Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-04-09, 12:22
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

σε 'μένα φαίνονται κανονικά
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-09, 13:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παιδιά να έχετε υπόψη σας ότι όλα θέλουν ρέγουλα. Η άποψη <<Παν μέτρον άριστον>> είναι η καλλίτερη.
Φέρνω παράδειγμα προβληματισμού.

Πόσους αυτόνομους χωράει ένα τμήμα 50Χ50 μέτρα σε ένα οικολογικό πάρκο? Όσους νάναι?
Πόσο πρέπει να ταΐζουμε τα άγρια ψάρια? Αν μάθουν να τρέφονται από τα χέρια σας και στο πάρκο επικρατήσει φουρτούνα για 3 μήνες θα μπορούν να συλλαμβάνουν την τροφή τους όπως πρώτα?
Μήπως τα έχουμε παχύνει και δεν έχουν τα ρεφλέξ που τα προίκισε η φύση?

Η οικολογία παιδιά δεν είναι ένα τόσο απλό πράγμα. Μετά μην ξεχνάτε ότι μέσα στην επιστήμη της οικολογίας πάντα συμπεριλαμβάνεται και ο παράγων άνθρωπος. Δεν γίνεται να τον βγάλουμε έξω από την τροφική αλυσίδα.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-09, 14:35
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

μα ακριβως για αυτο το λογο Γιωργο τα παρκα θα πρεπει να εχουν αυστηρους κανονες λειτουργιας.

Μαλιστα ο συλλογος (και γιατι τα μελη του εχουν την επιστημονικη καταρτιση και γιατι εχουν τη κοινη λογικη) εχει δηλωσει εκει που πρεπει (στις αρχες) τις αποψεις μας....

Εχοντας ταξιδεψει σε πληστα καταδυτικα παρκα του κοσμου βλεπω αλλου να τηρουνται οι κανονες και αλλου οχι....

Το τάισμα ειναι μια απαραδεκτη τακτικη και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και να το διδασκω στους μαθητες μου και να το υπενθυμιζω στους συν δυτες μου

Στο παρκο που θα βουταω ολη την επομενη βδομαδα , οι κανονες ειναι ιδαιτερα σκληροι, επιτρεποντας σε λιγα καταδυτικα την δραστηριοποιηση και σε καθε ενα απο αυτα αφηνει μονο 10 δυτες ημερησιως!


παντου ομως απαγορευεται δια ροπαλου το ψαροντουφεκο

στις Μαλδιβες μαλιστα απαγορευεται και η απλη κατοχη του ως αντικειμενο, ποσο μαλλον η εισαγωγη και η χρηση του...

Τωρα θα μου πεις ελυσες το προβλημα με την απουσια ψαροντουφεκου? σιγουρα οχι,

δεκαδες παραγοντες θα συνεχισουν να επηρρεαζουν το τοπικο περιβαλλον , οπως το el ninio, οι δυναμιτες (ελαχιστοι πλεον ντοπιοι εξακολουθουν να το ασκουν), η υπεραλιευση των καρχαριων (που προκαλει εκτος αλλων εντονη διαταραχη στην τροφικη αλυσιδα)

σε μικροκλιμακα ομως το ψαροντουφεκο ειναι απειλη (οσο κι αν δυστυχως δεν μπορω να σε πεισω) και για αυτο εχει εξοστρακιστει ως δραστηριοτητα απο τα παρκα...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-04-09, 17:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ακριβως για αυτο το λογο Γιωργο τα παρκα θα πρεπει να εχουν αυστηρους κανονες λειτουργιας.

Μαλιστα ο συλλογος (και γιατι τα μελη του εχουν την επιστημονικη καταρτιση και γιατι εχουν τη κοινη λογικη) εχει δηλωσει εκει που πρεπει (στις αρχες) τις αποψεις μας....

Εχοντας ταξιδεψει σε πληστα καταδυτικα παρκα του κοσμου βλεπω αλλου να τηρουνται οι κανονες και αλλου οχι....

Το τάισμα ειναι μια απαραδεκτη τακτικη και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και να το διδασκω στους μαθητες μου και να το υπενθυμιζω στους συν δυτες μου

Στο παρκο που θα βουταω ολη την επομενη βδομαδα , οι κανονες ειναι ιδαιτερα σκληροι, επιτρεποντας σε λιγα καταδυτικα την δραστηριοποιηση και σε καθε ενα απο αυτα αφηνει μονο 10 δυτες ημερησιως!


παντου ομως απαγορευεται δια ροπαλου το ψαροντουφεκο

στις Μαλδιβες μαλιστα απαγορευεται και η απλη κατοχη του ως αντικειμενο, ποσο μαλλον η εισαγωγη και η χρηση του...

Τωρα θα μου πεις ελυσες το προβλημα με την απουσια ψαροντουφεκου? σιγουρα οχι,

δεκαδες παραγοντες θα συνεχισουν να επηρρεαζουν το τοπικο περιβαλλον , οπως το el ninio, οι δυναμιτες (ελαχιστοι πλεον ντοπιοι εξακολουθουν να το ασκουν), η υπεραλιευση των καρχαριων (που προκαλει εκτος αλλων εντονη διαταραχη στην τροφικη αλυσιδα)

σε μικροκλιμακα ομως το ψαροντουφεκο ειναι απειλη (οσο κι αν δυστυχως δεν μπορω να σε πεισω) και για αυτο εχει εξοστρακιστει ως δραστηριοτητα απο τα παρκα...
Χαίρομαι που μαθαίνω αυτές τις λεπτομέρειες. Σαφώς δεν θα ήθελα και εγώ να επισκεφτώ ένα πάρκο κρατώντας όπλο. Εγώ σε προηγούμενο θέμα ήμουν ακόμα πιο σκληρός από αυτό. Να μην εξασκείται καμία δραστηριότητα σε πάρκα γεννήτορες και να προστατεύονται για ορισμένο χρονικό διάστημα. Πράγμα το οποίο μάλλον υποστηρίζετε και εσείς.
Για το ψαροτούφεκο υπάρχουν άλλοι τρόποι να δημιουργήσουν περιοχές πλούσιες σε θηράματα. Κάτι ανάλογο έχουν κάνει οι σύλλογοι κυνηγών για τις πέρδικες και δούλεψε μια χαρά. Συγκεκριμένα μπορεί να αποκλειστεί μία σχετικά μικρή περιοχή ώστε να μην γεννά προβλήματα στους επαγγελματίες ψαράδες, να εμπλουτιστεί με αλιεύματα που ταιριάζουν στον πυθμένα, από ιχθυοτροφεία να φυλαχτεί για μία 5ετία και να επιτραπεί το ψάρεμα μετά, κλείνοντας μία γειτονική περιοχή σε απόσταση 2-3 μιλίων από την πρώτη.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-04-09, 19:50
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Προφανως!!!!!

Γιωργο συμφωνω απολυτα μαζι σου...

Μπορει πραγματικα να μην κατανοω τι ειδους χαρα να φερνει το κυνηγι αλλα απο τη στιγμη που μια σημαντικη μεριδα των ανθρωπων το εχει αναγκη ας γινει αυτο ελεγχομενα και σιγουρα οχι σε ολο το ευρος της αγριας φυσης...

Να εισαι σιγουρος οτι δεν χρειαζονται ψαρια απο ιχθυοκαλλιεργιες, φτανει να αφησουμε στην ησυχια τους αυτα που υπαρχουν ηδη...

Θυμαμαι την περιοδο 2002-03 ειχε κλεισει στο ψαρεμα (με ολους τουρ τροπους) μια περιοχη στην Παλαια Καμμενη της Σαντορινης για να δραστηριοποιηθει ενα τουριστικο υποβρυχιο...

σε αυτην την περιοχη πρεπει να εχω πανω απο 100 καταδυσεις πριν το κλεισιμο και καμμια 30αρια μετα

Η διαφορα μεσα σε μια σεζον ηταν μαγικη....(η αληθεια ειναι οτι επεσε λιγο ταισμα στα μικρα, χανους, γυλους, γαιτανουρια)....το σεπτεμβρη ειχε ερθει ενα μονιμο κοπαδι φαγγρια, δεκαδες ροφοι ηταν παντου, καμμια δεκαρια σμερνες , για να μην αναφερθω στα τεραστια κοπαδια καλογριες κ γερμανους......γενικως το μερος θυμιζε θαλασσιο παρκο....

κι ολα αυτα σε 6 μηνες μονο....ειναι κριμα που τοτε δεν τραβαγα βιντεο...

περιττο να πω , οτι στην διαρκεια του χειμωνα το μερος λεηλατηθηκε απο τους ντοπιους ψαραδες με αποτελεσμα την επομενη σεζον να μην εχει μεινει λεπι και γενικα στο νησι να μιλανε ξεδιαντροπα για τις τρομερες ψαριες εκει....

Δυστυχως ο ανθρωπος ως ειδος ειναι επιρρεπης στην απωλεια του μετρου...
(δεν βγαζω τον εαυτο μου απο αυτο, πως θα μπορουσα αλλωστε?)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-04-09, 21:54
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

΄Εχει δίκιο ο Γιώργος ο Δελβερούδης. Απίστευτο πάρκο είχε γίνει η περιοχή. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα ροφό απο τόσο κοντά να με κοιτάει τόσο ήρεμος και να ψευτοκρύβεται χαζά.
Είχε, βέβαια και "αρχαία ναυάγια", τεράστιες αχιβάδες απο την Ηφαίστου στο Μοναστηράκι και το άγαλμα της αφροδίτης ανάσκελα, αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα :-))
Πράγματι, τόσο εύκολα επιδρά στην βιοποικιλότητα ενός βυθού, το κλείσιμό του !
Κρίμα που οι ιθαγενείς το είδαν σαν αφορμή για καλή ψαριά.
Κρίμα και που κανείς δεν τους έμαθε κάτι άλλο, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-09, 08:21
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα που οι ιθαγενείς το είδαν σαν αφορμή για καλή ψαριά.
Κρίμα και που κανείς δεν τους έμαθε κάτι άλλο, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έτσι?
Aυτό είναι τόσο αυταπόδεικτο που δε χρειάζεται να σου το μάθει κάποιος. Απλά ήταν αχόρταγοι, είναι πολύ απλό. Μην ψάχνουμε σε όλα να βρούμε δικαιολογίες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-09, 11:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτό είναι τόσο αυταπόδεικτο που δε χρειάζεται να σου το μάθει κάποιος. Απλά ήταν αχόρταγοι, είναι πολύ απλό. Μην ψάχνουμε σε όλα να βρούμε δικαιολογίες.
συμφωνώ. Οι "ιθαγενείς" και ιδιαίτερα οι νησιώτες, ανέκαθεν καταλάβαιναν τη σημασία της συνετής διαχείρισης των πόρων..... Όχι μόνο δεν τους το έμαθε ποτέ κανείς αλλά ακόμα και τώρα διδασκόμαστε από τη σοφία των παραδοσιακών μεθόδων (αλιείας, γεωργίας, κτηνοτροφίας, ανακύκλωσης κλπ) που δυστυχώς για όλους μας σταδιακά χάνονται.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-09, 14:37
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Καλησπέρα σας.

Λυπάμαι και εγώ για το ροφό και για τη στήρα. Είναι μικρά ψάρια, πολύ μικρά (αν κατάλαβα καλά ο φακός έχει μήκος μια παλάμη) για να πεθάνουν.

Για το ροφό προβληματίστηκα. Βλέπετε είναι σκληρό ψάρι, δύσκολα πεθαίνει απο τραύμα. Πιθανολογώ ότι η πληγή θα πρέπει να ήταν προς τα εμπρός, να βρήκε η βέργα κάπου τη σπονδυλική του στήλη, αλλιώς, αν είχε πιάσει μόνο σάρκα, το ψάρι θα έπρεπε να ζει.

Σας εύχομαι και εγώ ειλικρινά και ολόψυχα, να βρείτε την ευκαιρία (ίσως μέσο θαλάσσιων πάρκων) να κολυμπήσετε μαζί με αυτά τα πλάσματα που θέλετε. Εμείς τα βλέπουμε, αλλά δεν "κολυμπάμε μαζί τους", δεν φτάνουμε τόσο κοντά ώστε να τα ταΐσουμε. Αν και δεν ξέρω αν τελικά αυτή η εικόνα, των δυτών που κολυμπάνε μαζί με άγρια πλάσματα, είναι και τόσο "φυσική". Αυτό μη το εκλάβετε "στραβά" είναι ειλικρινής απορία, μη επιτηδευμένη.


Μου έκανε εντύπωση κάτι που έγραψε ο Γιώργος Δελβερούδης:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως!!!!!

Γιωργο συμφωνω απολυτα μαζι σου...

Μπορει πραγματικα να μην κατανοω τι ειδους χαρα να φερνει το κυνηγι αλλα απο τη στιγμη που μια σημαντικη μεριδα των ανθρωπων το εχει αναγκη ας γινει αυτο ελεγχομενα και σιγουρα οχι σε ολο το ευρος της αγριας φυσης...

Να εισαι σιγουρος οτι δεν χρειαζονται ψαρια απο ιχθυοκαλλιεργιες, φτανει να αφησουμε στην ησυχια τους αυτα που υπαρχουν ηδη...

Θυμαμαι την περιοδο 2002-03 ειχε κλεισει στο ψαρεμα (με ολους τουρ τροπους) μια περιοχη στην Παλαια Καμμενη της Σαντορινης για να δραστηριοποιηθει ενα τουριστικο υποβρυχιο...

σε αυτην την περιοχη πρεπει να εχω πανω απο 100 καταδυσεις πριν το κλεισιμο και καμμια 30αρια μετα

Η διαφορα μεσα σε μια σεζον ηταν μαγικη....(η αληθεια ειναι οτι επεσε λιγο ταισμα στα μικρα, χανους, γυλους, γαιτανουρια)....το σεπτεμβρη ειχε ερθει ενα μονιμο κοπαδι φαγγρια, δεκαδες ροφοι ηταν παντου, καμμια δεκαρια σμερνες , για να μην αναφερθω στα τεραστια κοπαδια καλογριες κ γερμανους......γενικως το μερος θυμιζε θαλασσιο παρκο....

κι ολα αυτα σε 6 μηνες μονο....ειναι κριμα που τοτε δεν τραβαγα βιντεο...

περιττο να πω , οτι στην διαρκεια του χειμωνα το μερος λεηλατηθηκε απο τους ντοπιους ψαραδες με αποτελεσμα την επομενη σεζον να μην εχει μεινει λεπι και γενικα στο νησι να μιλανε ξεδιαντροπα για τις τρομερες ψαριες εκει....

Δυστυχως ο ανθρωπος ως ειδος ειναι επιρρεπης στην απωλεια του μετρου...
(δεν βγαζω τον εαυτο μου απο αυτο, πως θα μπορουσα αλλωστε?)
Μου κάνει εντύπωση, γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι ροφοί και ψάρια δεν γεννιούνται - φτάνουν σε ικανό μέγεθος - μέσα σε 6 μήνες. Άρα, σκέφτομαι, μήπως υπήρχαν εκεί, ή λίγο παρακάτω, και απλά δεν εμφανίζονταν, παρά μόνο όταν ένιωσαν ασφάλεια? Κατανοώ ότι αυτό σας στερεί ένα μεγάλο μέρος απόλαυσης (βουτάτε για να βλέπετε, απόλυτα σεβαστό), αλλά απο την άλλη ίσως είναι ενδεικτικό ότι τα ψάρια δεν έχουν εξαφανιστεί τελείως, όπως φορές ακούγεται. Ίσως πάλι, τα ψάρια που ήταν εκεί και τώρα δεν είναι, να μην κατέληξαν όλα σε κάποιο πιάτο, απλά να έφυγαν για άλλη περιοχή, πιο ασφαλή.

Σκέψεις μόνο. . .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-07-11, 09:56
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

επαναφέρω το θέμα μετά το δημοσίευμα στα ΝΕΑ online.
(Ο κόσμος τοχει τούμπανο και μείς κρυφό καμάρι).

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4642611

Παράθεση:
Ροφός

Κινδυνεύει με εξαφάνιση


Για κακή του τύχη είναι πεντανόστιμος. Και γι' αυτό κινδυνεύει πια με εξαφάνιση καθώς είναι αγαπημένος στόχος επαγγελματιών και ερασιτεχνών ψαράδων. Κρύβεται ο καημένος στο θαλάμι του, απλώνεται και φουσκώνει όταν χτυπηθεί από ψαροντούφεκο για να σφηνώσει στα βράχια, αλλά δεν τα καταφέρνει να σωθεί. Ως αποτέλεσμα, ένα ψάρι που κολυμπάει στα νερά της Μεσογείου από την αρχαιότητα γίνεται πια όλο και πιο σπάνιο.
Ο ροφός προτιμά να τρώει μικρότερα ψάρια και χταπόδια. Και ενώ είναι μοναχικός, συχνά - λένε οι ψαροντουφεκάδες - στο θαλάμι του φιλοξενεί και άλλα ψάρια. Κάτι επικίνδυνο γι' αυτόν καθώς έτσι τον εντοπίζουν όσοι τον ψάχνουν αφού πολλές φορές η παρουσία ενός σικυού ή ενός σαργού σε ένα θαλάμι μπορεί να αποκαλύψει και την ύπαρξη του ροφού.
Αλλο περίεργο χαρακτηριστικό του ροφού είναι ότι αρχίζει τη ζωή του ως θηλυκό, αλλά όσο μεγαλώνει και βαραίνει αλλάζει και γίνεται αρσενικό - πάνω από 10 κιλά δεν υπάρχει θηλυκός ροφός. Ο Ορφός, όπως αναφέρεται στον Αριστοτέλη, συγγενεύει με την πέρκα και την εξίσου νόστιμη στήρα. Στις ελληνικές θάλασσες, δεν ξεπερνά το ένα μέτρο σε μήκος και αν τη γλιτώσει από παραγάδια, ψαροντούφεκα και λοιπά, μπορεί να ζήσει και 50 χρόνια. Το γένος του κρατάει το ελληνικής καταγωγής όνομά του, epinephelus, επινέφελος δηλαδή, ίσως γιατί στο σώμα του έχει κηλίδες σαν συννεφάκια.
Θεωρείται από τα πιο κατάλληλα ψάρια για σούπα. Οποιος όμως δοκιμάσει μια φορά ροφό ψητό στα κάρβουνα, μάλλον δεν θα τον ξαναβάλει σε σούπα!

Διατροφική αξία
Στην πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής τα ψάρια βρίσκονται στη μέση, δηλαδή προτείνεται να καταναλώνονται τρεις φορές την εβδομάδα. Πλούσια σε βιταμίνες, φώσφορο, ασβέστιο και Ω3, είναι ό,τι καλύτερο για τον οργανισμό καθώς μας δίνουν και πολύ καλής ποιότητας πρωτεΐνη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.