Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-08, 06:35
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
12x2 για αγορά

Ξέρει κανείς ποιό κατάστημα μπορεί να έχει διπλές 12άρες μακρόστενες με μπότες και διχτάκια (όχι τις γυμνές αλά DIR);

Εδώ στα βόρεια είναι δύσκολα τα πράγματα για τέτοιες αγορές.

Βουτάει κανένας με διπλές 15άρες να μου πει τη γνώμη του (είναι η επόμενη σκέψη αν δεν βρω τις 12άρες που θέλω);
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-08, 08:59
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: 12x2 για αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς ποιό κατάστημα μπορεί να έχει διπλές 12άρες μακρόστενες με μπότες και διχτάκια (όχι τις γυμνές αλά DIR);

Εδώ στα βόρεια είναι δύσκολα τα πράγματα για τέτοιες αγορές.

Βουτάει κανένας με διπλές 15άρες να μου πει τη γνώμη του (είναι η επόμενη σκέψη αν δεν βρω τις 12άρες που θέλω);
Εγω στη θεση σου (αν δεν εχεις δωσε) θα παρειγγειλα κυλινδρους 12l χωρις κλειστρο και μποτα (διαμ171mm) ατσαλι απο το Θαναση Κ και θα τους βιδωνα στο κλειστρο του σετ που εχεις προς πωληση. Stock δε ξερω αν εχει καποιος σιγουρα αλλα νομιζω οτι οικονονομοτεχνικα ειναι το καλυτερο .
Εχω βουτηξει με διπλες (και τριπλες) 15 και 18. Μαλιστα οι διπλες 18 ηταν αρκετα συχνη επιλογη περισυ (για τεχνικους λογους). Ειναι θεμα συνηθεις εως ενα σημειο. Το καλο ειναι οτι ετσι κι αλλιως στα βαθη που σκοπευει κανεις να παει με τοσο πολυ αποθεμα, εχει ετσι κι αλλιως συγκεκριμενο χωροταξικα στοχο. Αφου λοιπον δεν χρειαζεται να περιπλανεται αμεριμνος κολυμπωντας δεν τον στενοχωρει και το φοβερο drag των φιαλων .
Ως ενα σημειο βεβαια
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 07-06-08 στις 16:27.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 12x2 για αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς ποιό κατάστημα μπορεί να έχει διπλές 12άρες μακρόστενες με μπότες και διχτάκια (όχι τις γυμνές αλά DIR);

Εδώ στα βόρεια είναι δύσκολα τα πράγματα για τέτοιες αγορές.

Βουτάει κανένας με διπλές 15άρες να μου πει τη γνώμη του (είναι η επόμενη σκέψη αν δεν βρω τις 12άρες που θέλω);
Δημήτρη ρώτα τα μεγάλα καταδυτικά που ειναι εισαγωγείς (Καρτελιάς Ν, Καρτελιάς Σπ, Χαλκέας).
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-08, 16:19
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: 12x2 για αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω στη θεση σου (αν δεν εχεις δωσε) θα παρειγγειλα κυλινδρους 12l χωρις κλειστρο και μποτα (διαμ140mm) ατσαλι απο το Θαναση Κ και θα τους βιδωνα στο κλειστρο του σετ που εχεις προς πωληση. Stock δε ξερω αν εχει καποιος σιγουρα αλλα νομιζω οτι οικονονομοτεχνικα ειναι το καλυτερο .
Εχω βουτηξει με διπλες (και τριπλες) 15 και 18. Μαλιστα οι διπλες 18 ηταν αρκετα συχνη επιλογη περισυ (για τεχνικους λογους). Ειναι θεμα συνηθεις εως ενα σημειο. Το καλο ειναι οτι ετσι κι αλλιως στα βαθη που σκοπευει κανεις να παει με τοσο πολυ αποθεμα, εχει ετσι κι αλλιως συγκεκριμενο χωροταξικα στοχο. Αφου λοιπον δεν χρειαζεται να περιπλανεται αμεριμνος κολυμπωντας δεν τον στενοχωρει και το φοβερο drag των φιαλων .
Ως ενα σημειο βεβαια
Ζορίζονται να βρουν 12άρες λεπτές γενικότερα. Το σετ θα το πουλήσω όπως είναι. Τι να τις κάνω τις 10άρες μετά συλλογή; Φτάνουν τόσες.
Το θέμα με τις 15άρες δεν είναι όσο η αντίσταση αλλά το βάρος εκτός νερού.
Ξέρεις τι σημαίνει ανέβαζε, κατέβαζε σπίτι - αυτοκίνητο - γέμισμα - αυτοκίνητο - σπίτι.
Και μετά άντε μια από τα ίδια για να βουτήξεις. Έτσι μάλιστα θα γίνει η κατάδυση άθλημα από χόμπι. Και μάλιστα από τα λεγόμενα βαριά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-08, 23:30
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: 12x2 για αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς ποιό κατάστημα μπορεί να έχει διπλές 12άρες μακρόστενες με μπότες και διχτάκια (όχι τις γυμνές αλά DIR);

Εδώ στα βόρεια είναι δύσκολα τα πράγματα για τέτοιες αγορές.

Βουτάει κανένας με διπλές 15άρες να μου πει τη γνώμη του (είναι η επόμενη σκέψη αν δεν βρω τις 12άρες που θέλω);
Εχει σίγουρα ο Ποζίδης - πήρα εγώ πρόσφατα ένα τέτοιο σετ, όπως το περιγράφεις.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-08, 13:21
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: 12x2 για αγορά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει σίγουρα ο Ποζίδης - πήρα εγώ πρόσφατα ένα τέτοιο σετ, όπως το περιγράφεις.
Θυμάσαι πόσα έδωσες τελικά ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.