Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-07-11, 17:12
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Πολυσυζητημένο θέμα και πάντα επικαιρο και σημαντικό.

Βέβαια δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ μαθημάτων κατάδυσης και οδήγησης. Στα μεν μαθαίνεις να καταδύεσαι στα δε μαθαίνεις (κακά τα ψέματα) να περνάς τις εξετάσεις. Αλλιώς θα έπρεπε στα μαθήματα οδήγησης να γίνονται κι άλλα πράγματα πέρα από πορεία, παρκαρισμα, οπισθογωνία.

Άκου τις εμπειρίες των παλαιοτέρων και τις προτάσεις τους, κρίνε με βάση τις δικές σου ανάγκες και αναλόγως πράξε. Το δικό μου ιδανικό μπορεί να μην σου κάνει ή να μην μπορείς να το ακολουθήσεις. πχ αν δεν έχεις αυτοκίνητο θα πρέπει να εξυπηρετεί η συγκοινωνία και να προσφέρει το καταδυτικό μεταφορά απο και προς την θάλασσα, ή μπορεί εσένα να σου αρέσει να κάνεις μάθημα σε μπαράκι (εμένα όχι) και κατάδυση δίπλα σε ωραία παρέα (εμένα με αφήνει αδιάφορο).

Το σίγουρο είναι ότι πλέον υπάρχουν τόσοι τρόποι να μάθεις κατάδυση (τουλάχιστον στο κομάτι της θεωρίας) που δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάτι που να σου κάνει. Σε κάθε περίπτωση σημασία έχει αυτό που θα κάνεις να είναι ολοκληρωμένο και να μην μάθεις τα βασικά σε μια παραλία με το παρεάκι, αλλα στο σχολείο που θα το έχεις πληρωμένο και βέβαια θα πρεπει να σε πιστοποιήσουν ότι τα έμαθες αφού τα μάθεις. Για να μπορείς να κάνεις κατάδυση με ασφάλεια χωρίς να εξαρτάσαι απο κανέναν και για να μπορείς να συμμετέχεις στο παρεάκι με κριτική και γόνιμη σκέψη.

Παράθεση:
Παράλληλα με τις γνώσεις που θα σου δώσει ο εκπαιδευτής κατά την διάρκεια του σχολείου, θα σου δοθεί και εκπαιδευτικό υλικό από τον οργανισμό που αντιπροσωπεύει , που τα γραφόμενα εκεί δεν θα είναι προσωπικές γνώμες του εκπαιδευτή, αλλά αποτελέσματα ερευνών από επιστήμονες σχετικούς με την κατάδυση.


Για μέναείναι το Α και το Ω ενός σχολείου. Η αξία ενός καλού βιβλίου είναι ανεκτίμητη, τόσο για τα πρώτα βήματα όσο και για την συνέχεια. Όσο καλός κι αν είναι (ή δεν είναι) ο εκπαιδευτής, η θεωρητική γνώση πρέπει να δουλευτεί και από τον ίδιο τον μαθητή. Ο εκπαιδευτής δεν έχει κανένα βύσμα να κανει upload την θεωρία. Όσες ώρες κι αν κάνει διάλεξη, αν ο μαθητής δεν κάτσει κάτω να διαβάσει, δουλειά δεν γίνεται. Ίσως περάσει τις εξετάσεις, αλλα γρήγορα τα κενά θα υπάρξουν και θα φανούν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Επί του γενικού και όχι του ειδικού μέρους του θέματος θα ήθελα να πώ το εξής:

Το πόσο καλός δύτης είναι κανείς δεν εξαρτάται (μόνο) από το πρώτο σχολείο που θα κάνει αλλά και από όλη την υπόλοιπη πορεία του σαν αει διδασκώμενος δύτης.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στις καταδύσεις είναι η αντίληψη που αποκτά κανείς κάνωντας ένα σχολείο ότι έχει δεί τα πάντα σε ότι αφορά την εκπαίδευση και την κατάδυση και παραμένει προσκολλημένος σε ένα εκπαιδευτή ή σε ένα οργανισμό ή σε ένα καταδυτικό. Αν το σκεφτείς με απλή θεωρεία των πιθανοτήτων είναι εντελώς απίθανο να πέσεις με την πρώτη στον καλυτερότερο εκπαιδευτή ο οποίος θα σου μάθει το καθετί κατά τον βέλτιστο δυνατό τρόπο. Οι πιθανότητες να γίνεις καλύτερος δύτης αυξάνονται όσο αυξάνονται και οι εκπαιδευτικές σου εμπειρίες (αλλά και οι καταδυτικές) σε διαφορετικές συνθήκες και με διαφορετικούς ανθρώπους. Η μόνη οδός για να είσαι πολυτάλαντος δύτης είναι να είσαι "κλέφτης" της κάθε έξυπνης μκρής λεπτομέρειας από τον κάθε δύτη που θα συνατήσεις στην πορεία σου.

Τέλος η κατάδυση είναι πιό ασφαλής όσο περισσότερες θεωρητικές γνώσεις έχεις αλλά την έχεις κάτσει τη βάρκα αν δεν έχεις υδροβιότητα και άριστη τεχνική μέσα στο νερό σε ποικιλία συνθηκών και καταστάσεων. Αυτό δεν μπορεί να στο δώσει κανένα βιβλίο και κανένας εκπαιδευτής. Αυτό είναι ένα επίκτητο χαρακτηριστικό που ενισχύεται κάθε φορά που κάνεις κατάδυση έχωντας σαν δεδομένο ότι μπαίνεις στο νερό για να μάθεις κάτι καινούργιο ή για να κάνεις κάτι καλύτερα από ότι το έκανες μέχρι τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-11, 22:50
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Αν τα μελη ενος συλλογου αυτοδυτων, απαντουν σε εναν νεοφωτιστο δυτη "πηγαινε και βρες εναν σωστο εκπαιδευτη και ενα σωστο καταδυτικο κεντρο για να κανεις τις βουτιες σου", αναρωτιεμαι (συνοπτικα και χωρις κειμενα-σεντόνια) γιατι και για ποιο λογο να να γινει ενας/μια νεοφωτιστος/η αυτοδυτης/τρια μελος ενος συλλογου αυτοδυτων. Αφου ετσι κι αλλιως, οι άλλοι ειναι αυτοι που φερνουν την .. ανοιξη ... Ετσι δεν ειναι ?


(τροφη για σκεψεις, 2η προσπάθεια)
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-11, 23:46
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα μελη ενος συλλογου αυτοδυτων, απαντουν σε εναν νεοφωτιστο δυτη "πηγαινε και βρες εναν σωστο εκπαιδευτη και ενα σωστο καταδυτικο κεντρο για να κανεις τις βουτιες σου", αναρωτιεμαι (συνοπτικα και χωρις κειμενα-σεντόνια) γιατι και για ποιο λογο να να γινει ενας/μια νεοφωτιστος/η αυτοδυτης/τρια μελος ενος συλλογου αυτοδυτων. Αφου ετσι κι αλλιως, οι άλλοι ειναι αυτοι που φερνουν την .. ανοιξη ... Ετσι δεν ειναι ?


(τροφη για σκεψεις, 2η προσπάθεια)
για να μην επαναλαμβανόμαστε:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ' το forum είναι λίγο δύσκολο να πάρεις τέτοιες συστάσεις.
Σε γενικές γραμμές είμαστε λίγο ευαίσθητοι στην έμμεση διαφήμιση,
και θα ήταν και λίγο άκομψο να σου πω: πήγαινε σ' αυτόν ή σ' εκείνον
γιατί είναι σίγουρο ότι έτσι αποκλείω άλλους εξίσου καλούς εκπαιδευτές.

Εξ' άλλου σε μια ηλεκτρονική επικοινωνία, που ξέρεις π.χ.
αν εγώ που σου μιλάω τώρα δεν είμαι "κολλητός" με τον τάδε εκπαιδευτή
και στον προτείνω χωρίς να είναι πραγματικά αξιόλογος ?

Από την άλλη το forum ανήκει στο σύλλογο Τηθύς κι αν έρθεις
στις συναντήσεις μας που γίνονται κάθε Τρίτη θα μπορέσεις σίγουρα να πάρεις
αρκετές γνώμες μαζεμένες και να κρίνεις πολύ καλύτερα τι θες και τι σου ταιριάζει

Έλα λοιπόν όποτε μπορείς, να σε γνωρίσουμε.
Μερικά πράγματα γίνονται καλύτερα από κοντά

Δεν ξέρω αν αρκούν για να φέρουν την άνοιξη, αλλά εδώ είναι μερικοί λόγοι για να γίνει κάποιος μέλος ενός συλλόγου αυτοδυτών
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-11, 08:52
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
... Το πόσο καλός δύτης είναι κανείς δεν εξαρτάται (μόνο) από το πρώτο σχολείο που θα κάνει αλλά και από όλη την υπόλοιπη πορεία του σαν αει διδασκώμενος δύτης.
Κάπου διάβασα την εξής πρόταση, που μου άρεσε : "Certification is a licence to learn"
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-11, 17:43
Kimonix Kimonix is offline
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Μηνύματα: 1
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τα παιδιά παραπάνω:

Πήρα και εγώ τη απόφαση ότι ήρθε η ώρα να μάθω αυτόνομη κατάδυση, κάτι που θέλω εδώ και πολλά χρόνια αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα εντατικά μέχρι τώρα.

Το ερώτημα μου αφορά πρώτον την αναζήτηση μιας καλής σχολής στα περίχωρα των Αθηνών, κατά προτίμηση προς νότια προάστια ή Μεσόγεια και δεύτερον όσον αφορά περίπου το κόστος. Το δεύτερο το ρωτάω γιατί μένω μόνιμα στο Μόναχο και θα είμαι Αθήνα για 3 εβδομάδες τον Αύγουστο οπότε θέλω να δω αν συμφέρει να το κάνω κάτω (ή έστω έρχεται στα ίδια λεφτά). Ενδεικτικά εδώ από ότι πήγα σε μια σχολή και μου είπαν, για να πάρεις το πρώτο δίπλωμα σου βγαίνει γύρω στα 400-430 ευρώ και περιλαμβάνει 2 βουτίες εκπαιδευτικές σε πισίνα, μια σε μεγάλο καταδυτικό κέντρο (σαν μεγάλη πισίνα βασικά) και 2 σε λίμνη εδώ στα περίχωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-11, 19:50
thodorisrou thodorisrou is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kimonix Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τα παιδιά παραπάνω:

Πήρα και εγώ τη απόφαση ότι ήρθε η ώρα να μάθω αυτόνομη κατάδυση, κάτι που θέλω εδώ και πολλά χρόνια αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα εντατικά μέχρι τώρα.

Το ερώτημα μου αφορά πρώτον την αναζήτηση μιας καλής σχολής στα περίχωρα των Αθηνών, κατά προτίμηση προς νότια προάστια ή Μεσόγεια και δεύτερον όσον αφορά περίπου το κόστος. Το δεύτερο το ρωτάω γιατί μένω μόνιμα στο Μόναχο και θα είμαι Αθήνα για 3 εβδομάδες τον Αύγουστο οπότε θέλω να δω αν συμφέρει να το κάνω κάτω (ή έστω έρχεται στα ίδια λεφτά). Ενδεικτικά εδώ από ότι πήγα σε μια σχολή και μου είπαν, για να πάρεις το πρώτο δίπλωμα σου βγαίνει γύρω στα 400-430 ευρώ και περιλαμβάνει 2 βουτίες εκπαιδευτικές σε πισίνα, μια σε μεγάλο καταδυτικό κέντρο (σαν μεγάλη πισίνα βασικά) και 2 σε λίμνη εδώ στα περίχωρα.

ύστερα από μερικά τηλέφωνα που έχω κάνει για δω τι παίζει από τιμές, ο μέσος όρος είναι 350.

αλήθεια, ποιον οργανισμό προτείνετε; έχω δει τα σχετικά posts αλλά οι απόψεις διίστανται..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-07-11, 02:43
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Αντε με το καλό να σου πούμε "wellcome to the club".
Θα συμφωνήσω πλήρως με τους προλαλήσαντες διότι η θεωρία είναι εξίσου σημαντική με τη πράξη και όσον αφορά το θέμα της τιμής του σχολείου και αργότερα του εξοπλισμού θα χρησιμοποιήσω τη λαική ρήση "το ακριβό είναι και φτηνό" οπότε μη κρίνεις από τα 20-30€ που θα βρεις διαφορά. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη στα καταδυτικά που είδες και να το συζητούσες ώστε να καταλάβεις αν εχεις απεναντι σου σοβαρούς η καουμπόηδες. Αμα ακούσεις κανά "Ε μπορούσε να κατέβει αλλά του κατσα μια στη τσεφαλή και έφυγε κάτω σουμπιτος" φύγε καλύτερα τρέχοντας.
Το πτυχίο θα σου παρέχει τα βασικά, από εσένα εξαρτάται μετά το πόσες ώρες πλεύσης θα γράψεις και με ποιόν (ζευγάρι) μαζί θα τις γράψεις. Στο Βέλγιο (κυβέρνηση έχουν άραγε το σύνολο των αστεριών σε ζεύγος δυτών έπρεπε πάντα να είναι 4 δηλ ένας 3-άστερος με 1 αστέρι ή δύο 2-άστεροι μαζί.
Καλές βουτιές
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-07-11, 11:08
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ναυτίλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω πλήρως με τους προλαλήσαντες διότι η θεωρία είναι εξίσου σημαντική με τη πράξη
μα και εγω συμφωνω, δε διαφωνω καθόλου, λεω μάλιστα οτι οι εκδηλώσεις του συλλόγου, οι παρουσιάσεις, οι ομιλίες κλπ ειναι σημαντικές (γι αυτο και τις παρακολουθω !), θα ήθελα όμως να υπάρχει εξίσου ενα κατεβατο απο ... παραλιες και ημερομηνίες ... (τροφη για σκέψεις, 3η προσπάθεια )


__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-07-11, 11:35
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
μα και εγω συμφωνω, δε διαφωνω καθόλου, λεω μάλιστα οτι οι εκδηλώσεις του συλλόγου, οι παρουσιάσεις, οι ομιλίες κλπ ειναι σημαντικές (γι αυτο και τις παρακολουθω !), θα ήθελα όμως να υπάρχει εξίσου ενα κατεβατο απο ... παραλιες και ημερομηνίες ... (τροφη για σκέψεις, 3η προσπάθεια )



Ο Σύλλογος μέχρι στιγμής προσφέρει σε ένα τομέα που δεν υπάρχει αντίστοιχη προσφορά, τουλάχιστον στην Αθήνα: αυτός της ενημέρωσης και της επιμόρφωσης γύρω από την κατάδυση και τη θάλασσα. Μιλάμε για μια "υπηρεσία" στην οποία δεν έχεις πρόσβαση μέσω της παρέας σου ή ενός καταδυτικού κέντρου, μιλάμε για την πλήρωση ενός κενού. Προσωπικά το βρίσκω άδικο να το θεωρεί ο οποιοσδήποτε αυτό λίγο.

Από την άλλη, το να ζητάει ο καθένας μας περισσότερα είναι εύκολο, αλλά όσο παρακολουθώ το Σύλλογο (δλδ από την αρχή του), δεν βλέπω και μεγάλη πρόθεση εκτός μελών ΔΣ για επέκταση προς την κατεύθυνση που προτείνεις, δηλαδή τις καταδύσεις αναψυχής σε σταθερή βάση. Τα μέλη του Συλλόγου δεν αποτελούνται μόνο από αρχάριους δύτες, κι όμως δεν έχω δει έμπρακτα την πρόθεση για την ανάληψη μιας τέτοιας δράσης από κάποιον.

Δε νομίζετε ότι έχει παρέλθει η εποχή που τα περιμένουμε όλα από το "κράτος" και "τους άλλους";
Ο Σύλλογος είναι τα μέλη του. Αυτή είναι η δική μου τροφή για σκέψη, προβληματισμό και αυτοκριτική. Καλή σας όρεξη!

__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 08-07-11 στις 11:39.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.