Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-12, 19:33
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Την καλησπέρα μου σε όλη την καταδυτική κοινότητα, του πολύ όμορφου και χρήσιμου αυτού forum!
Θα ήθελα και 'γω και με τη σειρά μου (μιας και ο καιρός ανοίγει σιγά- σιγά και ετοιμάζομαι για τις πρώτες βουτιές του '12) να θέσω την εξής ερώτηση περί ετησίου ελέγχου στον εξοπλισμό μου:
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
2. σε περίπτωση που θεωρείτε πως πιάστηκα "κορόιδο" θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας για το που θα μπορούσα να απευθυνθώ φέτος! Επίσης καλό θα ήταν αναφέρετε τόσο το κατάστημα στο οποίο θα με παραπέμπατε (εντός Αττικής μιας και διαμένω στην αθήνα) όσο και τις τιμές που χρεώνει για έλεγχο ρυθμιστή και τζάκετ!

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-12, 14:57
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Θα βοηθούσε να μας πείς τι ρυθμιστή και τι τζακετ έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-12, 15:04
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βοηθούσε να μας πείς τι ρυθμιστή και τι τζακετ έχεις
Φίλε billy και τα 2 είναι μάρκα scubapro!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-12, 17:24
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

στο τζακετ τι ελεγχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-12, 18:37
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

miker δεν ξέρω ακριβώς να σου πω.. φαντάζομαι το όλο σύστημα εισόδου- εξόδου αέρα Ας μας κατατοπίσει όποιος γνωρίζει περισσότερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-12, 19:25
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
....
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
....
Φίλε μου καλησπέρα ...
…θα ήθελα να σου παραθέσω και τι δική μου γνώμη σχετικά με το «αρκετά λεφτά».

Δυστυχώς θα το συναντήσεις αρκετές φορές μπροστά σου, όσων αφορά τη καταδυτική δραστηριότητα. Αν αναλογιστείς ότι αυτά τα "αρκετά λεφτά" που έδωσες, αντιστοιχούν για δύο βουτιές με σκάφος με πάροχο, ή περί τις τρείς αν θα πας μόνος σου με φίλους.
Πιστεύω πως με τον καιρό θα αρχίσεις να αναθεωρείς τι σημαίνει «αρκετά λεφτά», και αποκτώντας εμπειρία και γνωρίζοντας το χώρο θα πράττεις ανάλογα.

Θεωρώ ότι το ποσό που αναφέρεις για service ρυθμιστή ( δύο δεύτερα στάδια, ένα πρώτο και μανομέτρου/κονσόλας ) και έλεγχο τζάκετ, δυστυχώς δεν ξεφεύγουν από τα μέσο όρο της αγοράς.

Οπως παρατηρείς παραπάνω, χρησιμοποιώ τη λέξη δυστυχώς για να περιγράψω την καταδυτική πραγματικότητα, ...θέτοντας εαυτόν παρά σου.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-12, 20:07
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

dmanetakis, ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως πολύ σωστά προανέφερες έτσι έχουν τα πράματα (δεν γνωρίζω αν ισχύουν στον ίδιο βαθμό και στο εξωτερικό), παρόλα αυτά γι'αυτό έθεσα αυτή την ερώτηση στο forum μπας και βοηθηθούμε μεταξύ μας κάνοντας μια διαδικτυακή "μίνι" έρευνα αγοράς για το συγκεκριμένο θέμα.

Θέλω να είμαι αισιόδοξος βέβαια πιστεύοντας πως με αρκετές βουτιές και εμπειρία "ανεξαρτητοποιήσαι" κάτα κάποιο τρόπο από τα καταδυτικά κέντρα και γλυτώνεις κάποια χρήματα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-12, 20:10
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Όταν λες έλεγχος του ρυθμιστή εννοείς Service ?
Δηλ. άνοιγμα 1 πρώτο - 2 δεύτερα στάδια, καθαρισμός με ultrasonic, αλλαγή όλων των προβλεπομένων μερών = χρήση 3 service kit + χρόνος εργασίας ? αν αναλογιστής ότι μόνο το κόστος (χονδρική) των service kit (3) είναι γύρο στα 45-50€ και η εργασία μπορεί να πάρει και μιάμιση ώρα ..... μάλλον καλή τιμή σου έκανε.... !!!!

Αν ήταν απλά έλεγχος καλής λειτουργίας (πχ σωστή IP).....τότε μάλλον σε τσίμπησε.....
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-12, 01:13
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Με ευκαιρία αυτό το post θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τις απόψεις μου επί του θέματος. Ελπίζω να μη κουράσω και μέσα και απο τις δικές σας απαντήσεις να μπορέσω να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και γιατί όχι να αναθεωρήσω μερικά πράγματα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
Ας ξεκινήσω απο το εξής. Οι κατασκευαστές προτείνουν να γίνετε ολοκληρωμένο service στους ρυθμιστές κάθε 2 χρόνια. Αν ο έλεγχος που έκανες πέρυσι ήταν γενικό service δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να τον ξανακάνεις φέτος. Αυτό βέβαια εξαρτάται απο τον αριθμό των καταδύσεων που έχεις κάνει και απο το πόσο επιμελής είσαι στο πλύσιμο και στέγνωμα του εξοπλισμού σου. Αν έχεις κάνει 200 καταδύσεις σε ένα χρόνο τότε πάω πάσο
Αν πλένεις σωστά τον εξοπλισμό σου μπορεί να μην χρειαστεί να κάνεις service στον ρυθμιστή σου για πολύ καιρό ή να το κάνεις προαιρετικά. Οι ρυθμιστές είναι φτιαγμένοι πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Κάτι σαν τον Bruss Willis.
Σε καμία περίπτωση αυτή δεν είναι η πρακτική που προτείνω. Άλλωστε εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για την ασφάλεια μας και γνωρίζουμε καλύτερα τα όρια μας (ή θα έπρεπε τουλάχιστον).


Σε περίπτωση που έγινε απλά οπτικός έλεγχος νομίζω ότι η τιμή είναι αρκετά υψήλη. Σε περίπτωση που έγινε ολοκληρωμένο service η τιμή για όλο το πακέτο είναι μέσα στο μέσο όρο όπως προαναφέρθηκε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
στο τζακετ τι ελεγχουν?
Γίνεται καθαρισμός με υπερήχους του inflator, αλλαγή στα o-ring του inflator και έλεγχος για το αν κρατάει αέρα. Αυτά αν δεν κάνω λάθος.

Μπορείς να κάνεις και μόνος σου έναν έλεγχο στο bcd σου. Γέμισε το με αέρα και άστο να κάθεται ένα ολόκληρο βράδυ. Μετά κοίτα να δείς αν έχει χάσει αέρα. Έλεγξε αν τα κουμπιά του χειριστηρίου ανταποκρίνονται όπως πρέπει. Αν είναι λίγο πιο σκληρά, δεν πατιούνται καλά κτλ ίσως έχουν πιάσει αρκετά άλλατα και θέλει καθάρισμα. Αν το bcd έχει χάσει τον αέρα του, βάλτο φουσκωμένο μέσα στη μπανιέρα που θα είναι γεμάτη απο νερό και ίσως βρείς την διαροή. Αν είναι απο τo inflator θέλει καθάρισμα. Αν είναι απο το σώμα μάλλον έχει καποια τρυπούλα. Αν είναι απο κάποιο dump valve καθάρισμα ή πρέπει να αλλάξεις την βαλβίδα γιατί έχει χαλαρώσει το ελατήριο.


Προσωπικά θεωρώ τις τιμές για το service των ρυθμιστών στην Ελλάδα λίγο τσιμπημένες. Είναι αλήθεια ότι τα service kit είναι ακριβά άν πάς να τα αγοράσεις λιανική. Χονδρική δεν γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι σίγουρα όταν αγοράζονται απο αντιπρόσωπο απο την εταιρεία είναι αρκετά πιο φτηνά. Δεν θα σταθώ σε αυτό όμως γιατί αναλογικά σε όλες τις χώρες οι τιμές των service kit είναι περίπου ίδιες. Ένα service kit αποτελείται απο πολλά o-ring και λίγα άλλα καλούδια (διαφραγμα, φίλτρο κτλ - ο Κος Ευθυμίου ως ειδικός μπορεί να μας πεί πολλά). Θεωρείται ότι υπάρχει κάποιος που κάνει service ρυθμιστών όχι με τα original πακετάκια αλλά με άλλα after sales ανταλλακτικά (χωρίς να υπολείπεται σε λειτουργικότητα φυσικά)? Προσωπικά θεωρώ πως ναι. Και το κόστος σε αυτή την περίπτωση είναι ακόμα πιο μικρό.

Αλλα εκεί που θέλω να σταθώ περισσότερο είναι η τιμολόγηση της εργασίας ή καλύτερα το ποσό που ζητάει έξτρα ο πάροχος της υπηρεσίας. Στο εξωτερικό μιάς και έχω προσωπική εμπειρία οι τιμές για το service ενός ρυθμιστή είναι πιο ακριβή. Αλλά και οι μισθοί είναι πιο υψηλοί άρα ο τεχνικός χρεώνει περισσότερο. Αν πάρουμε λοιπόν τον βασικό μισθό ώς benchmark, αναλογικά οι τιμές είναι πιο ακριβές στην Ελλάδα ή αλλιώς είναι πιο στριμωγμένος αυτός που θέλει να κάνει service τον ρυθμιστή του. Ίσως δεν αποτυπώνω και με τον καλύτερο τρόπο τις σκέψεις μου αλλά την γενική ιδέα μπορείται να την καταλάβετε.

Μέχρι να αποκτείσουμε αρκετή γνώση για κάνουμε service στους ρυθμιστές μας μόνοι μας όμως τι να κάνουμε...?! (Ελπίζουμε ο Κος Ευθυμίου να μας βοηθήσει στο μέλλον αν σφίξουν πολύ τα λουριά )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-12, 02:06
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παιδες σχετικά είναι όλα. Τι να το κάνω το φθηνό σέρβις και ν' αποδειχτεί εκ των υστέρων ότι εχει γίνει ζημιά στο πολυτιμότερο κομμάτι του εξοπλισμού μας. Ασε που σπάνια θα βρεις το δίκιο σου. Θυμάμαι όταν έκανα σερβις κάπου σ'εναν εξουσιοδοτημένο στα δυτικά προαστεια(νομιζω οτι δεν υφισταται πλεον), στο δικό μου scubapro κατεληξε να μπάζει διοτι ο τυπος ειχε καργαρει τοσο το πάνω καπάκι που ειχε ραγισει*. Εξ' ου και το γνωμικό "το φθηνό είναι και ακριβό". Στο δια ταυτα, για σερβις ενος ρυθμιστή (+χταπόδι) εισαι μεσα στα πλαισια. Αν ήταν μονο οπτικός έλεγχος θα συμφωνησω με το προλαλησαντα και μάλλον ήταν τσιμπιμενη η τιμή. Προσωπικά οταν παραλαμβανω το ρυθμιστη απο σερβις, μου εχουν κρατησει οτι εξαρτημα εχουν αλλαξει και το βλεπω.
Για το τζακετ τι να σου πω, το δικό μου το ξεπλενα καλά μεσα/εξω (και το σωληνα και τις βαλβιδες) μετα από καθε βουτιά- και σε ετησια βάση με σαμπουαν για τους μυκητες και μου κράτησε περιπου δώδεκα χρόνια, χωρις σερβις χωρις κανενα προβλημα.
Δεν ξερω αν σε βοηθησα. Καλες βουτιες

*Μαλιστα διορθωθηκε σ ενα ταξιδι μου στο εξωτερικό και μαλιστα στο τζαμπε γιατι περιλαμβανοταν στην εγγυηση εφ'ορου ζωης για τετοιου ειδους εξαρτηματος.
Νικ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ναυτίλος : 13-04-12 στις 02:15.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.