Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-06-07, 07:17
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως βοηθάει το παρακάτω;
http://www.aqualung.com/products/apeks_regulators.html
Η εξήγηση που δίνεται στη σελίδα του κατασκευαστή είναι η ίδια με εκείνη που δίνει ο Θάνος.

Χρησιμοποιείται η λέξη "γρηγορότερα" απο την περιβαλλοντική πίεση. Θα επιχειρήσω να το ερμηνεύσω έτσι για σκοπούς κατανόησης:

Η αύξηση της ενδιάμεσης πίεσης στις αντίστοιχες εξόδους και σωλήνες (Ε.Π.) συμβαίνει σε όλους τους ρυθμιστές σε τρείς περιπτώσεις:

A. Κατά τη φάση της εισπνοής, η Ε.Π. αρχικά μειώνεται για να αυξηθεί σταδιακά μέχρι να φτάσει στην πιεση ισορροπίας με το τέλος της εισπνοής. Η μείωση εξαρτάται από την ροή. (Ο βαθμός της μεταβολής κυμαίνεται από 1 ως 3 bar ανάλογα με τη ροή)

intermediate pressure change.jpg

Β. Η Ε.Π. αυξάνεται κατά την κάθοδο αυτόματα ώστε η διαφορά της απόλυτης πίεσης μέσα στους σωλήνες Ε.Π. και της περιβαλλοντικής να είναι σταθερή (για τους περισσότερους κατασκευαστές αυτή η διαφορά πίεσης είναι 9 - 10 Bar)

Γ. Περίπτωση βλάβης απομόνωσης θαλάμων υψηλής - ενδιάμεσης πίεσης όπου υπάρχει μια δειαρκής τροφοδοσία του θαλάμου Ε.Π. λόγω π.χ. ατελούς εφαρμογής της έδρας με το στέλεχος της βαλβίδας ή αστοχίας ενός ο-ring μόνωσης των δύο θαλάμων. Η περίπτωση αυτή είναι η μοναδική από τις τρείς που θεωρείται βλάβη και θα οδηγήσει σε ένα σωστά ρυθμισμένο σύστημα στην εκτόνωση της πίεσης που αθροίζεται μέσα στους σωλήνες Ε.Π. με το αυτόματο άνοιγμα της βαλβίδας του δεύτερου σταδίου.

Το να λέμε ότι η Ε.Π. επανέρχεται πάρα πολύ γρήγορα όπως συμβαίνει με πολλούς ρυθμιστές ψηλής απόδoσης είναι κάτι σωστό και κατανοητό.

Το να λέμε όμως ότι η πίεση αυξάνεται γρηγορότερα δεν το κατανοώ! Από τι γρηγορότερα? Το γρηγορότερα όπως το εξηγεί ο κατασκευαστής είναι σε σύγκριση με την αύξηση της περιβαλλοντικής πίεσης. Άρα πρόκειτε για την περίπτωση που κατεβαίνουμε διότι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η πίεση περιβάλλοντος είναι σταθερή (ισοβαθής κατάσταση) ή μειώνεται (στην ανάδυση π.χ.).

Πώς μπορώ λοιπόν να το ερμηνεύσω? Κατά τη φάση της καθόδου ο ρυθμιστής αυξάνει την Ε.Π. ταχύτερα από ότι αυξάνεται η περιβαλλοντική πίεση. Αυτό όμως θα οδηγεί και σε αυξημένη διαφορά (ΑΠΟΛΥΤΗ Ε.Π. - ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ). Άρα η πίεση που θα δέχεται η βαλβίδα του δευτέρου σταδίου θα είναι μεγαλύτερη, γεγονός που σύμφωνα με τις γνώσεις μου προκαλεί αστάθεια στο σύστημα με τάση για ελεύθερη ροή. Δεν νομίζω όμως να ήθελε να πει αυτό ο κατασκευαστής. Νομίζω θα ήθελε να τονίσει την ταχύτατη επάνοδο της Ε.Π. που σαφώς προσδίδει στον ρυθμιστή χαρακτηριστικά καλής απόδοσης.

Σημείωση: Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές με πανομοιότυπο πρώτο στάδιο. Μάλιστα πριν το 2000 είχαν κοινό πρώτο στάδιο με τους Aqualung / Apeks. Δεν χρησιμοποιούν αυτή την ορολογία όμως (Over-Balanced first stage).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 13-06-07 στις 10:19.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-06-07, 09:35
NKaratzas NKaratzas is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Bαρκιζα
Μηνύματα: 49
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Σώτο συμφωνώ, νομίζω ότι ο ρυθμιστής κατά τη φάση της καθόδου δεν αυξάνει την Ε.πίεση ταχύτερα από ότι αυξάνεται η περιβαλλοντική πίεση.

απλά:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω θα ήθελε να τονίσει την ταχύτατη επάνοδο της Ε.Π. που σαφώς προσδίδει στον ρυθμιστή χαρακτηριστικά καλής απόδοσης.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-06-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

μήπως θέλει να τονίσει την διαφορά από τα προηγούμενα ή low cost μοντέλα του;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-08-07, 02:54
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Ρε παιδια την Sherwood γιατι δεν την αναφερετε πουθενα.
Σπανια ακουω για τους ρυθμιστες της.
Μαλλον δεν προωθει ο αντιπροσωπος στην ελλαδα.
Εχω δοκιμασει στο παρελθον ολη την γκαμα της.
Ξεκινησα να βουταω με εναν U.S. Divers - σκυλος αλλα επινες και λιγο νερακι!
Απο το 1994 αγορασα εναν SRB 3600 Sherwood Maximus και τον εχω μεχρι και σημερα να με συντροφευει παντου και παντα.
Δεν μπορεσα ποτε να συνηθισω καποιον αλλο αν και δουλευοντας σε καταδυτικο κεντρο χρονια εχω δοκιμασει αρκετους.
Ειναι το δεσιμο που εχεις με ορισμενα πραγματα μαλλον που σε κανουν να μην τα αποχωριζεσαι ποτε.
Τωρα λογικα μιλωντας και οχι επειδη τον εχω (γιατι αλλου ειχα γραψει διθυραμβους παρασυρομενως απο τον ερωτα!!!) ειναι μοναδικο κομματι αυτος ο ρυθμιστης!
Καταρχην ειναι ο μοναδικος ρυθμιστης που δεν διαθετει "μπουτον''
- ειναι ολοκληρος ενα ''μπουτον''
Ολο το δευτερο σταδιο ειναι κατασκευασμενο απο ελαστομερες θερμοπλαστικο και η θηκη του ειναι απο triax!
Αθανατα υλικα στην αντοχη, στο χρονο και στα χτυπηματα-γδαρσιματα!
Ολο το δευτερο σταδιο επισης ειναι περιστρεφομενο κατα 360 μοιρες τοσο στο οριζοντιο οσο και στο καθετο επιπεδο!!! Δεν υπαρχει αλλος ρυθμιστης με αυτην τη δυνατοτητα.
Το αποτελεσμα ειναι να εχει τελεια εφαρμογη στο στομα τοσο για τον χρηστη του οσο και για τον αυτοδυτη που θα κανει συντροφικη αναπνοη!
Η ευκολια αυτου του πραγματος με την καινοτομια της εταιριας στην συνδεση με το σωληνα (σε σχημα Γ) ειναι τρομερα ευχρηστη και με εχει βγαλει πολλες φορες απο δυσκολη θεση σε αρκετες συντροφικες αναπνοες που χρειαστηκε να δωσω αερα.
Επισης ο σωληνας ειναι αρκετα μακρυς 101cm οποτε και ευχρηστος (οχι δεν υπηρχε τοτε το DIR ) και επισης φοριεται κατω απο την μασχαλη και οχι πανω απο τον ωμο!!! Δεν υπαρχει αλλος ρυθμιστης με αυτην τη δυνατοτητα. Το αποτελεσμα ειναι τελεια ευχερεια κινησεων - οχι μπερδεματα - οχι τρανταγμα του σωληνα κατα την κολυμβηση - ξεκουραστο πιασιμο στο στομα.
Διαθετει επισης στο δευτερο σταδιο γυροσκοπικη ρυθμιση ακριβειας της παροχης του αερα (αλλα οχι οπως τα παιχνιδακια του marketing
βλεπε PRE DIVE - DIVE).
Ανοιγεις μεχρι το σημειο που θα ακουσεις το free flow και κλεινεις.
Εκει παιρνεις την μεγιστη παροχη με την μικροτερη αντισταση εισπνοης ή κλεινεις τελειως και παιρνεις την μικροτεη παροχη αερα με σχετικα μεγαλυτερη αντισταση εισπνοης. Εκει δεν θα γνωρισεις ποτε σου τι σημαινει free flow ακομα και αναποδα γυρισμενος. Προσωπικα τον βουταω τελειως κλειστο και δεν παρουσιασε προβλημα ΠΟΤΕ σε οποιοδηποτε βαθος!!!
Τελος με το δευτερο σταδιο που διαθετει ακομη και διπλο υγραντηρα απο χαλκο που δεν σε αφηνει ποτε με ξερο στομα!!!
Θελετε και αλλα???
Αφησα τελευταιο το πρωτο σταδιο.
Τι να σας πω? Οτι ανοιχτηκε μετα απο 10 χρονια και ητανε μεσα σαν καινουργιο? Δεν θα το πιστεψετε!
Ροης με πιστονι και εδρα απο τεφλον το ιδιο συστημα που πατενταρησε η εταιρια και συνεχιζει ακομη και σημερα ετσι.
Με το μοναδικο συστημα διαφυγης φυσαλλιδων απο το πρωτο σταδιο
(οχι δεν εχει διαρροη - ειναι Sherwood) που ειναι πατεντα και μοναδικοτητα της εταιριας και που της χαρισε το προνομιο εκτος απο την σταθεροποιηση της πιεσης μεσα στο πρωτο σταδιο και την διαφυγη της υγρασιας απο το πρωτο σταδιο με αποτελεσμα να μενει ανεπαφο.
Οριστε γιατι μετα απο 10 χρονια και περιπου 700+ καταδυσεις ητανε σαν καινουργιο.
Ενδιαμεση πιεση λειτουργιας απο τα 8,1 μεχρι και τα 11 bar !!!
Μην ψαχνετε, δεν θα βρειτε αλλον μεχρι εκει!!!
(ισως μονο την poseidon νομιζω...)

Θα μπορουσα να σας πω και αλλα για τον ερωτα μου αλλα θα με παρεξηγησετε (αν δεν το εχετε κανει ηδη)
Μην θυμωσετε μαζι μου και μην προσπαθησετε να μου αλλαξετε γνωμη.
Επισης μην μου παρουσιασετε διαφορα τεστ που τον θαβουν ή διαφορες αστοχιες υλικου και ανακλησεις μοντελων.
Εχω και εγω απο ολες τις εταιριες που εχουν κανει πατατες!!!
Αλλωστε, εσεις αν ησασταν ερωτευμενοι θα θελατε να κακολογουν την αγαπημενη σας???

Αρκετα σας κουρασα - Σας χαιρετω ολους και παω για υπνο!
Μια παρακληση στους moderators.
Αλλαξτε παρακαλω τον τιτλο απο αναπνοης σε πιεσης.
Θα πρεπει να τους λεμε ολοι μας ρυθμιστες πιεσης και οχι αναπνοης αφου αυτη ειναι η δουλεια τους, να ρυθμιζουν την πιεση της φιαλης (και οχι της αναπνοης μας).
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-08-07, 09:47
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Τη Sherwood δεν την αναφερουν πολλοι επειδη ειναι αφαντη. Δε μπορεσε ποτε να πουλησει αρκετα στην Ευρωπη παρα το γεγονος οτι ειναι πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ κατασκευαστης. Εχω τρια κοματια (brut και magnum του 90) και πραγματικα εχουν χαρακτηριστικα που θα ζηλευαν αλλοι σχεδιαστες. Η Sherwood αφου πατενταρισε το απλο και αποδοτικο dry bleed system (μια βαλβιδα μονιμης ροης αερα απο το πρωτο σταδιο που εμποδιζει την υγροποιηση των υδρατμων του αερα και μειωνει τη πιθανοτητα παγωματος του πρωτου σταδιου) συγκεντρωσε ολη τη προσπαθεια της σε βελτιωσεις λειτουργικοτητας παραμενοντας απλη και ανθεκτικη και αποφευγοντας σχεδιαστικες "φουσκες". Τελευταια ειναι νομιζω η μονη μαζι με τη Mares που λανσαρουν (οι dirαδες να μη βλεπουν) σωληνας κατω απο μασχαλη.
Εκανε ομως ενα ας πουμε λαθος που το πληρωσε και το πληρωνει ακομα. Οταν οι αλλοι κατασκευαστες ετρεχαν (και τρεχουν) πισω απο τις μετρησεις του US Navy σχετικα με τα χαρακτηριστικα παροχης αερα μπαινοντας σε ενα ξεφρενο αγωνα λιτρων ανα λεπτο (ScubaPro MK25 5000lpm, Mares V16 4400lpm) η Sherwood θεωρησε οτι τα 3500 ηταν αρκετα για ψυχαγωγια (και ειναι) υποτιμωντας το ποσο αυτες οι επιδοσεις θα επηρεαζαν τη κριση των καταναλωτων.
Αλλα τι τα θες, μαλλον δεν ειμαστε οι μονοι που αγοραζουμε Lamborghini για το χωραφι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-08-07, 15:36
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Δεν έχω εμπειρία κατάδυσης με Sherwood αλλά σαν τεχνικός που έχω δουλέψει με τις ακόλουθες μάρκες ρυθμιστών: Scubapro, Sherwood, TUSA, Cressi, Mares, Zeagle, Apeks, Aqualung, Technisub, Dacor, Aeris, Oceanic, Diverite και άλλες έχω να πώ τα καλύτερα για τη Sherwood.

Με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κατασκευής, ή ανθεκτικότητα και ορισμένες από τις πατέντες της εταιρείας αυτής. Η δε ευκολία στη συντήρηση και η αίσθηση αξιοπιστίας που δίνει η χωρίς προβλήματα αποσυναρμολόγηση, συναρμολόγηση και ρύθμιση των ρυθμιστών αυτών. Μπορώ να συγκρίνω την ποιότητα με αρκετές από τις εμπορίκότατες εταιρείες και επιβεβαιώνω την υπεροχή της Sherwood σε αρκετές παραμέτρους σύγκρισης. Ετυχε να δουλέψω πάνω σε ρυθμιστές που χρονολογούνται από τη δεκαετία του 70 και εντυπωσιάστηκα από την παντελή απουσία ίχνων διάβρωσης στο εσωτερικό του πρώτου σταδίου.

Σε ότι αφορά στη ρύθμιση του δευτέρου σταδίου (και δεν μιλάμε για pneumatically balanced) ίσως είναι η μόνη εταιρεία που παρέχει στον χρήστη την δυνατότητα ρύθμισης χωρίς λύση του δευτέρου σταδίου από την πλευρά της βαλβίδας. Υπάρχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα, αυτό της επανα-ρύθμισης της βαλβίδας όταν μετά από κάποιο χρόνο λειτουργίας και τη δημιουργία αυλάκωσης στην έδρα καθίσταται αναγκαίο να μετακινηθεί η βαλβίδα κάποια ΄χιλιοστά του χιλιοστού πιο κοντά στην έδρα για αποφυγή αστάθειας και ελεύθερης ροής. Υπάρχει και ένα μικρό μειονέκτημα, εκείνο της ύπαρξης περισσότερων σημείων αστοχίας, που ομολογουμένως με την προσοχή στην ποιότητα κατασκευής που δίνει η Sherwood σπάνια αυτό αποτελεί αντικείμενο επέμβασης του τεχνικού.

Η αμφισβήτηση της τεχνογνωσίας της Sherwood που είναι γνωστή για την κατασκευή βαλβίδων γενικότερα μόνο από κάποιον που δεν έχει αντίληψη του αντικειμένου μπορεί να υφίσταται σαν έννοια. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι η τεχνογνωσία άλλων κατασκευαστών είναι υποδιαίστερη. Ο αρχιμηχανικός της Zeagle BTW εργαζόταν για χρόνια στη Sherwood και μπορεί κανείς να δει αρκετά στοιχεία στη Zeagle που αποτελούν αντικείμενο θαυμασμού και άξια επαίνου.

Συμφωνώ με το "ρυθμιστές πίεσης εισπνεόμενου αέρα" γιατί περί αυτού πρόκειτε κυριολεκτικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 08-08-07 στις 15:41.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-08-07, 15:54
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Τα σχόλια για τον Sherwood μου κίνησαν το ενδιαφέρον ... Μήπως γνωρίζουμε ποιός τον αντιπροσωπεύει / εισάγει στην Ελλάδα ;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-08-07, 20:50
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

συμφωνω με τον φιλο fin σε ολα.
Σωτο τα στοιχεια που δινεις ειναι 100% ετσι.
στο φιλο skipper λεω οτι αποκλειστικος αντιπροσωπος ειναι η εταιρια Big Blue
Χαιρετισμους σε ολους απο χαλκιδικη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.