Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-09-08, 00:53
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Η αφίξεις της ομάδας μας στην Ανατολική Φραγκίστα ξεκίνησαν την Πέμπτη το βράδυ και ολοκληρώθηκαν το Σάββατο το πρωί.






- Το Terios φορτώνεται για την εξόρμηση...

Την Παρασκευή έγινε η πρώτη βουτιά, που στόχο της είχε αρχικά τον επανεντοπισμό της εκκλησίας. Για κάποιο λόγο, οι δύο σημαδούρες που είχαμε αφήσει στην εκκλησία κατά την πρώτη μας επίσκεψη τον Μάιο, δεν υπήρχαν.

Ευτυχώς ο Γιάννης, είχε κρατήσει το στίγμα της εκκλησίας στο GPSτου, οπότε χάρη σ’ αυτό και στο βυθόμετρο του Κώστα Σερπάνου, την βρήκαμε γρήγορα και πάλι.

Ποντίσαμε το βάρος που είχε ετοιμάσει ο Χρήστος και είχαμε πάρει μαζί μας, και σιγουρέψαμε ότι η γραμμή της κατάδυσης θα μας έφερνε πάνω ακριβώς στην εκκλησία. Μια και ο Φοίβος ήταν πολύ κουρασμένος από το ολονύκτιο ταξίδι του για την Φραγκίστα, θα βουτούσαμε σε ομάδα τριών ατόμων, ο Χρήστος, ο Βασίλης κι εγώ. Στόχος ήταν να τσεκάρουμε τις συνθήκες της κατάδυσης (ορατότητα, βάθος, θερμοκρασία) και εάν ήταν δυνατόν, να συνδέσουμε τη γραμμή κατάδυσης, με το σταυρό στον τρούλο της εκκλησίας, ώστε στην αυριανή κατάδυση που θα είχε στόχο την φωτογράφηση και την βιντεοσκόπηση το έργο μας να γίνει ευκολότερο.
Όλα αυτά βέβαια ήταν σχέδια επί χάρτου, γιατί επί του πεδίου τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά.
Την προηγούμενη φορά είχα βουτήξει δυο φορές και είχα πει ότι η ορατότητα ήταν μηδενική. Αποδείχτηκε ότι δεν πρέπει να λέμε μεγάλες κουβέντες, αν δεν έχουμε την απαιτούμενη εμπειρία. Η θερμοκρασία ήταν υψηλότερη (περίπου 20 βαθμοί στην επιφάνεια και 14-15 στα 27 μέτρα). Το βάθος της λίμνης είχε πέσει κατά 10 -12 μέτρα. Αλλά η ορατότητα ... Για να δω κάποια στιγμή ότι είμαστε στα 20 μέτρα, αναγκάστηκα να φέρω το αριστερό μου χέρι σε απόσταση μερικών εκατοστών από τη μάσκα μου, γιατί στην φυσική θέση που φωτίζουμε για να τσεκάρουμε τα όργανά μας, το μόνο που έβλεπα ήταν ένα πηχτό .. τίποτα. Απολύτως τίποτα ...
Βέβαια τα σχέδια πήγαν περίπατο, το μόνο που καταφέραμε ήταν να συνδέσουμε τον σταυρό (που τον βρήκαμε εντελώς κατά τύχη) με τη γραμμή κατάδυσης και να αναδυθούμε ασφαλείς.

Την επόμενη μέρα ξυπνήσαμε με βροχή και κρύο, οπότε αφού αποφασίσαμε ότι δεν ήταν δυνατόν να βουτήξουμε, πνίξαμε τον πόνο μας στην ταβέρνα του Κώστα και νομίζω πως τον πνίξαμε καλά...

Το σχέδιο την Κυριακή έλεγε, ότι εφόσον βρούμε κάποιο διάστημα χωρίς βροχή, θα γινόταν και πάλι μια προσπάθεια για βουτιά. Είχαμε την κρυφή ελπίδα μας, ότι την θολούρα την είχαμε προκαλέσει εμείς, αφενός με άτσαλες κινήσεις, αφετέρου στην προσπάθειά μας να ποντίσουμε την γραμμή κατάδυσης επάνω στην στέγη της εκκλησίας.
Κατεβήκαμε στη λίμνη (έχοντας πια και δική μας βάρκα) και φυσικά αμέσως άρχισε η βροχή ....

Αποφασίσαμε να περιμένουμε κάποια ώρα πίνοντας καφέ στη γειτονική ταβέρνα.



- Περιμένοντας να σταματήσει η βροχή...

Κάποια στιγμή έδειξε να σταματάει να φύγαμε γρήγορα για τη βουτιά.
Θα βουτούσαν πρώτοι ο Χρήστος με τον Φοίβο και εφόσον οι συνθήκες ήσαν καλύτερες απ’ την Παρασκευή, θα βουτούσαμε στη συνέχεια εγώ και ο Βασίλης.



- Ετοιμάζοντας βάρκα και εξοπλισμούς ...

Περίπου μισή ώρα μετά την είσοδό τους στο νερό, ο Χρήστος με τον Φοίβο αναδύθηκαν για να μας πουν αυτό που ξέραμε ότι θα μας πουν. Δεν είχε κανένα νόημα να γίνει άλλη βουτιά, αφού οι συνθήκες ήταν ακριβώς οι ίδιες με της Παρασκευής.





- Φοίβος και Χρήστος έχουν μόλις αναδυθεί και επιστροφή μέσα στη βροχή

Στο μεταξύ η βροχή είχε δυναμώσει για τα καλά και πάλι, οπότε τα μαζέψαμε και πήγαμε ... να συνεχίσουμε το φαΐ.

Η παρέα ήταν όπως πάντα εξαιρετική, την υπόσχεση που είχαμε δώσει στους εαυτούς μας και στους φίλους της περιοχής ότι θα ξαναέρθουμε και θα προσπαθήσουμε για κάτι περισσότερο την τηρήσαμε.

Ποιος ξέρει, ίσως κάποτε στο μέλλον η Παναγία της Επισκοπής θελήσει να μας αποκαλυφθεί.
Ευχαριστώ όλους ...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
ΥΓ2: Βασίλη αν δεν έχεις φωτογραφία από τις μέδουσες που λες ότι είδες στη λίμνη, θα σε δουλεύουμε όλοι μαζί για τους επόμενους μήνες
Φοίβε, τις μέδουσες ή τουλάχιστον κάποια πλάσματα που έμοιαζαν με μέδουσες ( τι να κάνουμε που αυτή τη φορά δεν είχαμε τους ειδικούς μας μαζί μας ) τις είδα κι εγώ απ' την βάρκα όταν σας περιμέναμε να βγειτε απ' τη βουτιά. Οπότε ... αθώος ο κατηγορούμενος
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Ποιός έχει σκάσει από τη ζήλεια του;; Εεε;; Ποιός;;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-09-08, 10:29
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Να συμπληρώσω την μεγάλη απογοήτευση που ένιωσα εγώ και ο Κώστας που δυστυχώς μείναμε στεγνοί λόγο των κακών καιρικών συνθηκών και της ορατότητας.

Την Κυριακή το απόγευμα, περνώντας τον δρόμο του γυρισμού όλοι μηνάμε με την επιθυμία μιας νέας προσπάθειας...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ξέρει, ίσως κάποτε στο μέλλον η Παναγία της Επισκοπής θελήσει να μας αποκαλυφθεί.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παρέα ήταν θαυμάσια όπως πάντα με άπειρα γέλια και πειράγματα και η διαμονή και το φαγητό εξαιρετικά όπως και την προηγούμενη φορά
(αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως το κίνητρο της έρευνας είναι απλώς μια δικαιολογία για να περνάμε καλά ).
Δεν χωράει καμία αμφιβολία όταν η παρέα είναι σε τέτοια κέφια!
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-08, 10:30
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός έχει σκάσει από τη ζήλεια του;; Εεε;; Ποιός;;;
Εγώ ...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-09-08, 11:25
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω την μεγάλη απογοήτευση που ένιωσα εγώ και ο Κώστας που δυστυχώς μείναμε στεγνοί λόγο των κακών καιρικών συνθηκών και της ορατότητας.
... βάλε μέσα και την Ingeborg και τον Δημήτρη ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 25-09-08 στις 08:49.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-09-08, 11:35
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός έχει σκάσει από τη ζήλεια του;; Εεε;; Ποιός;;;
Μόνο η Ζin, οι υπόλοιποι μαλλον λογο θολούρας και μη πραγματοποίησης των καταδύσεων δεν μπορέσαμε να σκάσουμε απο ζήλεια όπως τη πρώτη φορά

Ισως την επόμενη φορά να εκραγούμε
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-09-08, 11:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο η Ζin, οι υπόλοιποι μαλλον λογο θολούρας και μη πραγματοποίησης των καταδύσεων δεν μπορέσαμε να σκάσουμε απο ζήλεια όπως τη πρώτη φορά

Ισως την επόμενη φορά να εκραγούμε
Δεν ξέρω τι μου λέτε για θολούρες, εγώ πάντως ζηλεύω τρελά και θα βουτούσα έτσι κι αλλιώς αν πήγαινα!
(μου έχει μείνει κάτι σαν διαστροφή από την προηγούμενη, μου αρέσει η τυφλοβουτιά, πολύ ζεν φάση...)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-09-08, 14:15
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι μου λέτε για θολούρες, εγώ πάντως ζηλεύω τρελά και θα βουτούσα έτσι κι αλλιώς αν πήγαινα!
(μου έχει μείνει κάτι σαν διαστροφή από την προηγούμενη, μου αρέσει η τυφλοβουτιά, πολύ ζεν φάση...)
Μαρία δεν ξέρω πόσο ζεν είναι η φάση αλλά για μένα το Σάββατο ήταν "δεν" (και τελικά ίσως ήταν καλύτερα γιατί τελικά έφυγα επειγόντως για Αθήνα το ίδιο βράδυ -εκεί να δείς ζεν κατάσταση με πυκνή ομίχλη και ορατότητα κάτω από 5 μετρα και υψόμετρο 1200μέτρα )

Πέρα από τον καιρό η βασική συζήτηση ήταν πόσο κακή ήταν η ορατότητα και ουσιαστικά ήταν μία "τυφλή" βουτιά. Πολύ θα ήθελα να βουτήξω και να δώ ή έστω να αγγίξω την εκκλησία, αλλά το θεώρησα λίγο παραπάνω ρίσκο από το κανονικό να δοκιμάσω την βουτιά.

Ίσως την επόμενη φορά
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-09-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Σιαβελής Γιώργος
Σιαβελής Γιώργος Σιαβελής Γιώργος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Καματερό Αττικής
Μηνύματα: 93
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακοπούλες στη Σικελία
Γυρισαμε γυρισαμε
Περασαμε καλα. 3 βδομαδες περιπου ηταν αρκετες αλλα περασανε γρηγορα.
2 φορες που εγινε αυτη η εξορμηση στην λιμνη δεν μπορουσαμε να ερθουμε. Ελπιζω την επομενη να τα καταφερουμε .

Υ.Γ. Mαρακι εχεις πολλα φιλακια απο τον Don Corleone
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-09-08, 21:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σιαβελής Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Mαρακι εχεις πολλα φιλακια απο τον Don Corleone
Καλέ είδατε το νονό μου;; Τι συγκίνηση!

Καλώς μας ήρθατε ταξιδιάρικα πουλάκια μου!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.