Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;
Είναι 14 82,35%
Δεν είναι 3 17,65%
Ψήφισαν: 17. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.
Με αφορμή το σχόλιο του φίλου GKAM (βλ. ολόκληρο το ποστ εδώ) και τα συνεχώς αναφερόμενα termini δύτης αναψυχής και τεχνικός δύτης, μοιάζει να λειτουργεί ad hoc η εντύπωση-βεβαιότητα ότι ο τεχνικός δύτης δεν κάνει αυτό που κάνει για λόγους αναψυχής. Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί καταδύεται εκεί που καταδύεται και μήπως τελικά αμείβετε κρυφά από κάποιον; Βέβαια ο Γιώργος αναφέρει σε παρένθεση τον όρο sport diver (έτσι τον ξέρω κι΄ εγώ στα Γερμανικά που είναι Sporttaucher) εν αντιθέσει με τον όρο technical diver (στα Γερμανικά Tecknikaltaucher ή απλώς Tecki ). Και οι δύο προαναφερόμενοι είναι ερασιτέχνες οι οποίοι ασχολούνται ψυχαγωγικά με την κατάδυση. Τώρα η διαφορά με τον επαγγελματία είναι ότι αυτός ο τελευταίος αμείβετε ενώ οι δυο πρώτοι πληρώνουν για να κάνουν αυτό που τους αρέσει. Μπορεί και ισχύει σίγουρα ότι πολλοί τεχνικοί δύτες καταδύονται πολύ βαθύτερα από τους επαγγελματίες, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την βασική τους διαφορά η οποία είναι ο χρηματισμός. Παρεμπιπτόντως τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερους δύτες, μέλη καταδυτικών φόρουμ, βλέπω οι οποίοι παρά το ότι δεν χρηματίζονται φέρουν τον τίτλο επαγγελματίες. Δεν μπορώ να το καταλάβω; Μήπως αυτό δίνει μεγαλύτερο βάρος στο ιντερνετικό προφίλ τους; Μήπως το image του στα 3 μέτρα καταδυόμενου επαγγελματία που καθαρίζει στρυδώνα στα ύφαλα των καραβιών, προσθέτει κάτι κάνοντας βαρύτερη την ιντερνετική τους επιχειρηματολογία; Δεν ξέρω τι να πω, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ λοιπόν όντας δύτης μη χρηματιζόμενος (άρα ερασιτέχνης, τουτέστιν μη επαγγελματίας) ο οποίος έχει πρόβλημα με την καταδυτική τερμινολογία των φόρουμ κοινοποιώ την απορία μου. Επειδή για μένα και οι δυο δύτες, αν και οι χώροι λειτουργίας και δράσης τους είναι διαφορετικοί, κάνουν αυτό που κάνουν για λόγους αναψυχής θεώρησα καλό να θέσω μια ψηφοφορία για να δούμε στατιστικά τι πιστεύουν τα μέλη του φόρουμ. Ποια δηλαδή είναι η διαφορά των δυο ειδών δυτών σε σχέση με την ψυχαγωγική δραστηριότητα που ασκούν, πέρα βέβαια από την πιστοποίηση και τον βαθμό επιχειρησιακής δυσκολίας που τους χωρίζει. Ελπίζω στην πορεία της συζήτησης, αν προκύψει, να βρούμε έναν ορισμό για τα δυο είδη ψυχαγωγούμενων δυτών. Εγώ από την μεριά μου προτείνω τους αντίστοιχους όρους, σπορ δύτης (sport diver) και τεχνικός δύτης (technical diver). Πιστεύω ότι είναι γενικά αδικία για τον τεχνικό δύτη να του αφαιρεθεί ο τίτλος δύτης αναψυχής, μετά από τόσα σχολεία και τόσες μη χρηματιζόμενες καταδύσεις που έχει κάνει. Χώρια τα τόσα χρήματα που έχει πληρώσει για εξοπλισμούς και βιβλία μόνο και μόνο για να καλυτερεύσει το επίπεδο του. Σας ακούω......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 28-06-07 στις 14:13.
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.