Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-11, 11:49
Κατερινα Κατερινα is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2011
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

To forum το παρακολουθώ αλλά πρώτη φορά γράφω. Το θέμα όμως αυτό με έχει στοιχειώσει, και ομολογώ ότι η αντιπαράθεση με ενόχλησε.
Συμφωνώ με όσους αντιδρούν στα υπονοούμενα ευθυνών, κατανοώ όμως απόλυτα και όσους αναρωτιούνται πως πεθαίνεις σε οργανωμένη κατάδυση. Δεν είναι διαστροφή αλλά ανησυχία – μήπως θα μπορούσα να είμαι και εγώ στη θέση της?
Ναι μεν κάθε αυτοδύτης είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του, πλην όμως για να μπορείς να αντιδράσεις σε κάθε πιθανή κατάσταση χρειάζεται εμπειρία. Και για να γίνεις έμπειρος δύτης χρειάζεται να βουτάς συνεχώς όσο είσαι άπειρος δύτης, άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Λατρεύω τις καταδύσεις, όμως δουλειά παιδιά σκατά φατά, ώρες πτήσης δεν μαζεύονται εύκολα. Σύζυγος και φίλοι δεν ακολουθούν, αποτέλεσμα, πέραν του καταδυτικού στο οποίο πάω συνήθως και τους ξέρω, κάθε φορά που βρίσκομαι κοντά σε θάλασσα πάω σε όποιο καταδυτικό βρω και βουτάω με άγνωστα άτομα. Με περιμένει όμως και ένα πεντάχρονο στο σπίτι και θέλω να θεωρώ δεδομένο ότι εφόσον βουτάω με πιστοποιημένο καταδυτικό η εμπειρία του DM θα καλύψει τα όποια κενά της δικής μου (και του άγνωστου συνήθως σε εμένα ζευγαριού) και θα επιστρέψω, εκτός και αν ο κόσμος γυρίσει ανάποδα. ΔΕΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΌΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, λέω απλώς τους συνειρμούς που μου δημιούργησε.
Και έχω και κάποιους προβληματισμούς εδώ και καιρό όσον αφορά την εκπαίδευση, τους οποίος απλά τους λέω ως σχετικούς με όσα ειπώθηκαν παραπάνω, όχι ως σχετικούς με το περιστατικό: Ξέρετε κανέναν που να πλήρωσε για το OW ή το advanced και να μην πήρε την πιστοποίηση επειδή ο εκπαιδευτής τον θεώρησε ανεπαρκή? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω. Το advanced αλήθεια που μπορείς να το πάρεις στο καπάκι μετά το OW με 0 βουτιές πλην των εκπαιδευτικών τι νόημα έχει? Εγώ για το advanced πήγα μετά από 40 βουτιές σε Ελλάδα και εξωτερικό, και είπα από την αρχή στον εκπαιδευτή ότι ο μόνος λόγος που το θέλω είναι για επιπλέον γνώσεις= επιπλέον ασφάλεια. Τη βαθιά του advanced την κάναμε στα 23 μέτρα, διότι τόσο έφτανε ο βυθός, και έτσι πιστοποιηθήκαμε. Το παλικάρι που έκανε σχολείο μαζί μου απόρησε γιατί έφτυσα τη μάσκα μου πριν μπω – είχε κάνει το OW το ένα Σαββατοκύριακο και το advanced το άλλο.
Όσο δε αφορά τα καταδυτικά, στην Ερυθρά και στη Κύπρο μου έδωσαν να συμπληρώσω ερωτηματολόγιο για εμπειρία, φυσική κατάσταση και πληροφορίες επικοινωνίας σε περίπτωση περιστατικού, και να υπογράψω δήλωση ότι βουτάω με δική μου ευθύνη. Εδώ το πρωτόκολλο είναι συνήθως «Πως σε λένε» «Τάδε (μικρό όνομα)» «Έχεις πτυχίο» «Έχω» «Έλα». Αν πάθω τίποτα θα ψάχνουνε να βρούνε ποια είμαι από τις πινακίδες του αυτοκινήτου.
Αυτά ως δύτης, με μικρή σχετική εμπειρία. Ως δικηγόρος όμως με αρκετά μεγαλύτερη εμπειρία, μπορώ να σας βεβαιώσω ότι ιδιοκτήτης και DM θα τη φάνε φταίνε δε φταίνε. Η μόνη συμβουλή να ψάξουν υπεράσπιση από την καταδυτική κοινότητα, μπας και μπορέσει να κάνει την έδρα να καταλάβει πέντε πράγματα.
Για το παιδί τώρα που ήταν στο περιστατικό, δεν θέλω ούτε να φανταστώ πως είναι μία τέτοια εμπειρία, και συγχαρητήρια για την ψυχραιμία των εγγραφών.
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.