Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-07-07, 16:02
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Δεν διακρίνω καμία δόση υπεροψίας ή έλλειψης μετριοφροσύνης. Να σου θυμίσω πως το πιο πάνω είναι ένα κείμενο επικοινωνίας μεταξύ ενός εκπαιδευτή και του εκπαιδευτικού τμήματος του οργανισμού του. Δεν σκοτώνεται η PADI να διαδώσει την άποψή της...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-07-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Επίσης Δημήτρη το τι είναι κανονικό και νόρμαλ, και τι εμπίπτει μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού καθορίζεται από τη συμπεριφορά της μάζας και όχι της εξαίρεσης. Άσχετο αλλά αυτό το έμαθα όταν ήμουν φοιτητής στη Φαρμακευτική στην Πάτρα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-07-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διακρίνω καμία δόση υπεροψίας ή έλλειψης μετριοφροσύνης. Να σου θυμίσω πως το πιο πάνω είναι ένα κείμενο επικοινωνίας μεταξύ ενός εκπαιδευτή και του εκπαιδευτικού τμήματος του οργανισμού του. Δεν σκοτώνεται η PADI να διαδώσει την άποψή της...
Ούτε εγώ Σώτο από την μεριά μου διακρίνω κάποια δόση υπεροψίας ή έλλειψης μετριοφροσύνης στους GUE. Όπως η PADI έχει τα δικά της στάνταρτ και „δεν μπορεί να φανταστεί δύο ευδιάκριτες ομάδες δυτών που η μία θα έχει εκπαιδευτεί με τον Α τρόπο και η άλλη με τον Β τρόπο διότι σε περίπτωση ανάγκης θα επικρατούσε μια χαώδης κατάσταση“ και γι΄ αυτό ακριβώς „διδάσκουν μια κοινώς αποδεκτή πρακτική“, έτσι και η GUE κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα πιστεύοντας ότι αυτός είναι ο τρόπος for doing it right. Τι λες κι΄εσύ;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-07-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Είναι κακό που προσπαθώ να φέρω τους υπόλοιπους εδώ της διαδικτυακής παρέας λίγο μέσα στα εσωτερικά πράγματα ενός οργανισμού? Ο κάθε εκπαιδευτής πέρα από το δικαίωμα να κάνει προσωπικές επιλογές έχει την αδιαμφισβήτηση υποχρέωση να ακολουθεί τις προδιαγραφές προγράμματος. Αν περάσει δε και από ένα IDC που θα δει αναφορές από πραγματικά περιστατικά σε δικαστήρια και μετέχει στην παρουσίαση περί ασφάλειας και περί νομικής ευθύνης θα ήταν επιεικώς απαράδεχτος ή κοινώς ηλίθιος να αγνοεί τις αρχές του οργανισμού εις το όνομα του οποίου διδάσκει. Αν διαφωνεί βεβαίως υπάρχει και ή λύση της συζήτησης με το εκπαιδευτικό τμήμα για αλλαγή των προδιαγραφών ή της αποχώρησής του και δημιουργίας σχολείων "Σώτος"! Η αλλαγή είναι πάντα εφικτή. Δεν τη θέλω όμως αυτή την ευθύνη. Προτιμώ να τα κάνουν άλλοι τα προγράμματα που είναι η δουλειά τους. Εγώ τα εφαρμόζω με το δικό μου στυλ! Αλλά τα εφαρμόζω!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-07-07, 16:32
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ Σώτο από την μεριά μου διακρίνω κάποια δόση υπεροψίας ή έλλειψης μετριοφροσύνης στους GUE. Όπως η PADI έχει τα δικά της στάνταρτ και „δεν μπορεί να φανταστεί δύο ευδιάκριτες ομάδες δυτών που η μία θα έχει εκπαιδευτεί με τον Α τρόπο και η άλλη με τον Β τρόπο διότι σε περίπτωση ανάγκης θα επικρατούσε μια χαώδης κατάσταση“ και γι΄ αυτό ακριβώς „διδάσκουν μια κοινώς αποδεκτή πρακτική“, έτσι και η GUE κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα πιστεύοντας ότι αυτός είναι ο τρόπος for doing it right. Τι λες κι΄εσύ;
Ο κάθε οργανισμός έχει τα δικά του στάνταρντ. Fact is: η GUE είναι ακόμα πολύ μικρή σε μέγεθος για να καθορίζει best practice για κάποιον άλλο οργανισμό.

Μήπως και η αρχή του ότι πρέπει να υπάρχει ομοιομορφία στην καταδυτική ομάδα που εφαρμόζει σαν αρχή η GUE είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που διδάσκουν οι μεγάλοι σε μέγεθος οργανισμοί? Η διαφορά έγγειτε στο γεγονός ότι ένας δύτης που θα τελειώσει ένα σχολείο θα είναι αύριο μέλος της παγκόσμιας κοινότητας δυτών. Οι πιθανότητες να βρει όμοιούς του με όμοια εκπαίδευση για να κάνει τις βουτιές του είναι πολύ μεγαλύτερες αν κάνει ένα σχολείο PADI ή NAUI (που διδάσκει το ίδιο πράγμα), παρά GUE. Όπως και να το κάνουμε τα 45 σχεδόν 50 χρόνια εμπειρίας είναι κάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-07-07, 16:43
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κάθε οργανισμός έχει τα δικά του στάνταρντ. Fact is: η GUE είναι ακόμα πολύ μικρή σε μέγεθος για να καθορίζει best practice για κάποιον άλλο οργανισμό.

Μήπως και η αρχή του ότι πρέπει να υπάρχει ομοιομορφία στην καταδυτική ομάδα που εφαρμόζει σαν αρχή η GUE είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που διδάσκουν οι μεγάλοι σε μέγεθος οργανισμοί? Η διαφορά έγγειτε στο γεγονός ότι ένας δύτης που θα τελειώσει ένα σχολείο θα είναι αύριο μέλος της παγκόσμιας κοινότητας δυτών. Οι πιθανότητες να βρει όμοιούς του με όμοια εκπαίδευση για να κάνει τις βουτιές του είναι πολύ μεγαλύτερες αν κάνει ένα σχολείο PADI ή NAUI (που διδάσκει το ίδιο πράγμα), παρά GUE. Όπως και να το κάνουμε τα 45 σχεδόν 50 χρόνια εμπειρίας είναι κάτι!
Εντάξει Σώτο σίγουρα είναι κάτι τα 50 χρόνια εμπειρίας, αλλά από κάπου άρχισαν όλοι. Δηλαδή αν κάποιος τελειώσει ένα σχολείο GUE δεν θα είναι μέλος της παγκόσμιας κοινότητας δυτών; Θα πάει για καταδύσεις σε άλλον πλανήτη για να βρει τους ομοίους του;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-07-07, 17:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει Σώτο σίγουρα είναι κάτι τα 50 χρόνια εμπειρίας, αλλά από κάπου άρχισαν όλοι. Δηλαδή αν κάποιος τελειώσει ένα σχολείο GUE δεν θα είναι μέλος της παγκόσμιας κοινότητας δυτών; Θα πάει για καταδύσεις σε άλλον πλανήτη για να βρει τους ομοίους του;
Πρόσεξε τώρα... πάμε στη φιλολογία του εμείς και εσείς...

Αν ήταν να εφαρμόζει και η PADI αυτό που εφαρμόζει η GUE... δηλαδή να θεωρεί πως η εισδοχή ενός δύτη GUE σε μια ομάδα δυτών PADI θα χαλούσε τη συνέχεια του DIR τότε οι δύτες GUE θα κατέληγαν να κάνουν βουτιές μόνο με δύτες GUE. Η GUE δηλαδή από μόνη της έχει περιχαρακωθεί και λέει ή όλος ο κόσμος να πειστεί σε αυτά που λέμε ή να κάνουμε βουτιές μόνοι μας. Έχω 5-6 φίλους πολύ καλά παιδιά μασώνους, ψαγμένα άτομα και άψογους στην παρέα. Δεν με θέλουνε όμως ρε γμτ στη στοά!

Εμένα για παράδειγμα παρομοίως με τους φίλους μου τους μασώνους, η GUE με έχει αποκλίσει από το να καταδυθώ μαζί της γιατί είμαι λέει YADIW. Η θα γίνω DIR ή να κάνω μόνος μου τις βουτιές μου, για να μάθω, ο άχρηστος. Και ας είμαι καλό παιδί και ας προσέχω την ομάδα και τον σύντροφό μου όσο καλύτερα μπορώ και όσο μου επιτρέπουν οι καταδύσεις που έχω κάνει, και ας κερνάω τους καφέδες μετά!

Αντίθετα Δημήτρη θα ήταν μεγάλη μας τιμή να έρθεις στην ομάδα μας και εσύ και όλοι οι DIRάδες, αλλά ειδικά εσύ γιατί μετράς, και σου εγγυούμε πως κανένας δεν θα επιδιώξει να σου υποδείξει πως να το κάνεις. Και ας είμαστε και wrong, και ας το κάνεις εσύ καλύτερα!

Υπάρχει μια διαφορά νοοτροπίας. Αυτή η διαφορά είναι ότι μας αποκλείεται ενώ εμείς όχι. Εμείς είμαστε οι "χαζοχαρούμενοι μελλοθάνατοι" ενώ εσείς είστε οι δύτες DIR όπως αυτοαποκαλείστε (κανείς άλλος δεν έχει αποκαλεστεί έτσι) και κάνατε και στρατιωτική εκπαίδευση που σας έβγαλε το μεδούλι και που σας προέτοίμασε καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-07-07, 17:05
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

έχετε ρε δημήτρη και μία τάση να μεταφράζεται όλα τα γραφώμενα σε ορολογίες DIR και αντιDIR. Λες και δεν υπάρχει άλλη γλώσσα επικοινωνίας στις καταδύσεις. Παντού να πετάγεται αυτή η ορολογία!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-07-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε ρε δημήτρη και μία τάση να μεταφράζεται όλα τα γραφώμενα σε ορολογίες DIR και αντιDIR. Λες και δεν υπάρχει άλλη γλώσσα επικοινωνίας στις καταδύσεις. Παντού να πετάγεται αυτή η ορολογία!
Ίσως είναι της μόδας Σώτο, θα περάσει με τον καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-07-07, 11:42
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσεξε τώρα... πάμε στη φιλολογία του εμείς και εσείς...

Αν ήταν να εφαρμόζει και η PADI αυτό που εφαρμόζει η GUE... δηλαδή να θεωρεί πως η εισδοχή ενός δύτη GUE σε μια ομάδα δυτών PADI θα χαλούσε τη συνέχεια του DIR τότε οι δύτες GUE θα κατέληγαν να κάνουν βουτιές μόνο με δύτες GUE. Η GUE δηλαδή από μόνη της έχει περιχαρακωθεί και λέει ή όλος ο κόσμος να πειστεί σε αυτά που λέμε ή να κάνουμε βουτιές μόνοι μας. Έχω 5-6 φίλους πολύ καλά παιδιά μασώνους, ψαγμένα άτομα και άψογους στην παρέα. Δεν με θέλουνε όμως ρε γμτ στη στοά!

Εμένα για παράδειγμα παρομοίως με τους φίλους μου τους μασώνους, η GUE με έχει αποκλίσει από το να καταδυθώ μαζί της γιατί είμαι λέει YADIW. Η θα γίνω DIR ή να κάνω μόνος μου τις βουτιές μου, για να μάθω, ο άχρηστος. Και ας είμαι καλό παιδί και ας προσέχω την ομάδα και τον σύντροφό μου όσο καλύτερα μπορώ και όσο μου επιτρέπουν οι καταδύσεις που έχω κάνει, και ας κερνάω τους καφέδες μετά!

Αντίθετα Δημήτρη θα ήταν μεγάλη μας τιμή να έρθεις στην ομάδα μας και εσύ και όλοι οι DIRάδες, αλλά ειδικά εσύ γιατί μετράς, και σου εγγυούμε πως κανένας δεν θα επιδιώξει να σου υποδείξει πως να το κάνεις. Και ας είμαστε και wrong, και ας το κάνεις εσύ καλύτερα!

Υπάρχει μια διαφορά νοοτροπίας. Αυτή η διαφορά είναι ότι μας αποκλείεται ενώ εμείς όχι. Εμείς είμαστε οι "χαζοχαρούμενοι μελλοθάνατοι" ενώ εσείς είστε οι δύτες DIR όπως αυτοαποκαλείστε (κανείς άλλος δεν έχει αποκαλεστεί έτσι) και κάνατε και στρατιωτική εκπαίδευση που σας έβγαλε το μεδούλι και που σας προέτοίμασε καλύτερα.
Σώτο, για κάποιο άγνωστο λόγο δεν το είχα διαβάσει αυτό το μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση και ελπίζω κάποια στιγμή να πραγματοποιηθεί. Τώρα για τον αν είσαστε εσείς wrong και εμείς οι άλλοι right δεν θα το αναλύσω γιατί όπως κι΄ εσύ γνωρίζεις είναι θέμα οπτικής γωνίας και οι συζητήσεις δίνουν και παίρνουν στο net. Το πρόβλημα μάλλον έχει ξεκινήσει από τον τίτλο του μικρού βιβλίου του Jarrod JablonskiDoing it Right: The fundamentals of Better Diving“, όπου ο συγγραφέας σύμφωνα με την άποψη του, παραθέτει την φράση „κάνοντας το σωστά = doing it right“. Σε πάρα πολλούς χώρους ανθρώπινων δραστηριοτήτων υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση, όπου κάποιος μέσα στον χώρο που λειτουργεί και σε σχέση με το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται έχει να προτείνει εναλλακτικές λύσεις τις οποίες θεωρεί πιο σωστές. Αυτό ήταν πάντα το χαρακτηριστικό της ανθρώπινης εξέλιξης, από τον Λούθηρο και την θρησκευτική του μεταρρύθμιση μέχρι τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα και τα θεμέλια της μοντέρνας φυσικής. Η πορεία της γνώσης είναι γεμάτη αντιθέσεις Σώτο, και οι διάφορες θεωρίες που προκύπτουν (μέσα σ΄ αυτές και το DIR) γεννιούνται από τα δεδομένα της εμπειρίας έχοντας την τάση να υπερβούν την φαινομενικότητα. Ο εννοιολογικός πυρήνας μιας θεωρίας διαμορφώνεται στον χρόνο με βάση κάποιο συγκεκριμένο πειραματικό υλικό, έχοντας την τάση να ερμηνεύσει ολόκληρο το σύνολο των φαινομένων του υλικού αυτού. Αυτό προσπαθεί να κάνει και το DIR μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο στην συνέχεια το οποίο εννοιολογικά θα θέσει κάποιες άλλες βάσεις απαντώντας σ΄ όλα αυτά που δεν κατάφερε να απαντήσει το DIR. Εγώ πάντως το ψάχνω πολύ κι΄ αν κάτι σέβομαι και εκτιμώ στο DIR και τους GUE είναι η συστηματική και σκληρή εκπαίδευση, σχεδόν στρατιωτική που λες κι εσύ, των βασικών στοιχείων που κάνουν έναν δύτη. Την πλευστότητα και την καταδυτική δεινότητα σε σχέση με την ασφάλεια. Από την άλλη το γεγονός ότι τα στάνταρτ τους είναι πολύ ψηλά, -γνωρίζω πολύ καλά κι΄ έχω δει πάρα πολλούς να κόβονται στις εξετάσεις χωρίς σχόλια-, μου δίνουν εμένα προσωπικά την αίσθηση ότι τελειώνοντας κανείς ένα σχολείο GUE είναι σίγουρα καλύτερος δύτης από αυτούς που βλέπω πολύ συχνά να κινούνται κάθετα στο νερό σαν ιππόκαμποι και σίγουρα έχει τα εφόδια να αντιμετωπίσει ριζικά διάφορες καταστάσεις κινδύνου που μπορεί να προκύψουν. Είναι όπως και στα κανονικά σχολεία. Υπάρχουν σχολεία κακά και καλά, αυτό που κάνει την διαφορά είναι η μεθοδολογία, τα ψηλά στάνταρτς, και η επιμονή στην ποιότητα.
Ξεφύγαμε, ή μάλλον ξέφυγα απ΄ το θέμα. Αν οι moderators θεωρούν ότι το κομμάτι αυτό ανήκει σε άλλη ενότητα θα μπορούσαν να το μεταφέρουν ή να ανοίξουν καινούργιο thread ίσως με τον τίτλο „Σύγκριση εκπαιδευτικών συστημάτων“ ή κάτι παρεμφερές, αν όχι μπορεί βέβαια να παραμείνει εδώ. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.