Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 13:17
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Apeks Tec-3

Τώρα δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το βάλω στην τεχνική κατάδυση ή εδώ.
Ίσως στον τομέα της τεχνικής κατάδυσης θα έπρεπε να μπει μια υποενότητα για τον εξοπλισμό.
Λοιπόν. Η Apeks, μια από της πιο γνωστές εταιρείες ρυθμιστών αναπνοής, δημιούργησε έναν καινούργιο ρυθμιστή για τεχνικούς αυτοδύτες. Τον TEC-3. Πρόκειται για δυο ρυθμιστές (αριστερό και δεξιό, μόνο πρώτα στάδια) οι οποίοι δίνουν την δυνατότητα στον χρήστη να κατατάξει από μόνος του τους σωλήνες παροχής αερίου, έτσι ώστε όλο το σύστημα (rigg) να ανταποκρίνεται στις υδροδυναμικές προδιαγραφές και απαιτήσεις των τεχνικών καταδύσεων. Το σετ των δυο ρυθμιστών είναι σχετικά ακριβό, 549,- Ευρώ στην Γερμανία. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ δυο Apeks DS4, 100,- Ευρώ έκαστος, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα να μάθω όμως αν κάποιος από εσάς χρησιμοποίησε τους TEC-3 και πια είναι η γνώμη του.


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 13:35
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Apeks Tec-3

Νομίζω ότι ο διαχωρισμός εξοπλισμού Τεχνικής και μη κατάδυσης δε θα είχε και πολλά να προσφέρει. Μάλλον θα τα έμπλεκε τα πράγματα. Ένας apeks ρυθμιστής δεν εντάσσεται από μόνος του στη φιλοσοφία της Τεχνικής Κατάδυσης νομίζω, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε συνδυασμό...

Δυστυχώς δε γνωρίζω για τον TEC-3.
Έχω κι εγώ φρεσκοαγοράσει τον DS4 και δεν σκοπεύω να τον αλλάξω, είναι ωραιότατος και λειτουργικά και οικονομικά!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 05-06-07 στις 13:41.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 15:07
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Apeks Tec-3

Δημήτρη τον Apeks Tek3 τον έχει αγοράσει εδώ και λίγο καιρό ο buddy μου (απο το www.Deepstop.de) και είναι ευχαριστημένος, εκτός απο το hose routing του δεξί πρώτου σταδίου.

Κατα τα άλλα, κορυφαία απόδοση και πολύ καλό looking.

Πάντως το hose routing του ΜΚ25 δεν θα τον φτάσουν .

Τέλος, και η τιμή του είναι λίγο πιο ακριβή απο τους "απλούς" Apeks, αφαιρώντας κατά την γνώμη μου ένα σημαντικό πλεονέκτημα της Apeks έναντι της Scubapro- της καλύτερης τιμής.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 15:35
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Apeks Tec-3

Γεια σου Θάνο, άλλος αέρας εδώ. Στο φόρουμ εννοώ.
Από το Deepstop αγοράζω κι΄ εγώ. Πες μου όμως κάτι. Από ότι είδα δεν υπάρχει έξοδος από την επάνω μεριά των ρυθμιστών, όλα είναι από κάτω. Technical concept, κατανοητό και καλό, καθώς όλα τα μαρκούτσια είναι από κάτω, δεν το αμφισβητώ. Το ίδιο όμως σύστημα μου προσφέρουν και οι δυο DS4 που κοστίζουν πιο κάτω απ΄ τα μισά των TEC-3. Είναι πράγματι τόσο μεγάλη η διαφορά που να δικαιολογεί 349 ευρώ επιπλέον; Αν ναι πια είναι τα επιπλέον προτερήματα των TEC-3; Σίγουρα όχι ότι έχεις έναν δεξιά κι΄ έναν αριστερά. Αυτό γίνεται και με τους DS4. Εκτός αυτού πες μου τι πρόβλημα έχει με το δεξί hose routing ο φίλος σου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 16:00
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Apeks Tec-3

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Θάνο, άλλος αέρας εδώ. Στο φόρουμ εννοώ.
Από το Deepstop αγοράζω κι΄ εγώ. Πες μου όμως κάτι. Από ότι είδα δεν υπάρχει έξοδος από την επάνω μεριά των ρυθμιστών, όλα είναι από κάτω. Technical concept, κατανοητό και καλό, καθώς όλα τα μαρκούτσια είναι από κάτω, δεν το αμφισβητώ. Το ίδιο όμως σύστημα μου προσφέρουν και οι δυο DS4 που κοστίζουν πιο κάτω απ΄ τα μισά των TEC-3. Είναι πράγματι τόσο μεγάλη η διαφορά που να δικαιολογεί 349 ευρώ επιπλέον; Αν ναι πια είναι τα επιπλέον προτερήματα των TEC-3; Σίγουρα όχι ότι έχεις έναν δεξιά κι΄ έναν αριστερά. Αυτό γίνεται και με τους DS4. Εκτός αυτού πες μου τι πρόβλημα έχει με το δεξί hose routing ο φίλος σου;
Δεν μπορεί να συγκρίνει γιατί δεν είχε ξανά Apeks... πάντως η τιμή είναι ΠΟΛΥ ακριβή... δεν ξέρω εάν το καλύτερο hose routing που έχουν σε σχέση με τους DS4 αξίζει τα έξτρα λεφτά.

Το πρόβλημα που έχει είναι λόγω του wing, Που βρίσκει λίγο με τον σωλήνα της υψηλής πίεσης. Με άλλα wing δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-07, 13:49
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Apeks Tec-3

Όπως μπορείτε να διαβάσετε εδώ ο TEΚ3 κέρδισε ήδη βραβείο...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Apeks Tec-3

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως μπορείτε να διαβάσετε εδώ ο TEΚ3 κέρδισε ήδη βραβείο...
Εσυ να τα βλεπεις.....

Ψηνεσαι, ψηνεσαι?
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Normoxic Diver : 22-08-07 στις 14:24.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-09, 19:01
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Apeks Tec-3

Τους χρησιμοποιώ και δηλώνω γενικά ευχαριστημένος.
Σετάκι με ΧΤX50. Σε τιμή σούπερ-ντούπερ προσφορά.

Όσοι/ες ενδιαφέρεστε, μιλήστε απευθείας με τον Μάνθο.



Στο θέμα του routing, βρίσκω ότι οι σωλήνες κάνουν σχετικά μεγάλες "στροφές" και δίνουν κάποιες "τάσεις" στη βάση τους.

Από την άλλη λέω, ότι η Apeks σίγουρα το έλαβε υπόψη της αυτό και με αυτή την παρατήρηση, μάλλον κομίζω γλαύκας είς τας Αθήνας...
Έτσι ελπίζω τουλάχιστον !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.