Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-11, 12:26
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
κατασκευη φακου #2

Σε αυτο το post http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?p=4396#post4396 περιγραφεται η κατασκευη ενος φακου. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
Για το υδρογονο που μπορει να απελευθερωθει απο τις μπαταριες σε περιπτωση βραχυκυκλωματος ή υπαρξης υγρασίας υπάρχει στους φακους του εμπορίου ενας hydrogen absorber. Σε αυτον τον φακο δεν περιλαμβανεται καποιος στη λιστα υλικων.
1. Πως λυνεται αυτο το προβλημα σε αυτον το φακο?
2. Που μπορω να βρω ενα hydrogen absorber για να τον χρησιμοποιησω σε ενα φακο που θελω να φτιαξω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-11, 15:08
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο το post http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?p=4396#post4396 περιγραφεται η κατασκευη ενος φακου. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
Για το υδρογονο που μπορει να απελευθερωθει απο τις μπαταριες σε περιπτωση βραχυκυκλωματος ή υπαρξης υγρασίας υπάρχει στους φακους του εμπορίου ενας hydrogen absorber. Σε αυτον τον φακο δεν περιλαμβανεται καποιος στη λιστα υλικων.
1. Πως λυνεται αυτο το προβλημα σε αυτον το φακο?
2. Που μπορω να βρω ενα hydrogen absorber για να τον χρησιμοποιησω σε ενα φακο που θελω να φτιαξω?
Τον φακό της παραπάνω περιγραφής τον έχω κατασκευάσει πριν 30 και πλέον χρόνια και δεν έχω προβλέψει Hydrogen absorber. Ο φακός από τότε μέχρι σήμερα λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν δύο χρόνια άλλαξα τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λόγω φυσιολογικής φθοράς, τον ανοίγω πολύ σπάνια μόνο όταν θέλω να αντικαταστήσω το λαμπάκι, από 30W σε 50W ανάλογα, (τον χρησιμοποιώ πολύ στην φωτογράφιση).

Η φόρτιση του φακού γίνεται χωρίς να χρειάζεται να ανοιχτεί και έτσι δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα στεγανότητας ή υγρασίας.

Λυπάμαι, αλλά δεν γνωρίζω να σου πω που μπορείς να βρεις Hydrogen absorber.

Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου!

Υ.Σ. Αν θέλεις κανε μας μια περιγραφή όταν ο φακός σου είναι έτοιμος, σίγουρα θα ενδιαφέρει αρκετούς φίλους συνδύτες μας.

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-11, 17:16
GERMANOS GERMANOS is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Δεν ειμαι ακριβως μεσα στο θεμα της συζητησης σας αλλα ο τιτλος με εκανε να σας δειξω τι εχω κατασκευασει εγω...

Στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες ιδεες και πολλες κατασκευες για καταδυτικο φακο με κανιστρο.Η πιο προσιτη οικονομικα και τεχνικα λυση ηταν η τροποποιηση ενος φακου maglite για να χρησιμοποιηθει για κεφαλη και η κατασκευη κανιστρου σε τορναδορο.
Ετσι λοιπον παρηγγειλα απο το ebay εναν μεταχειρισμενο φακο maglite και ξεκινησα την μεταμορφωση του.
Ξεκινησα με το κοντεμα του σωματος του για να φυγει η τρυπα του διακοπτη και κολληθηκε με κολλα δυο συστατικων στην κεφαλη του. Φυσικα σε καμια περιπτωση το λαμπακι του κανονικου maglite δεν μπορει να δωσει μια καλη αποδοση ετσι χρησιμοποιηθηκαν 5 λαμπακιa led 1250 lumen.
Στο σωμα του φακου αλλαχτηκαν επισης ολα o-ring με πιο φαρδια και το πλαστικο τσαμακι 1,5 χιλιοστου στον κανονικο με 4mm γυαλινο.
Το κανιστρο ειναι φτιαγμενο απο τεφλον 1cm παχος και τα καπακια απο πλαστικο. Εδω φοβερη δουλεια εκανε ο τορναδορος που απο την αρχη και με ενα απλο σχεδιο που τον εκανα εφτιαξε ενα καταπληκτικο κανιστρο με δυο o-ring και απολυτη εφαρμογη.
Διακοπτες και στυπιοθληπτες ειναι της dive rite,για μπαταρια εχω χρησιμοποιησει τεσσερις επαναφορτιζομενες λιθιου 18650 που μου δεινει 4-5 ωρες αυτονομια.
Εχει δοκιμαστει μεχρι τα 40 περιπου μετρα με μεγαλη επιτυχια...


Αυτο ειναι το δικο μου αποτελεσμα...


Περισσοτερες φωτογραφιες απο τις πρωτες δοκιμες και το τελικο αποτελεσμα εδω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GERMANOS : 12-12-11 στις 17:22.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GERMANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.... χρησιμοποιηθηκαν 5 λαμπακιa led 1250 lumen.
....για μπαταρια εχω χρησιμοποιησει τεσσερις επαναφορτιζομενες λιθιου 18650 που μου δεινει 4-5 ωρες αυτονομια.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μόνο 4 18650 το κάνιστρο, είναι τόσο μεγάλες? Ή είναι περισσότερες και έχει γίνει κάποιο λάθος?
Επίσης μου φαίνεται λίγο μεγάλη η φωτεινότητα ή η διάρκεια, αν δεν κάνω λάθος για τόσα lumens θα σου καταναλώνει πιο γρήγορα τις μπαταρίες. Πόσα Α τραβάει και πως είναι η συνδεσμολογία των 4χ3,7V?

Από θερμότητα τι γίνεται, πως πάει?

Ευχαριστώ,

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-11, 19:26
komninos komninos is offline
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Μηνύματα: 48
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Καλησπερα και απο εμενα.
Πολλα συγχαρητηρια για την κατασκευη.Ετσι για την ιδεα και για βοηθεια σας λεω οτι ανακατασκευασαμε (ολη σχεδον η παρεα μου) καποιους φακους με αυτα τα led.http://www.led-tech.de/en/High-Power...1_120_117.html
Χωρανε σχεδον παντου εχουν σχετικα χαμηλη καταναλωση και αποδιδουν 3120 lumens.Το αποτελεσμα ειναι περαν των προσδοκιων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-11, 23:06
GERMANOS GERMANOS is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Βασιλη η συνδεσμολογια στις 4ρις 18650 ειναι ανα δυο εν σειρα και μετα οι δυο με τις αλλες δυο παραλληλα.Το αποτελεσμα ειναι να εχω 7,4 volt και 4,8 amper, 8 volt ειναι max στον driver των led και τα amper αυτα μου δεινουν πολυ μεγαλη διαρκεια...4-5 ωρες που σου λεω ειναι μετρημενες σε θαλασσα και στο τελος στην μπανιερα γιατι δεν ελεγε να σβησει...
Το σετ κατοπτρα που πηρα μαζι με τα Led εχουν ψυχτρα που απο οτι εχω δει ειναι υπερ αρκετη...Δεν εχω μετρησει θερμοτητα αλλα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Οι μπαταριες δεν ειναι πολυ μεγαλες...ειναι σχεδον διπλασιες απο της ΑΑΑ...αλλα εχει το κανιστρο χοντρο τοιχωμα (1εκ ειναι..φοβηθηκα την πιεση και το παρακανα) και εχω κανει μια βασου για να ειναι σταθερες οι μπαταριες κατα την συνδεση τους.
Το αποτελεσμα την δευτερη φορα που αλλαξα κατοπτρα και led με εξεπληξε...δεν περιμενα τετοια διαφορα...σε αυτο το βιντεο που εχω τραβηξει τον εχω σε νυχτερινη καταδυση...

http://www.youtube.com/watch?v=FQfN2aRuJxs
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-11, 20:23
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

εαν θελεται απλα να μετατρεψεται εναν απλο καταδυτικο φακο σε LED υπαρχουν ετοιμα LED με κατοπτρο!
Εχω κανει τετοια μετατροπη σε UK sl4!!!
Με κοστος 10 ευρω εχεις ενα μικρο και δυνατο φακο με διαρκεια εως 5-6 ωρες!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-11, 00:37
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
Για το υδρογονο που μπορει να απελευθερωθει απο τις μπαταριες σε περιπτωση βραχυκυκλωματος ή υπαρξης υγρασίας υπάρχει στους φακους του εμπορίου ενας hydrogen absorber. Σε αυτον τον φακο δεν περιλαμβανεται καποιος στη λιστα υλικων.
1. Πως λυνεται αυτο το προβλημα σε αυτον το φακο?
2. Που μπορω να βρω ενα hydrogen absorber για να τον χρησιμοποιησω σε ενα φακο που θελω να φτιαξω?
Χαιρόμαι που υπάρχουν συνάδελφοι που ασχολούντε με ιδιοκατασκευες.

Φιλε μου πες μας καποια πραγματα για την κατασκεύη που θέλεις να κάνεις.

Τι τύπος φακού ειναι ? με κάνιστρο ή σαν και αυτόν του κ. Ευθυμιου ?
Τι λάμπα θα έχει ? Halogen ? HID ? Led ? ...?
Τι μπαταρίες ? Ni-Ca ? Ni-Mh ? Li-Ion ? Li-po ?

Οσον αφορα τα ερωτήματα σου

1. Δεν είναι προβλημα. Ειναι κατι προαιρετικο, αν θες το βαζεις.
2. Στην ikelite. Το παραγγελνεις στην αντιπροσωπεια "ΒΥΘΟΣ"


Εχω μελετήσεις στο internet δεκάδες ιδιοκατασκευες φακων. Ποτε μα ποτε
δεν είδα καποιος να εχει τοποθετησει hydrogen absorber.

Αναφερεις οτι θέλεις να φτιαξεις τον φακο οποτε δεν εχεις ξεκινήσει ακομα.
Εχεις λυσει δηλαδη ολα τα υπολοιπα θεματα (τυπος διακοπτη, κυκλωματα, στεγανοποιηση, καταβατες, στυπιοθλιπτες, ηλεκτρονικα, αντοχη σε πιεση, ψυξη .........) και το μονο κολλημα ειναι το hydrogen absorber ?

Προεραιτικα παντως μπορεις να τοποθετησεις και εναν ανιχνευτη υγρασιας
ειναι καταπληκτικo κυκλωματακι
post#8 http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3191

Φιλε Γερμανε πολυ ωραια η κατασκευη σου. Φτιαχνω και εγω εναν παρομοιο φακο με τον δικο σου, μολις βρω χρονο θα ανεβασω μερικες φωτογραφιες

Μου επιτρεπεις να κανω μερικες παρατηρησεις οσον αφορα την κατασκευη σου ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris : 15-12-11 στις 02:03.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-11, 02:52
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Μερικες φωτογραφιες απο την κατασκευη






Σαν κεφαλη εχω επιλεξει τον maglite (C size) νομιζω βολευει περισσοτερο σε σχεση με τον D size διοτι το σωμα του μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν ψυκτρα για το driver (λεπτομερειες αργοτερα)

κ. Χρηστο αν θυμαστε το συζηταγαμε περυσι τετοια εποχη.

η κατασκευη δεν εχει ολοκληρωθει ακομα. Περιμενω ειδικο γυαλι με προσμιξη βορικου οξεως 5mm το οποιο εχει δοκιμαστε σε maglite στα 90μ με επιτυχια, το μαμα driver θα αλλαχτει διοτι ειχε 5modes σε και προσπαθεια μου να το τροποποιησω το εκαψα ασε που εδινε μονο 1.8Α σε high mode. θα μπει διαφορετικο με 3mode αλλα με μια πατεντα γινεται 1mode (high) και δινει 3Α. Tα μαμα o-ring θα αλλαχτουν και θα μπουν νεα με μεγαλυτερο παχος. Διακοπτη δεν ηθελα να ρισκαρω και να βαλω του εμποριου και εχω παραγγειλει της diverite που ειναι καλυτερης ποιοτητας (η μποτα). Για την ψυξη του led αφαιρεσα τον κυλινδρο χαλκου απο μια ψυκτρα επεξεργαστη και ελπιζω ο φιλος Μυλωνακης να μου κανει μια πατουρα που χρειαζεται (Εεεε φαντασικε Μυλωνακη ???? )
Μπαταρια δεν εχω καταληξει ακομα αν θα επιλεξω καποιο ετοιμο pack Νι-Μh ή θα φτιαξω εγω pack απο Ni-Ion. Για καλο και για κακο εφτιαξα μια ηλεκτροποντα απο μετασχηματιστη φουρνου μικροκυματων ετσι για να υπαρχει (Ναι ειμαι τρελος το παραδεχομαι)



Τελος επειδη βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω στην θαλασσα για ελεγχο στεγανοτητας διαφορων συσκευων (φακοι, φλας, φωτογραφικες, καμερες....) φτιαχνω και ενα pressure chamber απο παλια φιαλη αλουμινιου να κανω την δουλεια μου





Εχουμε ξεφυγει βεβαια απο το αρχικο μηνυμα του φιλου που ανοιξε αυτο το θεμα αλλα παντως υπαρχουν ιδιοκατασκευες φακων που οι πανακριβοι φακοι τυπου halcyon , light monkey....... ειναι ετη φωτος πισω.

Ελπιζω μετα τις γιορτες να μπορω να εχει ολοκληρωθει η κατασκευη κα να μπορω να σας την παρουσιασω με πληρης λεπτομερειες.

Χαιρετω
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-11, 05:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καλο και για κακο εφτιαξα μια ηλεκτροποντα απο μετασχηματιστη φουρνου μικροκυματων ετσι για να υπαρχει (Ναι ειμαι τρελος το παραδεχομαι)
Είσαι τρελλός και μ' αρέσεις
Εκεί κάπου στην ηλεκτροποντα έπεσα ξερός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος επειδη βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω στην θαλασσα για ελεγχο στεγανοτητας διαφορων συσκευων (φακοι, φλας, φωτογραφικες, καμερες....) φτιαχνω και ενα pressure chamber απο παλια φιαλη αλουμινιου να κανω την δουλεια μου
Ίσως πρέπει να ανοίξουμε διαφορετικό θέμα, αλλά μια και το σκεφτόμουν κι εγώ για pressure chamber, να ρίξω και μια άλλη ιδέα στο τραπέζι.
Πριν από καιρό είχε πλημυρίσει το εξοχικό μου από ένα θερμοσίφωνα.
Όταν πήγα να δω τι είχε γίνει, διαπίστωσα ότι η τοπική εταιρεία διαχείρισης ύδρευσης αυτο..σχεδίαζε (για να το πω με ευγενικές λέξεις) και η πίεση είχε φτάσει 10+ ατμόσφαιρες, με αποτέλεσμα να ανοίξει η πρώτη βαλβίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνα
Για να διορθωθεί, αναγκάστικα να βάλω στην είσοδο παροχής του σπιτιού, ένα μειωτή πίεσης.

Θα μου πείτε, τι μας τα τσαμπουνάς όλα αυτά?
Με όλη αυτή την ιστορία, διαπίστωσα ότι η normal πίεση του δικτύου ύδρευσης είναι γύρω στις 3-4 ατμόσφαιρες (ίσως και 6 σε μερικές περιοχές).
Αν λοιπόν φτιάξουμε ένα κλειστό κουτί π.χ. από χοντρό πλεχιγκλάς, το γεμίσουμε με νερό και το συνδέσουμε απλά στην παροχή της ...βρύσης μας, έχουμε ένα πολύ απλό και φτηνό pressure chamber με δυνατότητα ελέγχου στεγανότητας για -20μ εως -30μ (3 - 4 ατμ.)

Επίσης αν φροντίσουμε το κύκλώμα παροχής του νερού να είναι τέτοιο ώστε να μη μένει καθόλου αέρας μέσα (π.χ. με μια βρύση εξόδου/υπερχείλισης τοποθετημένη στο πάνω μέρος) αυτός ο θάλαμος πίεσης είναι και απολύτως ασφαλής, αφού το νερό είναι ασυμπίεστο και δεν εμπλέκονται καθόλου αέρια σε ψηλή πίεση που θα μπορούσαν να προκαλέσουν εκτόξευση θραυσμάτων σε περίπτωση αστοχίας.
Το πολύ-πολύ δηλ. αν κάτι δεν πάει καλά, να χρειαστούμε μια σφουγγαρίστρα.

Ρϊχνω την ιδέα γιατί εγώ δεν βρήκα το χρόνο να την υλοποιήσω -ντροπή μου- οπότε ίσως το φτιάξει κανένας άλλος.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.