφη Ρόδο!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Αυτό που λές το έχουμε κάνει κατά κόρον όλα αυτά τα χρόνια που εργαζόμουν σε άλλες σχολές και μάλιστα τόσο με μεμονωμένους δύτες όσο και με γκρουπ. Πάντα όμως μέσα σε αυτούς τους δύτες βρίσκονταν κάποιοι οι οποίοι θα μας έκαναν επιφυλακτικότερους στον επόμενο που μας ερχόταν (κατά την ικανότητα κρίσης που αποκτήσαμε με την εμπειρία χρόνων στο επάγγελμα) . Γενικά πάντα ψάχναμε την χρυσή τομή.
Όμως παιδιά, μερικά πράγματα είναι κραυγαλέα.
Πιστέψτε με, έχω δεί και ακούσει πράματα και θάματα. Τόσο με ξένους όσο και με Έλληνες (ντόπιους κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους). Και απο την άλλη το λιμεναρχείο πόσους θα ελέγξει; Σήμερα Κυριακή. Ξέρετε πόσοι είναι έξω για κατάδυση; Μερικοί απο αυτούς ψαρεύουν, άλλοι ξηλώνουν ναυάγια, άλλοι μαθαίνουν στην γκόμενα τους κατάδυση στα 20 και βέβαια υπάρχουν παιδιά - όπως ένας μαθητής μου που φεύγει τώρα για τον κόλπο του Λαδικού - τα οποία πάνε για κατάδυση αναψυχής.
Την ενοικίαση δέν την αποφεύγουμε για να τα παίρνουμε απο τον κόσμο.
Απλά νομίζω πως άν περνά από το χέρι μου να αποτρέψω κάτι που δέν μου αρέσει να γίνεται στον χώρο, είναι χρέος μου να το κάνω.
Είχαμε μάλιστα θέσει και ένα ζήτημα περιφρούρησης σε κάποιο άλλο θέμα.
Θα ήθελα επίσης να σας πώ ότι οι προτάσεις σας και οι παρατηρήσεις σας μου είναι πολύ χρήσιμες ώς πολύτιμες και τις εκτιμώ βαθύτατα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-07-10, 00:37
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τελικά, εφόσον όλα τα καταδυτικά κέντρα καλύπτουν καθημερινά όλο το νησί μετά το 2005-6, γιατί κάποιος (και μιλώ περισσότερο για ξένους επισκέπτες) να θέλει να πάει μόνος του;
Γιατι θελει μην ακολουθησει προγραμμα / γιατι το βλεπει επιπολαια σαν μια βολτουλα στα βαθια / γιατι απογοητευθηκε απο προηγουμενη ξεναγηση κλπ κλπ


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τελικά η κατάδυση γίνει παράνομη ή μοιραία, ποια είναι η νομική και ποια η ηθική ευθύνη του Κέντρου;
Αν γινει παρανομη καταδυση τοτε: μονο αν δεν εχει προηγηθει υπογραφη αναλυτικου εντυπου αποποιησης ευθυνης με ρητη αναγραφη των περιορισμων, υπαρχει προβλημα.
Αν γινει μοιραια καταδυση και ο δικηγορος του θυματος ειναι γατα, μπορει ανετα να διαλυσει την επιχειρηση που νοικιασε τον εξοπλισμο, μια και αμφισβητηται ευκολα η αρτιοτητα του εξοπλισμου τη στιγμη της ενοικιασης και δεν αποδεικνυεται ακομα και με την σχετικη παραπομπη στο εντυπο αποπ
οιησης ευθυνης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι συνένοχος ο προμηθευτής αν είχε έστω και μια υποψία για την συμπεριφορά του πελάτη του και παρόλα αυτά έδωσε εξοπλισμό; Νομικά είναι; Ηθικά πάντως σίγουρα.
Τελικά τι πρέπει να κάνει ένα καταδυτικό κέντρο; Να δίνει εξοπλισμό; Να μην δίνει εξοπλισμό; Σε ποιόν και υπό ποιες προϋποθέσεις.
Μήπως έτσι θρέφουμε το καρκίνωμα στον κλάδο; Πώς μπορούμε να ξέρουμε;
Το θεμα εχει καταρχην μια πλευρα (την κοστολογηση) που κακως δεν σε απασχολησε.
Το καταδυτικο κεντρο μπορει βεβαια να δινει εξοπλισμο αν το επιλεξει σαν πληροτητα υπηρεσιων, ομως ακομα και αν καθορισει τη τιμη στο υψος της οργανωμενης καταδυσης η και ψηλοτερα, απλα "μπαινει μεσα".
Και εξηγω: Ακομα και αν υποθεσουμε οτι το ενοικιαζομενο υλικο ειναι μερος της αποθηκης υλικου μας και το οποιο αντεχει να μειωθει σε καποιο ποσοστο χωρις να επηρεασει τη διαθεσιμοτητα μας μετα απο μια ενοικιαση, χρειαζεται δυο εργατοωρες για επιθεωρηση ανα εξοπλισμο μετα απο καθε ενοικιαση. Μονο ετσι ειμαστε ησυχοι για να το επιστρεψουμε στην αποθηκη. Προσθετοντας το χρονο ενημερωσης, τη πιθανοτητα καθυστερησης, την πιθανη αποκατασταση ζημιας συχνα πολαπλασιας του ενοικιου και την πιθανοτητα μοιραιου περιστατικου, φτανουμε σε ενα ενοικιο που θα εκανε ενα πελατη να "ζαλιστει". Ειναι προτιμοτερο πιστευω να παραλειπεται το ενοικιο απο το τιμοκαταλογο παρα να καταστρεφει την εικονα του.

Ενας εμμεσος τροπος να εξυπηρετεις ειδικες περιπτωσεις πελατων η συνεργατων στους οποιους εχεις εμπιστοσυνη ειναι οι καρτες μελους προχωρημενων δικαιωματων και η οργανωση καταδυσης εντος logbook του κεντρου εφοσον τουλαχιστον ενα μελος εχει βαση προτυπων την δυνατοτητα να αναλαβει την διεξαγωγη της.

Το κλειδι ειναι η εκτιμηση του καθε ενδιαφερομενου με μια συζητηση. Μια συζητηση στην οποια εμεις εχουμε υποχρεωση να θεσουμε τα δεδομενα χωρις συναισθηματισμους, μια και αυτο που τελικα χρειαζεται πιο πολυ ο δυτης απο εμας δεν ειναι η ευκολια αλλα η επιμελεια, σοβαροτητα και η συνεπεια σαν δεικτες του επιπεδου ασφαλειας που προσπαθουμε να διατηρησουμε.
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 19-07-10 στις 00:45.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-07-10, 09:26
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος φίλε μου.
Γιά ψάξτο καλύτερα.
Αφού το ξέρεις και το έχεις πρόχειρο, δεν μας το παραθέτεις κι όλας;
Σε μια "συζήτηση κάνουμε" δεν καταλαβαίνω το στυλάκι "κάνεις λάθος, αλλά δε σου λέω κι όλας, για ψάξτο καλύτερα".

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
δέν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κανέναν να δουλέψει με τον τρόπο που θέλει.
Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να δουλέψεις, αλλά αν επιλέξεις να δουλέψεις σαφέστατα και σε υποχρεώνει κάποιος με ποιόν τρόπο θα το κάνεις.
Το λένε Νομοθεσία.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-07-10, 09:30
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
υπογραφη αναλυτικου εντυπου αποποιησης ευθυνης
Αυτά τα έντυπα κι οι υπογραφές δεν έχουν καμία νομική αξία.

Αν υπάρχουν ευθύνες, αυτές ορίζονται από το νόμο και καμία συμφωνία δεν μπορεί να τις ξεπεράσει.
Αν δεν υπάρχουν, δεν υπάρχει και λόγος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-07-10, 10:44
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα έντυπα κι οι υπογραφές δεν έχουν καμία νομική αξία.

Αν υπάρχουν ευθύνες, αυτές ορίζονται από το νόμο και καμία συμφωνία δεν μπορεί να τις ξεπεράσει.
Αν δεν υπάρχουν, δεν υπάρχει και λόγος.
Αυτα τα εντυπα εχουν τη νομικη αξια που τους δινει το περιεχομενο τους. Οταν ειναι σωστα συνταγμενα (ειναι δηλαδη σχεδον copy paste των νομων) διασφαλιζουν οτι ο υπογραφων εχει γνωση των σχετικων διαταξεων και των προσωπικων του ευθυνων σχετικα με αυτες (ναι υπαρχουν και αυτες και αφορουν την συμορφωση με οδηγιες και ποιο ειδικους τεχνικους κανονες που δεν περιλαμβανονται στην νομοθεσια). Επισης διασφαλιζουν το καταδυτικο κεντρο για το γεγονος οτι ο συμμετεχον προτιθεται να βεβαιωσει ο ιδιος οτι εχει την στοιχειωδη επαρκεια φυσικης καταστασης.
Χωρις αυτες τις εγγραφες βεβαιωσεις απο την πλευρα του δυτη μπορει κανεις ευκολα να ισχυριστει οτι επεσε θυμα παραπληροφορησης, και επομενως δεν στερουνται νομικης αξιας, αλλα απλα δεν αποτελουν πανακεια.
Προφανως το δικαστηριο κρινει αν σε καποιο σημειο υπαρχει υπερβολη, ειδικα οταν το κειμενο ειναι μια απλη παραδοση ανευ ορων.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-07-10, 11:04
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Άγνοια του νόμου ούτως ή άλλως δεν συγχωρείται.
Από εκεί και πέρα, εγώ μίλησα για την "αποποίηση ευθυνών", και κατά πόσον υπάρχει αξία επ αυτού.

Καμία ιδιωτική συμφωνία, καμία υπογραφή, κανένα τίποτα δεν μπορεί να σε κάνει να αποποιηθείς ευθύνες που ορίζει ο νόμος.

Αν ο νόμος ορίζει ότι φέρεις ευθύνες για τα τάδε και τάδε, αυτές υπάρχουν δεν πα να υπογράψεις 1.000.000 έγγραφα που λένε το αντίθετο, να βάλεις 1.000.000 disclaimers περί του αντιθέτου (κλασσικό το "Σε περίπτωση Πυρκαΐας ουδεμία ευθύνη φέρομεν", των parking) κ.ο.κ.

Ευθύνες που ορίζονται από το νόμο, δεν ξεπερνιουνται/αποποιούνται/κλπ με κανέναν τρόπο.

Δεν έχει καμία σημασία αν εγώ υπογράψω ότι "σε περίπτωση xy ο τάδε δεν φέρει ευθύνη", αν ο νόμος λέει διαφορετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-07-10, 13:16
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Με έκπληξη διάβασα 4 σελίδες απόψεων. Οι περισσότερες είναι άκρως ενδιαφέρουσες και αναλύουν και από μία πτυχή του ζητήματος. Νομίζω όμως ότι το παρα αναλύουμε (ίσως να συντέλεσε και το βοριαδάκι που άφησε πολλούς δύτες στεγνούς)

Ασφαλώς και το καταδυτικό έχει ευθύνη να ενοικιάζει εξοπλισμό μόνο σε ανθρώπους με την ανάλογη πιστοποίηση. Όχι τόσο για τον έλεγχο του λιμεναρχείου αλλά για την περίπτωση που κάτι δεν πάει καλα στην κατάδυση. Τα καταδυτικά κέντρα που γνωρίζω δεν ενοικιάζουν εξοπλισμό χωρίς την επίδειξη αναγνωρισμένης πιστοποίησης. Τυχαίο;

Ασφαλώς και κάθε επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να μας δώσει να υπογράψουμε τα σχετικά έντυπα που προβλέπονται από τον οργανισμό που τον έχουν πιστοποιήσει ως επαγγελματία. Πανάκεια δεν είναι προσφέρουν όμως κάποια προστασία ιδιαίτερα στο κομμάτι της αστικής ευθύνης και εξασφαλίζουν στον επαγγελματία ότι η ασφαλιστική εταιρία θα καλύψει τα πρόστιμα και τις αποζημιώσεις και ένα καταδυτικό περιστατικό δεν θα σημάνει την οικονομική του καταστροφή. Φυσικά στην Ελλάδα (ευτυχώς) κανένας δεν μπορεί να απαλλάξει κανέναν από την ευθύνη για επιμέλεια. Έτσι ένα ατύχημα από αμέλεια από πλευράς καταδυτικού θα τον βρει στο σκαμνί

Ασφαλώς και δικαιούσαι να μην ενοικιάσεις εξοπλισμό για πολλούς λόγους και ιδιαίτερα όταν είναι εμφανές ότι πρόκειται να συντελεστεί αξιόποινη πράξη. Εάν όμως σου γίνει μήνυση για την άρνηση των υπηρεσιών σου, θα πρέπει να είσαι σε θέση να αποδείξεις τους λόγους της άρνησης σου. Φυσικά η άρνηση αυτή πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ. Πέραν των νομικών κτλ κτλ σε κάθε περίπτωση ο επαγγελματίας κρίνεται σε βάθος χρόνου και θα φανεί αν οι αρνήσεις του είχαν σκοπό την προστασία της περιουσίας του ή την αύξηση της μέσω της αναγκαστικής παροχής υπηρεσιών. Όπως ξέρεις ο Έλληνας σιχαίνεται όταν του επιβάλεις κάτι. Κάνε τον να περάσει καλά και θα είναι μαζί σου φανατικά.

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-07-10, 13:33
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Επίσης, θα ήθελα να μάθω πόσο ωραία θα σας (στους υπέρμαχους της άρνησης υπηρεσιών έναντι και καλά πιθανής κακής χρήσης) φαινόταν αν:

Πηγαίνατε σε ένα νησί και δεν σας νοίκιαζαν αυτοκίνητο αν δεν πληρώνατε και σωφέρ για το σύνολο της διάρκειας ενοικίασης, γιατί "σε νησί είστε και θα οδηγήσετε μεθυσμένοι"

Πηγαίνατε να κάνετε μια σύνδεση DSL και σας το αρνούνταν γιατί "θα κατεβάσετε παράνομο υλικό"

κ.ο.κ.

γενικότερα δε, σε οποιαδήποτε υπηρεσία που χρησιμοποιείτε, πως θα σας φαινόταν να είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίζει με ad hoc προσωπικούς κανόνες (πέραν αυτών που ορίζει ο νόμος) κατά πόσον εσείς είστε "άξιος" ή όχι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psyche : 19-07-10 στις 13:37.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-07-10, 14:26
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Κάτσε λίγο φίλε μου γιατί τώρα μπερδευόμαστε;;; Υπάρχουν δυο κατηγορίες πελατών: οι τακτικοί και οι Εποχιακοί/εκτακτοι, πες το όπως θες.

Τους τακτικούς σου πελάτες τους ξέρεις, ξέρεις τι καπνό φουμάρουν, τι βουτιές συνήθως κάνουν κλπ κλπ. Σε αυτούς συμφωνώ μαζί σου, να αρνηθείς να ενοικιάσεις εξοπλισμό εφ' όσον ξέρεις οτι παρανομούν.

Στους "έκτακτους" (που απ' ότι κατάλαβα, αυτός είναι και ο προβληματισμός σου) που θα έρθουν διακοπές ή θα έρθουν γιατί δεν πρόλαβαν/δεν βρήκαν να πάρουν μπουκάλα απο εκεί που παίρνουν συνήθως δεν μπορείς να κάνεις "διαγνωση" μέσα σε 5 λεπτά που θα μπεί ο άλλος στο μαγαζί σου και θα σου ζητήσει μια φιάλη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά γεμίζω.
Υπάρχουν όμως άνθρωποι στο νησί μου που του ξέρω - τους έχω δεί με τα μάτια μου - ότι ψαρεύουν μπουκάλα.
Εχθές κιόλας ήρθε ένας με 2 μπουκάλια και δέν του γέμισα. Χωρίς δικαιολογίες και χωρίς τίποτα. Αν τελικά αυτός ο άνθρωπος δε γέμισε,(γιατί ήρθε και αργά) πιθανόν να μην πήγε ψάρεμα σήμερα και έτσι την γλύτωσαν 5-6 ψαράκια.
Αυτό για μένα είναι επιτυχία φίλε μου Akef.
Μπράβο και μαγκιά σου, αν και εγώ θα του γέμιζα και αφού τον είχα "ψαρέψει" για το μέρος και την ώρα του "εγκλήματος" θα πήγαινα κατευθείαν στο Λιμεναρχείο για έγγραφη καταγγελία.
Η μάλλον ακόμα καλύτερα θα του γέμιζα αφαιρώντας το φίλτρο λαδιού

Παράθεση:

Νομίζω ότι ένας τρόπος να σταματήσουμε αυτούς που κάνουν μαλακίες μέσα στο νερό είναι να μήν τους τροφοδοτούμε. Για αυτήν - και μόνο αυτήν- την μερίδα μιλώ.
Σιγά.... το πολύ-πολύ του χρόνου να αγοράσει ένα μικρό κομπρεσεράκι και να μην το ξαναδείς!!!!

Παράθεση:
Τώρα δυστυχώς, κοντά στα ξερά καιγονται και τα χλωρά. Ψαχνω όμως λύση.
Η λύση δεν είναι να μην νοικιάζεις. Γιατί όπως είπες και παραπάνω "γενικά γεμίζεις", αν λοιπόν έρθω στο καταδυτικό σου με την φιάλη μου, θα μου την γεμίσεις (παρ' όλο που δεν με ξέρεις) αν όμως έρθω και σου ζητήσω να νοικιάσω μια φιάλη δεν θα μου νοικιάσεις Μάλλον κάποιος άλλος είναι λόγος, λοιπόν
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-07-10, 17:05
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Απ' ότι φαίνεται παιδιά, το θέμα ξέφυγε. Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί ξαφνικά έγινα υπόλογος και γιατί βάλλομαι. Τις θέσεις μου τις έχω ξεκαθαρίσει με επιχειρήματα. Δεν νομίζω να άφησα κάτι ασαφές. Ασπάζομαι τις απόψεις όλων σας αλλά προσπαθήστε να καταλάβετε και την δική μου. Νομίζω οι περισσότεροι επαγγελματίες καταλαβαίνουν περίπου τί λέω. Μην το θεωρείτε ¨πόρτα" αν κάποιος δέν σας δώσει εξοπλισμό, μπουκάλα, αυτοκίνητο, DSL ή ότι άλλο τέλος πάντων ειπώθηκε. Αναρωτηθείτε απλά ποιός ήταν ο λόγος που δέν σας έδωσε. Διακρίσεις; Όχι βέβαια. Κερδοσκοπία; Θέλω να πιστεύω πως όχι. Προστασία της περιουσίας του; Πολύ πιθανόν. Νομίζω πως ο σύνηθης λόγος που κάποιος αποφεύγει να νοικιάσει (με η χωρίς δικαιολογίες) είναι γιατί δέν θέλει να έχει καμιά συμμετοχή (ούτε καν να φαίνεται η φίρμα του) σε παράνομες ή απλά κακές πράξεις. Δικαίωμα του είναι στο κάτω κάτω ρε παιδιά. Παράνομο ξεπαράνομο. Και μήνυση να του κάνεις θα βρεί κάτι και θα την σκαπουλάρει. Αντί λοιπόν να με λιθοβολείτε γιατί δέν κοιτάτε πώς θα κερδίσετε την εμπιστοσύνη του καταδυτικού της γειτονιάς σας, της πόλης σας, ακόμα και αυτού του προορισμού διακοπών σας. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι με καλή χρήση και συμπεριφορά, στο τέλος, ούτε λεφτά δεν θα σας παίρνουν. Προσπαθήστε να δείτε και την άλλη πλευρά... Το άρθρο αυτό για τον σκοπό αυτό ξεκίνησε για να βγάλουμε συμπεράσματα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.