Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-06-07, 20:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Γιάννη σε ευχαριστώ.

Συγγνωμη για την καθυστέρηση αλλά με έχει ταράξει στα blackouts (κλείστε κάνα air-condition ρε παιδιά....)

Οι 5 πρώτες σελίδες (αν κατάφερα να κάνω σωστά τη σύναψη...)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg p1 (Large).jpg (56,0 KB, 27 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p2 (Large).jpg (91,5 KB, 30 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p3 (Large).jpg (74,6 KB, 25 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p4 (Large).jpg (49,9 KB, 22 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p5 (Large).jpg (80,5 KB, 23 εμφανίσεις)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-07, 20:27
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Ωραία. Και οι δυο τελευταίες....

Απολαύστε ανακρίβεια, γενικεύσεις, κινδυνολογία, χλεύη και ....χαριτωμενιές
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg p6 (Large).jpg (74,9 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p7 (Large).jpg (87,4 KB, 23 εμφανίσεις)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-07, 21:36
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

εγω προτεινω παντως να καταταξουμε τις καταδυσεις στα extreme sports!!
θα λεμε :
ελατε στο Αιγαιο να βουτηξετε με τα τρομερα και φοβερα Φεγγαροψαρα ή με τους Λαγοκεφαλους και με τους επικυνδυνους "Εγγληματιες ". ..
μια μοναδικη εμπειρια.....το αντεχετε?

η αληθεια ειναι παντως οτι απο το "Ε" περιμενα λιγο πιο ψαγμενο αρθρο.....
ακου Alien !!!
ουτε απο τον Αρη να τα φερνανε !!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-07, 21:57
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Η άποψή μου για το συγκεκριμένο άρθρο είναι η εξής:

Οι γνώσεις του συγγραφέα για τη θάλασσα βασίζονται σε ταινίες χολιγουντιανές που σε κάποιες παλαιότερες εποχές είχαν απήχηση όπως π.χ. «thejaws” και από άλλες ταινίες με το γνωστό σενάριο πως ένας τοξικός ανθρωποκτόνος ιός ξεφεύγει από τον έλεγχο ενός επιστημονικού πειράματος και απειλεί την εξαφάνιση του homosapiens. Τελικά όμως σε αυτή την ιμπεριαλιστική συμπεριφορά των νοημόνων ιών που διαθέτουν έκτη αίσθηση και τηλεπαθητικές ικανότητες, μπαίνει ο δαιμόνιος ντετέκτιβ αστυνόμος Σαίνης και κατατροπώνει το αιμοβόρο θηρίο και στο στέλλει στο πυρ το εξώτερον με μια πρωτοποριακή ουσία, την ΧΑ4Ε – Ω43Β που εκτοξεύεται με οπλοπολυβόλα ακτινών γ.

Πέρα από την ασχετοσύνη και την όλη μπαχαλοειδή κατάσταση που επικρατεί οι περισσότεροι ήρωες του άρθρου και χαρακτήρες έχουν δραπετεύσει από άλλα έργα και βρέθηκαν συμπτωματικά στο πλατώ της εν λόγω επικής ταινίας. Εύγε ρε Μπογιόπουλε την είδες και σκηνοθέτης!

Δεν με απασχολεί καθόλου αν υπάρχουν τοξικά, ιοβόλα ή δηλητηριώδη ψάρια. Αυτό ας απασχολήσει τις κυρίες και τους κυρίους για τους οποίους θάλασσα σημαίνει μόνο φαΐ και κακαβιά. Έχουνε μάθει πολλοί το ανέκδοτο με τη γοργόνα (ούτε να τη φάς ούτε να τη .... και κολλήσανε εκεί…)

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τη Μαρία, αν η μετανάστευση κάποιων ειδών με τους τρόπους που αναφέρονται στο άρθρο (ιδιαίτερα με γόνους ιχθυοκαλλιεργειών) ισχύει και αν αυτό έχει κάποια επίδραση στο οικοσύστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Στερούμενος σφαιρικής κατανόησης του θέματος με το οποίο καταπιάνεται, ο αρθρογράφος του Ε αναπληρώνει με ένα επικίνδυνο κολάζ από ανακρίβειες και ασυναρτησίες. Κοινώς, όσοι ενδιαφέρεστε να ασχοληθείτε με τον τομέα της δημοσιογραφίας, μπείτε στον κόπο να το διαβάσετε ως τέλειο δείγμα «πώς να πλασάρετε είδηση όταν δεν έχετε κάτι να πείτε». Διανθισμένο με τις σωστές δόσεις καταστροφολογίας, χλεύης και κακόγουστου χιούμορ, νομίζω ότι αποτελεί must.

Ο όρος «εξωτικό» ή «ξενικό είδος» (exotic και alien αντίστοιχα στην αγγλική) αφορά σε διάφορα (θαλάσσια και χερσαία) είδη τα οποία σταδιακά ξεπερνούν τα έως σήμερα καταγεγραμμένα όρια της γεωγραφικής τους εξάπλωσης, εποικίζοντας περιοχές όπου προηγουμένως ήταν άγνωστα ή σπάνια. Το φαινόμενο αυτό συνέβαινε πάντα και ο ίδιος ο άνθρωπος έχει υπάρξει από τους σημαντικότερους φορείς αυτών των εξαπλώσεων/μετοικήσεων. Ωστόσο, οι μεταναστευτικοί αυτοί ρυθμοί εμφανίζονται ταχέως αυξανόμενοι τις τελευταίες δεκαετίες, γεγονός που η πλειοψηφία της ακαδημαϊκής κοινότητας αποδίδει στην αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας. Φυσικά –όπως παντού- θα βρείτε και αντίλογο αν το ψάξετε. Αν δεν βαριέστε πολύ, δείτε την άποψη του κυρίου εδώ:
http://dtheo.org/AABGAPaper.htm την οποία αναφέρω χάριν πολυφωνίας και γραφικότητας. (Προσωπικά τα συμπεράσματα του κου. Theodoropoulos δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνη αλλά η επιχειρηματολογία του στηρίζεται ενίοτε και σε σοβαρές τοποθετήσεις).

Με την αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας λοιπόν, όλοι οι οργανισμοί που ζουν αυτοί τη στιγμή στον πλανήτη αναγκάζονται να βρουν ένα τρόπο ώστε να αντεπεξέλθουν στην καινούργια τάξη πραγμάτων. Ο άνθρωπος για παράδειγμα χρησιμοποιεί air-condition κάνοντας ουσιαστικά ακόμα μεγαλύτερη ζημιά. Κάνει και άλλες διάφορες, άλλοτε απεγνωσμένες άλλοτε πιο σοβαρές, κινήσεις να αντιμετωπίσει αυτή την πίεση. Παρόμοιες κινήσεις κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι αυτού του πλανήτη. Κάποιοι για παράδειγμα, μετακομίζουν όπως τα είδη στα οποία το άρθρο αναφέρεται. Κι ενώ ορθώς ο δημοσιογράφος τα χαρακτηρίζει ως περιβαλλοντικούς πρόσφυγες, δεν μπαίνει καν στον κόπο να τους επιφυλάξει τον στοιχειώδη σεβασμό που αρμόζει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ο Λαγοκέφαλος –περί ου ο πολύς λόγος- ήρθε στα νερά μας για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Αυτό δεν τον κάνει ούτε επικίνδυνο, ούτε απαραίτητα εισβολέα (ο όρος «εισβολέας» αναφέρεται σε τελείως διαφορετικές συμπεριφορές που ο δημοσιογράφος προφανώς δεν έχει κατανοήσει... πετάει απλά ό,τι βρει στο ίδιο τσουβάλι) . Ο Λαγοκέφαλος δεν ήρθε εδώ για να σκοτώσει κανέναν, είναι απλώς εξαιρετικά προσαρμοσμένος στο αδηφάγο περιβάλλον του έχοντας επιτύχει μέσα από χιλιετίες εξέλιξης να μην τρώγεται (από τον πτωχό πολίτη τουλάχιστον). Αυτό είναι το σημαντικό γεγονός και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ξεχειλώνουμε. Υπάρχει και σχετική συζήτηση εδώ http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=82 )

Η ενημέρωση του κόσμου είναι προφανώς ευπρόσδεκτη και θεμιτή αλλά σχόλια τύπου

(Σελίδα 3)
>Ευτυχώς όπως όλοι οι μαφιόζοι στα b-movies είναι άσχημος
>και εύκολα τον υποψιάζεσαι
(ασχολίαστο)

και (Σελίδα 2)
>Ο Lagocephalus sceleratus, ο λαγοκέφαλος ο Eγκληματίας δηλαδή για να
> εξελληνίσουμε το επιστημονικό του όνομα, θα έπρεπε να είναι τρόφιμος
>φυλακών
αλλά σουλατσάρει ελεύθερος και υπάρχει κίνδυνος να γίνει
>τρόφιμο για
ανυποψίαστους»
(Η έμφαση δική μου)

Μπαίνω σε πειρασμό να σχολιάσω λέξη προς λέξη την παραπάνω πρόταση αλλά θα σταθώ μόνο στο εγκληματίας.

Ομολογώ ότι δεν είμαι καθόλου λατινομαθής. Γι’αυτό έκανα μία μικρή αναζήτηση στο google της λατινικής λέξης sceleratus και ιδού τι μου επέστρεψε:
sceleratus : wicked, accursed, infamous, criminal.
Δεν ξέρω με τι κριτήρια ο δημοσιογράφος διάλεξε το τελευταίο εκ των επιθέτων, αλλά εγώ (με το κριτήριο του έτσι-μού-αρέσει) διαλέγω να μεταφράσω το sceleratus σαν «καταραμένος». Γιατί πώς αλλιώς αν όχι καταραμένο πρέπει να αποκαλείται ένα ζωντανό το οποίο αφού γίνει βορά του όποιου άπληστου κοιλιόδουλου, λούζεται από πάνω και την ετικέτα του εγκληματία; Πόσο σουρεαλισμό κρύβει άραγε ο διασυρμός αυτού που μόλις κατάπιαμε.... Ποιος δικαιούται εν τέλει τον τίτλο του αχρείου (infamous) σε όλη αυτή την αλυσίδα παραδόξων;

Φωτό Σελίδα 2
Ένα σκατζοχοιρόψαρο, ένα πανέμορφο και εντελώς άκακο πλάσμα που όταν τρομάξει καταπίνει τεράστιες ποσότητες νερού προσπαθώντας να διογκωθεί και να φανεί τεράστιο και απειλητικό, έστω και καθυστερημένα τα κατάφερε... Προφανώς κρεμασμένο σε κάποιο κατάστημα με σουβενίρ για μυγοχάφτες τουρίστες που εξιτάρονται με τα παράξενα, περιγράφεται από τον δημοσιογράφο ως αποκρουστικό. Αυτός δηλαδή που κατάντησε αυτό το πλάσμα έτσι για κάνα δολάριο/ευρώ παραπάνω, πώς θα έπρεπε να ονομάζεται;;;;

Μέσα σε όλα αυτά, πετάμε εμβόλιμα κι ένα γιγαντιαίο φεγγαρόψαρο. Άριστη η επιλογή των επιθέτων. «Αν και αυτόχθον είναι πολύ τοξικό» (φώτο Σελίδα 4, Λεζάντα Σελίδα 5). Νομίζω ότι όποιος διαβάσει το άρθρο, δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να χαρεί σε μια πιθανή συνάντηση με αυτό το απίστευτο και –ξαναμανα- εντελώς άκακο πλάσμα. Κάποιοι τρέχετε στο Μπαλί για να κολυμπήσετε μαζί τους. Εδώ, η ένδοξη ψωροκώσταινα τα βλέπει και τρέμει από το φόβο της.... (κι αν πηδήξει στο στόμα μου και με αναγκάσει να το καταπιώ;!!!)

Ειδικά για το φεγγαρόψαρο στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί το πήρε η μπάλα τελείως άδικα. Εδώ και χρόνια στα ελληνικά νερά, κανείς ποτέ δεν έφαγε κατά λάθος φεγγαρόψαρο για να δηλητηριαστεί, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι καν τον σκοπό της αναφοράς του.... Δυστυχώς υπάρχει προηγούμενο:
http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=3013.0
Αν μετά από αυτά δεν ξαναδείτε ποτέ φεγγαρόψαρο στα νερά μας, μην παραξενευτείτε πολύ.....

Κρίμα. Κρίμα που ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα, πήγε χαράμι στα χέρια ενός εφετζή.
Κρίμα που δεν μπόρεσε να εντοπίσει τους πραγματικούς εγκληματίες, τα πραγματικά θύματα. Κρίμα που δεν κατάφερε να δει αυτά τα πλάσματα σαν αγγελιαφόρους του ζοφερού μέλλοντος που πλάθουμε γύρω μας -για τους εαυτούς μας αλλά και για άλλους, αθώους ρε γμτ. Κρίμα που αρκέστηκε στο να ξεφτιλίσει πρόστυχα κάποια θαυμάσια και απειλούμενα πλάσματα......

Και για να κλείσω με τη φλυαρία που μ’ έπιασε τέτοια ώρα (συγγνώμη παρεμπιπτόντως ), επέλεξα τον ίδιο τον επίλογο του άρθρου:

>Μ’αυτά και μ’αυτά, εκείνο που τσατίζει είναι ότι πλέον η all time classic
>κακαβιά θα μαγειρεύεται έπειτα από σχολαστικό ξεδιάλεγμα και όχι με την
>ανεμελιά του «ριχ’τα όλα μέσα». Ε, αυτό παραπάει.

Εννοείται ότι η τελευταία -και μόνο- πρόταση του κου Μπογιόπουλου, με βρίσκει απολύτως σύμφωνη.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 29-06-07 στις 19:05.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-06-07, 22:12
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

μηπως...................
να στειλεις ακριβως οτι εγραψες παραπανω.............στον συγγραφεα του αρθρου.........? ?

__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-07, 22:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Γιάννη για να στείλω επιστολή στον κύριο θα πρέπει να το σουλουπώσω πάρα πολύ και να το κάνω πιο επιστημονικό και έως-καθόλου επιθετικό.
Πράγμα που στην παρούσα φάση, με δυσκολεύει ΠΑΡΑ πολύ.

Γι'αυτό τα είπα σε σας μονοκοπανιάς για να ξεθυμάνω και αν θέλει ο Σύλλογος θα το κοιτάξουμε για περαιτέρω....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-06-07, 22:29
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Μαρία, όπου υπάρχει λόγος θα πρέπει κατά το δικό μου ιδανικό κόσμο να υπάρχει και ο ανάλογος αντίλογος. Με τι γλώσσα θα μπορούσες να απαντήσεις εκτός από την εύστοχη τοποθέτησή σου?

Αν το άρθρο του συγκεκριμένου κυρίου που θέλει να ονομάζεται δημοσιογράφος επιδιώκει την επανάσταση κατά των εισβολέων το δικό σου παράγει μια δυνατή .... ως πολύ δυνατή.... αηδία για την σαβουρογραφία και την ανακρίβεια. Δεν το βρίσκω ούτε προσβλητικό αλλά ούτε και μη πρέπων. Ο κόσμος πρέπει να διαβάσει αυτό που έγραψες και όχι ο δημοσιογράφος που για μένα είναι μια χαμένη υπόθεση...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-06-07, 22:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Αν το υπέγραφα μόνη μου θα είχα κάθε λόγο να θέλω να είμαι πιο χαμηλών τόνων.
Αν θελήσει -με κάποιες τροποποιήσεις- να το υπογράψει ο Σύλλογος και οι συμφορουμίτες, τότε ας διαλέξει η πλειοψηφία το ύφος.

Προσωπικά, προτιμάω λιγοτερη (λεκτική) βία σε τέτοιες περιπτώσεις...
Η επίθεση και η γκρίνια δεν βοηθάνε όταν το μόνο που θες είναι να περάσεις κάτι ομορφότερο...Νομίζω.
Ας αφήσουμε όμως να μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.
Ίσως κάποιοι από εμάς να μην το έχουν πάρει και τόσο βαρέως...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-06-07, 02:06
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Άρθρο του Έψιλον 'ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το υπέγραφα μόνη μου θα είχα κάθε λόγο να θέλω να είμαι πιο χαμηλών τόνων.
Αν θελήσει -με κάποιες τροποποιήσεις- να το υπογράψει ο Σύλλογος και οι συμφορουμίτες, τότε ας διαλέξει η πλειοψηφία το ύφος.
Πιστεύω πως πρέπει να το συζητήσουμε πολύ σοβαρά στο Δ.Σ. του συλλόγου και φυσικά θα χρειασούμε και την βοήθειά σου, αν είναι να συντάξουμε τέτοια επιστολή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, προτιμάω λιγοτερη (λεκτική) βία σε τέτοιες περιπτώσεις...
Στις συνθήκες που λειτουργεί σήμερα η δημοσιογραφία, αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος τελικά όταν επιλέγει την έλλειψη λεκτικής βίας να αντιπαρατεθεί αποτελεσματικά σε κάποιους ανεγκέφαλους, "παντογνώστες" δημοσιογράφους.

Παράθεση:
Η επίθεση και η γκρίνια δεν βοηθάνε όταν το μόνο που θες είναι να περάσεις κάτι ομορφότερο...Νομίζω.
Ας αφήσουμε όμως να μας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.
Ίσως κάποιοι από εμάς να μην το έχουν πάρει και τόσο βαρέως...
Κρατάω 2 πράγματα από αυτά που γράφεις εδώ:

1. κάτι ομορφότερο: Θα μπορούσαμε παράλληλα με τη στυλίτευση του αψυχολόγητου αυτού άρθρου, να δώσουμε μια αναφορά με όμορφες φωτογραφίες και περιγραφή για κάποια από αυτά τα πλάσματα π.χ. το mola-mola.

2. Ίσως κάποιοι από εμάς να μην το έχουν πάρει και τόσο βαρέως...
Ίσως όχι απο εμάς (αυτοδύτες) αλλά πιστεύω σίγουρα αρκετοί από το ευρύ κοινό, διαβάζοντας αυτό το άρθρο δεν ένοιωσαν ούτε στιγμή τη δίκαιη αγανάκτιση που ένοιωσες εσύ κι εμείς.
Ο δημοσιογράφος δεν δείχνει μόνο την άγνοιά του, αλλά ακολουθεί την πεπατημένη, πετυχημένη συνταγή:
Φτιάχνει αυτή την άθλια σούπα από θρίλερ, συνταγές μαγειρικής, και γλώσσα "cosmopolitan", προσθέτοντας και το απαραίτητο αλατοπίπερο επιστημονικών απόψεων των επιστημόνων που συμβουλεύτηκε (και υποτιμώντας τες στον απαραίτητο βαθμό για να παραμείνουν αλατοπίπερο) ξέροντας ότι η παιδεία των περισσότερων αναγνωστών του δεν είναι αρκετή για να οργιστεί και να απορρίψει αυτό το άθλιο κατασκεύασμα.

Δυστυχώς πιστεύω πως αυτό το τελευταίο είναι γεγονός: Η παιδεία του μέσου αναγνώστη είναι τέτοια ώστε απλά θα τρομάξει λιγάκι μπας και συναντήσει το τρομερό φεγγαρόψαρο και θα γελάσει με το τραγικό "αστειάκι" της κακαβιάς.
Κατά την επίσκεψή μου στο παμέμορφο ενυδρείο του Θαλασσόκοσμου στο Ηράκλειο, άκουσα περισσότερα από ένα ζευγάρια να λένε παρατηρώντας κάποια ψάρια: "Δεν θυμάμαι πως το λένε, αλλά αυτό είναι που το κάνουμε βραστό, αυτό είναι που το κάνουμε τηγανητό, κλπ."

Μα θα μου πείτε, αυτός δεν είναι ο σκοπός μια παρέμβασης δικής μας?
Να ταράξουμε λίγο τα νερά? Να βάλουμε (λέω εγώ τώρα) ένα λιθαράκι συνειδητοποίησης?
Ναι, αλλά για να είναι αποτελεσματική μια τέτοια επιστολή θέλει πολύ καλή διατύπωση και ιδανική ισορροπία μεταξύ επιστημονικής και συναισθηματικής γλώσσας - αλλιώς το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να χαρακτηριστούμε γραφικοί.
Πως λέμε TreeHuggers ? εεε... εμείς θα χαρακτηριστούμε FishHuggers

Αναρωτιέμαι επίσης, οι επιστήμονες που ρωτήθηκαν και αναφέρονται τα ονόματά τους στο άρθρο είναι εξίσου αγανακτισμένοι όπως κι εμείς ή αρκούνται σ' αυτήν την υποτιμημένη και αποστασιοποιημένη αναφορά της άποψής τους?
Αν έχουν την ίδια άποψη με μας (και έχουν φυσικά και τη θέληση να δηλώσουν την αντίθεσή τους) τότε θε είχαμε ένα σημαντικό σύμμαχο στο να συντάξουμε αυτή την επιστολή διαμαρτυρίας και να τους αναγκάσουμε να τη δημοσιεύσουν στο επόμενο τεύχος, στην ίδια έκταση και με τα ίδιo μέγεθος γραμματοσειράς - όπως γίνεται δηλ. με την επανόρθωση που απαιτείται σε περίπτωση δυσφήμισης, γιατί περί αυτού πρόκειται:
περί συκοφαντικής δυσφήμισης αθώων πλασμάτων, που απλά δεν διαθέτουν δικηγόρο να κινήσει τις διαδικασίες και να τα υπερασπιστεί...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.