Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-11-09, 01:04
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Δεν κρατιέμαι, θα επιμείνω!
Ίσως να είναι λιγάκι άδικο μέσα από τόσο ωραίες και τεκμηριωμένες θέσεις να αρπάζομαι από ένα τόσοδα πραγματάκι, αλλά για μένα μοιάζει τεράστιο Δημήτρη! Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, οι στόλοι είναι όντως τεράστιοι και παράνομοι αλλά έλα που οι ιδιοκτήτες τους δεν είναι εκεί.. είναι κάπου ζεστά, ωραία και νόμιμα. Οι παράνομοι είναι πάντα κάτι άλλοι, κάτι εξαθλιωμένοι, συνήθως παράνομοι πολύ πριν παρανομήσουν, ξέρεις, λόγω ύπαρξης (βλ. μετανάστης).

Και διάφορα σκόρπια: - Νομίζω πως σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει πριν τολμήσουμε να ασκήσουμε βία στον διπλανό μας, να έχουμε πρώτα τολμήσει να ασκήσουμε εξίσου βίαιη κριτική στον εαυτό μας. - Η αισθητική δεν είναι κατάλοιπο, είναι υποχρέωση και αξία. - Και δεν γεννιέται κανείς με αυτή, είναι επίκτητη. - Κι όλοι έχουμε χρέος κι ευθύνη για την ελλειματική αισθητική που κληροδοτούμε στους επόμενους.

Είχα στη λίστα μου κάμποσα φάουλ του Sharkwater. Τα παίρνω όλα πίσω γιατί πυροδότησε μία συζήτηση που με κάνει να πιστεύω ότι αυτή η μικρή εκδήλωση μάς πήγε ένα πολύ ωραίο βήμα παραπέρα!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-11-09, 12:25
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Ας ρίξω κι εγώ τα σκόρπια μου -εμβόλιμα ()- σε αυτή την ενδιαφέρουσα κουβέντα που θα ήταν απίθανο αν γινόταν face to face...

Κατά την γνώμη μου η ταινία είναι σχεδόν άρτια. Ο κεντρικός ήρωας, οι ακραίες δράσεις του sea shepherd, η δραματική ανάδειξη της συμπεριφοράς των ψαράδων που πετούσαν προκλητικά τα finless σώματα στη θάλασσα, η ρομαντική διάσταση του κεντρικού χαρακτήρα που νιώθει την ανάγκη να μεταμορφωθεί σε Τιμωρό, όλα αυτά εξυπηρετούν έναν κύριο σκοπό. Την ευαισθητοποίηση ενός ανειδίκευτου, αδιάφορου και ενδεχομένως στερημένου κλασικής παιδείας κοινού.
Μόνος του, δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Χρειάζεται την μάζα και πρέπει να την ενεργοποιήσει. Παρουσιάζει την μαζική κινητοποίηση του κόσμου στην Costa Rica και είναι σαν να λέει: "καντο κι εσύ".

Όσον αφορά στη συμπεριφορά του ευτραφή καπετάνιου του Sea Shepherd γνωρίζω μόνο πως η βία γεννάει βία. Το έχουμε δει σε όλες τις περιόδους και σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Είναι γνωστό επίσης πως, σε ορισμένες περιπτώσεις, η βία δίνει λύσεις ή ενεργοποιεί διαδικασίες λύσης.
Η όποια αγανάκτηση, η όποια ματαιοδοξία, η όποια σκοπιμότητα προφανώς και δεν δικαιολογούν τον εμβολισμό των ψαράδικων. Δικαιολογούν όμως τις εν βρασμώ αντιδράσεις και αυτό είναι ένα ελαφρυντικό. Θα με ενδιέφερε πολύ να δω έναν σφαιρικό απολογισμό της δράσης του sea shepherd, κάποια χρόνια μετά ίσως.

Οι φτωχοί ψαράδες, τα προστατευμένα αφεντικά της Μαφίας, η διεφθαρμένη εξουσία... φαινόμενα που κυριαρχούν από τις απαρχές των δομημένων κοινωνιών σε διάφορες παραλλαγές.
Ο πλούτος ή το "βόλεμα" κινεί τα νήματα? Ή και τα δύο? Η εξουσία αρπάζει ό,τι χρειάζεται για να ικανοποιήσει τις διαστροφές της ή μήπως της το δίνουμε μόνοι μας προκειμένου να τα έχουμε καλά μαζί της σ' ένα ευρύ φάσμα συμπεριφορών?
Αν το δούμε στη βάση του, το αφεντικό της Μαφίας και ο φτωχός ψαράς έχουν διαφορετικά μέσα, διαφορετικούς στόχους αλλά ίδια κίνητρα (σε διαφορετική κλίμακα). Ο καθένας κινείται βάσει των προσωπικών του δεδομένων προσπαθώντας να επιτύχει τους στόχους του και από τη στιγμή που το μέσο είναι το χρήμα επιλέγω να είμαι ισοπεδωτικός και να κατανέμω εξίσου την ευθύνη.
Εξ άλλου και η ίδια η διαφθορά δεν είναι ίδιον των ισχυρών αλλά όλων, δεδομένου ότι όλοι εμπλέκονται τώρα και πάντα στο κυνήγι της προσωπικής καταξίωσης. Κυνήγι που οδηγεί στην (αυτο)καταστροφή, πόσο μάλλον όταν ο επιθυμητός στόχος δεν είναι κάτι ηθικό, κάποιο ιδεώδες (θυμάστε το ηρωικό ιδεώδες?) αλλά έχει υλική υπόσταση. Είναι κάτι απτό, εκτεθειμένο στην αντικειμενική αντίληψη και άρα μετρήσιμο.
Θα μου πείτε πως ο μεν ψαράς προσπαθεί να επιβιώσει, ο δε νονός προσπάθει για ακόμα περισσότερα. Το πρόβλημα όμως δεν είναι στους ρόλους αλλά στο σενάριο. Ο ψαράς έυκολα θα λειτουργούσε τον τρόπο του μαφιόζου αν το σενάριο ήταν διαφορετικό.

Με βάση τα παραπάνω βέβαια, η λύση θα πρέπει να αναζητείται σε πολιτισμικό και ηθικό επίπεδο και όχι σε πολιτικό ή /και κοινωνικό. Επομένως θα πρέπει να καταδικάσουμε, ίσως και να αφορίσουμε τον Sea Shepherd αλλά και το sharkwater, αφού η συσπείρωση που επιδιώκει απέχει αρκετά από αυτό.
Και είναι όμορφο να σκέπτεται κανείς πως θα επαναπροσδιοριστούν οι κοινωνίες και θα ορίσουν νέα δεδομένα στη σχέση δράσης-ατίδρασης-αλληλεπίδρασης αλλά και του είδους της επιθυμητής καταξίωσης (από υλική σε ηθική).
Φοβάμαι όμως ότι αυτό παίρνει χρόνο, απαιτεί ενέργεια, απαιτεί οργάνωση. Κι όταν την λύση την χρειάζεσαι άμεσα δεν έχεις χρόνο και κατά συνέπεια δεν έχεις ψυχραιμία να οργανώσεις, και την ενέργειά σου προτιμάς να την διαθέσεις διαφορετικά.

Επίσης αναρωτιέμαι αν μπορούμε να αφήσουμε εκτός του οπτικού μας πεδίου τις τακτικές πολέμου, όπου κάθε πλευρά χρησιμοποιεί χωρίς ενδοιασμούς τα όπλα που διαθέτει. Πού είναι τα όρια των θεμιτών και των αθέμιτων τακτικών σε πολέμους ακήρυχτους μεν, υπαρκτούς δε? Τα όπλα αξιολογούνται βάσει της ισχύς τους και της αποτελεσματικότητάς τους, έτσι δεν είναι? Ίσως δεν θέλετε να δείτε αυτή την πιθανότητα αλλά προσωπικά την αξιολογώ ως σημαντική.

Πόλεμος, αγώνας, προσπάθεια, όπως και να το βαπτίσουμε θα πρέπει να διεξαχθεί πολυεπίπεδα, γενικά αλλά και ειδικά.
Εν τω μεταξύ το κακό συμβαίνει και ο sea shepherd αντιδρά εμβολίζοντας ακόμα έναν κοινωνικοπολιτικό συνονθύλευμα κάποιου κόσμου με ιστορία, με ήθη, με αισθητική.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-11-09, 13:03
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

μπορούμε να έχουμε κάποιο υλικό dvd, power point ή ό,τι άλλο απ' τις παρουσιάσεις της εκδήλωσης?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-11-09, 13:40
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Όλοι φτωχοί είμαστε Μαρία. Άλλοι γίνανε βαποράκια και πουλάνε πρέζα, άλλοι όχι. Σίγουρα δεν μπορεί να αντιμετωπιζουμε με τον ίδιο τρόπο το βαποράκι με τον μεγαλέμπορα, αλλά πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που μπορεί να κάνει κάτι τόσο κακό όσο να δώσει ναρκωτικά σε ένα παιδί, μπορεί να γίνει και αρχιμαφιόζος.

Έτσι και εδώ.

Δεν είναι άλλοθι σε όλα η φτώχια και η εξαθλίωση. Εξήγηση ίσως. Άλλοθι όχι και σίγουρα δεν μπορεί να δίνει ασυλία.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-11-09, 14:59
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι φτωχοί είμαστε Μαρία. Άλλοι γίνανε βαποράκια και πουλάνε πρέζα, άλλοι όχι. Σίγουρα δεν μπορεί να αντιμετωπιζουμε με τον ίδιο τρόπο το βαποράκι με τον μεγαλέμπορα, αλλά πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που μπορεί να κάνει κάτι τόσο κακό όσο να δώσει ναρκωτικά σε ένα παιδί, μπορεί να γίνει και αρχιμαφιόζος.

Έτσι και εδώ.

Δεν είναι άλλοθι σε όλα η φτώχια και η εξαθλίωση. Εξήγηση ίσως. Άλλοθι όχι και σίγουρα δεν μπορεί να δίνει ασυλία.
Καιρό είχα να συμφωνήσω τόσο με έναν συμφορουμίστα από εδώ...
Κάτι τέτοια τους λέω στα γκάλοπ και με κατατάσσουν σε καρατζαφέρειο...και μετά τους πετάω τα περί διαχωρισμού κράτους - εκκλησίας και μπερδεύει το σύστημα και σίγουρα με πετάνε εκτός σαν ''θόρυβο'' του γκάλοπ...
Νεόκλα πρόσεχε, είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-11-09, 15:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Όχι Νεοκλή και Ηλία, δεν είμαστε όλοι φτωχοί.
Κι εγώ η φτωχούλα του Θεού δεν έχω λεφτά να πάω στο Λέμπε παρά την υπερπροσφορά του Δέλβε, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε...
Υπάρχουν φτώχειες και φτώχειες.

Και το πρεζάκι-βαποράκι δεν το σαπίζεις στο ξύλο στο δρόμο, ούτε το μπουζουριάζεις στης φυλακής τα σίδερα επειδή αυτός είναι χαμένο κορμί κι εσύ (δεν εννοώ εσένα φυσικά) ο μάγκας που του' ρθαν όλα δεξιά και νομίζει ότι τα κέρδισε με την αξία του... αντ' αυτού αγωνίζεσαι να δημιουργήσεις μια λειτουργική μονάδα απεξάρτησης και να έχεις μια οποιαδήποτε καλύτερη εναλλακτική να του προσφέρεις.

Μου άρεσε πολύ η θέα από το μπαλκόνι σας και απόλαυσα αυτή τη συζήτηση σε όλες της τις εκφάνσεις. Για λιγάκι όμως ακόμα, θα επιμείνω να σας καλώ και στο δικό μου μικρό παράθυρο, να δείτε τη θέα και από εδώ. Μπορεί να μην είναι η καλύτερη, αλλά πιστεύω ότι είναι κι αυτή μια μικρή διάσταση της πραγματικότητας:

Είμαι -ας πούμε- μια πλούσια χώρα. Για χρόνια συγκεντρώνω αγαθά και πόρους ρημάζοντας ζωές, στεριές και θάλασσες ... με αυτά χτίζω ένα ισχυρότατο οικονομικό και πολιτιστικό οικοδόμημα. Κι αφού μπουχτίσω χρήμα και κουλτούρα, αρχίζω πλέον να περνάω στη φάση της ενδοσκόπησης. Τώρα σνομπάρω το χρήμα και τις ανέσεις, τα παίρνω με την ισοπέδωση των ηθικών έναντι των υλικών αξιών και αντιδρώ. Πώς;
Στρέφομαι ενάντια σε όσους μόλις τώρα ξεκινούν να μπαίνουν στην ίδια φάση που εγώ είχα όλο το χρόνο συνειδητά να αποκηρύξω. Ξεχνάω όσα προσωπικά και αταβιστικά έχω η ίδια πράξει, κι αρχίζω να στρέφομαι ενάντια σε εκείνους που πάνε να κάνουν... τα ίδια με εμένα.

Ξέρετε πώς έγιναν στην Ελλάδα τα Θαλάσσια Πάρκα της Αλοννήσου και της Ζακύνθου;
Αφού όλη η ευρώπη εξόντωσε από τις ακτές της τους αυτόχθονους πληθυσμούς χελωνών και φωκών, συνειδητοποίησε ότι πρέπει να κάνει κάτι για να σώσει ό,τι απέμεινε ...εκεί βέβαια όπου ακόμα επιβίωναν: στην Ελλάδα και την Τουρκία.
Κι έτσι η χώρα μας υποχρεώθηκε να φτιάξει Θαλάσσια Πάρκα (ο θεός να τα κάνει).

Ζημιώθηκε η Ελλάδα από αυτό; Ως ένα βαθμό ναι, αφού ακόμα έτσι νομίζει. Και όσο το νομίζει, δεν πρόκειται ποτέ να αρχίσει να επωφελείται από τον θεσμό της προστασίας.
Το αποτέλεσμα; Αργό, δύσκολο, επίπονο, μη συνειδητό, προβληματικό.

Εγώ δεν έχω απάντηση για το πως πρέπει να γίνονται τα πράγματα. Είμαι ακόμα στη φάση που αγωνίζομαι να κατανοήσω στοιχειωδώς όλα αυτά τα κοινωνικά -όπως πολύ σωστά τα χαρακτηρίζει η Γεωργία παραπάνω- προβλήματα, σε όσο το δυνατό σφαιρικότερο βαθμό.
Και mamma mia είναι ζόρι να τα αντιληφθείς, που να επιχειρήσεις να τα λύσεις κιόλας!!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-11-09, 15:27
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει πριν τολμήσουμε να ασκήσουμε βία στον διπλανό μας, να έχουμε πρώτα τολμήσει να ασκήσουμε εξίσου βίαιη κριτική στον εαυτό μας. - Η αισθητική δεν είναι κατάλοιπο, είναι υποχρέωση και αξία. - Και δεν γεννιέται κανείς με αυτή, είναι επίκτητη. - Κι όλοι έχουμε χρέος κι ευθύνη για την ελλειματική αισθητική που κληροδοτούμε στους επόμενους.
+++++++
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-11-09, 17:24
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Νεοκλή και Ηλία, δεν είμαστε όλοι φτωχοί.
Κι εγώ η φτωχούλα του Θεού δεν έχω λεφτά να πάω στο Λέμπε παρά την υπερπροσφορά του Δέλβε, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε...
Υπάρχουν φτώχειες και φτώχειες.
Νομίζω ότι πρέπει να δούμε το θέμα πέρα από την προσωπική μας εμπειρία, τις προσωπικές μας εικόνες και ερεθίσματα.

Για να το πάρω λίγο από τα δικά μας... στην κατοχή πολλοι άνθρωποι πεινούσαν. Συνεργάτες των Γερμανών δεν έγιναν όλοι... (τώρα είναι καλλίτερα; μην μου πεις να κάνουμε μονάδα απεξάρτησης...)

Υπήρχαν οι απλοί χαφιέδες υπήρχαν και οι μεγάλοι μαυραγορίτες. Ασφαλώς οι δεύτεροι πολύ πιο καταδικαστέοι. Πιστεύω όμως ότι μάλλον οι πρώτοι απλά δεν μπορούσαν να γίνουν μέρος των δεύτερων παρά ότι έγιναν γιατι δεν είχαν άλλη επιλογή. Τhat is my point. Ίσως το παράδειγμα να είναι λίγο παραξηλωμένο, αλλα είναι και παραξηλωμένο ότι οι συγκεκριμένοι ψαράδες είναι κακομοίρηδες. Αν ήταν θα σταματούσαν μετά απο μερικες ψαριές για να βρουν μια νόμιμη εργασία

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ισχύει ο νόμος της ζούγκλας, αλλά αφού δεν ισχύουν οι νόμοι των ανθρώπων τότε αναγκαστικά παμε σε πιο αρχέγονες λύσεις. Είμαι εντελώς κατά της βίας. Από την άλλη όμως όταν τελικά βρεθείς στην ζούγκλα κάπως πρέπει να επιβιώσεις, έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-11-09, 18:42
Το avatar του χρήστη georgiapap
georgiapap georgiapap is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Μηνύματα: 30
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Η συζήτηση έφυγε απο τους καρχαρίες και πήγε στη φτώχεια και στις ευθύνες. Και είναι επόμενο. Γιατί πάντα η αναζήτηση σε οδηγεί σε βασικά πράγματα και στην ουσία τους.
Για το κατά πόσο είμαστε όλοι φτωχοί ή όχι αλλά και για την σχέση φτώχειας και ελευθερίας (επιλογών π.χ.) μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο Island of flowers.

Δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένοι ψαράδες της συγκεκριμένης ταινίας που είδαμε είναι φτωχοί ή όχι.
Νομίζω όμως πως οι άνθρωποι που βλέπουμε στο τέλος του island of flowers, θα προτιμούσαν να βρίσκανε μια νόμιμη δουλειά ή ακόμα και μια μη νόμιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-11-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 6.11.2009: Σ.Ε.Α. "Τηθύς" - Shark Alliance: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τους Καρχαρίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia
Δεν κρατιέμαι, θα επιμείνω!
..... οι στόλοι είναι όντως τεράστιοι και παράνομοι αλλά έλα που οι ιδιοκτήτες τους δεν είναι εκεί.. είναι κάπου ζεστά, ωραία και νόμιμα. Οι παράνομοι είναι πάντα κάτι άλλοι, κάτι εξαθλιωμένοι, συνήθως παράνομοι πολύ πριν παρανομήσουν, ξέρεις, λόγω ύπαρξης (βλ. μετανάστης).
Αν και κρατιέμαι, λέω να επιμείνω κι΄ εγώ.
Δεν θέτω θέμα παρανομίας ούτε και θέμα οικονομικών μεταναστών. Απλώς γιατί η παρανομία είναι σε ορισμένες περιοχές της γης το νόμιμο, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν εκεί οι κάτοικοι, και επίσης οικονομικοί μετανάστες εκεί δεν υπάρχουν, να φύγει ο κολομβιανός ψαράς για να πάει στο Εκουαδόρ να κάνει τι; Την τιμή να φιλοξενούμε οικονομικούς μετανάστες την έχουμε εμείς, οι πρωτοκοσμικοί. Επίσης οι ιδιοκτήτες, παράνομοι ή όχι, κάθονται πάντα στα ζεστά ή τουλάχιστον το προσπαθούν. Έτσι το θέμα που έθεσα έχει να κάνει με την δημιουργία των στολίσκων αυτών οι οποίοι έχουν και κάποια ιστορία, δεν ξεπετάχτηκαν από το πουθενά. Επίσης σε μια περιοχή που τα 3/4 του πληθυσμού της βρίσκεται κάτω από το όριο της φτώχιας, η έννοια φτωχός είναι πάρα πολύ σχετική. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα αναφερόμενος σε τέτοιους στολίσκους της ακτής του Εκουαδόρ ανάμεσα στην Esmeraldas και την Bahia de Caráquez.

Εκεί οι ψαράδες δημιούργησαν συντεχνίες, όπως σε πολλά μέρη της Λατινικής Αμερικής αλλά και παγκοσμίως, για να έχουν μεγαλύτερη απόδοση στο ψάρεμα με λιγότερο κόπο και καλύτερη κατανομή εργασίας. Οι συντεχνίες αυτές λειτουργούσαν με πρόεδρο, ταμία κλπ.. Στα ψαρέματα τους χρησιμοποιούσαν και παραγάδια επιφανείας, η φτώχια τους έκανε να αγνοούν κάποιους νόμους, όπου έπιαναν εκτός από ξιφίες, τόνους κλπ. και καρχαρίες, ορισμένοι από τους οποίους (εξαρτάται από το είδος) καταναλώνονταν από τον ντόπιο πληθυσμό. Το πλεόνασμα παλιά το πέταγαν μέχρι που ανέβηκαν οι τιμές των πτερυγίων και κάποιοι έμποροι τους πρότειναν να αγοράζουν τα πτερύγια. Με την περαιτέρω άνοδο των τιμών διαπίστωσαν ξαφνικά ότι τα πτερύγια των καρχαριών τους αποδίδουν πολύ περισσότερα από τα "καθαρά" ψάρια και έτσι επιδόθηκαν αρκετοί από αυτούς στο παράνομο κυνήγι αυτών των ψαριών. Το ίδιο έγινε και με τους φτωχούς καλλιεργητές κόκας στις Άνδεις, οι οποίοι ενώ δίπλα στα πατατοχώραφα είχαν κι ένα χωράφι για την καλλιέργεια της κόκας που κατανάλωναν οι ίδιοι, βρέθηκαν σπρωγμένοι από την ζήτηση, τις υψηλές τιμές και τα οπλισμένα καρτέλ να καλλιεργούν μόνο κόκα.
Στην πορεία οι έμποροι των πτερυγίων οργανώθηκαν πιο συστηματικά, έπεσαν μεγάλα κεφάλαια στην παράνομη αλιεία καρχαρία, και αργά αλλά σταθερά ο έλεγχος πέρασε από τους ψαράδες στα καρτέλ του finning, τα οποία όχι μόνο συστηματοποίησαν την "παραγωγή" αλλά έφεραν καινοτομίες στο ψάρεμα όπως το πέταγμα του σώματος των ψαριών, για εξοικονόμηση χώρου, τα μεγάλα ταξίδια και την μακρόχρονη παραμονή στην θάλασσα (όπως έκαναν παλιά τα φαλαινοθηρικά), η βιομηχανοποίηση της παραγωγής χωρισμένη σε απόκτηση της πρώτης ύλης, καθάρισμα και αποθήκευση, χώροι αποξήρανσης, διανομή και επεξεργασία, κλπ.. Έτσι οι ψαράδες που έχασαν τα πρωτεία βρέθηκαν, όσοι από αυτούς δεν αρνήθηκαν με αποτέλεσμα να βρεθούν στον πάτο του ωκεανού, όμηροι σε ένα παράνομο σύστημα το οποίο γνωρίζει όμως να κρατά τις αμοιβές αρκετά πιο ψηλά από τις επίσημες και νόμιμες αμοιβές της χώρας. Πολλοί που δούλευαν σε νόμιμες δουλειές τα παράτησαν και ασχολήθηκαν με το ψάρεμα. Στις ταβέρνες του Guayaquil θα δεις παντού γιαλαντζί ψαράδες προερχόμενους από το Quito οι οποίοι ήρθαν μέχρι εδώ για να κάνουν την τύχη τους. Μέσα από όλη αυτή την ζύμωση άρχισαν να δημιουργούνται ειδικοί στόλοι από τα ίδια τα καρτέλ με καλές συνθήκες εργασίας και πολύ υψηλές αμοιβές, γεγονός που οδήγησε πολλούς νέους να αναζητήσουν εκεί την τύχη τους. Είναι μεγάλη καριέρα και έχεις πολύ μεγαλύτερο κύρος να δουλεύεις στο finning από το να δουλεύεις το φτυάρι στις Salinas (Αλυκές) για πενταροδεκάρες. Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι η έννοια "φτωχός" είναι απόλυτα σχετική και ότι σίγουρα θα υπάρχει πάντα κάποιος φτωχότερος. Το να συγκρίνεις έναν φτωχό μετανάστη μιας πρωτοκοσμικής χώρας με τον φτωχό, αλλά πλούσιο για τα δεδομένα της χώρας του, ψαρά του finning δεν γίνεται λόγω της ανομοιότητας των δεδομένων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αισθητική δεν είναι κατάλοιπο, είναι υποχρέωση και αξία. - Και δεν γεννιέται κανείς με αυτή, είναι επίκτητη. - Κι όλοι έχουμε χρέος κι ευθύνη για την ελλειματική αισθητική που κληροδοτούμε στους επόμενους.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες!
Η αισθητική Μαρία είναι ένα θέμα τεράστιο στο οποίο χωράει πολύ νερό στο κρασί του. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι η Αισθητική είναι φιλοσοφικός κλάδος ο οποίος ασχολείται με την έννοια του "ωραίου" και καθιερώθηκε σαν όρος (Terminus) μετά την έκδοση του βιβλίου "Aesthetica" του γερμανού Alexander Baumgarten, εκεί κάπου στα μέσα του 18ου αιώνα. Ο όρος "Αισθητική" του Baumgarten, στην φιλοσοφική προσέγγιση του "ωραίου", προήλθε από την ενασχόληση του με την φιλοσοφική έννοια της "ποιητικής" (βλ. Αριστοτέλη). Όπως κι΄ εσύ ανέφερες, πράγματι η αισθητική είναι επίκτητη και συνδέεται άμεσα και άρρηκτα με τον πολιτισμικό κύκλο στον οποίο αναπτύσσεται το υποκείμενο, με αποτέλεσμα το πλέγμα "ηθικής" και "αισθητικής" όχι μόνο να καταρρίπτει συνεχώς τα όρια του (βλ. εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ, σύγκρινε την πρωτόγονη αισθητική με την cognitive aesthetic, περνώντας απαραιτήτως από τον Jean-Jacques Rousseau) αλλά και να τα εξαπλώνει σε πεδία όπως η εθνολογία και η κοινωνιολογία. Για παράδειγμα σου παραθέτω τους στίχους του ποιητή Νίκου Εγγονόπουλου από το ποίημα του "Σιμόν Μπολίβαρ", "...είσαι ωραίος σαν Έλληνας". Μια απόδοση "...είσαι ωραίος σαν Αλβανός" νομίζω ότι δεν θα είχε το ίδιο "αισθητικό" αποτέλεσμα για το ελληνικό αναγνωστικό κοινό. Έτσι λοιπόν η αισθητική είναι ένα πουκάμισο που γεμίζει με υλικό από τον πολιτισμικό του κύκλο και δεν μπορεί να αποτελέσει, ακόμα, παγκόσμια εφαρμόσιμο κοινωνικό και πολιτισμικό εργαλείο στην εποχή της παγκοσμιοποίησης. Στην εποχή μας υπάρχει μια βρεφική λανθάνουσα παγκόσμια αισθητική (το αναφέρω και πιο πάνω, σε άλλο ποστ) η οποία όμως είναι άμεσα συνδεδεμένη με την "Θεαματική Κοινωνία" (όπως την περιγράφει ο Guy Debord) με αποτέλεσμα η εξέλιξη της να εξαρτάται από την ίδια την εξέλιξη των πολιτισμικών σκουπιδιών. Έτσι σίγουρα η λειτουργία της αισθητικής ενός υποκειμένου που έρχεται αντιμέτωπο με έναν διαφορετικό πολιτισμικό κύκλο μπορεί να οδηγήσει, ενίοτε, σε "αισθητικές αντιθέσεις".

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα στη λίστα μου κάμποσα φάουλ του Sharkwater. Τα παίρνω όλα πίσω γιατί πυροδότησε μία συζήτηση που με κάνει να πιστεύω ότι αυτή η μικρή εκδήλωση μάς πήγε ένα πολύ ωραίο βήμα παραπέρα!
Ναι και ειδικά ο εμπλουτισμός που έφεραν τα διάφορα σχόλια όπως αυτό του YAN

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 11-11-09 στις 13:41.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.