Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-16, 20:08
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

Θέλοντας να αλλάξω κλείστρο έμαθα ότι υπάρχουν διαφορετικά μεγέθη! Η μπουκάλα μου μάλλον περνει το 25/2. Είναι μια 15αρα του καρτελιά στα 232 bar Δεν ξέρω όμως πως μπορώ να μάθω το μέγεθος του κλείστρου? Δεν μπορώ να το δοκιμασω όμως γιατί η μπουκάλα είναι στο νησί! Μπορώ με κάποιο τρόπο να μετρήσω το κλείστρο ώστε να δω εάν είναι 25/2 μιας και από κει που θα το πάρω δεν ξέρουν επίσης?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-16, 20:27
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

Καλησπέρα.
Κανονικά πρέπει να το γράφει και η φιάλη και το κλείστρο.
Επάνω στη φιάλη σου, μεταξύ των άλλων στοιχείων, αναγράφεται και το σπείρωμα της φιάλης, που αντιστοιχεί φυσικά και στο κλείστρο.
Εάν στη φιάλη αναγράφεται "Μ25χ2", τότε αυτό ψάχνεις και στο κλείστρο επάνω πρέπει να γράφει το ίδιο.
Για να γίνει μέτρηση χρειάζεται ένα παχύμετρο και ένα σπειρόμετρο, αλλά κυρίως πρέπει να γνωρίζει κανείς πως γίνεται μια μέτρηση.... Δεν θέλω να χαρακτηριστώ υπερβολικός, αλλά υπάρχει περίπτωση σε imperial κλείστρο να μπορέσει να βιδωθεί και κατά το γέμισμα της φιάλης να έχουμε τα χειρότερα...
Τέλος, χρειάζεται να ξέρεις αν ο λαιμός της φιάλης έχει πατούρα, ή είναι κωνικός εσωτερικά.
Θα σου πρότεινα πάντως την αλλαγή να στην κάνει ένας εξουσιοδοτημένος τεχνικός, για καλό και για κακό...
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-16, 08:45
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

σε ποιο νησι εισαι?
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-16, 15:56
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

Από Νάξο αλλά δεν είμαι στο νησί τώρα οπότε δεν μπορώ να δω τη περνει η μπουκάλα! Εφόσον όμως γράφει και το κλείστρο θα είναι ευκολο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-16, 16:33
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

Τώρα που θα κάνεις την αλλαγή, επέλεξε να βάλεις DIN (αν δεν είναι). Λίγο μεγαλύτερο κόστος (μιας και θα χρειαστεί αλλαγή και στο ρυθμιστή σου, αλλά ξενοιάζεις μια για πάντα έχοντας την μέγιστη ασφάλεια.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-16, 22:45
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: σπείρωμα κλείστρου και μεγέθη?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που θα κάνεις την αλλαγή, επέλεξε να βάλεις DIN (αν δεν είναι). Λίγο μεγαλύτερο κόστος (μιας και θα χρειαστεί αλλαγή και στο ρυθμιστή σου, αλλά ξενοιάζεις μια για πάντα έχοντας την μέγιστη ασφάλεια.
Ο ρυθμιστής που έχω είναι din αλλά το κομπρεσέρ που γεμίζω είναι int. Οπότε θέλω διπλό για να έχω και din και int
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.