Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-07-10, 21:14
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω μαζί σας. Δηλαδή ο Edmund Hillary ή ο Sheck Exley (πιο δικός μας) κάνανε απλά το χόμπυ τους ;

Όχι παιδιά. Για μένα η κατάδυση είναι κανονικότατο άθλημα. Μπορεί να μην είναι αγώνισμα, να μην έχει συναγωνισμό και νίκες, αλλά άθλημα πάντως είναι !

Αν το δούμε βεβαίως απο την δική σου οπτική θα έλεγα το εξής:
Υπάρχουν δεκάδες αγωνίσματα που γίνονται και καλλιεργούνται με χρήση αυτόνομης συσκευής. Θα μπορούσαν κάλλιστα να χαρακτηριστούν αθλήματα, αφού περιέχουν το στοιχείο του συναγωνισμού.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-10, 11:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

ρίξτε αν θέλετε μια ματιά σε παλιότερο, πιο σχετικό θέμα συζήτησης
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-10, 20:16
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
[*]Αν του νοικιάσεις εξοπλισμό δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχει ή όχι πτυχίο ''αναγνωρισμένου'' οργανισμού. Αν τον πιάσουν θα πληρώσει το πρόστιμο και τέλος. Ασε που το λιμενικό δεν γράφει τους τουρίστες! Εσυ έχεις άδεια ενοικίασης εξοπλισμού (έτσι δεν είναι?) συνάμα με την παροχή υπηρεσιών κατάδυσης. Ε, τι στο διάολο την έβγαλες? - για να αρνήσε να ενοικιάσεις? Η δουλειά σου είναι.
Για αυτό θα διαφωνήσω, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κάτι ειδικό [νομικό] επί του ζητήματος.

Θεωρώ λογικό, ότι θα υπάρχει ΚΑΙ νομική ευθύνη του καταδυτικού να ελέγχει κατά πόσον ο υποψήφιος ενοικιαστής μπορεί νομίμως να χρησιμοποιήσει τον καταδυτικό εξοπλισμό.
Σύμφωνοι, δεν έχει υποχρέωση [ούτε μπορεί εξάλλου] να ελέγξει κατά πόσον ΟΝΤΩΣ θα το χρησιμοποιήσει σύννομα, αλλά θα πρέπει να ελέγξει κατά πόσον μπορεί.

Με τη ίδια λογική που αυτοκίνητο δεν θα σου νοικιάσει κανείς αν δεν έχεις δίπλωμα, όπλο δεν θα σου νοικιάσει κανείς αν δεν έχεις άδεια κ.ο.κ.

Αυτό για το νομικό κομμάτι, γιατί για το ηθικό λογικό, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-07-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι, υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν εξοπλισμό και άν κάποιος δέν τους νοικιάσει πώς θα βουτήξουν. Σωστό.
Πράγματι, στις δραστηριότητες ενός καταδυτικού κέντρου περιλαμβάνονται και οι υπηρεσίες ενοικίασης - αν και πιστεύω ότι άν στο bereau veritas η συνοδευόμενη και η ενοικίαση ήταν χωριστά πακέτα, δέν θα έκανε κανένας ενοικίαση.
Απο την άλλη όμως σκέπτομαι ότι οι σχολές σε τουριστικά μέρη όπως η Ρόδος έχουν διαφορετική λειτουργία απο αυτές σε μεγάλα αστικά κέντρα. Καταρχήν έχουν πιο εποχιακό χαρακτήρα. Το 95% των πελατών είναι αλλοδαποί επισκέπτες. Γενικά με ενοικίαση δέν ασχολούμαστε σε μεγάλο βαθμό.
Όσων αφορά τώρα στο να νοικιάσω εξοπλισμό και να μήν με ενδιαφέρει τί θα τον κάνει ο άλλος...Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δέν μπορώ να το κάνω.
Νομίζω ότι σάν επιχειρηματίας έχω το δικαίωμα να έχω και γώ τις επιλογές μου. Αλλωστε είμαστε 5 εδώ. Αν δέν πάρει από μένα θα πάρει από άλλον.
(η θα βουτήξει με άλλον ή θα κάνει το πτυχίο του με άλλον). Δέν αξίζει ούτε την φασαρία ούτε τα λεφτά. Ούτε με αυτοκίνητο (rent a car που προαναφέρθηκε) θα το έκανα.
Τώρα άν αυτό είναι ανήθηκο....δέν ξέρω ρε παιδιά. Νομίζω πως όχι.
ολα αυτα τα περι ηθικής δεν τα καταλάβαινω και πολύ καλα.. αυτο που ξερω ειναι οτι αν ερθω στο καταδυτικό σου και δε μου νοικιάσεις μπουκάλα να κανω κατάδυση με τον buddy μου το μονο που θα σκεφτώ ειναι οτι θες 50ευρω για να με πας εσυ για καταδυση...
τωρα αν αυτο το βρισκεις "ηθικό" τις εποχές που ζούμε... ok...

επιλογή σου να μη νοικιάζεις εξοπλισμο... σεβαστο... τα περι ηθικής αστα απεξω...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-07-10, 20:58
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Για να θέσω μια ερώτηση.
Εάν 8 το πρωί ΧΙΚ εμφανιστούνε στο καταδυτικό 3ε….ζακια, και ΧΙΚκρατάνε στο ένα ΧΙΚ τους χέρι την κάρτα ΧΙΚ αυτοδυτη και στο άλλο 3 άδεια ΧΙΚμπουκάλια τζιν και 16 μπύρες ΧΙΚ να τους νοικιάσει εξοπλισμό?
ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-07-10, 21:11
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Επίσης νομίζω πως είναι παράνομο να μην μου νοικιάσεις εξοπλισμό, στο βαθμό που είμαι πιστοποιημένος δύτης (και νηφάλιος!).
Το ίδιο και με τα rent-a-car κλπ.
[ΤΟ ίδιο και με τα νυχτερινά μαγαζιά, για να μην ξεχνιόμαστε ότι η πόρτα είναι παράνομη]

Αν υπάρχει νόμιμος λόγος να μην μου νοικιάσεις (πιστοποίηση κλπ) ΟΚ.
Κατά τ' άλλα ΔΕΝ είναι στο χέρι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-10, 10:04
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα τα περι ηθικής δεν τα καταλάβαινω και πολύ καλα.. αυτο που ξερω ειναι οτι αν ερθω στο καταδυτικό σου και δε μου νοικιάσεις μπουκάλα να κανω κατάδυση με τον buddy μου το μονο που θα σκεφτώ ειναι οτι θες 50ευρω για να με πας εσυ για καταδυση...
τωρα αν αυτο το βρισκεις "ηθικό" τις εποχές που ζούμε... ok...

επιλογή σου να μη νοικιάζεις εξοπλισμο... σεβαστο... τα περι ηθικής αστα απεξω...
Τί λές τώρα φίλε μου...
Έχεις κάνει ένα σενάριο στο μυαλό σου και το θεωρείς δεδομένο.
Επαναλαμβάνω λοιπόν.
α) Εφόσων εγώ μπορώ να σε καλύψω οπουδήποτε στο νησί, να σε υποστηρίξω τεχνικά, ιατρικά κλπ γιατί να σου νοικιάσω μπουκάλα?
β) Ποιός σου είπε ότι άμα έρθεις θα σε χρεώσω 50 ευρώ εφόσον το μονο που θές είναι μπουκάλα; Τόσο σε χρεώνουν;
γ) Η άδεια ενοικίασης είναι παράλληλη με την άδεια συνοδευόμενης. Είμαι σίγουρος ότι άν ήταν διαφορετικό πακέτο δέν θα το επέλεγε κανένας.
δ) Εσείς μάλλον μας έχετε πάρει για πολύ κερδοσκόπους εδώ στα νησιά. Κάντε μου μιά χάρη και κάντε μιά έρευνα αγοράς.
ε) Πιθανότατα να μήν σου νοικιάσω εγώ μπουκάλα, θα σε στείλω όμως κάπου αλλού να πάρεις και έτσι νομίζω δέν σου χαλάω την μέρα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-10, 10:19
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να θέσω μια ερώτηση.
Εάν 8 το πρωί ΧΙΚ εμφανιστούνε στο καταδυτικό 3ε….ζακια, και ΧΙΚκρατάνε στο ένα ΧΙΚ τους χέρι την κάρτα ΧΙΚ αυτοδυτη και στο άλλο 3 άδεια ΧΙΚμπουκάλια τζιν και 16 μπύρες ΧΙΚ να τους νοικιάσει εξοπλισμό?
ΠΕΡΙ ΗΘΙΚΗΣ
Φίλε Στέλιο
Γιατί επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα.
Θα το θέσω διαφορετικά.
Ερχομαι Αθήνα και επιθυμώ να κάνω καμιά βουτιά. Πάω λοιπόν σε ένα καταδυτικό και ζητάω ένα ζεύγος 18άρες. Ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι άν θέλω αύριο έχουν οργανώσει ναυαγιοκατάδυση στη Τζιά και εγώ του λέω ότι δέν με ενδιαφέρει γιατί θα πάμε νυχτερινή με έναν φίλο μου. Και μετά αρχίζω και του λέω ότι εγώ είμαι μάγκας, και έχω πάει και 50 και 60 με αέρα και έχω και κάτι γαμάτα φυνιστρίνια σπίτι και τέτοια.(πιστεύεις ότι δέν υπάρχουν τέτοιοι τύποι
Είσαι σίγουρος ότι ο άνθρωπος θα μου τις δώσει;
Φίλε μου, δέν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κανέναν να δουλέψει με τον τρόπο που θέλει. Τα περί ηθικής μου άστα σε μένα σε παρακαλώ. Στο κάτω κάτω της γραφής άμα θές μπουκάλα θα βρείς, δέν υπάρχει περίπτωση.
Όσων αφορά το παράδειγμα που έθεσες, υπάρχουν πράγματι άτομα που δέν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη και δέν θέλω καν να ασχολούμαι μαζί τους. Ούτε για ενοικίαση, ούτε για συνοδευόμενη ούτε για πτυχία ούτε για τίποτα.
Θέλω να πιστεύω ότι οι συνάδελφοι επαγγελματίες που διαβάζουν αυτό το άρθρο καταλαβαίνουν τί εννοώ. Το να στήσεις ένα καταδυτικό κέντρο είναι πού δύσκολο. Το να το καταστρέψεις αντίθετα πολύ εύκολο.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-10, 10:22
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό θα διαφωνήσω, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κάτι ειδικό [νομικό] επί του ζητήματος.

Θεωρώ λογικό, ότι θα υπάρχει ΚΑΙ νομική ευθύνη του καταδυτικού να ελέγχει κατά πόσον ο υποψήφιος ενοικιαστής μπορεί νομίμως να χρησιμοποιήσει τον καταδυτικό εξοπλισμό.
Σύμφωνοι, δεν έχει υποχρέωση [ούτε μπορεί εξάλλου] να ελέγξει κατά πόσον ΟΝΤΩΣ θα το χρησιμοποιήσει σύννομα, αλλά θα πρέπει να ελέγξει κατά πόσον μπορεί.
Μου ακούγεται λογικότατο αυτό που λες!!!! Άλλωστε κι εγώ που πήγα να πάρω καινούριο αυτοκίνητο, εκτός του οτι μου ζητήσανε το δίπλωμά μου με εξετάσανε θεωρητικά/μηχανολογικά/πορεία πριν μου παραδώσουν τα κλειδιά.

Παράθεση:

Με τη ίδια λογική που αυτοκίνητο δεν θα σου νοικιάσει κανείς αν δεν έχεις δίπλωμα, όπλο δεν θα σου νοικιάσει κανείς αν δεν έχεις άδεια κ.ο.κ.
Είναι ακριβώς το ίδιο!!!! Μπορεί να σκοτώσω κανέναν με τον ρυθμιστή που θα νοικιάσω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-10, 10:29
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης νομίζω πως είναι παράνομο να μην μου νοικιάσεις εξοπλισμό, στο βαθμό που είμαι πιστοποιημένος δύτης (και νηφάλιος!).
Το ίδιο και με τα rent-a-car κλπ.
[ΤΟ ίδιο και με τα νυχτερινά μαγαζιά, για να μην ξεχνιόμαστε ότι η πόρτα είναι παράνομη]

Αν υπάρχει νόμιμος λόγος να μην μου νοικιάσεις (πιστοποίηση κλπ) ΟΚ.
Κατά τ' άλλα ΔΕΝ είναι στο χέρι σου.
Κάνεις λάθος φίλε μου.
Γιά ψάξτο καλύτερα.
Όμως δέν άνοιξα ρε παιδιά αυτό το θέμα για να αντιδικούμε. Απόψεις ανταλλάσσουμε.
Πρέπει, έστω και στο ελάχιστο, να κερδίσεις την εμπιστοσύνη ενός καταδυτικού κέντρου για να σε εμπιστευτεί.
Σε προκαλώ, πήγενε αύριο σε οποιοδήποτε καταδυτικό κέντρο και ζήτα εξοπλισμό. Και εν το μεταξύ άρχισε να του του λές μπαρούφες για ψάρεμα και βάθη και αρχαία, να δούμε θα σου νοικιάσει;
Και μετά πήγαινε στο Λιμεναρχείο και κατήγγειλε τον.
Θα σου πώ κάτι..αρκεί να επιστρέψεις μιά μπουκάλα με 0 για να μην σε ξαναεμπιστευτεί καταδυτικό κέντρο.
Το θέμα όμως είναι πολυσύνθετο και σηκώνει πολύ συζήτηση.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.