Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-09-08, 23:25
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ is offline
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 28
Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AMFIBIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μυωπία μιλάμε έτσι? Κοίτα, όπου και αν ρωτήσω άκουω καλά πράγματα σχετικά με επέμβαση λέιζερ. Αλλά πριν λίγο, λίγο...τέλος πάντων, καιρό ένα φίλος μου έκανε τέτοια επέμβαση. Το πράγμα αγρίεψε πολύ. Μετά την επέμβαση ΔΕΝ μπορούσε να δει καθόλου καλά, ούτε να οδηγήσει δεν μπορούσε, και αναγκάστηκε να κάνει νέα επέμβαση. Μετά τη δεύτερη το ένα μάτι ήταν ok ενώ με το άλλο πάλι δεν έβλεπε καλά χώρια που είχε φλεγμονή από ότι έμαθα. Τώρα νέα του δεν έχω ακούσει αφού μένει Αθήνα και είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Βλέπεις, έχασε πάρα μα πάρα πολύ καιρό από τις σπουδές και τώρα τρέχει και δεν προλαβαίνει. Και όλα αυτά επειδή δεν γούσταρε τα γυαλιά και τους φακούς. Εγώ θα το σκεφτώ πολύ μα παρά πολύ πριν κάνω κάτι τέτοιο. Τα μάτια είναι ότι πιο πολύτιμο έχω. Βέβαια ο οφθαλμίατρος μου, μου είπε σε μεγαλύτερη ηλικία ελεύθερα...αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Για πιο λόγο θέλεις η μάλλον ήθελες να κάνεις επέμβαση?
Εγώ θέλω αλλά η επέμβαση δεν με θέλει
πριν λίγο επέστρεψα απο το γιατρό και μου είπε οτι στο δεξί μου βρίσκει μια πάθηση που λέγεται κερατόκωνο δεν θα ρισκάρει να το πειράξει για να μην το ξυπνήσει.
Βεβαια αυριο θα πάω πρωί πρωί στο διαθλαστικό κέντρο και θα κάνω εξετάσεις για να είμαστε σίγουροι.
Μόλις επιστρέψω θα σας ενημερώσω όλους.
φιλιά Ανεζίνα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-08, 18:03
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ is offline
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 28
Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Ανεζινα.

Καταρχήν ηρέμησε , χαλάρωσε , πραγματικά είναι επέμβαση ρουτίνας και δεν διαρκεί πάνω από 3-4 λεπτά το μάτι (σε όλη τη διαδικασία).
Στο ίδιο κέντρο στο χαλανδρι έκανα πριν λίγους μήνες επέμβαση με τη μέθοδο lasic , και ήμουν και γω αγχωμένος πάρα πολύ.
Ο Γιατρός μου που είχε μια εμπειρία 20 χρόνων πίσω σε αυτές τις επεμβάσεις μου είχε πει τα πάντα τα οποία συνέβησαν μετά την επέμβαση.

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή..

Βγαίνοντας από την αίθουσα (να μην την πω χειρουργείο διότι δεν είναι) του λέιζερ θα φοράς μια μασκουλα για μισή ωριτσα .
Μόλις την βγάλεις θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα αλλά πολύ θολά…μην φοβηθείς καθόλου!!
Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του γιατρού μετά την επέμβαση και πηγαίνοντας σπίτι σου προσπάθησε να κοιμηθείς αμέσως….θα σε ανακουφίσει και το κυριότερο μόλις ξυπνήσεις θα δεις ότι δεν έβλεπες τόσο καιρό αλλά πάλι λίγο θολά.
Το θα σε ανακουφίσει σημαίνει πως 1 ώρα μετά την επέμβαση θα νιώθεις ένα μικρό κάψιμο στα μάτια αλλά μόλις καταφέρεις και κοιμηθείς…αυτό ήταν….έφυγε για πάντα… εκεί θα βλέπεις περίπου το 80%...
Εγώ μόλις ξύπνησα πήγα super market ….μην το κανείς!!! Καλό θα ήταν να μείνεις την πρώτη μέρα στο σπίτι.

Προφανώς ο γιατρός θα σου πει πως απαγορεύετε το νερό της βρύσης μέσα στα μάτια για μια εβδομάδα καθώς και το τρίψιμο των ματιών για 5-7 ημέρες καθώς και θα σε έχει προμηθεύσει και μασκουλα ύπνου.

Εάν στη δουλειά σου λειτουργείς pc πάρε και την δευτέρα-τρίτη άδεια (εννοείτε πως την παρασκευή δεν δουλεύεις) εάν μπορείς…
Εάν δεν λειτουργείς pc και η δουλειά σου δεν είναι ‘βρόμικη’ τότε είσαι έτοιμη να πας…

Για τουλάχιστον 15-20 μέρες τα κολλύρια κάθε ένα τέταρτο και αργότερα μισή ώρα θα σου είναι απαραίτητα και πολύ ανακουφιστικά , μην σε ενοχλεί καθόλου αυτό , θα μπουν στην καθημερινότητα σου για περίπου ένα μήνα..
Το βραδύ να βάζεις πάντα το jel που σου έχει δώσει ο γιατρός διότι αυτό κρατάει τα μάτια υγρά πολλές ώρες στον ύπνο.
Όταν ξυπνάς για περίπου 20 μέρες θα τα νιώθεις λίγο ξερά…κολλύρια και jel είναι η λύση.

Στη θάλασσα ο γιατρός μου είχε πει 40 ημέρες μετά την εγχείρηση αλλά εγώ πήγα για rafting στο λουσιο στις 25… μην παίρνεις παράδειγμα εμένα όμως..κανε ότι σου πει ο γιατρός σου!!!

Στη θάλασσα δεν θα έχεις πιστεύω κανένα θέμα μετά από 1 ½ - 2 μήνες…

Όλα αυτά στα λέω όπως τα έζησα εγώ προσωπικά το Πάσχα που μας πέρασε και πίστεψε με είδα το φως το αληθινό!!!!
Να τηρείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου!!
Το 100% θα το πιάσεις σχετικά γρήγορα ποσοτικά…αλλά ποιοτικά θα κανείς Κανά Μήνα +

Κατι ακομα:

Α) να πας στο διαθλαστικό κέντρο με αυτοκίνητο και οδηγό…μην οδηγας εσύ μετά…
Β) Το όνομα του γιατρού μου είναι Δημήτριος Γιαλιας και φοράει Γυαλιά!!!



τον ευχαριστω πολυ μεσα απο την καρδια μου!!!

γ) http://scuba-doc.com/diveye.htm

Ερώτηση στη DAN…

Question:
I have a question about eye surgery.
Is there any difference in waiting time before returning to diving when the laser eye surgery is done by PRK-METHOD?

Answer:
In general laser corneal surgery is considered to require a return-to-dive interval ranging from 2 until 4 weeks, depending on the type of surgery, Lasik techniques being the ones requiring less time.
Surgical radial keratotomy interventions require a longer interval, generally not less than 3 months.
There is no known permanent contraindication to resuming diving when clinical complete healing is achieved after non complicated eye surgery performed with such methods, unless other conditions, ocular or general, may be present.



Υς: Εκείνο τον καιρό έκανε απεργίες η ΔΕΗ και 2 λεπτά πριν μπω μεσα έπεσε το ρεύμα…:ang yr:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !!!!! και καλές βουτιές μετά!!!

Κώτα γειά
Εκανα την επέμβαση τελικά με τη μέθοδο prk lasic δεν γι΄νοταν στη δική μου περίπτωση. Δεν σου λέω πως αισθάνομαι .απλά εχω τρλαθεί και να φανταστείς οτι οσο περνάει ο καιρός θα βλέπω καλύτερα αλα τί σου λέω τώρα. Ο γιατρός είναι ο κυριος Καπράλος και δεν είχα λόγια ήθελα να βάλω τα κλάμματα.

Θα μείνω στην Αθήνα μεχρι την δευτέρα για επαναξέταση

Ευχομαι καπια στιγμή να μπορεσω να σςα γνωρίσω όλους και αν έρθετε στη Σάμο να πάμε για βουτίες .

Ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου όλους.

Φιλιά Ανεζίνα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-08, 18:47
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

καλή ανάρωση....


μια νέα εποχή αρχίζει!!!!!
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-08, 08:36
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και καλύτερες βουτίες σύντομα τώρα που "είδες το φώς"
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-08, 08:45
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Καλή ανάρρωση.

Πέτρος
Πάντα πιστός στα γιαλιά και στη μυωπική μου μάσκα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-08, 10:27
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

καλη ανάρρωση



Με γεια την νεα όραση (αυτό ίσως αργήσεις λίγο να το διαβάσεις
)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-08, 11:36
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Μπραβο !!!


Καλη αναρρωση και θα δεις ......

θα παθεις πλακα στην συνεχεια !!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Ανεζίνα εύχομαι να πάνε όλα καλά και πολύ σύντομα να χαίρεσαι τα υποβρύχια (καλά, οκ, και τα επίγεια ) χρώματα και σχήματα χωρίς βοηθήματα πια!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-09-08, 19:47
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ is offline
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Με έχετε συγκινήσει και απαγορεύεται και το κλάμμα
Πραγματικά σας αισθάνομαι όλους σαν οικογένεια και απο τη μέρα που σας γνώρισα αισθάνομαι την ανάγκη να μοιράζομαι μαζί σας οτι μου συμβαίνει.

Ευχαριστώ , μέσα απο την καρδιά μου.
Είστε το καταφύγιο μου.

φιλιά Ανεζίνα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-08, 18:39
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Απαντάω στο ποστ αρκετά καθυστερημένα, γιατί στη δουλειά ο υπολογιστής δεν έχει Ελληνικά και τώρα βρήκα λίγο χρόνο. Στην Ανεζίνα απάντησα με ΠΜ σε greeklish όταν ήταν να κάνει την επέμβαση. Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες ούτε σε ειδικές πληροφορίες, αν κάποιος θέλει του απαντάω με ΠΜ.
Δύο μόνο πράγματα θα ήθελα να πω. Κατ’αρχήν μελέτες σε δύτες μετά από διαθλαστική επέμβαση δεν έχουν γίνει. Οπότε ό,τι γράφεται είναι από προσωπική εμπειρία και έχει την ανάλογη (μικρή) αξία. Πάντως οι πιο πολλοί υποστηρίζουν ότι μετά από LASIK ένα διάστημα 2 μηνών είναι αναγκαίο για να γυρίσει κανείς στο νερό. Η δική μου συμβουλή είναι ότι ακόμα και αν όλα πηγαίνουν καλά, πριν κανείς γυρίσει στο νερό να επισκευτεί τον οφθαλμίατρό του για να πάρει το τελικό οκ.
Το δεύτερο είναι ότι ανεξάρτητα της μεθόδου, πρόκειται για χειρουργική επέμβαση. Ο όρος που χρησιμοποιείται στην ιατρική κοινότητα είναι διαθλαστική χειρουργική (refractive surgery, refractive Chirurgie κλπ) για όλες αυτές τις επεμβάσεις. Μην τις υποτιμούμε, γιατί αν και είναι ρουτίνα και στη συντριπτική πλειοψηφία πάνε εξαιρετικά (φαίνεται από τα ποστ που ανέβασαν όσοι έχουν υποβληθεί σε κάτι τέτοιο), έχουν και επιπλοκές, κάποιες από τις οποίες είναι εξαιρετικά σοβαρές. Και κάτι ακόμα. Ένα μάτι που έχει χειρουργηθεί, ανεπίπλεκτα και έχει επουλωθεί πλήρως, παραμένει ένα χειρουργημένο μάτι. Ας μην το ξεχνάμε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.